Zavrieť

Porady

Postup pri poskytovani sluzieb do ineho clenskeho statu

Dobry den,
kedze uz dlhsiu dobu hladam na tychto forach odpoved, ktora by vyriesila moj problem a dosial som sa nedopracoval k ziadnej, rozhodol som sa spytat priamo (Pytal som sa viacerych uctovnikov aj osobne a dostal som protichodne odpovede):

Zakladam si zivnost, budem poskytovat sluzby (vyvoj softveru) firme - platitelovi DPH - do zahranicia (AT).

1) Pokial moj obrat nepresiahne zakonom stanovenu hodnotu pre povinnost registrovat sa ako platitel DPH, musim sa registrovat pre VAT ID aj tak?

2) Ci uz som platitelom DPH alebo nie, mam uvadzat DPH na fakture, alebo nie?

3) V pripade, ze by som bol platitel DPH a neuvadzam DPH na fakture (tak ako som sa docital vo vyklade zakona istej uctovnej firmy), mozem nakupovat tovar / sluzby, ktore suvisia s predmetom podnikania bez DPH?

4) Je potrebne sa nejak registrovat pre DPH v krajine, kde je miesto dodania sluzby (AT)?

Dakujem velmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    mouser Pozri príspevok
    Dobry den,
    kedze uz dlhsiu dobu hladam na tychto forach odpoved, ktora by vyriesila moj problem a dosial som sa nedopracoval k ziadnej, rozhodol som sa spytat priamo (Pytal som sa viacerych uctovnikov aj osobne a dostal som protichodne odpovede):

    Zakladam si zivnost, budem poskytovat sluzby (vyvoj softveru) firme - platitelovi DPH - do zahranicia (AT).

    1) Pokial moj obrat nepresiahne zakonom stanovenu hodnotu pre povinnost registrovat sa ako platitel DPH, musim sa registrovat pre VAT ID aj tak? áno - podľa § 7a zákona 222/2004 pred dodaním služby registrácia (nie si platiteľom)

    2) Ci uz som platitelom DPH alebo nie, mam uvadzat DPH na fakture, alebo nie? - po registrácii v sr si povinný uviesť na faktúre vat nr. fakturuješ bez dph

    3) V pripade, ze by som bol platitel DPH a neuvadzam DPH na fakture (tak ako som sa docital vo vyklade zakona istej uctovnej firmy), mozem nakupovat tovar / sluzby, ktore suvisia s predmetom podnikania bez DPH?
    - ak budeš platiteľ, tak ano - z členských štátov

    4) Je potrebne sa nejak registrovat pre DPH v krajine, kde je miesto dodania sluzby (AT)? - myslím, že nie (ak sa mýlim - opravte ma)

    Dakujem velmi pekne.
    v texte

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mouser Pozri príspevok
    Dobry den,
    kedze uz dlhsiu dobu hladam na tychto forach odpoved, ktora by vyriesila moj problem a dosial som sa nedopracoval k ziadnej, rozhodol som sa spytat priamo (Pytal som sa viacerych uctovnikov aj osobne a dostal som protichodne odpovede):

    Zakladam si zivnost, budem poskytovat sluzby (vyvoj softveru) firme - platitelovi DPH - do zahranicia (AT).

    ........................................

    Dakujem velmi pekne.
    1) Pokial moj obrat nepresiahne zakonom stanovenu hodnotu pre povinnost registrovat sa ako platitel DPH, musim sa registrovat pre VAT ID aj tak?
    pred prvým poskytnutím služby sa musíš registrovať podľa §7a) Z_DPH - tém okoo tohto je tu plno, dalsie podrobnosti isto nájdeš.

    2) Ci uz som platitelom DPH alebo nie, mam uvadzat DPH na fakture, alebo nie?
    §7a - nebudeš nikde uvádzať DPH, DPH odbedie odberateľ v AT

    3) V pripade, ze by som bol platitel DPH a neuvadzam DPH na fakture (tak ako som sa docital vo vyklade zakona istej uctovnej firmy), mozem nakupovat tovar / sluzby, ktore suvisia s predmetom podnikania bez DPH?
    toto je zložitejšie, §7a - nie si platiteľ, iba evidovaný pre DPH a EU dodania služieb, nikde DPH neriešiš,

    4) Je potrebne sa nejak registrovat pre DPH v krajine, kde je miesto dodania sluzby (AT)?
    nie, musíš byť registrovaný dla §7a v SR - mať ičDPH SK2020......

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    to mouser:
    - fakturovanú službu musíš uviesť do súhrného výkazu - § 80 222/2004
    - evidenciu vedieš podľa § 70 222/2004
    - tvoja faktúra - náležitosti podľa § 73 222/2004

    mouser je offline (nepripojený) mouser

    mouser
    Dakujem, myslim, ze tomu zacinam rozumiet, este jedna podotazka -- na stranke Danoveho riaditelstva som nasiel toto o registrovani podla § 7a zakona 222/2004:

    Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň v daňovom priznaní).

    To znamena... ze ak som registrovany pre DPH a niesom platitel, mozem napriek tomu vyuzivat VAT ID (IČ DPH) napriklad pri nakupe tovaru zo zahranicia a nakupovat tak tovar bez DPH?
    Naposledy upravil mouser : 11.07.11 at 18:40

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    mouser Pozri príspevok
    Dakujem, myslim, ze tomu zacinam rozumiet, este jedna podotazka -- na stranke Danoveho riaditelstva som nasiel toto o registrovani podla § 7a zakona 222/2004:

    Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň v daňovom priznaní).

    To znamena... ze ak som registrovany pre DPH a niesom platitel, mozem napriek tomu vyuzivat VAT ID (IČ DPH) napriklad pri nakupe tovaru zo zahranicia a nakupovat tak tovar bez DPH?
    využívať môžeš ale ak budeš kupovať tovar z členských štátov nie si platiteľ, lebo nie si registrovaný podľa § 4 ods. 1 222/2004 ani podľa § 4 ods. 4 - nebudeš mať právo na odpočítanie dane ale máš povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru v sr. príklad: objednáš si tovar v hodnote 13941,45 eur u rakúskeho platiteľa dph - si predtým zaregistrovaný - po nadobudnutí tovaru podáš dp dph a odvedieš daň.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    mouser Pozri príspevok
    Dakujem, myslim, ze tomu zacinam rozumiet, este jedna podotazka -- na stranke Danoveho riaditelstva som nasiel toto o registrovani podla § 7a zakona 222/2004:

    Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň v daňovom priznaní).

    To znamena... ze ak som registrovany pre DPH a niesom platitel, mozem napriek tomu vyuzivat VAT ID (IČ DPH) napriklad pri nakupe tovaru zo zahranicia a nakupovat tak tovar bez DPH?
    Nie si platitel. Nemas vyhody platitela = nemozes si DPH odpocitat

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    mouser Pozri príspevok
    Tak, uz v tom mam uplne jasno Dakujem este raz.
    na začiatok:
    preštuduj § 3 - 11 zákona 222/2004 najlepšie s výkladom jednotlivých §§

    Postup pri poskytovani sluzieb do ineho clenskeho statu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.