Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 10:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Babe Babe

Babe je offline (nepripojený) Babe

Riešila som tu pred časom otázku, ako postupovať, keď sme bývalému zamestnancovi v poslednej mzde zrazili nesprávny (nižší) preddavok na DzP.

Práve som dostala vyjadrenie z daňového úradu, že sme za odvod preddavkov na DzP zamestnancov zodpovední my a že musíme nedoplatok uhradiť DÚ. Nemôžem tu aplikovať §40 ods 5, že ak zamestnávateľ nemôže zraziť daň, vymôže ju DÚ?
Neviete mi prosím poradiť, ako je najlepšie postupovať? Bývalý zamestnanec s nami vôbec nekomunikuje. Ďakujem.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Re: Najčastejšie otázky dane z príjmov
Riešila som tu pred časom otázku, ako postupovať, keď sme bývalému zamestnancovi v poslednej mzde zrazili nesprávny (nižší) preddavok na DzP.

Práve som dostala vyjadrenie z daňového úradu, že sme za odvod preddavkov na DzP zamestnancov zodpovední my a že musíme nedoplatok uhradiť DÚ. Nemôžem tu aplikovať §40 ods 5, že ak zamestnávateľ nemôže zraziť daň, vymôže ju DÚ?
Neviete mi prosím poradiť, ako je najlepšie postupovať? Bývalý zamestnanec s nami vôbec nekomunikuje. Ďakujem.
Babe je offline (nepripojený) Nahlás príspevok
[Na Svetlo!] [Vypni tento príspevok ak je mimo, zlý a podobne! Ďakujeme za sprehľadnenie témy!]
------------------
§ 40 ods. 5 ZDP určuje prípady, pri ktorých nedoplatok vyberie správca dane. Ak nie je možné aplikovať toto ustanovenie, správca dane má možnosť využiť § 5 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov, podľa ktorého platiteľ dane za daň zrazenú daňovníkovi alebo vybratú od daňovníka majetkovo zodpovedá.
Naposledy upravil Mária.K. : 31.07.08 at 16:17
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

0


spam
Babe Pozri príspevok
Riešila som tu pred časom otázku, ako postupovať, keď sme bývalému zamestnancovi v poslednej mzde zrazili nesprávny (nižší) preddavok na DzP.

Práve som dostala vyjadrenie z daňového úradu, že sme za odvod preddavkov na DzP zamestnancov zodpovední my a že musíme nedoplatok uhradiť DÚ. Nemôžem tu aplikovať §40 ods 5, že ak zamestnávateľ nemôže zraziť daň, vymôže ju DÚ?
Neviete mi prosím poradiť, ako je najlepšie postupovať? Bývalý zamestnanec s nami vôbec nekomunikuje. Ďakujem.
---------------------------------------------------------------
§ 40 ods. 5 ZDP určuje prípady, pri ktorých nedoplatok vyberie správca dane. Ak nie je možné aplikovať toto ustanovenie, správca dane má možnosť využiť § 5 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov, podľa ktorého platiteľ dane za daň zrazenú daňovníkovi alebo vybratú od daňovníka majetkovo zodpovedá.
0


spam
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mária.K. Pozri príspevok
§ 40 ods. 5 ZDP určuje prípady, pri ktorých nedoplatok vyberie správca dane. Ak nie je možné aplikovať toto ustanovenie, správca dane má možnosť využiť § 5 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov, podľa ktorého platiteľ dane za daň zrazenú daňovníkovi alebo vybratú od daňovníka majetkovo zodpovedá.
Mária - priateľská rada . Klikni na "cituj" a začni písať za posledným znakom (hranatá zátvorka);
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

liba2 Pozri príspevok
Mária - priateľská rada . Klikni na "cituj" a začni písať za posledným znakom (hranatá zátvorka);
Ďakujem. Nechápala som, prečo mi vypisuje "spam".
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

noooo, tak teraz je to dobre
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Prosím Vás potrebujem poradiť, v oblasti dane z prijmu z nezávislej činnosti fyzických osôb. Máme na brigáde študenta, ktorý poberá sociálne štipendium v priebehu školského roka. Započítava sa jeho príjem do celkového príjmu na posúdenie nároku na štipendium? Musí hlásiť príjem na daňovom úrade?:
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janulinka Pozri príspevok
Prosím Vás potrebujem poradiť, v oblasti dane z prijmu z nezávislej činnosti fyzických osôb. Máme na brigáde študenta, ktorý poberá sociálne štipendium v priebehu školského roka. Započítava sa jeho príjem do celkového príjmu na posúdenie nároku na štipendium? Musí hlásiť príjem na daňovom úrade?:
Trošku poopravím daň z príjmu. Daň z príjmu z nezávislej činnosti? Ak ide o brigádnika, jeho príjem podlieha dani zo závislej činnosti, rovnako ako zamestnancov na PZ..
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

pardon nastal omyl samozrejme že daň zo závislej činnosti
0 0
amisova amisova

amisova je offline (nepripojený) amisova

Prosim vas, pri daňovom priznani mi vyšiel preplatok, ktorý mi DU vratil. Avšak okrem toho, že som živnostnikom, som aj zamestnancom v trvalom pracovnom pomere, tzn. daň bola počítaná aj z príjmov zo závislej činnosti.
Sumu vrátenú DU si zaúčtujem do účtovníctva celú (PNZD) alebo len pomernú časť z podnikania ?
Rovnako by to malo byť aj s vráteným poistným z RZZP - len POZD (... ospravedlnujem sa, toto je trocha mimo temy)

Ďakujem pekne za odpoveď
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Celú sumu v obidvoch prípadoch.

P.S. Správne mala byť suma preplatku na daní zahrnutá do výkazu o majetku za rok 2007 ako pohľadávka. Príjem preplatku na bank. účet je príjem neovplyvňujúci základ dane.
0 0
amisova amisova

amisova je offline (nepripojený) amisova

liba2 Pozri príspevok
Celú sumu v obidvoch prípadoch.

P.S. Správne mala byť suma preplatku na daní zahrnutá do výkazu o majetku za rok 2007 ako pohľadávka. Príjem preplatku na bank. účet je príjem neovplyvňujúci základ dane.
Ďakujem.
Ale preplatok, resp. nedoplatok z RZZP ovplyvnuje ZD, na rozdiel od dani, pravda ?
0 0
amisova amisova

amisova je offline (nepripojený) amisova

liba2 Pozri príspevok
Celú sumu v obidvoch prípadoch.

P.S. Správne mala byť suma preplatku na daní zahrnutá do výkazu o majetku za rok 2007 ako pohľadávka. Príjem preplatku na bank. účet je príjem neovplyvňujúci základ dane.
.. nemal by byť preplatok dani z príjmov rozdelený a zaúčtovaný pomerne pre SZČO - VNZD a pre zamestnanca - závislá činnost ako VOZD ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

amisova Pozri príspevok
.. nemal by byť preplatok dani z príjmov rozdelený a zaúčtovaný pomerne pre SZČO - VNZD a pre zamestnanca - závislá činnost ako VOZD ?
Nie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

amisova Pozri príspevok
.. nemal by byť preplatok dani z príjmov rozdelený a zaúčtovaný pomerne pre SZČO - VNZD a pre zamestnanca - závislá činnost ako VOZD ?
Nie. Vrátená daň z príjmov je PNZD...
0 0
jurky jurky

jurky je offline (nepripojený) jurky

Prenajimam byt ako nepodnikatel - FO, uplatnujem si skutocne vydavky, nehnutelnost vlastnim od roku 2004 - teda vtedy som ho odkupila od bytoveho druzstva, mam tam aj trvaly pobyt. Budem musiet platit dan z prijmu, ked ten byt budem chciet predat?? Ako to je, alebo budem musiet pockat tych 5 rokov?
Dakujem za odpoved
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

Ahojte,
chcela by som sa oýtať či mi niekto nevie poradiť kde by som našla,aké daňové výhody má zamestnávateľ pri daňovom priznaní, keď zamestnáva zamestnanca, ktorý poberá čiastočný invalidný dôchodok.
Ďakujem
0 0
stepri stepri

stepri je offline (nepripojený) stepri

Ako sa zdanuje prijem z internetu ak mam ucet registrovany na zahranicnej stranke a platby prichadzaju z celeho sveta za reklamu na mojej vlastnej webstranke? Potrebujem vobec zivnostenske opravnenie pri takomto prijme?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Chcela by som poprosiť o radu. Tento rok som bola zamestnaná 4 mesiace. Od 1.5. som nezamestnaná a zároveň od februára poberám čiastočný ID. Do daňového priznania si mám zarátať aj príjem z ID? Podpora v nezamestnanosti sa dúfam že do príjmu nezaráta. Môžem si odrátať plnú výšku odpočítateľnej položky?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

wagner Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu. Tento rok som bola zamestnaná 4 mesiace. Od 1.5. som nezamestnaná a zároveň od februára poberám čiastočný ID. Do daňového priznania si mám zarátať aj príjem z ID? nie Podpora v nezamestnanosti sa dúfam že do príjmu nezaráta.nezarátava Môžem si odrátať plnú výšku odpočítateľnej položky? áno
+ príjem zo zamestnania
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať