Zavrieť

Porady

Elektrické podlahové kúrenie alebo plynové?

Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať na skúsenosti s elektrickým podlahovým vykurovaním(DEVI),hlavne na náklady prevádzky v zateplenom bungalove 30tehla /10 polystyren (klimatická oblasť Bernolákovo).Máme sa rozhodnúť aký typ vykurovania montovať v novostavbe ale nemáme s tým žiadne skúsenosti.
Usporiadat
Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

Súhlasím, že je to rozdiel. Toto bola len ukážka myslím si adekvátneho porovnania variánt. Lebo všetko sa dá spraviť v rôznej kvalite a ľudia veľmi radi porovnávajú neporovnatelné. Ďalej je fakt, že je tu veľ príspevkov od "fachmajstrov" , ktorí si sami robili podlahovku" nehreje mi, nejde mi okruh, nereguluje" atd. Ja len tvrdím že treba napísať obidve stránky veci. Výhody ale aj riziká, lebo kopec ľudí tu zavádza.
0 0
Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

Tiež najlacnejšia varianta od fenixu nkomplet bola 1000e bez mont. vr. regujlácie
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

TomasHC Pozri príspevok
Mam PEX. Niekto to urobi z pozinkovanych trubiek alebo 1/2" HDPE a funguje to a bude to fungovat 100 rokov
o to predsa vobec nejde.. proste tam pisal ze je ta cena je za najdrahsiu variantu, tak je zbytocne pisat ze teba to stalo o xy eur menej, ked nemas to iste. To sa mozem vytesovat ze mam octaviu a flasik poriadne preplatil to ferrari.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

cize ked sa to tak vezme tak rozdiel medzi elektrickou a vodnou podlahovkou neije az tak velky co sa tyka nakladov. Ja som mal ponuku na 1800eur za 95m2 aj s pracou bez poteru. kde sa potom beru tie famy ze elektricka podlahovka stoji o 60% menej?
0 0
Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

Ide o to čo porovnávate-
elektrická podlahovka ako som písal
2400e/vrátane regulácie
vodná- 2750e trubky+700e elektrokotol/ale stále kúrite elektrikou a regulácia je trochu horšia+ ak by mala byť adekvátna regulácia cena ide značne hore/
ďalej už pripadá do úvahy plyn a tu človek začne zvažovať aký kotol kúpiť- akej kvality. Keď somo tom dumal, samozrejme sa mi páčili kvalitnejšie KK- napr. Geminox, ale bol som na cene 3500e za KK a tým cena vzrástla
Elektrokáble- 2400e/tu ale treba zaráťať ešte ohrev vody čo kk spraví- čiže cca 500e na bojler/
vodná + KK- cca 6-7000e/+zarátať nádobu na teplú vodu, ak nebude prietokový cca 300e/
Preto mne vychádzajú káble 2900e
versus vodná podlahovka +KK 7000e
Ale vyjadrujem len soj názor. Ak som sa pomýlil poprosím o opravu
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Ak by som v mojom pripade chcel kurit vodna podlahovka + elektrokotol tak do 2000€ sa zmestim aj keby som nechcel. 1100€ podlahovka + 200€ napojenie rozdelovacov+ 700€ kotol + ohrev TUV 300€ (ale toto treba aj pri fenixovi. Ked treba podlahovku zlozito regulovat uz je zle a niekde pri navrhu, nastaveni okruhov je chyba.
7000€ ma uz skôr vinde, 800l An s prietokovym ohrevom vody+ teplovodna krbova vlozka, regulacia, cerpadla, bizeteria, 2x30tr. solar + cerpadlova skupina+ bizuteria. Ale pri tejto kombinacii su mesacne naklady uplne niekde inde.
Vsetko ale zavisi od moznosti vedomosti a co sa da spravit svojpomocne prip. za pomoci znamich. Lebo krenari vedia tiez pekne osklbat a potom niet divu ze obyc. podlahovka z lacnych trubiek + plyn môze vyjst aj na 7000€
0 0
Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

