Zavrieť

Porady

Ako zmeniť vzťah k nehnuteľnosti na BSM?

Ahojte
manželka dostala nehnuteľnosť darom a je teda výlučnou vlastníčkou, predtým sme mali byt nadobudnutý spoločne. Peniaze získané z predaja toho bytu chceme investovať do darovanej nehnuteľnosti a zároveň nejakým rozumným spôsobom zabezpečiť bezpodielové vlastníctvo tejto nehnuteľnosti. Ako to urobiť? Napadlo ma, že mi to manželka môže predať za symbolickú cenu 1 Euro a tým, že to kúpim počas manželstva to automaticky bude spoločný majetok. Len neviem či je to v súlade so zákonom, nechceme urobiť nič nelegálne.
poraďte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Bullwuy Pozri príspevok
    Ahojte
    manželka dostala nehnuteľnosť darom a je teda výlučnou vlastníčkou, predtým sme mali byt nadobudnutý spoločne. Peniaze získané z predaja toho bytu chceme investovať do darovanej nehnuteľnosti a zároveň nejakým rozumným spôsobom zabezpečiť bezpodielové vlastníctvo tejto nehnuteľnosti. Ako to urobiť? Napadlo ma, že mi to manželka môže predať za symbolickú cenu 1 Euro a tým, že to kúpim počas manželstva to automaticky bude spoločný majetok. Len neviem či je to v súlade so zákonom, nechceme urobiť nič nelegálne.
    poraďte
    Nápad to je síce dobrý, ale je jasné, že by išlo o darovanie bytu. Zbytočná komplikácie z hľadiska simulovaného právneho úkonu atď.
    Jednoduchšie riešenie.
    a) Darovanie polovice nehnuteľnosti - podielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti, podiely 1/2
    b) Rozšírenie BSM formou notárskej zápisnice - nehnuteľnosť sa stane súčasťou BSM § 143a ods. 1 Občianskeho zákonníka

    Bullwuy je offline (nepripojený) Bullwuy

    Bullwuy
    Ďakujem len mám ešte doplňujúce otázky k odpovediam
    a) Darovanie-nie je možné nejako v budúcnosti napadnúť?
    b) čítal som že: že dohody modifikácii BSM sa môžu vzťahovať výlučne len do budúcnosti, t. j. len na majetok, ktorý nadobudnú manželia až po uzavretí dohody, t. j., že dohoda modifikácii BSM sa môže týkať len majetku, ktorý majú manželia ešte len nadobudnúť a nie majetku, ktorý už nadobudli pred uzavretím predmetnej dohody.
    + nerozumiem dobre nasledujúcemu V súlade s ust. § 143, ods. 3, druhá veta Občianskeho zákonníka, platí, že manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolat len vtedy, ak jej je táto dohoda známa. Predmetné ustanovenie chráni práva a oprávnené záujmy tretích strán, vzhľadom na to, že dohody o modifikácii BSM sa svojím obsahom môžu práv a právom chránených záujmov tretích osôb dotknúť. V prípade, ak tretia strana o existencii dohody o modifikácii BSM nemá vedomosť, platí a postupuje sa tak, akoby takáto dohoda vôbec nebola spísaná, platná a_účinná; teda ako by neexistovala.
    Chceme mať istotu, že to bude nenapadnuteľné

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Bullwuy Pozri príspevok
    Ďakujem len mám ešte doplňujúce otázky k odpovediam
    a) Darovanie-nie je možné nejako v budúcnosti napadnúť?
    b) čítal som že: že dohody modifikácii BSM sa môžu vzťahovať výlučne len do budúcnosti, t. j. len na majetok, ktorý nadobudnú manželia až po uzavretí dohody, t. j., že dohoda modifikácii BSM sa môže týkať len majetku, ktorý majú manželia ešte len nadobudnúť a nie majetku, ktorý už nadobudli pred uzavretím predmetnej dohody.
    + nerozumiem dobre nasledujúcemu V súlade s ust. § 143, ods. 3, druhá veta Občianskeho zákonníka, platí, že manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolat len vtedy, ak jej je táto dohoda známa. Predmetné ustanovenie chráni práva a oprávnené záujmy tretích strán, vzhľadom na to, že dohody o modifikácii BSM sa svojím obsahom môžu práv a právom chránených záujmov tretích osôb dotknúť. V prípade, ak tretia strana o existencii dohody o modifikácii BSM nemá vedomosť, platí a postupuje sa tak, akoby takáto dohoda vôbec nebola spísaná, platná a_účinná; teda ako by neexistovala.
    Chceme mať istotu, že to bude nenapadnuteľné
    Ad a) Darovanie je právny úkon a ako taký je možné každý právny úkon napadnúť.
    Ad b) Neviem prečo by rozšírenie malo obmedzené podmienkou "do budúcna"? Kde si sa o tom dočítal. Občiansky zákonník takto rozšírenie BSM nedefinuje.
    Čo sa týka tej druhe veci. Ide o to, že manželia by sa na rozšírení BSM dohodli ale neoznámili to príslušnému úradu, ktorý eviduje vlastníkov, napr. správa katastra, dopravný inšpektorát atď. a potom by auto, či nehnuteľnosť zaťažili pôžičkou. Veriteľ by bol v tom, že záloh je vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov a oni by tvrdili, že to tak nie je a majú dohodu. Alebo aj naopak.

