Zavrieť

Porady

Je § 630 Obcianskeho zakonnika v darovacej zmluve povinny?

Dobry den,
rada by som sa poradila na vecnu temu ohladom darovania vs. predaj nehnutelnosti.
S manzelom sme svoji 13 rokov, byvame v dome, ktoreho vlastnikom je len manzel, nakolko ho skolaudoval a supisne cislo bolo domu pridelene mesiac pred svadbou.
Pocas manzelstva som niekolkokrat nastojila, ze chcem byt vlastnikom aj ja, s cim nikdy nechcel suhlasit.
Az po problemoch v manzelstve, kedy som zvazovala rozvod sa zlakol a polku domu mi prislubil.
Od pravnika mi priniesol na podpis darovaciu zmluvu, pricom samozrejme § 630 OZ vo mne vzbudzuje pochybnosti.
Preto sa pytam, ci je tento v zmluve povinny alebo je mozne, ak by s tym darca suhlasil, tento z darovacej zmluvy vynechat.
Ak nie, je jedinou moznostou naliehat na prevod polovice domu formou predaja? Ako mnohi spominaju napr. za symbolicku cenu?

Aby ste mi rozumeli. Prepis polovice tohto majetku na mna, ma byt zo strany manzela kvazi zarukou za to, ze nebude pokracovat v cinnosti, na zaklade ktorej som chcela ziadat o rozvod.

Ak po rokoch zistim ze je nepolepsitelny podvodnik, zacnem si zariadovat zivot po svojom, a napriklad si najdem aj ineho partnera a budem ziadat o rozvod - je mozne, aby on poziadal o vratenie prava k tomuto domu z dovodu porusenia dobrych mravov? Napriklad preto, ze ja budem mat v tom case uz ineho partnera?

Chcem dodat, ze taketo nieco by som nerada zazila, ale zaroven viem, ze moj manzel je velka slubotechna a tiez velky spekulant. Mame spolu 2 deti a preto jedneho dna ak by k malo k rozvodu skutocne dojst, chcem byt majetkovo chranena. Takto by som s detmi nemala narok ani len nato, aby nam zabezpecil byvanie.
Dakujem za vsetky odborne rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 630 platí pri darovaní bez ohľadu na to, či je v darovacej zmluve uvedený alebo nie. Na jeho naplnenie by však muselo ísť o horšie veci ako to, že si nájdeš iného partnera a rozvedieš sa. Riziko tu však je - napr. keby zostal na posteli a neposkytla by si mu pomoc ...

    Pri kúpe ide zas o to, že by si to mala kúpiť za tvoje výhradné peniaze, nie za peniaze z BSM, napr. za úspory pred manželstvom, za zdedené peniaze a pod.

    Prečo vlastne od neho žiadaš prevod majetku, prispela si na stavbu domu?

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    arizona, terezamaria, Erzebeth, twe, Danielle369, alla66
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš od neho žiadať, aby podpísal tvojim rodičom pôžičku na dom splatnú na požiadanie.
    Pri vyporiadaní BSM môžeš žiadať, aby sa zohľadnilo splácanie úverov na jeho dom z BSM.

    V jeho dome bývaš bezplatne, výchova detí a zárobky počas manželstva patria do BSM. Ak by čokoľvek z BSM predal bez tvojho súhlasu, môžeš sa dovolať realtívnej neplatnosti právneho úkonu (3 roky) podľa § 145 a 40a občianskeho zákonníka.

    Nemôžeš ho donútiť, aby prepísal svoj výlučný majetok na teba.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Tweety, alla66, Danielle369, Erzebeth, terezamaria
    5
    Dakujem za odpoved.

    Nepovedela by som, ze to bola od zaciatku poziadavka. Najprv mi to pripadalo normalne, jednak preto, ze dom sa staval pred svadbou a pomahali financne aj moji rodicia, hoci mensou castou, manzel bral 2 uvery, ktore su uz nim aj splatene.

    Po druhe, ja sa o ten dom kompletne staram, vychovavam v nom nase deti, preco by mal byt pravne patrit iba jemu?

    A nakoniec, poziadavkou sa to stalo az po jeho opakovanych excesoch. Nie je mozne, aby si jeden robil co chce, a druhy sa len staral a nicim nebol chraneny.
    Ci?
    A este...ide vlastne o to, ze tym, ze je dom iba jeho, nemam ja vlastne narok na ziadne BSM.
    Myslim, ze v pripade rozvodu nejake auta a ine veci by okamzite prepisal na niekoho ineho.

    Je § 630 Obcianskeho zakonnika v darovacej zmluve povinny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.