Zavrieť

Porady

Kúpa nehnuteľnosti, postup pri kúpe nehnuteľnosti a čoho sa vyvarovať?

Chcel by som spolu s priateľkou, kúpiť väčší pozemok, ktorý je zložený z 3 parciel typu „C“ a z toho jedna parcela na ktorej stojí starší rodinný dom je evidovaná ako: zastavené plochy a nádvoria a zvyšné dve ako záhrady z ktorej jedna má slúžiť ako vjazd na pozemok. Chcel som sa spýtať, či jedna z týchto parciel označená ako záhrada, by mohla v budúcnosti, slúžiť taktiež na výstavbu rodinného domu? Na pozemku stoji starší rodinný dom určený na rekonštrukciu, alebo zbúranie. V opise nehnuteľnosti na internete bol dom opisovaný: el. energia: 220/380V. Pri obhliadke nehnuteľnosti spolu s majiteľom, som si všimol, že elektrické vedenie na streche domu je odstrihnuté. Keď som sa pýtal majiteľa na dôvod, tak povedal, že mi dá kontakt na jedného pána, ktorý mi bez problémov nainštaluje novú el. skrinku „antoníčka“ no ale bojím sa, aby som neskôr po kúpe nenarazil na problém získania potrebných povolení od elektrárni, alebo či majiteľ nechce niečo predomnou zatajiť, ako nezaplatené faktúry a pod. Taktiež hovoril, že i tak podľa nového zákona už musí byť dom napojený zo stĺpa zemou a nie vzduchom. V minulosti keď bol napojený na stĺp vzduchom, prechádzali drôty el. vedenia najkratšou cestou cez pozemky susedov priamo na stĺp. Sú elektrárne oprávnené toto napojenie znova napojiť vzduchom, ako tomu bolo pôvodne? Kto mi je oprávnený dať informácie poprípade písomné stanovisko, že ak v prípade, že kúpime pozemok mi bude obec schopná dotiahnuť potrebné inžinierske siete? Pozemok sa nachádza ako posledný v ulici, posledný stĺp el. vedenia je vzdialený od vstupu na pozemok asi 50 metrov a voda asi 30 metrov. Kúpnu zmluvu mi poslal jeho právnik, kde je napísané, že kupujúci vyplatí sumu pri podpise zmluvy. Pri podpisovaní zmluvy tam bude jeho právnik a pracovníčka obecného úradu na overenie podpisu. Ak vyplatím požadovanú sumu stačí ak mi podpíše príjmový doklad, že peniaze obdržal? Majiteľ rozprával, že po podpise zmluvy mi nehnuteľnosť dá aj priamo na vklad. Čo ak návrh na vklad nevloží, mám nejaké právne prostriedky ako ho k tomu donútiť, alebo bude lepšie ak do zmluvy zakotvím, že návrh na vklad urobí kupujúci? V zmluve sú taktiež zakotvené veci ako, že majiteľ je jediný vlastník a na nehnuteľnosť sa neviaže žiadny dlh, vecné bremená, predkupné práva, záložne práva a, že nehnuteľnosť nie je postihnutá exekúciou alebo nárokmi na reštitúčné konanie a atď. Vopred ďakujem za Vaše rady a dotazy.
Usporiadat
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
To snád nie je pravda. Si už takto daleko a kladieš takéto otázky ?
Obec nemusí nič - je to Tvoj problém.
Ak nebudú zapojené hodiny pri prevode nehnuteľnosti, tak Ta oficiálne Elektrárne vzduchom nepripoja ani keby si sa rozkrájal - takže projekt, stanoviská, stavebné povolenie.
Vodu plyn a kanalizáciu ako ?
Prístupová komunikácia ako ?
Návrh na vklad predávajúci ? Tak to by som rozhodne neriskol.
Peniaze môžu byť uvedené v zmluve a ked to potvrdí matrika myslím, že by ani bloček nemusel byť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Čo sa týka peňazí za nehnuteľnosť, tak by som radšej použila vinkulovaný účet v banke, alebo notársku uschovu. Teda peniaze by si zložil u notára na jeho účet pri podpise zmluvy, a ked budeš mať LV kde si majiteľ ty, tak notár tie peniaze prevedie predávajúcemu.

Prípojky sú tvoja vec, vieš ísť na elektrárne a zistiť si či je majiteľ odpojený od vedenia alebo nie. Ak by bol odpojený, tak potom ako bolo spomenuté, treba urobiť novú skriňu na zemi, projekty, revízie a až potom ťa elektrárne zapnú po podaní žiadosti.

Inžinierske siete si musíš poriešiť sám, napojiť sa na existujúce a vo vlastnej réžii.
1 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

lubko6394 Pozri príspevok
To snád nie je pravda. Si už takto daleko a kladieš takéto otázky ?
Obec nemusí nič - je to Tvoj problém.
Ak nebudú zapojené hodiny pri prevode nehnuteľnosti, tak Ta oficiálne Elektrárne vzduchom nepripoja ani keby si sa rozkrájal - takže projekt, stanoviská, stavebné povolenie.
Vodu plyn a kanalizáciu ako ?
Prístupová komunikácia ako ?
Návrh na vklad predávajúci ? Tak to by som rozhodne neriskol.
Peniaze môžu byť uvedené v zmluve a ked to potvrdí matrika myslím, že by ani bloček nemusel byť.
Na čo je ale komu projekt, veď ten dom je už postavený a elektoištalácia bola už raz napojená. Ja som si to predstavoval tak, že ak sa stanem novým vlastníkom zavolám na elektráreň nech ma zapoja a to je vsetko. Nový dom zatial stavať nemienim, a po kúpe som chcel využívať el. energiu pôvodnú zo starého domu.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

Na pozemku je len studňa, obecný vodovod je vzdialený od pozemku asi 30 m, musel by som sa ku nemu prekopať, aby mi urobili prípojku. Kurenie plánujem ustredné a kanalizácia sa v obci teraz len buduje. Pristupova komunikácia tam je.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
kukuportal Pozri príspevok
Na čo je ale komu projekt, veď ten dom je už postavený a elektoištalácia bola už raz napojená. Ja som si to predstavoval tak, že ak sa stanem novým vlastníkom zavolám na elektráreň nech ma zapoja a to je vsetko. Nový dom zatial stavať nemienim, a po kúpe som chcel využívať el. energiu pôvodnú zo starého domu.
Prestavoval som, tak preto to viem. Nové pripojenie Ti nedovolia vzduchom a druhá vec je hodiny na hranici pozemku. Takže ten projektant Ti nakreslí skrinku na hranici pozemku a nakreslí trasu od stĺpa k skrinke. Projekt pripojíš k SP a budeš sa modliť aby nikto nemal voči tomu námietky. Nie elektrárne - u tých to má dopredu dobrý projektant dohodnuté. Problém môžu spraviť majitelia pozemkov medzi stlpom a skrinkou.

To čo je za skrinkou, tam projekt môže byť, ale nemusí záleží to od toho či sa prerábka bude ohlasovať, môže to byť "oprava".
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
kukuportal Pozri príspevok
Na pozemku je len studňa, obecný vodovod je vzdialený od pozemku asi 30 m, musel by som sa ku nemu prekopať, aby mi urobili prípojku. Kurenie plánujem ustredné a kanalizácia sa v obci teraz len buduje. Pristupova komunikácia tam je.
Ústredné z čoho ?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

kukuportal Pozri príspevok
Pri obhliadke nehnuteľnosti spolu s majiteľom, som si všimol, že elektrické vedenie na streche domu je odstrihnuté. Mal si v dome jednoducho stlacit vypinac a skusit,ci v dome elektrina ide,alebo nie...
Keď som sa pýtal majiteľa na dôvod, tak povedal, že mi dá kontakt na jedného pána, ktorý mi bez problémov nainštaluje novú el. skrinku „antoníčka“ no ale bojím sa, aby som neskôr po kúpe nenarazil na problém získania potrebných povolení od elektrárni, alebo či majiteľ nechce niečo predomnou zatajiť, ako nezaplatené faktúry a pod. Skus povedat predavajucemu,nech si to da do poriadku sam,pred predajom.
Pri predaji a odovzdavani nehnutelnosti sa zvacsa opisuje stav meracov a datum a tento sa nahlasuje elektrarnam,plynarom a vodarom. Takze predosle nedoplatky by si vymaahali od byv.majitela.

Taktiež hovoril, že i tak podľa nového zákona už musí byť dom napojený zo stĺpa zemou a nie vzduchom. Ano,ale to plati pri novej stavbe,alebo po kompletnej rekonstrukcii elektriny v dome...aspon taketo info mam ja od elektrarni. Ak elektrina v dome zostava povodna,netreba prehadzovat "hodiny"
V minulosti keď bol napojený na stĺp vzduchom, prechádzali drôty el. vedenia najkratšou cestou cez pozemky susedov priamo na stĺp. Sú elektrárne oprávnené toto napojenie znova napojiť vzduchom, ako tomu bolo pôvodne?
Kto mi je oprávnený dať informácie poprípade písomné stanovisko, že ak v prípade, že kúpime pozemok mi bude obec schopná dotiahnuť potrebné inžinierske siete? Pozemok sa nachádza ako posledný v ulici, posledný stĺp el. vedenia je vzdialený od vstupu na pozemok asi 50 metrov a voda asi 30 metrov. Kúpnu zmluvu mi poslal jeho právnik, kde je napísané, že kupujúci vyplatí sumu pri podpise zmluvy. Pri podpisovaní zmluvy tam bude jeho právnik a pracovníčka obecného úradu na overenie podpisu. Ak vyplatím požadovanú sumu stačí ak mi podpíše príjmový doklad, že peniaze obdržal? Majiteľ rozprával, že po podpise zmluvy mi nehnuteľnosť dá aj priamo na vklad. Čo ak návrh na vklad nevloží, mám nejaké právne prostriedky ako ho k tomu donútiť, alebo bude lepšie ak do zmluvy zakotvím, že návrh na vklad urobí kupujúci? Nespoliehaj sa na predavajuceho. Mozete tam predsa ist spolocne,prip. si to zabezpec sam.
V zmluve sú taktiež zakotvené veci ako, že majiteľ je jediný vlastník a na nehnuteľnosť sa neviaže žiadny dlh, vecné bremená, predkupné práva, záložne práva a, že nehnuteľnosť nie je postihnutá exekúciou alebo nárokmi na reštitúčné konanie a atď. Vopred ďakujem za Vaše rady a dotazy.

Pozri do starsej temy
http://www.porada.sk/t170047-kupa-nehnutelnosti.html
V texte
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kukuportal Pozri príspevok
Na čo je ale komu projekt, veď ten dom je už postavený a elektoištalácia bola už raz napojená. Ja som si to predstavoval tak, že ak sa stanem novým vlastníkom zavolám na elektráreň nech ma zapoja a to je vsetko. Nový dom zatial stavať nemienim, a po kúpe som chcel využívať el. energiu pôvodnú zo starého domu.
No to máš pravdu, dom postavený, elektrika schválená. Ale ak je odpojená, tak bohužial normy sa zmenili a aj ty sa musíš prispôsobiť novým podmienkam. Už ked ludia rekonštruujú domy a porušajú staré vedenie nikto im to nenapojí na stlp musia mať NN prípojku pekne ako bolo písané na hranici pozemku ( toť aby sa nekradla elektrika ).

No predstavuj si to i nadalej tak jednoducho a potom zaplačeš.

Arizona,
ak je odpojený z dôvodu neplatenia od elektrárni, tak na starý strešník ho nikto nepripojí. Preto treba projekty a súhlasy a novú NN prípojku.
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Xanti Pozri príspevok
No to máš pravdu, dom postavený, elektrika schválená. Ale ak je odpojená, tak bohužial normy sa zmenili a aj ty sa musíš prispôsobiť novým podmienkam. Už ked ludia rekonštruujú domy a porušajú staré vedenie nikto im to nenapojí na stlp musia mať NN prípojku pekne ako bolo písané na hranici pozemku ( toť aby sa nekradla elektrika ).

No predstavuj si to i nadalej tak jednoducho a potom zaplačeš.

Arizona,
ak je odpojený z dôvodu neplatenia od elektrárni, tak na starý strešník ho nikto nepripojí. Preto treba projekty a súhlasy a novú NN prípojku.
Keď sú odstrihnuté elektrické drôty tak tam asi nebudú hodiny. Keď nie sú hodiny nie je odberné miesto a kde nie je odberné miesto tam sa musí vybudovať nové.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

Xanti Pozri príspevok
No to máš pravdu, dom postavený, elektrika schválená. Ale ak je odpojená, tak bohužial normy sa zmenili a aj ty sa musíš prispôsobiť novým podmienkam. Už ked ludia rekonštruujú domy a porušajú staré vedenie nikto im to nenapojí na stlp musia mať NN prípojku pekne ako bolo písané na hranici pozemku ( toť aby sa nekradla elektrika ).

