Zavrieť

Porady

Dedenie

Dobry vecer, surne Vas prosim o radu. Dosiel nam list od notara z Nemecka. Nasa pribuzna(sestra mojho otca) zomrela v roku 1990, jej manzel po nej vsetko podededil, zomrel v roku 2000, po nom vsetko zdedila jeho dcera. Teraz sa udajne nasiel nejaky novy majetok po sestre mojho otca, poslali nam z Nemecka list, ze vsetko podedi znova jej manzela dcera(ktora nie je pokrvnou ani nijak zo zakona pribuznou zosnulej) a ze ak s tym nesuhlasime, tak sa mame odvolat do 14dni. Prosim Vas, mame narok na dedicstvo my, alebo cudzi clovek-dcera jej manzela, ktory je uz davno mrtvy? Mame sa odvolat? Dakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Skúsiť by ste to mali, ale súdiť sa - to už treba na to experta z nemeckého práva. Výsledok vám nik nezaručí a sadzba dane sa tiež pohybuje medzi 7 a 50%. Takže zvážiť, či sa to oplatí. Viete, o aký majetok ide?

    Tu si môžeš prečítať zo stránky EÚ:
    http://www.successions-europe.eu/sk/...-and-how-much/

    Aj keby bola teta naša štátna príslušníčka (dedilo by sa okrem pôdy podľa našich zákonov), ťažko predpovedať výsledok. Dedičstvo sa nadobúda ku dňu smrti. Teda, ak ju manžel prežil a nemali deti, stal sa jej dedičom. Ak by sa aj u nás objavil nejaký majetok po komkoľvek, oprávnený neskorší dedič sa môže súdiť, že majetok patrí do dedičstva po jeho predchodcovi-dedičovi.

    Ušité na tento prípad to znamená, že dcéra manžela tety by sa mohla súdiť, že novoobjavený majetok patrí do dedičstva po jej otcovi. Čiže, samozrejme, že zomretý nie je spôsobilý teraz dediť (stratil spôsobilosť na právne úkony), ale bol spôsobilý dediť v čase smrti manželky.

    Ak sa chcete odvolať (aspoň to skúsiť), tak sa môžete pokúsiť tvrdiť, že v súčasnosti pri prerokúvaní dedičstva už manžel nežije a preto podľa našich zákonov v tretej skupine zo zákona dedia súrodenci, teda tvoj otec. A žije tvoj otec vôbec ešte?

    doga je offline (nepripojený) doga

    doga
    Dakujem velmi pekne za odpoved.
    Tu su reakcie na Tvoj prispevok - Nevieme, o aky majetok sa jedna, nebol v tom liste specifikovany. Teta bola statnou prislusnickou Holandska (emigrovala okolo roku 1975), V Nemecku pracoval jej manzel, preto ani nechapeme, co tam mohla mat za majetok, tym, ze zila v Holandsku, tak sa mozno na tento "zahranicny majetok" aj zabudlo pri dedickom.
    Moj otec uz nezije, som jedinym dietatom.
    Nie, ze by som sa triasla o majetok, ale peniaze sa zidu vzdy a teda skor patri z moralneho hladiska nasej rodine, ako tej jej manzelovej dcere, ktoru pokial viem, ani teta nikdy v zivote nevidela, aj ked na to mozno nemecke zakony maju iny nazor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.