    Michal-L1 je offline (nepripojený) Michal-L1

    Michal-L1
    Najjednoducšia cesta je odkúpenie polovice nehnuteľnosti - je to jedna zmluva a následný vklad do katastra

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    O rozšírení BSM do budúcna či minulosti sa stále diskutuje. Krajský súd v Nitre rozhodol, že rozšírenie je možné len do budúcna. Rozhodnutie je publikované na JASPI, z čoho usudzujem, že je právoplatné. Súdy by mali v rovnakých veciach rozhodovať rovnako. Rozhodnutie prikladám.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Lubaba, Danielle369, Kvaka, Mgr.Shrek, Bullwuy, Xanti
    6

    Bullwuy je offline (nepripojený) Bullwuy

    Bullwuy
    Michal-L1 Pozri príspevok
    Najjednoducšia cesta je odkúpenie polovice nehnuteľnosti - je to jedna zmluva a následný vklad do katastra
    keď manželka predá polovicu domu manželovi tak jej bude patriť polovica domu a polovica z polovice ktorú kúpil manžel de facto ona tri štvrtiny a muž jednu štvrtinu. Mňa napadlo odkúpiť celý dom a žena má zo zákona polovicu spoločne nadobudnutého majetku. Len či taký obchod medzi manželmi môže vôbec byť? asi áno len či v tom nie je nejaký zádrhel, že pri predaji musí byť cena minimálne podľa odhadu znalca prípadne by musela manželka platiť daň z príjmu potom alebo tak preto hľadám či niekto nevie ako to urobiť "bezbolestne". Ide len o to aby boli majetkoprávne vzťahy do budúcnosti pre oboch rovnaké.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Manželka nemôže predávať sama sebe. Keby to predala manželovi, on to môže kúpiť len za svoje vlastné peniaze, nie z BSM, vtedy by to aj nadobudol do svojho výlučného vlastníctva, nie do BSM. Takto je teda vhodné predať manželovi podiel, avšak len ak ho kúpi za svoje peniaze, potom ich spoluvlastníctvo bude podielové.

    Ak chcete do nehnuteľnosti manželky investovať spoločné peniaze (z predaja spoločného bytu= z BSM), nekúpiš si podiel za vlastné. Nehnuteľnosť zostane vo vlastníctve manželky s tým, že pri prípadnom rozchode máš podľa § 150 nárok na polovicu tejto investície z BSM do nehnuteľnosti manželky.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Mária27, chcel by som ťa poprosiť o číslo toho konania na Kraji v Nitre, ak to je možné.
    ďakujem

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Rozklikni si ten wordový súbor a všetko je tam. Na JASPI je to v Súdnych rozhodnutiach , môžeš si v tabuľke otvoriť len Krajský súd Nitra.

    s.renka je offline (nepripojený) s.renka

    s.renka
    Ak máte nejakého ozaj super dobrého známeho alebo príbuzného, skúste to spraviť tak, že: manželka predá nehnuteľnosť tomu známemu, samozrejme, že fiktívne. Vzápätí nehnuteľnosť kúpite spolu s manželkou do BSM. Obe zmluvy treba napísať naraz, odniesť ich na kataster a dať zaevidovať najprv zmluvu o predaji a vzápätí zmluvu o kúpe. Budete síce platiť dva poplatky, ale dosiahnete to, čo chcete.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ja osobne si myslím, že keď manželka niečo (podstatnú časť) dostala darom, mala by mať väčší podiel na majetku ako polovicu. Aj v právnych vzťahoch sa lepšie pracuje s podielovým spoluvlastníctvom ako s bezpodielovým.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    no neviem...ja by som veľmi to zbytočne nekomplikoval cez tretiu osobu....jeden nikdy nevie

    valka je offline (nepripojený) valka

    valka
    A čo potom daň z predaja? Tretia strana nevlastní nehnuteľnosť 5 rokov!
    misoft Oné.... pozri sa na dátumy! Reaguješ opozdene 7 rokov!!!!!!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.