To je len pre Vás dobre, že Ste si to spravil sam a tak lacno. Moje príspevky mali byť len porovnanie porovnatelného, čo častokrát na takýchto fórach chýba. Ja som na svojpomocnú vodnú podlahovku nenabral odvahy. Ak si za tú cenu spravíte An+všetky tie srandy to je super, ale tú kvalitu, čo som písal za tú cenu nedosiahnete. Vždy ide o to, čo človek chce, lebo KK viete kúpiť aj za 1500e.
0 0
nej nej

nej je offline (nepripojený) nej

Zdravím, sám si dovolím len toľko podotknúť... že pokiaľ to s plynom pôjde tak ako doteraz, a raz dôjde úplne a budú si ho môcť dovoliť len vyvolení, riešil by som elektrinu.

Viete si predstaviť že by plyn zlacnel? neexistuje. Nikdy poriadne nezlacnel vzdy len výrazne zdražel a tomu nikdy nebude opak. Do buducna, ak nemienis o desta rokov cele podlahy menit, by som asi sám šiel do elektriny. Možno sám zistiš, že to nebude až taký žrút. A možno to nebudes ani moc často využívať.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Pred zdrazenim plynu bol kWh plynu takmer presne 2x lacnejsi ako kWh v D11 NT. Takze plyn moze ist smelo este o 50% hore a stale sa oplati... (Ak sa nebavime o NED)
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

nej Pozri príspevok
Zdravím, sám si dovolím len toľko podotknúť... že pokiaľ to s plynom pôjde tak ako doteraz, a raz dôjde úplne a budú si ho môcť dovoliť len vyvolení, riešil by som elektrinu.

Viete si predstaviť že by plyn zlacnel?
neexistuje. Nikdy poriadne nezlacnel vzdy len výrazne zdražel a tomu nikdy nebude opak. Do buducna, ak nemienis o desta rokov cele podlahy menit, by som asi sám šiel do elektriny. Možno sám zistiš, že to nebude až taký žrút. A možno to nebudes ani moc často využívať.
Vieš si predstaviť, že by elektrina zlacnela ???
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

TomasHC Pozri príspevok
Pred zdrazenim plynu bol kWh plynu takmer presne 2x lacnejsi ako kWh v D11 NT. Takze plyn moze ist smelo este o 50% hore a stale sa oplati... (Ak sa nebavime o NED)
Samo iba prevádzkové náklady (nie prvotné investície)
0 0
solaris8 solaris8

solaris8 je offline (nepripojený) solaris8

Rád by som vedel, prednosti a nedostatky plynového a elektrického podlahového kúrenia, ďalej či nie je elektrické kúrenie zdraviu škodlivé.A viete niekto zhodnotiť zo skúseností prevádzkové náklady elektrického podlahového kúrenia?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ako som uz pisal ja, aj tomasHC, aj vela inych.. vodna podlahovka je skor o univerzalnosti. Co tu NEJ vypotil, ze by isiel do elektrickej podlahovky, tam len tolko ze ked dojde plyn, tak elektrika pojde tak hore, ze my co budeme mat vodne budeme radi ze mozeme kurit letakmi do vody. Elektrika ide momentalne prevazne na jadro, pokial nemci odstavia svoje jadrove elektrarne, tak to potom uvidime co bude stat kilowat. Pokial dojde plyn, a NEJ si bude vychutnavat svoju elektricku podlahovku, ja prerobim 200eurovu klimu z baumaxu na tepelne cerpadlo a budem kurit o polovicu lacnejsie.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Stále mi tam chýbajú náklady na stavbu komína1500€?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

kondenzacnemu kotlu staci plastovy komin za 100eur
0 0
Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

