Zavrieť

Porady

Dražba domu - lehota pojednávania po odvolaní

Dobrý deň. Kúpili sme dom v dražbe. Bývalí vlastníci sa odvolali, na okresnom súde im bola žaloba zamietnutá v plnom rozsahu, na čo sa samozrejme zase odvolali. Chcem sa opýtať či je nejaká lehota na vybavenie takejto veci na Krajskom súde? Dokazovanie je skončené a jedná sa o civilné konanie. Právnik mi povedal, že o takýchto veciach sa pojednáva už bez hlavného pojednávania. Môžem teda očakávať, že sa niečo udeje aj cez prázdniny. Ďakujem
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Krajský súd nemusí nariadiť pojednávanie, mohol by rozhodnúť rýchle, keby bolo keby ... Zatiaľ vraj majú stále veľa prípadov a rozhodujú asi rok.
Potom by sa už dovalať nemali mať možnosť, hádam len sťažovať na ústavnom súde. To je už ale rozsudok vykonateľný.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Áno voči rozhodnutiu krajského súdu by už nemal byť opravný prostriedok. Čo som zisťoval tak by táto vec mala byť prejednaná bez pojednávania a lehota vraj neexistuje. No mám informáciu, že by mohlo byť rozhodnuté do 2 - 3 mesiacov, nakoľko sa snažia takéto veci urýchlene vybavovať. Potom ostáva, ako ich z domu dostať, aj keď žalobu na vypratanie sme dali už dávno, no kým nie je rozhodnuté vo veci dražby tak sa nič nedeje. Ďakujem
0 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Ahojte Poraďáci. Tak sme sa dočkali. Krajský súd po pol roku potvrdil rozhodnutie okresného súdu a dražba je právoplatná. Odvolanie voči rozhodnutiu nie je prípustné. Náš právnik zapokračoval v žalobe o vypratanie s tým, že to znova môže skončiť na Kraj. súde a až potom príde na rad exekučný príkz a vypratanie "nájomníkov". Je aj nejaká iná možnosť ako sa dostať k nášmu majetku skôr?
0 0
bobekoad bobekoad

bobekoad je offline (nepripojený) bobekoad

uplatnili ste si uspesne aj trovy konania na sude?
0 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

ano, uplatnili.
0 0
bobekoad bobekoad

bobekoad je offline (nepripojený) bobekoad

aj my robime drazby, takmer vzdy sa dohodneme s dlznikom, napr. sa mu zaplati 3-4 mes. prenajom bytu, + nieco naruku a je to
0 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

To ako aby som im našiel bývanie a zaplatil na štvrť roka nájom. Oni nechcú ani počuť, že by mali odtiaľ odísť. Podľa všetkého len deložovanie súdnou cestou ostáva, ako riešenie. Chcú sa odvolávať, dokonca aj tam kde odvolanie nie je prípustné napr. rozhodnutie KS.
0 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Ahojte. Tak po nejakom čase zase píšem čo je nové vo veci. Naša justícia je nevyspitateľná a po určení termínu pojednávania vo veci vypratania naši "nájomníci" podali dovolanie, ako mimoriadny opravný prostriedok na Najvyšší súd vo veci právoplatnosti dražby. Súd následne zrušil termín pojednávania, ktoré sa odkladá na neurčito, nakoľko neviem koľko bude trvať toto celé pinpongovanie. Platím úver, daň a poistku za dom, kde nebývam, možné len v SR.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Vyzerá to na učebnicový príklad, ako žalovaná strana dokáže natiahnuť splnenie svojej povinnosti. Sú zastúpení advokátom? Lehotu na podanie dovolania asi nepremeškali...
Naposledy upravil draik : 14.01.12 at 18:21
0 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Áno majú advokáta, ktorého platia za natiahnutie času.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak Krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu, dražba je právoplatná a dovolanie voči rozhodnutiu nie je prípustné, aký dôvod uviedli v dovolaní? Rozhodol najvyšší súd o odklade vykonateľnosti rozsudku? Ak nie, nemal krajský súd prerušiť konanie o vypratanie. Do dvoch mesiacov od rozhodnutia krajského súdu môžete naň dať sťažnosť na ústavný súd.

Mimochodom, ak to vyhráte, žiadajte náhradu za úžívanie ako bezdôvodné obohatenie, aj ostatnú škody, ktorá vám vznikla. Ak by to vyhrali oni, žiadajte náhradu škody od toho, kto to spôsobil.
4 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Dovolanie využili, ako mimoriadny opravný prostriedok a dôvody sú také isté ako dali do odvolania na okresný súd, (že bola nehnuteľnosť podhodnotená a pod.) Najvyšší súd ešte nerozhodol, odvolanie dali posledný deň lehoty a to bolo 3 dni pred termínom pojednávania na Okresnom súde o vyprataní. Zrejme preto to odročili, kým sa nevyjadrí najvyšší súd. Nemáte predstavu koľko to bude asi časovo trvať, kým sa vyjadrý Najvyšší súd?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Na najvyšší súd sa nepodáva odvolanie ale dovolanie. Ak by krajský súd zmenil rozhodnutie okresného, bolo by dovolanie prípustné, Ak ho potvrdil, dovolanie môže byť prípustné len podľa §§ 237, 8, 9 občianskeho súdneho poriadku (99/1963). Môžete nahliadnuť do spisu.

