Zavrieť

Porady

Autorsky zakon a internetove media

Dobry den,

chcem vytvorit portal ktory bude poskytovat informacie o aktualnych temach spolocenskeho charakteru (povedzme si, ze o spolocenskych podujatiach vo svete).

K tomu, aby som vedel poskytnut kvalitny material samozrejme budem potrebovat fotografie (napriklad) a budem ich potrebovat vela

Prva alternativa je kupovat fotografie z fotobanky typu GettyImages; neprichadza do uvahy nakolko na jeden clanok bude treba cca 10 fotografii, denne 5-15 clankov, pri ich cenach to vychadza na cca 7000 eur denne. Takze nie.

Druha alternativa - zverejnovat clanky z inych zdrojov opierajuc sa o paragraf 33 zakonu o autorskom prave. Ktory hovori, ze pokial pouzijem material v novinach alebo informacnom prostriedku a autor mi to explicitne nezakaze tak to mozem urobit s uvedenim mena alebo pseudonyma autora.

K tej druhej alternative mam niekolko otaziek:

Ako realne zistim kto je autorom fotografie a ci zakazal jej zverejnovanie tymto sposobom (vela krat nastava situacia, ze fotografie su uvedene bez autorstva s odkazom na iny internetovy portal ako zdroj)?

Ked som hladal vyklad tohto konkretneho paragrafu, nasiel som toto - co je vobec spravodajska licencia? (staci link)

Pripadne nakolko realne je zrealizovat takyto portal na Slovensku bez toho aby mi za 2 tyzdne prisla velka pokuta od darmozracov spolocnosti, ktore zastupuju autorov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Je fajn ze si si pozrel nas autorsky zakon. Ale to nestaci. Nakolko autorske prava k dielu sa riadia pravnym poriadkom krajiny originalneho nositela majetkovych prav. Takze ak chces preberat fotografie zo zahranicia zo spravodajskych portalov atd. tak sa nebudes riadit nasim autorskym zakonom ale autorskym zakonom podla jednotlivych originalnych nositelov majetkovych prav.
    A ako zistit kto to je? Vacsinou tazko. Iba komunikaciou s tym kto to uz zverejnil.

    Autorsky zakon a internetove media

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.