Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 09:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

novohorcan Pozri príspevok
Re: Danove priznanie
Zdravím všetkých trpezlivých a obetavých .Zabite ma, ale už je tu toľko príspevkov, že sa neviem zorientovať. Preto Vás prosím: manželka (1-4.08 nezam.) poskytla firme kde je zam. na HPP finančný dar . Môže si znížiť ZD o túto sumu ? Je to výdavok v béčkovom DP ?
A ešte jedna otázočka . Mala príležitostný nezdanený príjem z predaja kozmetiky,odpočíta si 25 650 Sk , ostatné je príjem . Má povinnosť dokladovať tento príjem ? ( 12 oznámení o výške provízie)
Určite je to príležitostný predaj? 12 oznámení o výške provízie... to sa mi nezdá príležitostný.
Príklad: predaj kozmetiky - kúpim od firmy tovar, predám ho s určitou maržou a ešte získam províziu od firmy. Je to tak, alebo sa mýlim?
Ak je to predaj tovaru, tak do výdavkov si dá jeho nákup, a nie 25650.- Sk. A základom dane bude len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou + provízia od firmy.
Ak chceš presnú odpoveď, musíš sa presne spýtať.
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

prepáč nestíham . Možno je to nezvyklé ale predáva za nákupné ceny , ( obchodná politika firmy ), a jej odmenou je iba provízia vyplácaná mesačne ( jasné že od tržby )
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

novohorcan Pozri príspevok
prepáč nestíham . Možno je to nezvyklé ale predáva za nákupné ceny , ( obchodná politika firmy ), a jej odmenou je iba provízia vyplácaná mesačne ( jasné že od tržby )
tak jej príjem z predaja je vyplatená provízia dľa províznych listov
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

platí teda tvoja prvá odpoveď t.j. že si uplatní 40 % paušál.výdavky ? Ďakujem pekne za trpezlivosť.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

novohorcan Pozri príspevok
platí teda tvoja prvá odpoveď t.j. že si uplatní 40 % paušál.výdavky ? Ďakujem pekne za trpezlivosť.
áno, platí.

rada som ti poradila
0 0
novohorcan novohorcan

novohorcan je offline (nepripojený) novohorcan

nestíham sa čudovať ako rýchlo reaguješ v tento sviatočný čas . Si zlatá ,ako aj všetci poraďáci a celá porada . Dúfam že Vám to ešte dlho vydrží
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

uz som sa raz pytala, ale kedze mi zatial nikto neporadil skusim to este raz ....prosim vas co musi dolozit FO k danovemu priznaniu,pocas roka bola na dohodu(potvrdenie o prijmoch ma),
2 mes. poberala podporu v nezamestnanosti a platila si poistne zdravotne, a dobrovolne socialne...doklada k danovemu aj nejake potvrdenia z uradov o vyske zaplateneho poistneho ? moze si poistne uplatnit v danovom?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Podava danove priznanie typu A. Ako prilohu prilozi kopiu potvrdenia o prijme od zamestnavatela a potvrdenie o tom, ze bol v evidencii uchadzacov o zamestnanie.

V pripade, ze by mal nejake nepokryte obdobia (kedy nebol evidovany na urade prace a nepoberal ziaden prijem), napise cestne prehlasenie: cestne prehlasujem, ze od-do som nepoberal ziaden prijem - a prilozi k DP.

Ziadne poistne si neuplatnuje, jedine na zaklade potvrdenia o prijme, ak bolo poistne zrazene.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ako dobrovoľný platca by si zaplatené poistné v preukázateľnej výške nemohol odčítatať v Oddiely VI na r. 9 ako VÝDAVKY?
Znížil by sa základ dane.
Dana 22
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dana 22 Pozri príspevok
Ako dobrovoľný platca by si zaplatené poistné v preukázateľnej výške nemohol odčítatať v Oddiely VI na r. 9 ako VÝDAVKY?
Znížil by sa základ dane.
Dana 22
Zaplatene poistne je VOZD. Dobrovolny platca, ktory uplatnuje pausalne vydavky, si tento vydavok moze odpocitat v danovom priznani. R. 2, stl. 2 bude suma rovnajuca sa 40% (60%) prijmu + zaplatene poistne. Ak nema ziadne dalsie prijmy z § 6, tak aj na r. 9, stl. 2 a r. 11, stl. 2 sa budu rovnat r. 2, stl. 2.

