Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na paušálne výdavky, ZP

Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mirkastevekova
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?..........Prosím o radu
Najskôr si ujasníme pojmy:
Riadne daňové priznanie sa podáva do 31.marca nasl.roka.
Opravné DP sa tiež podáva do 31.marca, a to v prípadoch keď ešte do termínu predloženia DP zistíš svoju chybu a DP opravíš.
Opravy po termíne sa robia dodatočným DP. Po podaní opravného alebo dodatočného DP daň. úrad na to predchádzajúce DP vôbec neprihliada, platné je vždy to posledné DP. Takže ty môžeš teraz opraviť to svoje posledné DP.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
mirkastevekova
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
Ak som dobre pochopila, tak pohľadávky si mala uhradené až v roku 2005?!
Ak áno, tak samozrejme v JÚ sú príjmami roku 2005 a nie 2004, odvody pre SZČO a to je jedno, či má paušálne výdavky, alebo vedie PÚ, JÚ sú jednaké, za rok 2004 si správne zahrnula do výdavkov všetky odvody, ZP do 31.12.2005 máš správne 910,- Sk, od 1.1.2006 VZ zo 6900,-Sk, t.j. 966,- Sk.
...zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre.... - ale máš ho dobre.

...Keď sa podá toto opravné priznanie, - nie opravné, ale dodatočné, opravné by bolo, keby si ho podala pred termínom, napr.15.marca a 31.marca by si ho podala opravné. Po termíne je dodatočné.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja už idem Liba2 radšej preč, lebo asi rýchlejšie píšeš! Veď si tam predtým ešte nebola...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mirkastevekova
........ 2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?
3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?........
Mám informáciu, že Soc. poisť. dostáva údaje z daňových priznaní, tak odporúčam ísť do SP a usporiadať s ňou platby, to zn. podať nový výpis, vyrátať výšku poistného, ak treba doplatiť, alebo ak je preplatok a SP to vráti (moja skúsenosť) alebo si to necháš na úhradu nasled. poistného a doplatíš rozdiel.
K bodu 3/ áno, rovnako.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ondrejvla
Ja už idem Liba2 radšej preč, lebo asi rýchlejšie píšeš! Veď si tam predtým ešte nebola...
... a čože som ja "ostro sledovaný vlak"?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
liba2
... a čože som ja "ostro sledovaný vlak"?
Božechráň, len to nie!!
Ale keď som ja začala, nebola tam žiadna odpoveď a kým ju odošlem, už si predo mnou!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ondrejvla
Božechráň, len to nie!!
Ale keď som ja začala, nebola tam žiadna odpoveď a kým ju odošlem, už si predo mnou!
Nie je dôležité kto radí prvý, ale kto radí dobre....
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
liba2
Nie je dôležité kto radí prvý, ale kto radí dobre....

??????????? Že by som tu zle poradila?
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

mirkastevekova
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
Keď vravíš o pohľadávkach a záväzkoch k 31.12.04 a ich zdanení v roku 2004 bez ohľadu či boli zaplatené v r.2005 tak máš zrejme na mysli §17 ods.8,10 zák. o DZP. Pri tomto je však rozhodujúce či si v r.2003 podnikala a ak áno tak či si viedla JU
0 0
mirkastevekova mirkastevekova

mirkastevekova je offline (nepripojený) mirkastevekova

Všetkým Vám ďakujem, ktorí ste mi odpísali. Musím sa však opraviť. V roku 2003 som viedla JÚ a myslím, že za rok 2003 mi nemali ostať žiadne pohľadávky, ani záväzky, keď som si v roku 2004 uplatňovala paušálne výdakvy. To znamená, že som vystavila faktúry v roku 2003, ale boli uhradené v r. 2004. a tieto som mala zdaniť v DP za rok 2003. Lepšie povedané ukončiť účtovníctvo ako pri rušení živnosti. Ale kto vedel, že v tom ďalšom roku si tieto paušálne výdavky uplatním? Opravte ma ak som to zle pochopila?
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Ja som urobila tiez tu istu chybu, ze som prechadzala z pausalnych vydavkov na bezne uctovnictvo a faktury, ktre boli vystavene v roku 2003 mi boli uhradene az v roku 2004, ale rozhodla som sa, ze dodatocne priznanie nepodam a snad to dopadne O.K., musela by som totiz podat za rok 2003 aj 2004. A tvoja otazka ohladom tohto, ze "kto vedel, že v tom ďalšom roku si tieto paušálne výdavky uplatním?" je prave o tom, ze treba podat dodatocne priznanie predtym ako prejdes na iny sposob. Vediet to tak skor...



mirkastevekova
Všetkým Vám ďakujem, ktorí ste mi odpísali. Musím sa však opraviť. V roku 2003 som viedla JÚ a myslím, že za rok 2003 mi nemali ostať žiadne pohľadávky, ani záväzky, keď som si v roku 2004 uplatňovala paušálne výdakvy. To znamená, že som vystavila faktúry v roku 2003, ale boli uhradené v r. 2004. a tieto som mala zdaniť v DP za rok 2003. Lepšie povedané ukončiť účtovníctvo ako pri rušení živnosti. Ale kto vedel, že v tom ďalšom roku si tieto paušálne výdavky uplatním? Opravte ma ak som to zle pochopila?
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Teraz mi volala priateľka, že chce v roku 2006 uplatňovať paušálne výdavky. Nevedela som jej povedať, nepotrebovala som tie informácie. Podľa toho, čo tu čítam, mala by ukončiť JÚ, ako kleby prestala podnikať. To znamená, do DP zahrnúť aj pohľadávky a záväzky vystavené v roku 2005 a uhradené v roku 2006:confused: . Tie z roku 2004 je jasné a tak isto rezervy,zásoby... Pochopila som správne? Ja už som tak dopletená, že sa radšej ešte raz spýtam, nech jej nepoviem nezmysel.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Beba
Teraz mi volala priateľka, že chce v roku 2006 uplatňovať paušálne výdavky. Nevedela som jej povedať, nepotrebovala som tie informácie. Podľa toho, čo tu čítam, mala by ukončiť JÚ, ako kleby prestala podnikať. To znamená, do DP zahrnúť aj pohľadávky a záväzky vystavené v roku 2005 a uhradené v roku 2006:confused: . Tie z roku 2004 je jasné a tak isto rezervy,zásoby... Pochopila som správne? Ja už som tak dopletená, že sa radšej ešte raz spýtam, nech jej nepoviem nezmysel.

Pri prechode z preukázateľných výdajov na paušálne a naopak, tak ako je to upravené v § 17 odst 8 je daňovník s príjmami podľa § 6 povinný upraviť základ dane v roku, ktorý predchádza tejto zmene: cit.
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou,1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Díky za usmernenie. Pomohlo mi to. Pekný víkend.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

liba2 prosím ťa, chcem sa len opýtať či nevieš náhodou ako to je s tou soc.poisťovňou ak to tu uvádzaš mimochodom. SZČO podnikal 6 mesiacov a mal vysoké príjmy, tak mu vyrátali odvody cca 6000 Sk. To sa mu potom vráti a zúčtuje v bud. období?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Denisa13 Pozri príspevok
liba2 prosím ťa, chcem sa len opýtať či nevieš náhodou ako to je s tou soc.poisťovňou ak to tu uvádzaš mimochodom. SZČO podnikal 6 mesiacov a mal vysoké príjmy, tak mu vyrátali odvody cca 6000 Sk. To sa mu potom vráti a zúčtuje v bud. období?
Nie som liba ale môžem odpovedať.
Výška odvodov do SP - pokial sú splnené podmienky pre povinnú registráciu /príjem najmenej 12-násobok min. mzdy/, závisí od základu dane a počtu mesiacov podnkania. Zatiaľ sa nerobí žiadne ročné zúčtovanie odvodov do SP /dúfam, že sa tak skoro ani robiť nebude/. Ak sa jedná o príjem z roku 2007, vymeriavací základ platí pre obdobie od 1.7.2008 do 30.6.2009.

----------
Veronika
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

ďakujem ti si zlatá a aj ja som to tak myslela, len on sa somnou vadil, že jemu povedali, že mu to potom vrátia. Je to z roku 2006 vypočítané.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Nikde nemôžem nájsť odpoveď na moju otázku, tak by som vás chcela poprosiť o radu.
SZČO, neplatca DPH, prerušil živnosť od 1.1.08-30.6.08. Základ dane som mu upravila o neuhradené pohľadávky, zásoby aj záväzky - včetne neuhradeného SP a ZP (skoro nič neplatil). Lenže ja neviem kedy to zaplatí a mňa teraz zaujíma ako to bude v r. 2008 - ak bude chcieť paušálne výdavky - základ dane z r. 2007 má upravený ale čo s tým uhradeným poistným za r. 2007, ktoré uhradí v r. 2008 - kde sa to potom upraví, keď to už raz mal zohľadnené v r. 2007. Záleží na tom či to uhradí kým bude mať prerušenú živnosť alebo keď ju už bude mať obnovenú? Ako sa to počíta, keď si niekto uhradí poistné v období keď má prerušenú živnosť?
Alebo sa to len naúčtuje ako VNZD ??? Prosím o radu.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Nikde nemôžem nájsť odpoveď na moju otázku, tak by som vás chcela poprosiť o radu.
SZČO, neplatca DPH, prerušil živnosť od 1.1.08-30.6.08. Základ dane som mu upravila o neuhradené pohľadávky, zásoby aj záväzky - včetne neuhradeného SP a ZP (skoro nič neplatil). Lenže ja neviem kedy to zaplatí a mňa teraz zaujíma ako to bude v r. 2008 - ak bude chcieť paušálne výdavky - základ dane z r. 2007 má upravený ale čo s tým uhradeným poistným za r. 2007, ktoré uhradí v r. 2008 - kde sa to potom upraví, keď to už raz mal zohľadnené v r. 2007. Záleží na tom či to uhradí kým bude mať prerušenú živnosť alebo keď ju už bude mať obnovenú? Ako sa to počíta, keď si niekto uhradí poistné v období keď má prerušenú živnosť?
Alebo sa to len naúčtuje ako VNZD ??? Prosím o radu.
Prosím o radu ...
Alebo sa to má vlastne v r. 2008 dať do DP ako pripočitateľná položka - ako úprava základu dane ??? (myslím to uhradené ZP a SP za r. 2007)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Môj názor :
Základ dane by som upravovala v roku 2007 v prípade , že v roku 2008 by prešiel na paušálne výdavky . Inak nevidím dôvod upravovať ZD už v roku 2007 ,z dôvodu prerušenia živnosti , nakoľko tento nastal až od 1.1.2008 .

Ale ,ak by ste predsa upravili ZD za rok 2007/paušálne výdavky v roku 2008/ a znížil ZD o záväzky voči poisťovniam z dôvodu platieb do fondov , tak v roku skutočného uhradenia t.j. v roku 2008 už tieto platby nebudete pripočítavať , ale založíte len potvrdenia o ich platbe .
0 0
Načítať ďalšie