Zavrieť

Porady

Recyklačný fond

Prosím, uveďte príspevky o postupe tvorby rezerv na náklady súvisiace so zákonom o odpadoch 223/2001 Z.z. z 15. mája 2001
a vyhláškou 208/2005 Z.z.
Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
z 29. apríla 2005
o nakladaní s elektrozariadeniami a s elektroodpadom

Tvoríte niekto takú rezervu?
Ďakujem za príspevky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Tak, ak si dáte hľadať, tiež som mala podobnú otázku, na ktorú mi dodnes nedal nikto fundovanú odpoveď. Ale...

    To: Kejka, ako si to vyriešila?
    To: džej, prečo na 548? Treba pozrieť na faktúru. Nám fakturujú (kolektívny systém, do ktorého patríme) poplatok, čiže službu a ja to rovno dávam na 518.

    A práve aj z tohto dôvodu netvorím žiadnu rezervu. Lebo: 1. PHE nám rovno fakturujú, čo by mali rovno použiť na likvidáciu odpadu, čiže jednoznačne 518.
    2. PNE - nový odpad, tiež vyberajú určitú časť za vrátený nový elektroodpad v aktuálnom roku a tiež aj poplatok. A zmluva zaručuje, že predaný tovar v aktuálnom roku bude zlikvidovaný z poplatkov z aktuálneho roku a nie z roku, kedy sa ten už odpad vráti.
    Treba si pozorne prečítať zmluvu a pýtať si vyjadrenie od kolektívneho systému. Ja som ju pýtala už dávno, a nie sú ochotný dať nič na papier, ale že niektorý ich členovia tvoria iný nie. Taktiež som dala požiadavku na min. financí, ale zatiaľ na mňa kašlú.
    No teda som to vyriešila zaúčtovaním faktúr za poplatky do nákladov a uvediem prípadný záväzok iba ako podmienený záväzok v poznámkach účtovnej závierky.

    Prosím, reagujte na môj príspevok.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    posúvam... tak som si zatiaľ premyslela, že rezervy netreba tvoriť
    ale nemôže to platiť všeobecne. Aký máte názor?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    znova posúvam...... uvedie niekto aspoň link?
    Ďakujm....

    Džejn je offline (nepripojený) Džejn

    Džejn
    Ahoj

    Tiež riešim tento problém a neviem čo s tým. Ja som žiadnu rezervu netvorila. Teraz som dostala faktúru od elektro-recyklačnej spoločnosti za odber vyradených elektrozariadeni a tu naúčtujem 548,343/321. Ale netuším či je to správne. Už som prosila o radu ale zatial sa nikto nechytil. pa

    Džejn je offline (nepripojený) Džejn

    Džejn
    Ako vidím je nás viac takých čo nevieme čo s tým. Aj ja som najskôr uvažovala o službe čiže 518 pretože v znení faktúry je: "Fakturujeme Vám za služby na základe Zmluvy o kolektívnom zabezpečení", (ktorú som nečítala) ibaže som sa dala pomýliť tým, že je to poplatok zo zákona.... (Prílohu faktúry mi tvorí Potvrdenie zhodnotenia, - Rozhodnutie orgánu štátnej správy v zmysle par.7,8,15 zák. č.223/2001) Tak som začala zvažovať nad účtom 538 - poplatky - ale na tento účet sú uvedené odvolávky na zákony, ktorých sa to týka a zákon č 223/2001 tam nie je. Tak som zvolila 548 ale asi máš pravdu, na faktúre je jasne napísane "za služby".

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Ešte by som upozornila na termín recyklačný fond. Výrobcovia (dovozcovia) elektrozariadení sú povinný likvidovať elektroodpad individuálne (vo svojej réžii) alebo cez kolektívny systém. (Historický odpad sa môže likvidovať len cez kolektívny systém.) Takže ak niekto dostane faktúru za likvidáciu elektroodpadu, nie je to poplatok do recyklačného fondu. Do recyklačného fondu sa platí vtedy, ak ste si povinnosť zlikvidovať historický elektroodpad nesplnili, ktorý je daný na každý rok určitým percentom.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Obnovujem túto tému, pretože dúfam, že medzitým problém sa niekomu podarilo vyriešiť. Je taký niekto?
    Lion Topoľčany
    Poprosila by som všetkých, čo majú na starosti rec.fond o lopatistickú odpoveď: dovážame tovar zo zahraničia a v prípade plastov platíme za každé
    dovezené kilo 5,-Sk. Vedieme si evidenciu a poctivo platíme. Do dnes som si
    myslela, že je všetko v poriadku. Dnes mi prišiel mail priamo z rec.fondu, kde
    sa odvolávajú na nariad.vlády č.220/2005 Z.z. - vyhláška sa týka záväzných
    limitov pre zhodnocovanie odpadov. Celkom tomu dobre nerozumiem, čo sa tým myslí v praxi.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Pre každý rok sú stanovené určité limity, ktoré musíte "vyzbierať" podľa EÚ (tuším).
    Neviem komu platíte za dovoz, ale zrejme nejakému kolektívnemu systému.
    Pretože Rec. fond zaujíma v tom danom roku vyzbieraný odpad, napr. pre rok 2007 20% z predaja za predchádzajúci rok.
    Takže je jedno, koľko ste tento rok doviezli, ak na výpočet do rec. fondu sa používa iná metodika.
    Lion Topoľčany
    Ďakujem Gabi03 za rýchlu odpoveď. Ako oragnizácia platíme tých 5,-Sk priamo
    do rec.fondu a berieme to ako "pokutu-daň" za nevyzbieraný odpad. Takže neviem prečo rec.fond chce ešte niečo naviac. Keďže zásobujeme maloobchod
    s drobným tovarom-napr.šampóny-sú v plastovom obale ťažko donútiť zákazníka, aby vrátil prázdnu fľašu...

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Lion Topoľčany Pozri príspevok
    Ďakujem Gabi03 za rýchlu odpoveď. Ako oragnizácia platíme tých 5,-Sk priamo
    do rec.fondu a berieme to ako "pokutu-daň" za nevyzbieraný odpad. Takže neviem prečo rec.fond chce ešte niečo naviac. Keďže zásobujeme maloobchod
    s drobným tovarom-napr.šampóny-sú v plastovom obale ťažko donútiť zákazníka, aby vrátil prázdnu fľašu...
    Uf, tak s tým už nemám skúsenosť. Naša firma je ako pre obaly ako aj pre elektroodpad zaregistrovaná v kolektívnom systéme. Priamo s rec. fondom nekomunikujeme. To by sme iba, ak by sme nespĺňali limity.

    cinko76 je offline (nepripojený) cinko76

    cinko76
    Ahoj, podarilo sa Ti niečo zistiť o recyklačnom fonde. Ja s tým iba začínam. Rozhodujem sa aj pre nejaký kolektívny systém. Nemáš náhodou skúsenosť so SEWA?

    Ikan je offline (nepripojený) Ikan

    Ikan
    Prosím o radu, doviezli sme asi 3 kávovary zo zahraničia./Taliansko/ Nepredpokladáme ďalší dovoz. Som povinná sa zaregistrovať do rec.fondu a niečo odviesť z tých 3 kávovarov? ďakujem

    martinapb je offline (nepripojený) martinapb

    martinapb
    Ako zaúčtovať príspevok do recyklačného fondu? Platíme štvrťročne v závislosti od množstva dovezenej fólie zo zahraničia. Ďakujem

    Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

    Zuzina
    V septembri sme jednorázovo doviezli LED diódy, z ktorých sa vytvorí monitorovacia stena na účely prezentácií pre naše potreby. Je to v objeme 550kg. Sme povinní odviesť príspevok do RF. Ďakujem vopred za odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.