Zavrieť

Porady

Ginko Biloba

Ak som dobre hľadala, tak o tomto liečivom strome tu na porade asi nie je vytvorená téma.

Mňa by zaujímalo, aké podmienky na pestovanie treba vytvoriť stromu gynkobiloba. Malý stromček asi trojročný som kúpila pred piatimi rokmi. Je zasadený v mestskej záhrade-nadmorská výška 600 m. Rastie veľmi pomaly. Na jar sa dosť neskoro prebúdza, vždy mám obavy, že asi nevydržal zimu. Je to vhodný strom do tejto nadmorskej výšky ? Ako mu vytvoriť priaznivejšie podmienky ?
Prosím o vaše skúsenosti aj v oblasti využitia ľudových liečiteľských účinkov tejto rastliny.

Ďakujem za Vaše rady a názory.
Naposledy upravil Dav : 08.07.11 at 08:18
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  arizona je offline (nepripojený) arizona

  arizona
  Pestovanie ginka
  V marci zasaďte viaceré oplodnené semená ginka do krytej nádoby s vlhkým pieskom. Po 1 - 2 mesiacoch opatrne vyberte klíčiace semená a zasaďte ich do kvetináča alebo do záhrady. Mladá rastlinka ginka potrebuje takmer úplný tieň prvé 2- 3 roky. Až keď je stromček vysoký cca 30 cm, možno ho vystaviť plným slnečným lúčom. Ak chceme vysadiť malý 1 - ročný stromček ginka do voľnej prírody, potom musíme južnú stranu chrániť ohrádkou z dosiek (viď obrázok - Mladé ginko s tienenou južnou stranou), živým plotom - napr. vysadením kukurice alebo iného biologického materiálu. Mladým stromčekom ginka sa darí v ľahkej pôde alebo v substráte, ktorý tvorí 1 diel piesku a 1 diel humusu.
  Zálievka vodou má byť úsporná, pretože priveľa vody môže spôsobiť odhnitie korienkov a zánik rastliny. Kvetináče pre ginko musia mať preto dierku na odtok vody. Doporučuje sa hnojenie slepačím trusom (nie umelými hnojivami!). V dostatočne veľkom kvetináči narastie ginko na balkóne v Bratislave cca 15 - 20 cm za rok. Vo voľnej prírode sú ročné prírastky ešte výraznejšie. Ak chceme pestovať ginko v sade, či parku a očakávame od samičích stromov úrodu, doporučuje sa pestovať 3 - 4 stromčeky ginka na tom istom pozemku, pričom aspoň 1 stromček musí byť samičieho pohlavia. Pri sadení stromčekov ginka vo voľnej prírode zohľadníme prevládajúci smer vetrov v danej oblasti tak, aby vietor zaniesol peľ od samčieho stromu k samičiemu. Doporučuje sa dodržať vzdialenosť samčieho a samičieho stromu do 100 m. Najlepšie podmienky na opelenie však vytvoríme tým, že stromčeky ginka oboch pohlaví zasadíme tesne pri sebe. V tomto prípade však musíme u samičieho ginka počítať za 20 - 35 rokov s padajúcimi plodmi, ktoré šíria do okolia nie každému príjemnú arómu. Prvé 2 roky chránime mladé 1-ročné ginko pred mrazom tak, že ho prikryjeme koncom jesene vetvičkami z ihličia alebo suchými listami.
  http://www.ginko.cdfoto.net/

  http://www.ekozahrady.com/ginkgo_biloba.htm
  http://www.chovatelka.cz/moderni-zah...-pestovani-183

  travina je offline (nepripojený) travina

  travina
  Ginko mám vyše desať rokov. Kúpila som asi 1 m stromček, teraz má asi 3 metre. Rastie si bez nejakej špecialnej starostlivosti. Je pravda že raší neskoro ale ja hovorím, že je to múdry stromček, keď chcem vedieť či ešte bude zima, pozriem, či už raší ginko...Pôvodne som si ho zadovážila kvôli jeho liečivým vlastnostiam ale priznám sa, že nemám s tým skúsenosť. Skúšala som robiť si tinktúry z pupeňov - gemmo, aj z listov ale nakoniec som ich neužívala. Teraz akurát suším listy pre jednu bylinkárku, tá mi na výmenu mieša bylinnú zmes špeciálne na moje neduhy.

  Anežob je offline (nepripojený) Anežob

  Anežob
  Ďakujem za odpovede.

  To som si teda neuvedomila, že je ginkobiloba okrem iného úžitku aj " múdry " strom. Naozaj táto jar bola veľmi zradná, nám všetko pomrzlo - rozkvitnuté stromy, hrozno, zemiaky... U nás boli ranné mrazy -1 až -4 stupňov viac dní za sebou. Ginko ozaj narašilo až niekedy začiatkom júna a ja som si myslela, že nevydržalo zimu.

  Dokedy približne sa môžu listy na sušenie zbierať ? Môže sa čisto s týchto listov doma variť čaj ? Myslím tým či nie je návykový ako napríklad myší chvost, alebo ho treba používať len do miešaných bylinných čajov ?

  travina je offline (nepripojený) travina

  travina
  Listy by sa mali zbierať koncom leta, ja začínam už teraz. Pridávam si občas k zelenému čaju. Bylinkári hovoria, že najlepšie je piť čaj samotný a vraj nemá žiadne vedľajšie účinky.

  wabi je offline (nepripojený) wabi

  wabi
  Odporúčam zaštipovať za každým 3-5 listom asi raz za 2 týždne až mesiac. Podporíte ďalšiu tvorbu listov, kompaktný rast a hlavne vám nenarastie obrovský strom ktorý budete musieť oberať z listov rebríkom. Takto odštipnuté výhony s mladými listami sa samozrejme dajú použiť do čaju a tak spojíte príjemené s užitočným...
  Juraj Bindzár
  wabi Pozri príspevok
  Odporúčam zaštipovať za každým 3-5 listom asi raz za 2 týždne až mesiac. Podporíte ďalšiu tvorbu listov, kompaktný rast a hlavne vám nenarastie obrovský strom ktorý budete musieť oberať z listov rebríkom. Takto odštipnuté výhony s mladými listami sa samozrejme dajú použiť do čaju a tak spojíte príjemené s užitočným...
  Aj ja by som si dal z radosťou čaj z ginka ale zabudol som že kam som zasadil strom

  wabi je offline (nepripojený) wabi

  wabi
  Počkaj až vyrastie. Potom budeš každému hovoriť, to je tá záhrada pod tým obrovským podivným stromom - Ginko
  Juraj Bindzár
  bettylou Pozri príspevok
  anoo, pokiaľ ti nerastie pri hlavnej ceste a pokiaľ je hnojený organicky
  A čo keď rastie pri hlavnej ceste? Stráca liečivé účinky ?

  wabi je offline (nepripojený) wabi

  wabi
  Je známe, že ginko je na exhaláty pomerne odolné. A pomáha najmä na prekrvenie ciev. Autá síce už jazdia najčastejšie na bezolovnatý benzín no i tak sa nejaké to olovko usadí, ale rovnako to platí aj o čerešniach napríklad.
  Chorobami a škodcami nezvykne trpieť takže postrekom sa môžeme vyhnúť.
  V každom prípade sa s toho neotrávite...

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.