Zavrieť

Porady

Právo na infomáciu o tom kde a kedy sa zdržiava môj maloletý syn (dovolenka mimo SR)

Dobrý deň,

mám jeden problém. Nakoľko súd medzi mnou a expriatelkou neprebehol dohodli sme sa na stretávkach s mojim synom a výške výživného i keď súdne konanie ešte nebolo (má trvalú adresu pobytu v bývalom byte, ktorí som predal a nezmenila si ho, čiže všetky súdne obsielky su nedoručiteľné). Tento problém sa už ťahá rok ja som podal návrh na inom súde (podla mojho trvaleho bydliska) o možnosti určenia práv pri stretávaní sa a ona o výživné teraz si to súdy podávajú kto má v čom rozhodnúť. Ale k veci, môj problém je v tom že priateľka mi nechce oznámiť miesto a poriadne ani dátum dovolenky malého (ma iba 1,5 roka), na ktorú ide s priateľom. Tak isto odmieta aj podať správu o dúfam štatsnom príchode na miesto dovolenky s odôvodnením "že sa nemám starať". Využívam každú chvíľu podľa dohody aby som bol s malím a výživné jej platím mesačne načas i keď mi ešte súd neurčil koľko mám platiť (momentálne je to 150 € mesačne, myslím že dosť nehovoriac o iných bonusoch). Je možné zákonne si vymôcť toto právo (nepáči sa mi keď neviem či je môj syn v poriadku, či zvládol takúto cestu dosť starým autom bez klimatizácie atď.) Nepotrebuje náhodou aj odo mňa aj písomný súhlas na to, že môže opustiť krajinu ?
Ďakujem za radu a info. Juraj.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    skutočnosť, že súd upraví výkon rodičovských práv a povinností súdnym rozhodnutím, zverí zákonnému zástupcovi maloletého dieťaťa dieťa do osobnej starostlivosti neznamená, že rodič, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti rodičovské práva a povinnosti stráca. Naopak, v zmysle § 24 ods. 5 ZR súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde. Z uvedeného vyplýva, že napriek tomu, že dcéra je vo Vašej osobnej starostlivosti, otec má právo na pravidelné informovanie sa o svojom dieťati, t.j. otec dieťaťa má právo byť informovaný o tom, že dieťa cestuje s Vami na dovolenku.
    Pokiaľ ide o súhlas otca s odcestovaním Vašej dcéry s Vami na dovolenku do zahraničia, tak je potrebné vychádzať z ustanovenia § 35 ZR podľa ktorého ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
    Z uvedeného ustanovenia ZR vyplýva, na výkon ktorých rodičovských práv a povinností sa vyžaduje súhlas obidvoch rodičov. Dohoda rodičov vo veciach výkonu rodičovských práv a povinností sa však vyžaduje iba v prípade podstatných vecí rodiny.



    To znamená, že v bežných veciach sa súhlas druhého rodiča nevyžaduje. ZR v § 35 príkladmo vymedzuje, čo sa považuje za podstatnú vec rodiny. Cesta na dovolenku nie je považovaná za podstatnú vec rodiny, nakoľko sa s dieťaťom nesťahujete do cudziny natrvalo, ale cestujete len na krátkodobú dovolenku, na čo sa súhlas otca nevyžaduje.


    Zdroj

    http://www.e-pravo.sk/questions/view...leteho-dietata

    gogol99 je offline (nepripojený) gogol99

    gogol99
    Riešiť to cez sociálku. Dieťa môže do zahraničia vycestovať iba so súhlasom druhého rodiča, takže zatlačiť na matku upozornením na trestné oznámenie.
    www.Otcovia.sk

    Právo na infomáciu o tom kde a kedy sa zdržiava môj maloletý syn (dovolenka mimo SR)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.