Vysku zaplateneho poistneho z r. 2, stl. 2 zaroven napise pod tabulku VI. v DP a vpise krizik pred prvu moznost.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lianka Pozri príspevok
..............a potvrdenie o tom, ze bol v evidencii uchadzacov o zamestnanie.
V pripade, ze by mal nejake nepokryte obdobia (kedy nebol evidovany na urade prace a nepoberal ziaden prijem), napise cestne prehlasenie: cestne prehlasujem, ze od-do som nepoberal ziaden prijem - a prilozi k DP.
.....
Daňové priznanie je na to, že priznávam príjem ... nedokladujem, kde som "bola počas roka"
Na konci DP je kolónka, kde svojím podpisom potvrdzujem, že všetky údaje sú pravdivé .... tak načo čestné prehlásenia (už je to tu niekoľkokrát spomenuté)
Povinné prílohy sú v DP uvedené (potvrdenie zamestnávateľa, rodný list resp. potvrdenie zo školy pri daňovom bonuse..)
0 0
rihana rihana

rihana je offline (nepripojený) rihana

Prosím o radu - príjem zo zamestnania 150tis.-preddavková daň,
zároveň príjem zo živnosti 21tis. Podám DP typ B a spočítam oba príjmy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rihana Pozri príspevok
Prosím o radu - príjem zo zamestnania 150tis.-preddavková daň,
zároveň príjem zo živnosti 21tis. Podám DP typ B a spočítam oba príjmy?
Áno, tak.
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Poradí mi niekto?
Robím manželovi DP"A".
Základ dane 146 943
odpoč.položka za manželku: 11 891
životné poistenie:6 836
Nárok na DB/2deti/ 13 644
Zamestnávateľom vypl.DB 12 480
Preddavky na daň 10 186

Všetko mi je jasné,ale neviem čo mám napísať do r.č.59,60 ak mi tam vychádza mínus.

V riadku č.65 mi vyšla suma 5 704 Sk.
Mám to tak správne?
Ak áno,vyplnujem len XI oddiel alebo aj X oddiel??
Voprad dakujem za skoré odpovede
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

renataj Pozri príspevok
Poradí mi niekto?
Robím manželovi DP"A".
Základ dane 146 943
odpoč.položka za manželku: 11 891
životné poistenie:6 836
Nárok na DB/2deti/ 13 644
Zamestnávateľom vypl.DB 12 480
Preddavky na daň 10 186

Všetko mi je jasné,ale neviem čo mám napísať do r.č.59,60 ak mi tam vychádza mínus. nepíšeš nič

V riadku č.65 mi vyšla suma 5 704 Sk.
Mám to tak správne? áno
Ak áno,vyplnujem len XI oddiel alebo aj X oddiel?? ak ide o preplatok nemusíš vypisovať nič
Voprad dakujem za skoré odpovede
odpoveď v texte
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Ďakujemza odpoveď,ale nechápem ak mám preplatok na riadku č.64 tak musím alebo nie vyplniť XI oddiel??
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

renataj Pozri príspevok
Ďakujemza odpoveď,ale nechápem ak mám preplatok na riadku č.64 tak musím alebo nie vyplniť XI oddiel??
môžeš ho vypísať, ale povinnosť je len vtedy, ak má daňovník nedoplatok

vypíš do ak chceš následovne:
daňový preplatok v SKK (r.64): suma preplatku
konverzný kurz: 30,1260
prepočet konverzným kurzom: suma preplatku : 30,1260 = suma v EUR (zaokrúhľuješ v prospech daňovníka)
daňový preplatok v EUR : vypočítaná suma v EUR
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Ďakuje za odpoveď.
0 0
Siaad Siaad

Siaad je offline (nepripojený) Siaad

Mám takú otázku...známa pracovala celý minulý rok v rakúsku...avšak na celoročnom potvrdení ma uvedenú daň z príjmu podľa výpočtu okolo 9,5%...je to možné???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať