Zavrieť

Porady

Najčastejšie otázky dane z príjmov

admin
V rámci upratovania na Porade, chcem všetkých poprosiť o pomoc.
Rád by som v tejto téme naakumuloval najčastejšie otázky.

Jednak by to mali byť otázky ktoré tu padajú veľmi opakovane (pritom sú už niekoľko-krát vyriešené) a jednak otázky, ktoré sú najviac diskutované, ako napr. cestovné náhrady.
Mimochodom cestovné náhrady sa akumulujú v jednej téme, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože by to mohlo byť rozbité na niekoľko desiatok tém s výstižným názvom, napr. "cestovné počas soboty a nedele" a pod.

Dôležité!
Keďže chcem aby boli všetky takéto vami navrhnuté otázky v jednon príspevku, prosím nabaľujte všetky odpovede do jedného príspevku a pokiaľ nemusíte nepíšte "zbytočné" komentáre.
Postup:
príspevok č.1: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"

príspevok č.2: Téma s názvom "cestovné náhrady za súkromné jazdy"
Téma s názvom "môžem si uplatniť XY do daňových výdavkov?"

..... atď.

Prípadne ak toho bude viac, môžete skúsiť urobiť aj podrobnejšiu kategorizáciu. Tak napr. otázky súvisiace pod "cestovné náhrady" budú spolu pod týmto názvom atď...

Ak máte otázky, prosím nepíšte ich v tejto téme, ale radšej zriaďujem diskusiu tu:
DISKUSIA
Ak chcete môžete okrem názvu pridať aj link na danú tému (ak je správne vyriešená). Link môžete dať samostatne za názvom, alebo priamo do názvu (prostredníctvom tlačidla "zemeguľa s retiazkou" ktorú vidíte medzi tlačdlami formátovania textu. Takto som napr. vytvoril link na tému "DISKUSIA" v tomto príspevku.
Naposledy upravil Richard : 15.01.06 at 10:36
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

bobo1 Pozri príspevok
Prosím o radu : je ešte príspevok na životné poistenie za rok 2007 odpočítatelnou položkou pri SZČO?
Áno, je nezdaniteľnou časťou základu dane do výšky 12.000 Sk. Viď ZoDP §11 ods.4 písm.c), ods.9 a splnenia podmienok podľa ods.11.
0 0
martinka44 martinka44

martinka44 je offline (nepripojený) martinka44

Ahojte poraďáci,
ešte sa tu veľmi neorientujem tak neviem či položím svoje dotazy na správnom mieste,ale dúfam že mi aj tak niekto poradí.
Manžel mal za minulý rok príjmy zo závislej činnosti 8 mesiacov z ČR a 4 mesiace už tu na Slovensku,pričom trvalý pobyt má SR.Budeme teda podávať DP tu.Už som si prešla pár užitočných tém na PORADE takže aj keď som v tejto oblasti laik už viem ako nato(aspoň myslím).
Prerátala som si ale že z dane odvedej v ČR by mu tam mali vrátiť asi 7000 Kč,ak by sme si dávali spoločné daňové v ČR bolo by to dokonca okolo 24000Kč.Dalo by sa to nejako skombinovať,robiť to priznanie tu aj v ČR,mohli by sme si tam urobiť aj to spoločné DP?Za rok 2006 sme si ho podávali,ale to mal príjmy len z ČR,ja som na materskej.
Prosím poraďte.Ďakujem..
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Doporučujem podať daňového priznania v ČR. Preplatok dane z príjmov mu bude vrátený. Za tým požiadať Finanční úřad(FÚ) o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment). Aby to stihol, nech požiada v SR o predĺženie lehoty na podanie DP v SR z dôvodu zahraničných príjmov(do 15.3.2008). Do DP podávaného v SR(v ňom uvedieš celosvetové príjmy, t.z. prímy SR+ČR) na zápočet dane uvedie údaje z už zmieneného Potvrdenia o zaplatení dane z príjmu, ktoré vydá FÚ, t.z. v tvojom prípade, ako sama uvádzaš, daň na zápočet 0.
0 0
martinka44 martinka44

martinka44 je offline (nepripojený) martinka44

Ďakujem Marína za radu.Možem sa ešte spýtať či mám dať do DP danový bonus za jedno dieta za cely rok 2007,alebo len za tie 4 mesiace ktoré manžel pracoval na Slovensku?
Ešte raz vďaka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom v SR(§33 ods.10 ZoDP), môže si uplatniť daňový bonus, ak vyživuje dieťa celý rok, t. z. že dieťa bolo narodené v 1/2007 alebo skôr. Inak len časť roka.
0 0
martinka44 martinka44

