Zavrieť

Porady

Socialne stipendium na VOS

Som prijaty na vyssie odborne studium (VOS) a hladam informacie ohladom soc. stipendia(nedovolal som sa). Pri vypocte sa bude zohladnovat vsetko. Brat ma viac ako 25 rokov a pracuje. Ja tiez mam viac ako 25 a nepracujem a rodicia su na dochodku. Podla toho co som cital, tak moj brat uz sa nebude zapocitavat. Chcem sa spytat, ze ak budem chodit na VOS tak mam narok na soc. stipendium? Bude sa zapocitavat aj dochodok mojich rodicov? Ak by som nedostal soc. stipendium narok nemam asi na nic?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    quker Pozri príspevok
    Som prijaty na vyssie odborne studium (VOS) a hladam informacie ohladom soc. stipendia(nedovolal som sa). Pri vypocte sa bude zohladnovat vsetko. Brat ma viac ako 25 rokov a pracuje. Ja tiez mam viac ako 25 a nepracujem a rodicia su na dochodku. Podla toho co som cital, tak moj brat uz sa nebude zapocitavat. Chcem sa spytat, ze ak budem chodit na VOS tak mam narok na soc. stipendium? Bude sa zapocitavat aj dochodok mojich rodicov? Ak by som nedostal soc. stipendium narok nemam asi na nic?
    Pred podaním žiadosti o priznanie sociálneho štipendia si môžete zistiť, na akú výšku štipendia máte nárok. Kalkulačku pre výpočet výšky štipendia nájdete na stránke Moderná škola
    Vyhláška 396/2008, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva SR č. 102/2006 Z.z. o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl
    Vyhláška č. 102/2006 o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl
    Výpis z ročného zúčtovania dane
    Potvrdenie - Výpis na účely priznania sociálneho štipendia
    OZNAM k sociálnym štipendiám
    Pomôcka výpočtu nároku na sociálne štipendium
    Harmonogram k priznávaniu a vyplácaniu sociálnych štipendií na akademický rok 2010/2011

    http://www.unipo.sk/3445

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Pomôcka výpočtu
    nároku na sociálne štipendium
    Pre priznanie sociálneho štipendia posudzujete čisté príjmy celej rodiny za rok 2009, túto sumu vydelíte 12 mesiacmi a dostanete rozhodujúci príjem (RP), to znamená čistý mesačný príjem na rodinu.
    RP nesmie byť vyšší ako sumy životného minima posudzovanej rodiny podľa zákona č. 300/2010 Z. z., a to takto:
     na 1. rodiča žiadateľa suma 185,38 € (žm1),
     na 2. rodiča žiadateľa suma 129,31 € (žm2),
     na každé nezaopatrené dieťa, vrátane žiadateľa 84,61 € (žm3).

    Urobíte si priebežný súčet podľa toho, koľko je Vás v domácnosti: žm1 + žm2 + žm3 = HP a dostanete sumu tzv. hranicu príjmu (HP).
    V prípade, že je v rodine súrodenec študent VŠ, HP sa zvýši ešte o sumy:
     ak študuje v mieste bydliska, priráta sa rodine k HP ešte žm2 (129,31 €),
     ak študuje mimo miesta bydliska, priráta sa rodine k HP ešte žm2 x 1,2 (155,17 €).

    To isté platí aj pre samotného žiadateľa, HP celej rodiny sa zvýši o sumy:
     ak študuje v mieste bydliska, priráta sa rodine k HP ešte žm2 (129,31 €),
     ak študuje mimo miesta bydliska, priráta sa rodine k HP ešte žm2 x 1,2 (155,17 €).

    Príklad č. 1
    V rodine sú dvaja rodičia, žijú v Prešove, žiadateľ je študentom 2. ročníka FM PU v Prešove a brat študentom VŠ v Nitre.
    Hranica príjmu podľa súm životného minima bude:
    185,38 + 129,31 + 84,61 + 84,61 + 129,31 (navýšenie na žiadateľa) + 155,17 (navýšenie na brata) = = 768,39 € /mesiac
    V prípade, že Váš príjem je vyšší ako táto suma (napr. 770 €) - na sociálne štipendium NEMÁTE NÁROK!
    Príklad č. 2
    Ak sú rodičia dôchodcovia a žiadateľ je sám, býva v Prešove a študuje v Prešove.
    Hranica príjmu podľa súm životného minima bude:
    185,38 + 129,31 + 84,61 + 129,31 (navýšenie na žiadateľa) = 528,61 € /mesiac
    V prípade, že Váš príjem je vyšší ako táto suma (napr. 530 €), na sociálne štipendium NEMÁTE NÁROK!
    Upozornenie:
    Ak sú rodičia rozvedení, ten rodič, ktorý sa stará o rodinu bude mať žm1 (185,38) a žiadateľ sa započíta aj ako študent žm3 (84,61) aj ako jedna plnoletá fyzická osoba žm1 (185,38).

    V Prešove, dňa 20.08.2010

    Socialne stipendium na VOS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.