Všetko je milé, ale stačí si prečítať článok v HN o náhrade ropy ako motora ludstva. Ako 1. ide do rany zemný plyn na pohon áut/t.č. autá využívajú len 3% plynu/, čo si myslíte ako zareaguje jeho cena
Tak isto platí ak odstavia elektrárne, alebo sa rozmohnú elektromobily bude elektriky málo a pôjde hore. Ale argumenty- klesnú ceny tep. čerpadiel na prijatelnú cenu, tak si ho tam môžem nainštalovať/blbosť/
Tak isto klesnú ceny fotovoltaiky a potom sa už oplatí iba na vlastnú spotrebu, atd
Jediný správny argument vodne podlahovky /ako možnosti na viaceré spôsoby vykurovania/ je len alternatíva drevospalujúcej pece.
Z dlhodobého hľadiska je rozmné uvažovať, že ceny plynu a elektriky sa vyrovnajú, kým sa nenájde nový alternatívny lacný zdroj. Aspoň môj názor.
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

alltracboy Pozri príspevok
ako som uz pisal ja, aj tomasHC, aj vela inych.. vodna podlahovka je skor o univerzalnosti. Co tu NEJ vypotil, ze by isiel do elektrickej podlahovky, tam len tolko ze ked dojde plyn, tak elektrika pojde tak hore, ze my co budeme mat vodne budeme radi ze mozeme kurit letakmi do vody. Elektrika ide momentalne prevazne na jadro, pokial nemci odstavia svoje jadrove elektrarne, tak to potom uvidime co bude stat kilowat. Pokial dojde plyn, a NEJ si bude vychutnavat svoju elektricku podlahovku, ja prerobim 200eurovu klimu z baumaxu na tepelne cerpadlo a budem kurit o polovicu lacnejsie.
Neboj. Neurobí to viac ako 20% ( hore ).
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

Edo1 Pozri príspevok
Všetko je milé, ale stačí si prečítať článok v HN o náhrade ropy ako motora ludstva. Ako 1. ide do rany zemný plyn na pohon áut/t.č. autá využívajú len 3% plynu/, čo si myslíte ako zareaguje jeho cena
Tak isto platí ak odstavia elektrárne, alebo sa rozmohnú elektromobily bude elektriky málo a pôjde hore. Ale argumenty- klesnú ceny tep. čerpadiel na prijatelnú cenu, tak si ho tam môžem nainštalovať/blbosť/
Tak isto klesnú ceny fotovoltaiky a potom sa už oplatí iba na vlastnú spotrebu, atd
Jediný správny argument vodne podlahovky /ako možnosti na viaceré spôsoby vykurovania/ je len alternatíva drevospalujúcej pece.
Z dlhodobého hľadiska je rozmné uvažovať, že ceny plynu a elektriky sa vyrovnajú, kým sa nenájde nový alternatívny lacný zdroj. Aspoň môj názor.
To asi ťažko.

Budúcnosť je - pokračovať v jadre, kým nebude za rozumnú cenu :
- slnko / články / vodík
- neskôr fúzia (ale to mne už bude aj tak jedno )

0 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

solaris8 Pozri príspevok
Rád by som vedel, prednosti a nedostatky plynového a elektrického podlahového kúrenia, ďalej či nie je elektrické kúrenie zdraviu škodlivé.
O skodlivosti elektrosmogu, ktory (ako spravne podotkli ostatni) je uz vsade okolo nas, je snad uz zbytocne pisat. Ano, najsilnejsi zdroj ziarenia mame vsetci vo vrecku,vid napr.
http://www.smart-safe.sk/medzinarodny-vyskum

Preto treba pouzivat sluchadla a pri telefonovani mat ziaric co najdalej od hlavy.

V luxusnych vilach je uz davno trend, vypinat si v spalni cely elektricky obvod uz od istica, cim sa vypne aj ziarenie z kablov v stenach, zastrckach. Preco asi?

Ked uz je elektorosmog vsade okolo nas, preco by som si mal doma pridavat dalsi? Kde inde to mozem aspon trochu ovplyvnit ako doma? Ja by som si do spalne, dalsi elektrosmog nedaval, hoci verim, ze elektricka podlahovka moze mat svoje velke vyhody - jednoduchost instalacie, regulacie, mozno aj nizsej ceny.
0 0
Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

Nie som fyzik a preto si to rád nechám vysvetliť, ale podľa mojcih dostupných informácií elektromagnetické vyžarovanie je pri jednožilových kábloch.
Pri dvojžilových keď prúd ide najskôr jedným smerom a potom ide paralelnou trasou späť sa el.-mag. pole interf. vynuluje alebo sa mýlim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať