Zavrieť

Porady

ERP od 1.1.2012

Prosím o radu po 1.1.2012 budú musieť používať ERP všetci podnikatelia alebo len tí čo sú uvedení v prílohe zákona........ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

iba tie činnosti, kt. sú vymenované v prílohe.....
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

neviem či to už niekto niekde pridal a aj téma - Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci - je uzavretá, tak to pridám sem:


Otázky a odpovede k problematike používania elektronickej registračnej pokladnice (ERP) po 1.1.2012 materiál z drsr.sk 28.10.2011
6 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mám otázku....
môže používať ERP podľa starého predpisu, resp. vyhlášky o ERP po 01 01 2012 aj notársky úrad?. oni nie sú povinní používať ERP ale používajú ju, z dôvodu úspory času.......
ak budú používať akú môžu, resp. musia?
ja som názoru, že ak chcú používať musia sa prispôsobiť zákonu o ERP...vyhnú sa prípadnej sankcii zo strany DU....
alebo zrušiť DKP, používať PPD ....
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zdenka 0705 Pozri príspevok
aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
presadzujem zásadu opatrnosti.....nie, že by som s Tebou nesúhlasila, ale je tu to ale....ak by bol problém, .....PPD, resp. doklad o zaplatení musí spĺňať určité kritéria......a tlač na nových dokladoch z ERP v tvare MF, tie staré neobsahujú tú šifru.....
zo strany NU by to mohlo byť oki....ale z druhej strany? ak im neuznajú ani odpočet DPH ( notár je platiteľ DPH) a ani nebude nákladovou položkou ????
musím ale zistiť, či je možné prevádzkovať ERP bez zmeny, bez zásahu technika....
inak má notár stanovisko z UDR (kt. nemám k dispozícií, prečítal mi ho) a je to také, on ho nazval šalamúnske....nič jednoznačné.....
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Mila123, súhlasím, aj ja som opatrná, akosi som to pokladala za samozrejmosť, doteraz tak lekár funguje.
Lekárska sro plátcom DPH nie je.
U Tvojho notára už to tak jednoznačne nevidím, pravdaže.
Dúfam, že aj iní napíšu svoje názory či poznatky.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Mila123, súhlasím, aj ja som opatrná, akosi som to pokladala za samozrejmosť, doteraz tak lekár funguje.
Lekárska sro plátcom DPH nie je.
U Tvojho notára už to tak jednoznačne nevidím, pravdaže.
Dúfam, že aj iní napíšu svoje názory či poznatky.
jasne, idem na školenie ohľadom ERP , zákon bude vysvetľovať daň. poradca, nechám sa prekvapiť.....bude to ale až 29.11.2011 , tak do vtedy sa hádam niečo vyvrbí......
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Na stránke DRSR sú otázky a odpovede k používaniu ERP: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...012_otazky.pdf
Okrem iného, je tam otázka:
13. Otázka:
Musia notári, advokáti, lekári evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Zoznam služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP.
Notárske a advokátske služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP, preto pri ich poskytovaní nie je povinnosť platby prijaté v hotovosti evidovať v ERP. Na poskytovanie zdravotníckych služieb sa povinnosť evidencie tržieb v ERP nevzťahuje. Ak však lekár okrem poskytovania služieb začne na základe vydaného oprávnenia predávať tovar (čo i len v jednom prípade v roku), vzniká mu povinnosť tržby z predaja tovaru prijaté v hotovosti evidovať v ERP.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Aha, už to dal srska, nevadí, len doplním, že len tí podnikatelia, ktorí majú od 1. januára 2012 pri evidovaní tržieb v hotovosti povinnosť používať ERP, sú povinní uplatňovať postup podľa zákona o ERP a ERP už musí spĺňať požiadavky ustanovené zákonom o ERP. Nikde nie je napísané, že požiadavky ustanovené zákonom o ERP musia spĺňať tí, čo povinnosť používať ERP nemajú.
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kvaka Pozri príspevok
Aha, už to dal srska, nevadí, len doplním, že len tí podnikatelia, ktorí majú od 1. januára 2012 pri evidovaní tržieb v hotovosti povinnosť používať ERP, sú povinní uplatňovať postup podľa zákona o ERP a ERP už musí spĺňať požiadavky ustanovené zákonom o ERP. Nikde nie je napísané, že požiadavky ustanovené zákonom o ERP musia spĺňať tí, čo povinnosť používať ERP nemajú.
je mi to všetko jasné.....ale ak by i naďalej notár používal ERP ale tá by nespĺňala požiadavky zákona o ERP? čo s tým? notár je platiteľ DPH...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mila123 Pozri príspevok
je mi to všetko jasné.....ale ak by i naďalej notár používal ERP ale tá by nespĺňala požiadavky zákona o ERP? čo s tým? notár je platiteľ DPH...
Na stránke MFSR http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576 je tiež veľa o používaní ERP. Možno ti pomôže toto, aplikuj analogicky:
Otázka č. 17
Čerpacia stanica je vybavená samoobslužným platobným terminálom pre výdaj pohonných hmôt. Toto zariadenie je možné využiť pre bezobslužné čerpacie stanice, prípadne aj pre čerpacie stanice, kde v pracovnej dobe je obsluha pri pokladnici a v nočných hodinách táto obsluha nie je zabezpečená. Platobný terminál je vybavený bežnou tlačiarňou daňových dokladov. Je potrebné, aby nadväzne na nový zákon o ERP spĺňali aj takéto terminály požiadavky ustanovené zákonom o ERP?

Podľa § 3 ods. 2 písm. a) štvrtý bod zákona o ERP sa povinnosť evidovať tržbu na pokladnici nevzťahuje na predaj tovaru prostredníctvom predajných automatov. Nadväzne na uvedené sa na predaj pohonných hmôt prostredníctvom automatov (zariadení bez obsluhy), povinnosť evidencie tržieb podľa zákona o ERP nevzťahuje, t. j. automatická pokladňa, ktorá slúži na úhradu za predaj pohonných hmôt, nemusí spĺňať požiadavky podľa zákona o ERP.
2 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zdenka 0705 Pozri príspevok
aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
Pozri aj tu http://www.porada.sk/t123821-p11-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1869313

3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ďakujem, pomohlo mi to....
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

známa má v predmete podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby poskytuje u zákazníkov , otázka od nej bola , či je povinná od 1.1.2012 používať ERP ?

ja som jej povedala, že uvedené služby nie sú uvedené v prílohe zákona , tak môže aj nadalej vystavovať VF a prijímať úhrady faktúry v hotovosti
vid :
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka


dnes bola na DU , a tam jej bolo povedané, že " od 1.1.2012 musí používať ERP a príjem v hotovosti za uvedené služby evidovať cez ERP "
zostala som zaskočená ...
je povinná alebo nie je povinná používať ERP - poradí niekto
dakujem
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
jeso Pozri príspevok
známa má v predmete podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby poskytuje u zákazníkov , otázka od nej bola , či je povinná od 1.1.2012 používať ERP ?

ja som jej povedala, že uvedené služby nie sú uvedené v prílohe zákona , tak môže aj nadalej vystavovať VF a prijímať úhrady faktúry v hotovosti
vid :
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka


dnes bola na DU , a tam jej bolo povedané, že " od 1.1.2012 musí používať ERP a príjem v hotovosti za uvedené služby evidovať cez ERP "
zostala som zaskočená ...
je povinná alebo nie je povinná používať ERP - poradí niekto
dakujem
známa nech sa drží znenia zákona . Už bolo niekolkokrát povedané , že v zákone o používaní ERP je taxatívne vymenovaný okruh služieb , ktoré podliehajú používaniu ERP . Čistiace a upratovacie služby u zákazníka tam ja nevidím .
častokrát sa stáva , že informácia na DU je bud zmatočná , alebo nepochopená , alebo nesprávne interpretovaná ,. Pokial nie je opora v zákone , tak by som z toho nemala problém , prípadne by som danej pani na DU položila dalšiu otázku , z čoho vyplývala takáto povinnost .
0 0
Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
Vie mi niekto poradiť ako je to pri výrobe betónu vo vlastnom zariadení v stavebných firmách, tam je tiež povinnosť evidovať tržby cez rp. Neviem to jednoznačne zaradiť podľa prílohy, podľa mňa tu ide o predaj vlatných výrobkov
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj podľa mňa. Za predaj tovaru sa považuje aj predaj materiálu, predaj vlastných výrobkov.....
ak inkasuješ hotovosť alebo platia kartou, musíš mať ERP.
To si však musela mať aj doteraz, alebo ide o novú firmu?
0 0
Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
Ide o existujúcu stav.firmu,ktorá teraz chce vybudovať vlastnú betonárku. Zatiaľ som erp nepotrebovala
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Dávam do pozornosti odpoveď na dopyt: ERP a tržba v hotovosti v zahraničí

Dobrý deň, v odpovedi na Vaše podanie Vám DR SR B. Bystrica zasiela nasledovné stanovisko:

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. používanie elektronickej registračnej pokladnice (ďalej pokladnica) sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb na predajnom mieste prijíma tržby v hotovosti..
Predajným miestom sa pre účely zákona č. 289/2008 Z. z. považuje každé miesto, kde sa prijíma tržba.
Podľa § 2 písm. h) cit. zákona sa za tržbu považuje už aj úhrada pohľadávky (úhrada faktúry), ale len ak je podnikateľom prijatá v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Ak bude úhrada pohľadávky prijatá na účet v banke podnikateľa, uvedená úhrada sa nepovažuje za tržbu podľa § 2 písm. h) cit. zákona, nakoľko ide o formu bezhotovostného platobného styku. Takto prijatú úhradu z predaja tovaru alebo poskytovania vymedzenej služby podnikateľ nie je povinný evidovať v pokladnici.
Tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak na základe objednávky slovenský podnikateľ dopraví predávaný tovar do zahraničia a za predaj tovaru príjme platbu v hotovosti na základe vystavenej faktúry, podnikateľ je povinný odberateľovi za predaj tovaru vydať pokladničný doklad, ktorý musí obsahovať najmenej údaje uvedené v § 8 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. Podnikateľ na evidovanie prijatých tržieb môže použiť buď prenosnú pokladnicu alebo pred cestou k odberateľovi zaeviduje tržbu v predajni resp. v mieste podnikania na území SR a vyhotovený pokladničný doklad spolu s tovarom dodá odberateľovi.

Likavcová, Sekcia metodiky daní DR SR B. Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
Naposledy upravil macula : 10.11.11 at 09:11
1 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

ako máme postupovať ak máme od 1.1.2012 povinnosť mať ERP? kúpiť pokladnicu ísť ju zaregistrovať na DU?a môžeme začať alebo?
0 0
Načítať ďalšie