Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

bublikatka Pozri príspevok
dakujem, tento prijem viem, ze je ok, ale ja chcem vediet ako je to s prijmami z dohod, ktore mam... ci pri vyske platu uz je to jedno? vsetko som robila na dohody a stiahli mi dane... ja chcem vediet, ci dokazem ziskat spat nieco z nich (teda z dani z dohod)
máš veľmi vysoký príjem na to, aby sa ti vrátila nejaká daň - veronikasad ti odpovedala správne.
Okrem toho pri dohodách "nefunguje" možnosť odpočítania 25% výdavkov.
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

ďakujem za rady...
0 0
pánkoj pánkoj

pánkoj je offline (nepripojený) pánkoj

Môže mi niekto už teraz povedať, či začínajúcim živnostníkom budú vraj "odpostené" odvody prvé 2 roky?
Ešte otázka: Ak by som bola na dlhodobej PN, ako je to so živnosťou, resp. keď dostanem od ÚP príspevok na podnikanie, musím mať živnosť 2 roky, čiže neprerušiť.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Vie mi niekdo poradiť ?
Priateľka za rok 2008 bola na plnom invalidnom dôchodku a 7 mesiacov pracovala za minimálnu mzdu - musí podavať daňové priznanie ?
Dakujem
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.
0 0
Lucia S. Lucia S.

Lucia S. je offline (nepripojený) Lucia S.

Dobrý deň, ja by som len chcela vediet.6 mesiacou som bola na absolvenskej praxy, ktorú ponukal úrad práce.počita sa to za príjem alebo nie, k daňovemu priznaniu??
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
pánkoj Pozri príspevok
Môže mi niekto už teraz povedať, či začínajúcim živnostníkom budú vraj "odpostené" odvody prvé 2 roky?
Ešte otázka: Ak by som bola na dlhodobej PN, ako je to so živnosťou, resp. keď dostanem od ÚP príspevok na podnikanie, musím mať živnosť 2 roky, čiže neprerušiť.
Este to nie je schvalene. Kto ma Draka, viac info najde tu: http://www.porada.sk/t101744-krizovy...stnanosti.html
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
marta bodonova Pozri príspevok
Vie mi niekdo poradiť ?
Priateľka za rok 2008 bola na plnom invalidnom dôchodku a 7 mesiacov pracovala za minimálnu mzdu - musí podavať daňové priznanie ?
Dakujem
Musi,
- ak do 15.2.2009 nepoziada zamestnatela o vykonanie rocneho zuctovania dane,
- ak uhrn jej prijmov (hrubych miezd) bol vyssi ako 49 248 Sk.

Moze byt pri plnom invalidnom dôchodku zamestnana? Nepracovala nahodou len na dohodu?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
juko Pozri príspevok
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.
Skus tu: http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Lucia S. Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som len chcela vediet.6 mesiacou som bola na absolvenskej praxy, ktorú ponukal úrad práce.počita sa to za príjem alebo nie, k daňovemu priznaniu??
Skus tu: http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
v súhrne som nič ohľadom mojej otázky #266 nenašiel
Naposledy upravil juko : 08.02.09 at 15:00
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

juko Pozri príspevok
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.

ak nie si szco, tak ako mozes fakturovat? na zaklade coho?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

juko Pozri príspevok
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.
Príjem zaradiť do § 8 ods. 1 písm. a) ZDP. Tento príjem je možné znížiť len o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie (§ 8 ods. 2 ZDP). Paušálny výdavok si uplatniť nemôžeš.
0 0
engulino engulino

engulino je offline (nepripojený) engulino

Dobry den,
Chcem sa spytat, ze pod akym DICOm mam podavat danove priznanie, ak vo februari minuleho roka som ukoncil zivnost, z ktorej mam zisk a v septembri som si otvoril novu zivnost s novym ICOm aj DICom...a ci sa tento zisk da pouzit na financovanie novej zivnosti, cize ci ho mozem zlikvidovat vydavkami z novej zivnosti..Dakujem
0 0
Aurora Aurora

Aurora je offline (nepripojený) Aurora

Zdravotna sestra si chce uplatnit vydavok na dalsie vzdelavanie podla §5 ods. 8 zak. o DzP. Mzdova uctovnicka jej povedala, ze tak moze urobit az po skonceni studia. Ale je to dost nelogicke, lebo za studium sa plati na zaciatku skolskeho roka 2008 a studium bude ukoncene v roku 2009. To znamena, ze v roku 2010 si uz vydavok zaplateny za toto studium v roku 2008 nemoze uplatnit. Vo vyhlaske 31/2006 MZSR sa v § 1 uvadzaju obmedzenia na vysku poplatku za taketo studium, ale to sa podla mna tyka len zariadeni, ktore taketo studium zabezpecuju. Na skolach vydavaju zdravotnym sestram potvrdenia o zaplateni s tym, ze si ich mozu uplatnit do rocneho zuctovania. Ale mzdarky to asi cele nepochopili. Podla mna oni nemaju co riesit vysku poplatku. Zato predsa zodpoveda vzdelavaci institut. A rovnako ich nema co zaujimat, ci sa studium uz ukoncilo. To je tiez v podmienkach uvedenej vyhlasky. V zakone o DzP je len odvolavka na vyhlasku a zakon 578/2006, aby mzdarky vedeli, ci je ziadost sestry opodstatnena a dodrzali sa podmienky t.j. ide o akreditovane studium, poplatky boli vyplatene v sulade s vyhlaskou, zdravotnicky pracovnik patri do kategorie uvedenej vo vyhlaske a v zakone. Neviem, ci som to prezentovala dost zrozumitelne. Ale moze mi niekto povedat, ci som to pochopila spravne a ak sa mzdarky mylia a nechcu spolupracovat, mozu si sestricky spravit danove priznanie A samy? Dakujem.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

Ahojte preplatok dane z roč. zúčtovania sa zaokruhľuje smerom nahor. že??? len či to mám správne.. 5283,- Sk = 175,37€
Ďakujem..
0 0
Aurora Aurora

Aurora je offline (nepripojený) Aurora

Ano, je to spravne.
0 0
Aurora Aurora

Aurora je offline (nepripojený) Aurora

svedia Pozri príspevok
Ahojte preplatok dane z roč. zúčtovania sa zaokruhľuje smerom nahor. že??? len či to mám správne.. 5283,- Sk = 175,37€
Ďakujem..
Ano, je to spravne.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Dobrý deň.Živnostník má podnikateľský účet.Má tam nejaké úroky, za rok 2008 to je 11,- Sk.Do ktorého riadku ich uvádzam v daňovom priznaní? Je to §8, riadok iné?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

§6 príjmy z podnikania
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať