Zavrieť

Porady

auto zaradene do obchodneho majetku

Prosim Vas poradte mi co presne znamena zaradit osobne auto do majetku firmy.

1) mam osobne auto a zalozila som si zivnost v r. 2005. Vypocitala som a zaplatila cestnu dan. Mala som aj auto zaregistrovat? Ako? Novy technicak kde by bolo moje ICO? Mam v tom zmatok. Alebo stacilo mat zaplatenu cestnu dan.

2) auto som kupila v 12/2001 a zaradila som ho do podnikania v 6/2005. Je mi jasne ze odpisy uz uplatnovat nebudem ale musim si zaradit auto prostrednictvom Inventarnej karty do podnikania? Aku OC tam uvediem?

Dakujem (citala som prispevky ale nejako sa z toho neviem vysomarit)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    1/ malo byť v TP napísané IČO firmy.
    2/ na každý hmotný či nehmotný majetok má byť založená IK.
    V tomto prípade je na účely zákona o účtovníctve obstarávacou cenou reprodukčná obstarávacia cena. V zmysle § 25 ods. 1 písm. d) bod 4 zákona o účtovníctve sa reprodukčnou obstarávacou cenou ocení aj majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania. Reprodukčnou obstarávacou cenou je cena, za ktorú by sa majetok obstaral. Zákon o účtovníctve nevyžaduje cenu stanovenú znalcom. Podnikateľ by však mal vedieť preukázať spôsob stanovenie reprodukčnej obstarávacej ceny.

    Na účely dane z príjmov je vstupnou cenou obstarávacia cena. Za roky nevyužívania automobilu na podnikanie sa odpisy neuplatňujú.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nakoľko nebudeš môcť uplatňovať žiadne odpisy, zdá sa mi pre Teba výhodnejšie auto nezaraďovať do obchodného majetku a uplatňovať do výdavkov spotrebované PHL a paušál 6,20 Sk/km.

    miran je offline (nepripojený) miran

    miran
    Dakujem Vam pekne za odpovede. Ale ked som preradovala osobne auto do obchodneho majetku nemenila som v technickom udaje takze ICO tam nemam, iba tu zaplatenu cestnu dan. Vadi to moc? A preto auto som zaradila do majetku pretoze ako taxikar ho vyuzivam na 100% na podnikanie takze toto obist nemozem. Je tak?

    miran je offline (nepripojený) miran

    miran
    Dnes som bola na danovom urade a mala som otazku.

    Či auto ktore pouzivam na taxikovanie (podnikanie) musim zaradit do majetku firmy alebo nemusim zaradit do majetku firmy.

    a) ak ho zaradim mozem uplatnovat (odpisy -co nebudem lebo je to
    stare auto, PHM, opravy)

    b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
    platit cestnu dan)

    Sposob b) by mi vyhovoval urcite viac lebo ako taxikar "navalam" km velmi vela a odpisovat auto uz nemozem.
    Otazka znie vyuzit sposob b) ??? Danovnicka mi nevedela odpovedat ze to si musim nastudovat zakon o cestovnych nahradach atd...

    Prosim kto je v tom zbehlý a pomoze mi?
    Dakujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    miran
    Dnes som bola na danovom urade a mala som otazku.

    Či auto ktore pouzivam na taxikovanie (podnikanie) musim zaradit do majetku firmy alebo nemusim zaradit do majetku firmy.

    a) ak ho zaradim mozem uplatnovat (odpisy -co nebudem lebo je to
    stare auto, PHM, opravy)

    b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
    platit cestnu dan)

    Sposob b) by mi vyhovoval urcite viac lebo ako taxikar "navalam" km velmi vela a odpisovat auto uz nemozem.
    Otazka znie vyuzit sposob b) ??? Danovnicka mi nevedela odpovedat ze to si musim nastudovat zakon o cestovnych nahradach atd...

    Prosim kto je v tom zbehlý a pomoze mi?
    Dakujem
    Pozri si vo vyhľadávaní, je tu množstvo článkov o cestovných náhradách aj o platení jednotlivých zložiek cesťákov (teda 6,20 Sk+PHL)-do vyhľadávania zadaj napr. " cestovné príkazy", alebo "auto a podnikateľ", ap.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    miran
    Dnes som bola na danovom urade a mala som otazku.

    Či auto ktore pouzivam na taxikovanie (podnikanie) musim zaradit do majetku firmy alebo nemusim zaradit do majetku firmy.

    a) ak ho zaradim mozem uplatnovat (odpisy -co nebudem lebo je to
    stare auto, PHM, opravy)

    b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
    platit cestnu dan)

    Sposob b) by mi vyhovoval urcite viac lebo ako taxikar "navalam" km velmi vela a odpisovat auto uz nemozem.
    Otazka znie vyuzit sposob b) ??? Danovnicka mi nevedela odpovedat ze to si musim nastudovat zakon o cestovnych nahradach atd...

    Prosim kto je v tom zbehlý a pomoze mi?
    Dakujem
    Ako taxikár spôsob b) využiješ maximálne...

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    lenkak
    1/ malo byť v TP napísané IČO firmy.
    Lenka ak je to FO, tak nemusí mať v TP IČO - stačí o majetku začať účtovať
    Zákon o dani z príjmu
    § 2 odst. m)
    obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
    a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
    s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
    týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
    ods. 11;

    tommail je offline (nepripojený) tommail

    tommail
    b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
    platit cestnu dan)


    Ako je to teda s tou cestnou daňou? Niekde na porade som sa dočítal, že cestnú daň platí ten, kto užíva vozidlo na podnikanie. Podľa toho, čo ste tu napísali, cestnú daň nemusím platiť ak vozidlo nie je v majetku firmy i napriek tomu, že ho využívam na podnikanie.

    Ak teda nezaradím vozidlo do majetku firmy, musím alebo nemusím platiť cestnú daň ?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    tommail
    b) ak ho nezaradim mozem uplatnovat (6,2 na Km + Phm a nemusim
    platit cestnu dan)


    Ako je to teda s tou cestnou daňou? Niekde na porade som sa dočítal, že cestnú daň platí ten, kto užíva vozidlo na podnikanie. Podľa toho, čo ste tu napísali, cestnú daň nemusím platiť ak vozidlo nie je v majetku firmy i napriek tomu, že ho využívam na podnikanie.

    Ak teda nezaradím vozidlo do majetku firmy, musím alebo nemusím platiť cestnú daň ?
    zákon o Dan z MV hovorí:
    ......používa na podnikanie.

    Podľa mňa musíš uhradiť daň z MV, zákon nehovorí, že auto musí, alebo nemusí byť zaradené v podnikaní.

    auto zaradene do obchodneho majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.