martinka44 je offline (nepripojený) martinka44

Som naozaj vďačná za radu.Mám ešte ,dúfam posledný dotaz. V DP ktoré bude podávať v ČR musí tiež uvádzať všetky príjmy tzn. ČR+SR,alebo to bude skrátka len z príjmov v ČR?No a DP ktoré následne podáme tu bude už tak ako píšete ČR+SR.Nejako mi to tak logicky vyplýva.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nie, do českého DP uvedie len príjmy dosiahnuté v ČR. Celosvetové príjmy sa zdaňujú len v jednom štáte a to v tom, ktorého je daňovník rezidentom(v ktorom má daňový domicil), t.z. ak je rezidentom SR, celosvetové príjmy(v tvojom prípade z ČR a SR) uvedie do DP podávaného v SR.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Pracovníčka ktorá u nás celý rok 2007 pracovala mala aj príjem
z prenájmu pozemku. Musí si urobiť ročné zúčtovanie dane sama a ja jej dám iba Potvrdenie o príjme za rok 2007?
Naposledy upravil VERONIKA6 : 25.01.08 at 12:31
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

VERONIKA6 Pozri príspevok
Pracovníčka ktorá u nás celý rok 2007 pracovala mala aj príjem z prenájmu pozemku. Musí si urobiť ročné zúčtovanie dane sama a ja jej dám iba Potvrdenie o príjme za rok 2007?
Je to tak správne?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Ty jej vydáš potvrdenie o príjme..., ona si urobí Daňové priznanie.
0 0
minina1 minina1

minina1 je offline (nepripojený) minina1

Mozem sa spytat, ked som mala dvoch zamestnavatelov v roku 2007 a skoncila som v tom roku aj s nimi pracovny pomer, co potrebne k tomu aby som urobila danove priznanie z prijmu? A to si musim sama urobit?
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
zamestnanec, ktorí robil vo firme od 1.1.2007-30.06.2007 a potom od 10.7.2007 do 31.1.2.2007 medzi tým robil v Maďarsku. Musí sám podať daňové priznanie alebo zamestnávateľ môže vykonať ročné zúčtovanie?
Ďakujem
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

minina1 Pozri príspevok
Mozem sa spytat, ked som mala dvoch zamestnavatelov v roku 2007 a skoncila som v tom roku aj s nimi pracovny pomer, co potrebne k tomu aby som urobila danove priznanie z prijmu? A to si musim sama urobit?
O vykonanie ročného zúčtovania dane môžeš požiadať posledného zamestnávateľa alebo si môžeš sama podať daňové priznanie. K tomu budeš potrebovať potvrdenia o zdaniteľnej mzde od všetkých zamestnávateľov, ktoré sú Ti povinní vydať.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

minina1 Pozri príspevok
Mozem sa spytat, ked som mala dvoch zamestnavatelov v roku 2007 a skoncila som v tom roku aj s nimi pracovny pomer, co potrebne k tomu aby som urobila danove priznanie z prijmu? A to si musim sama urobit?
Presne ako Ti napísala KvetkaK a ešte by som pridala Ty, ak si bola len zamestnancom podávaš DP typ A. http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ElVRS82XzBfQkw!
a skús preštudovať témy:
http://www.porada.sk/t17285-najcaste...z-prijmov.html
http://www.porada.sk/t70813-vsetky-t...a-ciastka.html
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Upresňujem môj príspevok č. 49. Pracovníčka v TPP mala príjem aj
z prenájmu fyzickej osoby právnickej a to vo výške 29 232, Sk. Môže jej urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ ?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Nie. Pracovníčka si musí podať DP typ B.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dobsony Pozri príspevok
zamestnanec, ktorí robil vo firme od 1.1.2007-30.06.2007 a potom od 10.7.2007 do 31.1.2.2007 medzi tým robil v Maďarsku. Musí sám podať daňové priznanie alebo zamestnávateľ môže vykonať ročné zúčtovanie?
Ďakujem
Musí podať DP sám, mal príjem zo zahraničia.
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Plný inv. dôchodok, príjem na dohodu v mes. 10 - 12/07 17.000,- ako je to s DP, nezdan. častou a odvodmi do ZP? Ďakujem
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Neviem, či som téme, ale chcela by som vás poprosiť, či nevieme kam presne mám dať príjem u živnostníka, ktorý popri živnosti hrá v hudobnej skupine a dostáva občas honorár.
0 0
bbabsi bbabsi

bbabsi je offline (nepripojený) bbabsi

Dobrý deň!
Chcem sa spýtať, či mi niekto vie poradiť, kde by som na nete našla vyplnený vzor daňového priznania typu A. Ospravedlňujem sa ak je to otázka mimo témy, no ešte sa tu moc nevyznám. Ďakujem....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať