Zavrieť

Porady

Hlásacia povinnost danovému uradu pri nulovej dani?

Sme občianske združenie, ktoré už viac rokov nemalo žiadneho zemestanca ani dohodára, ale od augusta do decembra 2011 plánujeme mať jedného človeka na dohodu o pracovnej činnosti...

Človek na dohodu - je počas celého roku 2011 dobrovoľne nezamestatný, toho roku ešte nepracoval a na pracovnú zmluvu ani nebude. Jeho odmena bude 180€/mesiac. V našej organizácii si uplatní vyhlásenie o úľave na dani, teda 180€ - adekvátna odpočitateľná položka dane = 0€ daň.

Moja otázka je:
1. Je vôbec nutné registrovať občianské združenie na daňovom úrade, keď vlastne za dohodára neodvedieme žiadnu daň?

Ako má postupovať organizácia?
Čo má urobiť dohodár? Musí si potom robiť daňové priznanie v roku 2012 za rok 2011
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dohodára samozrejme prihlasuješ a kvôli tomu musíš aj OZ zaregistrovať ako zam-ľa. Podáš nulový Q-prehľad za 3. a 4. Q.2011
    ako aj ročné Hlásenie......
    Nezabudni potom - v 01/2012 zrušiť registráciu.
    Vďaka za fundovanú odpoveď.

    V súvislosti s týmto dohodárom mám ešte jednu otázočku. Táto dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na aug - dec 2011, preto predpokladáme, že výplatný deň za august (napr. 15.) bude v sept., a preto aj výplatný deň za december by mal byť až v januári 2012.,
    ale:
    - my chceme mať dohodára len do 31.12.,
    - keďže je to z časovo-ohraničeného projektu - dátum posledných finančných nákladov zo strany OZ je 31.12.

    Preto uvažujeme takto:
    - ak by sme ho chceli vyplatiť za december ešte v decembri, dostal by v decembri vlastne dve výplaty (za nov a dec) a to nás práve zaujíma ako sa to potom odrazí na dani za mesiac december - bude to už daň zo sumy 360€?
    To je už zrejme viac ako odpočitateľná položka.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Ak aj v decembri dostane výplatu za dva mesiace, uplatníte odpočítateľnú položku za dva mesiace t.j. za november a december.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak to budú samostatne spracované výplaty, tak bude odp.položka za oba mesiace. Ak to však bude jedna odmena spracovaná v decembri na celé obdobie dohody, tak bude odpočítanie len za jeden mesiac.

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    spravte samostatne výplaty s tým, že novembrová má termín výplaty 15.12.2011 a decembrová 31.12.2011
    Vďaka za tieto rady, ktoré ma potešili...
    ale ešte by ma zaujimalo:
    1. či mám tieto termíny nejako podchytiť do zmluvy o dohode
    2. ako je to voči:
    - danový úrad - posledná výplata patrí na 4Q, alebo 1Q 2012?
    - soc. poist - za dec. zaplatím poistné až v januári 201

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    1. termíny nemusíš podchytiť, píše sa výplata najneskôr do.... takže ten 31.12 je do 15.01.12. Ale môže sa napísať ak konkrétne: výplata za 12/11 bude vyplatená dňa 31.12.2011
    2. - december patrí do 4Q nezávisle od termínu výplaty.
    - SP - ak stíhaš spraviť výplaty do 31.12.2011 aj prevod môže ísť 31.12.2011.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    z tej dohody budú také minimálne odvody, že by som to do r.2012 neťahala - aký je na to dôvod? Ak si dáte výplatný termín 12/2011, tak aj odvody budú splatné v 12/2011 - nie som si istá.
    DU - samozrejme, ked je dohoda vyplatená v 12/2011, pagtrí do 4.Q.2011, začiatkom januára môžeš všetko odhlásiť, resp. radšej 31.12.2011
    termíny si daj aj do zmluvy, teda mesiac 11/2011 do 10.12.2011 a december - po ukončení prác.....20.12.2011. Tým máš časový priestor aj pre odregistrovanie.

    Hlásacia povinnost danovému uradu pri nulovej dani?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.