Podľa § 243 OSP "Pred rozhodnutím o dovolaní môže súd, ktorý o ňom má rozhodnúť, odložiť vykonateľnosť napadnutého rozhodnutia." Ak nebola odložená vykonateľnosť, nemali čo odkladať iné pojednávanie.

Tu si môžeš pozrieť rozhodnutia NS, prípadne vyhľadať napr. "vypratanie" alebo "dražba".

http://www.nssr.gov.sk/rozhodnutia/
4 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Krajský súd potvrdil rozhodnutie OS, vo veci právoplatnosti dražby, odvolanie nebolo prípustné. Dali dovolanie podľa občianskeho súdneho poriadku, mám to u právnika. Aký bol teda dôvod odročenia pojednávania o vypratanie nehnuteľnosti na OS?
0 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Tak som to zisťoval, OS odročil pojednávanie o vyprataní z dôvodu, kým vyšší súdny úradník nerozhodne vo veci dovolania. Ak sa odvolajú tak to pôjde na NS. OS dá nový termín na pojednávanie o vyprataní a bude sa pokračovať.
0 0
ideno ideno

ideno je offline (nepripojený) ideno

aj my robime drazby, takmer vzdy sa dohodneme s dlznikom, napr. sa mu zaplati 3-4 mes. prenajom bytu, + nieco naruku a je to
Zdravím, potrebovala by som poradiť vo veci dobrovoľnej verejnej dražby. Banka využila záložné právo na nehnuteľnosť (nesplácanie úveru). Keď banka postúpila vec dražobnej spoločnosti dá sa ešte upustiť od dražby? Dá sa takáto nehnuteľnosť ešte predať a vyplatiť úver????. Počítam, že mimo dražby by predávajúci (pôvodný vlastník) dostal viac ako pri dražbe....
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Áno. Viď zákon:
Dražobník je povinný upustiť od dražby najneskôr do jej začatia, ak je navrhovateľom dražby záložný veriteľ a dlžník alebo vlastník predmetu dražby pred dražbou zloží dražobníkovi na účely splnenia dlhu sumu rovnajúcu sa pohľadávke s príslušenstvom vrátane nákladov dražby v rozsahu, v akom je povinný ich znášať; dražobník je oprávnený prijať plnenie popri veriteľovi.
Ešte dodám: So založenou nehnuteľnosťou sa dá nakladať so súhlasom banky. Teda s tým predajom a inkasovaním kúpnej ceny na vyplatenie to nebude také jednoduché. Kupujúci by šiel do istého rizika, ale za primeranú zľavu z ceny sa niekto možno nájde. Otázne je, či sa to podarí zrealizovať do dražby a či za výhodnejších podmienok ako pri dražbe.
0 0
lipko11515 lipko11515

lipko11515 je offline (nepripojený) lipko11515

Treba to riešiť do začatia dražby. Potom už je riziko, že príde niekto a kúpi to napr. za vyvolávaciu cenu, ktorá je prevažne nižšia, ako je skutočná hodnota draženej veci. Inak súhlas s "draik".
0 0
ideno ideno

ideno je offline (nepripojený) ideno

Pokiaľ by som ja mala kupovať takúto nehnuteľnosť a dohodla sa s vlastníkom na všetkých krokoch a spolu by sme komunikovali s bankou aj s dražobníkom išla by som do toho rizika.... Ale takto na riziko niekomu pomáhať a nakoniec by to mohlo dopadnúť zle....hm, do toho asi nepôjdem. A tiež je otázne či by na tom pôvodný vlastník vôbec získal .... Kupujúci by tiež chcel za podstúpenie rizika výraznejšiu zľavu a možno by sme sa dostali aj pod cenu na dražbe . No budem to sledovať. Zaujíma ma ako to dopadne, aká bude cena a tak .... Tiež by ma zaujímalo ako sa určuje vyvolávacia cena na dražbe? Je to cena zo znaleckého posudku?
Ďakujem
0 0
ideno ideno

ideno je offline (nepripojený) ideno

Ešte rozmýšľam, že pre pôvodného vlastníka je dobré ak je nehnuteľnosť predaná v prvom kole dražby, nie? Vyplatia sa dlhy - banka, dražobník a dlh viac nenarastá. Ako je to so záložným právom banky, ak je cena vydraženej nehnuteľnosti nižšia ako dlh banke ??? Nový vlastník dostane nehnuteľnosť úplne očistenú od tiarch, či nie? Aké riziká pri dražbe znáša kupujúci? Zákon som si pozrela, ale prax je "nad zákon". Niektoré veci si z toho zákona neviem dobre "preniesť" do praxe . Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať