Zavrieť

Porady

WOK

PO-Ježiško sa pričinil a v rámci výpredaja som nadobudla elektrický WOK - len čo s ním? I takú malú knižočku s recepismi som si zadovážila, ale prax je prax - akú máte skúsenosť s touto zázračnou panvicou? Môj prvý pokus o akési kuracie kúsky s kopou zelovocu na čínsky spôsob chutil síce fajn, len som ho "varila" podstatne dlhšie, ako píšu v recepte. Uvítala by som vaše praktické rady, tipy...zatiaľ tu tuším taká téma nie je.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Nikto ani kVOK k téme WOK? Nikto nemáte skúsenosti?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Ja mám ten ťažký liatinový obyčajný na sporák a varím v ňom všetko každú nedeľu. Mám to skôr ako v ostatných hrncoch. Všetky druhy mäsa so šťavou, guľáše , segedínsky , dusené šampiňony , rizoto, proste všetko. Ja som si asi kúpila aj nejakú kuchársku knižku k nemu.Ale nepoužívam ju. Ak nájdem , tak ti ju môžem poslať. Dobre sa mi umýva , je to proste kráľ v mojej kuchyni. A len takú radu pripojím , každé mäsko si dávam do marinády deň pred prípravou a keď nie do nej , tak aspoň si ho olejom potriem.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    luebchenko Pozri príspevok
    PO-Ježiško sa pričinil a v rámci výpredaja som nadobudla elektrický WOK - len čo s ním? I takú malú knižočku s recepismi som si zadovážila, ale prax je prax - akú máte skúsenosť s touto zázračnou panvicou? Môj prvý pokus o akési kuracie kúsky s kopou zelovocu na čínsky spôsob chutil síce fajn, len som ho "varila" podstatne dlhšie, ako píšu v recepte. Uvítala by som vaše praktické rady, tipy...zatiaľ tu tuším taká téma nie je.
    Keď wok ....tak od elektrického je lepší obyčajný , klasický ....dôvod by som uviedol lepšiu manipuláciu s ohňom , predsa len plyn rýchlejšie reaguje ako elektrina ...

    Aj do samotného woku sa oplatí zainvestovať , kvalita materiálu je podstatná záležitosť , mal som už aj taký , ktorý po pár používaní začal hrdzu púšťať ...letel do smetia jedna radosť ..

    Ako DanielaSĽ uviedla , stačí len trochu oleja dať ...

    Recepty by som ani tak neriešil , vždy sa dá v ňom variť aj naša kuchyňa , akurát je jedna výhoda ..že sa rýchlejšie jedlo uvarí ...

    Vo woku je potrebné dodržať jednu zásadu :
    - mäso narezať na malé kúsky čo najmenšie
    - ostatné prílohy pridávať postupne
    - koreniny podľa vlastného
    - receptov je na nete dosť ....

    Ozaj , hádanka ...prečo je wok taký , aký je ?
    Prečo sa v ňom varí tak , ako sa varí ?

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Wok je úžasná vec na varenie. Použiješ minimum oleja, potraviny si zachovajú svoje prirozdené živiny a jedlo samotné je hotové doslova v okamžiku. Môžeš takto pripraviť čerstvú zeleninu, kura aj rybu. Technika varenia na woku sa volá stir-fry, čiže voľne preložené premiešaj a osmahni.
    Základ je držať wok čistý, inak to bude skôr o prihoretých karcinogénoch, ako o zdravom a chutnom jedle…
    Receptik:
    Rybu opláchni v studenej vode, osuš a jemne posoľ. Priprav si nabok olej, chilli, sušený zázvor, cesnak a sójovú omáčku. Zažni veľký horák a nechaj rozhorúčiť wok. Platí pravidlo “Horúci wok a studený olej”. Keď je wok horúci, vlej do neho zboku trochu oleja a pridaj chilli spolu so sušenými pochutinami. Musíš pracovať rýchlo s vareškou a jedlo neustále prevracať. Ak máš šikovné zápästie, tvar panvice ti dovolí pri troche cviku obracať jedlo bez varechy, presne ako vo videu nižšie.

    Pochutiny začali rozvoniavať, chytro pridaj rybu a obracaj, pokým nebude hotová. Pri tejto teplote a malých kúskoch to naozaj nebude trvať dlho, možno 2-3 minúty. Ak si si neni istý, nastriekaj do panvice trochu sójovej omáčky a prikry na okamih pokrievkou. Len na tak dlho, kým sa omáčka nezačne odparovať. Keď začne stúpať para, rybu odlož z woku a poriadne ho vyčisti od akýchkoľvek zbytkov, ktoré by mohli začať pripekať. Základ je držať wok čistý, inak to bude skôr o prihoretých karcinogénoch, ako o zdravom a chutnom jedle… Opäť trocha oleja a postupuj ďalej so zeleninou. Na začiatku za stáleho miešania poriadne osmahni, potom podlej trochou sójovky alebo vody, prikry a nechaj na pár minút vystúpať paru. Pri mrazenej zelenine nezabudni nato, že aj ona sama pustí vodu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.