No predstavuj si to i nadalej tak jednoducho a potom zaplačeš.

Arizona,
ak je odpojený z dôvodu neplatenia od elektrárni, tak na starý strešník ho nikto nepripojí. Preto treba projekty a súhlasy a novú NN prípojku.
Preto to píšem tu a teraz, aby som potom neplakal :-)

Pani, neviem či Vám dostatočne rozumiem, znamená to že ak si dám postaviť skrinku na hranici pozemku, môžem z nej opäť napojiť ten starý dom? Alebo musím snáď začať stvať nový dom, aby som dostal povolenie na výstavbu elektoskrine?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kukuportal Pozri príspevok
Preto to píšem tu a teraz, aby som potom neplakal :-)

Pani, neviem či Vám dostatočne rozumiem, znamená to že ak si dám postaviť skrinku na hranici pozemku, môžem z nej opäť napojiť ten starý dom? Alebo musím snáď začať stvať nový dom, aby som dostal povolenie na výstavbu elektoskrine?
Dobre robíš, že preveruješ.

Ak si spravíš novú NN prípojku na hranici pozemku prístupnú z verejnej komunikácie ( ináč to elektrárne neschvália ), tak potom od tej prípojky si pekne v zemi poťaháš nový kábel do starého domu. Spraví sa revízia a napoja aj starý dom. Nemusíš nový stavať.

Len potrebuješ projekty, a to neni práve lacná záležitosť. Mal by si osloviť nejakého projektanta a odhadne ti cenu takej novej prípojky. A potom môžeš zvážiť či ten dom a pozemky Ti stoja zato, aby si to kúpil. Alebo budeš zjednávať cenu dole.

A naozaj na elektrárňach na zákaznickom stredisku Ti povedia či daný dom je pripojený alebo je odpojený od elektriky.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
kukuportal Pozri príspevok
Preto to píšem tu a teraz, aby som potom neplakal :-)

Pani, neviem či Vám dostatočne rozumiem, znamená to že ak si dám postaviť skrinku na hranici pozemku, môžem z nej opäť napojiť ten starý dom? Alebo musím snáď začať stvať nový dom, aby som dostal povolenie na výstavbu elektoskrine?
Nemusíš stavať dom. To sil len byrokrat vymyslel, že na prípojku elektriny je treba stavebné povolenie. Ten projekt si zadaj len na prípojku - elektrikárov bude zaujímať len to, čo je pred hodinami a nemusia sa rýpať v tom, čo je za nimi. Detto Stavebný úrad.

A to ústredné bude aké ?
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

lubko6394 Pozri príspevok
Nemusíš stavať dom. To sil len byrokrat vymyslel, že na prípojku elektriny je treba stavebné povolenie. Ten projekt si zadaj len na prípojku - elektrikárov bude zaujímať len to, čo je pred hodinami a nemusia sa rýpať v tom, čo je za nimi. Detto Stavebný úrad.

A to ústredné bude aké ?
Ustredným kúrením som mal na mysli, kotol na tuhé palivo, (drevo a uhlie)
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
kukuportal Pozri príspevok
Ustredným kúrením som mal na mysli, kotol na tuhé palivo, (drevo a uhlie)
No tak si dotiahni aj vodu. Vypnú elektriku - čerpadlo nepôjde ani na kotli a ani darlingové a plný kotol neuchladíš.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

neuchladím, ale obsah plného kotla lopatkou vyberiem :-) kúrili sme tak 30 rokov a náš dom stále stojí. V zásade nenakladám plný kotol ked idem z domu preč. A je rozdiel ak zaplatíš za zimu 500 euro, alebo 2000. Bývam momentálne u rodičov, kotle máme 2 aj na plyn aj na drevo, za zavedenie plynu + kotol sme zaplatili 1700 eciek a pouzívame len ustredné, lebo nie sme napojený na Gasprom a ustredné kurenie nám šetrí korunky 3 násobne. Plyn používame len z jara alebo na jesen na temperovanie a poprípade ohrev vody.
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Zájdi do elektrární a zisti si, ako ťa napoja na elektrinu. Tam zistíš, čo všetko potrebuješ na to, aby ťa pripojili. Potom si uváž, či to zaplatíš zo svojho, alebo budeš žiadať zľavu z kúpnej ceny. V kúpnej zmluve by mala byť zmienka, že dom nie je napojený na elektrinu. Ak podpíšeš kúpnu zmluvu, peniaze môžeš vyplatiť predávajúcemu, ale zmluvy a návrh na vklad už patria tebe. Predávajúci by nemal mať aj peniaze aj zmluvy. Ak zmluva nemá chyby, píše ju predsa právnik, choďte po podpise zmluvy spoločne zaniesť na kataster. V podateľni sa presvedč, či tam na tento dom nie je vložená iná zmluva na vklad. Ak je zmluva vložená na katastri, ty máš potvrdený návrh na vklad z podateľne, predávajúci má peniaze.
2 0
negotiant negotiant

negotiant je offline (nepripojený) negotiant

Tak ako spominali uz v predchadzajucich prispevkoch. Obratil by som sa na elektrarne ohladom moznosti pripojenia a preveril si situaciu. Da sa ohladom pripojenia na vodovod obratit aj na vodarne. Alebo dat dane ukony este zabezpecit vlastnikom.

To ze pozemok je blizko IS nemusi znamenat, ze bude moznost sa bez problemov pripojit. I ked vacsinou sa da pripojit, ale mozu sa vyrazne navysit naklady ak su nejake komplikacie (slabo nadimenzovane IS v okoli a pod.)

Uhrada kupnej ceny. Pre kupujuceho laika, ktory tazko odkontroluje kupnu zmluvu bez svojho pravnika je asi vinkulacia alebo uschova bezpecnejsia.

Je moznost aj uhradzat kupnu cenu v den podpisu kupnej zmluvy, ale to by som pred uhradou vytiahol LV, pripadne sa popytal ci bol v dany den podany vklad. Ak chcete uhradit v hotovosti tak dal do kupnej zmluvy formulaciu "Predavajuci svojim podpisom potvrdzuje prevzatie kúpnej ceny".

Date korunky a ihned podavate vklad.

Dobre je si spravit aj pri platbe dopredu splnomocnenie na opravu na katastri v pripade preruseneho konania na opravy chyb vpisani a citani. (tj. bezne preklepy, zle opisane udaje z LV, alebo osobne udaje..)

Ps.: Obdivujem ludi, ktori kupuju nehnutelnost bez odbornika po svojom boku
1 0
gerlach gerlach

gerlach je offline (nepripojený) gerlach

hlavne dajt pozor a zistite si či nie je na dom exekucia ked je všetko take lacne
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

gerlach Pozri príspevok
hlavne dajt pozor a zistite si či nie je na dom exekucia ked je všetko take lacne
V tej zmluve od jeho právnika je napísané: že predávajúci pred podpisom ale aj po podpise tejto zmluvy prehlasuje, že nehnuteľnosť nepredal, nepredá, nedaroval, nedaruje tretím osobám ani ich nevložil a nevloží ako vklad do obchodnej spoločnosti alebo družstva. Skôr by ma ešte zaujímal postup predaja. Kúpu plánujem uskutočniť zámenou môjho pozemku a + mojím doplatením do požadovanej sumy. Právnik pripravil 2 Kúpne zmluvy o prevode k nehnuteľnostiam a 2 návrhy na vklad. K predaju by malo prísť v sobotu na obecnom úrade, nakoľko majiteľ je v časovej tiesni skrz výstavbu novej čerpacej stanice, s tým že návrh na vklad by sme dali spoločne v pondelok ráno. Zaujímalo by mňa preto ako sa mám dostatočne právne chrániť v prípade, že by môj pozemok bol zapísaný do katastra nehnuteľností na jeho meno a prepis majetku z jeho mena na moje by mohol byť z nejakého dôvodu na katastri pozastavený. V tom prípade by on bol majiteľom pozemku a aj peňazí a ja majiteľom „ničoho“ :-) Jeden pán ktorý pracuje ako asistent právnika, mi poradil že zmluva by mala byť robená formou zámeny pozemkov + môj doplatok, ale majiteľ to odôvodnil ako, že by sa zbytočne veľa platilo za takýto prevod? Akú klauzulu by ste mi teda poradili vsunúť do týchto zmlúv, zmluvy, tak aby bola ovca celá aj vlk sýty. Ďakujem za Vaše názory.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
No mne sa to akosi nezdá. Kupovať nehnuteľnosť s možnými problémami so sieťami skomplikovanú ešte výmenou pozemkov a ešte v časovej tiesni bez vlastného právnika len s radami z netu, tak to by som nekupoval tak ani bicykel značky Ukraina.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať