Zavrieť

Porady

Metro karta-nákupy

Ahojte,

máte aj vy skúsenosti s týmto:

Ako s.r.o. máme Metro kartu a z času na čas tam aj voľačo nakupime do firmy. Vystavia nám faktúru a ja ju zaúčtujem. No túto kartu využíva aj šéf na súkromné nákupy. Faktúry, ktoré sú vystavené na našu fy ale sú na nich súkr.nákupy mi nedáva a ja ich nemám v účtovníctve. Nie je problém ak nám niečo Metro fakturuje a ja o tom neúčtujem? Nerobia sa už krížové kontroly pri ktorých by sa to zistilo??? Čo vy nato?
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ešte som sa s tým nestretla. Ale iné by to bolo keby si ty niečo predávala Metru a nepriznala to. Lebo ak ty niečo nakupuješ a nedáš to do DP, tak ti štát DPH nemusí vrátiť. A predsa to je pre štát výhodnejšie, keď má v rozpočte viac peňazí ako menej (ak vôbec nejaké nazvyš má :-)))
Pekný deň
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Ja tiež účtujem len firemné nákupy. Súkromné ani nevidím a vôbec ma nezaujímajú. Ak náhodou sú na jednej fa súkromné aj firemné ja účtujem opäť len tie firemné nákupy.
Nikto ti nič nemôže vytknúť.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

dobre o.k. díky za radu babulky
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

No neviem, ja si nie som až taká istá či to je OK. My napr. predávame PC, nakupujeme od istej firmy súčiastky na PC, my-firma ako jej odberatelia nakupujeme vo veľkoobch. cenách a potom predávame koncovému zákaznikovi. A teda ak napr. sa majiteľ rozhodne, že kúpi sebe alebo svojmu kamošovi súčiastky z ktorých urobí PC, ktoré by sme potom mali po správnosti fakturovať a odviesť DPH, ale pôjde to súkromne-mimo našej firmy, je to OK? Predsa len tie veľkoobchody asi na niečo slúžia, aj napr. také Metro asi by malo tak nejak fungovať. Alebo rozmýšľam zle a naozaj si môžem v pohode nakupovať súkromne tovar cez firmu a samozrejme to ani nezaradiť do účtovnictva?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Nekupuješ súkromné veci cez firmu. Do čtovníctva si predsa dáš len nákupy, ktoré sú firemné.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ja chápem, ale kupuješ to z toho titulu, že ten predajca má FIREMNE údaje, teda to kupuješ na firmu, aj keď to platíš z vlastnýchp peňazí. Predali by ti to aj keby si tam prišla ako Evka Veselá a nie ako firma XX?
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Aj mne to vŕta v hlave. Bude potom moje účtovníctvo úplné, keď nezúčtujem všetky doklady ?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
My sme dostali na začiatku ku zmluve až 3 karty a je podľa mňa jedno, komu z príbuzných alebo zamestnancov ju dáš, nie ? Do účtovníctva si predsa dávaš nákupy týkajúce sa firmy a nie súkromné. Apropo, niektoré "veľkoobchodné" ceny METRA sú niekedy väčšie ako máme my s príslušným rabatom na maloobchodnej predajni.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

lenže metro kartu nedostane FO ak nepodniká alebo to nie je PO takže nie je to tak úplne jedno...
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Určite sú diskutabilné tie "veľkoobchodné" ceny, iste "nie je všetko zlato čo sa bliští", ale ide mi o to, že keď ten dodávateľ vystavní doklad na firmu, tak asi potom sa nedá dodržať zásada, aby účtovníctvo bolo pravdivé,verné,úplné,preukazateľné atď., lebo aj ak si ja ten doklad do účtovníctva nedám, druhá strana má doklad o tom, že to na firmu išlo. A napr. jeden náš hlavný dodávateľ si sleduje náš obrat a podľa toho potom máme nejaké výhody, myslím si že vedie aj evidenciu položiek, takže tam by bolo potom vidieť v porovnaní s našim, či máme zaúčtované všetky ich doklady. No ale možno sa tým nikto nikdy nebude zaoberať....
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Sukromne nakupy na firemne karty by sa nemali robit ale nikto to neodsleduje a ani postih by nemal byt zaco.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Určite to nikdy nikto neskontroluje. Metro odvedie daň z príjmu z realizovaných predajov, my si zo súkromných nákupov neuplatníme náklady, takže štát dostane svoje. My už roky takto nakupujeme, ešte nikdy sme nemali problém. Ale jeden nikdy nevie
0 0
Makina Makina

Makina je offline (nepripojený) Makina

Ja tiež nedávam do účtovníctva súkromné nákupy a stotožňujem sa s názorom "vladan" a "yvvetta".
Stane sa, že niekto z firmy nakupuje v Metre veci na súkr. a aj firemné účely. Do papierov založím celý blok, resp. faktúru, ale vyškrkám z nej, to čo bolo kúpené na súkr. účely a je. Auditori mi na to v živote nikdy nič nepovedali.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ja by som súkromné nákupy z Metra tiež nedávala do účta.
ináč, veď aj pri iných nákupoch do firmy sa môže stať, že máte na bloku z ERP (vystupujúcom ako faktúra) veci do firmy aj súkromné. Firemné zaúčtujete, súkromné necháte bez povšimnutia. Ak vám z tej istej bežnej predajne zamestnanec dá blok len so súkromným nákupom tiež ho necháte bez povšimnutia, nie?
A k tým výhodám podľa obratu - to by ste ich teda boli ochotní prípadne nejakým percentom prenášať aj na zamestnancov, ktorí tie súkromné nákupy robili? Tiež nie...
tá faktúra z metra je vlastne ich špecifickým blokom z ERP (keďže tam musíte platiť v hotovosti), iba tá presná identifikácia nakupujúceho zákazníka nás tam mýli - toť môj názor.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A čo ak zamestnanec nakúpi zmes do ostrekovačov, alebo kancelár.potreby pre našu firmu v metre, ale karta a teda aj odberateľ na faktúre uvedený je(on má vlastnú kartičku, ktorá je na firmu jeho otca) iná firma nie naša.Donesie faktúru za tovar pre našu firmu, ja mu to preplatím.Môžem si to dať do účtovníctva a uplatniť si DPH?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nie. Ja také doklady, ktoré nie sú na meno a IČO firmy ale na niekoho iného určite nedávam do nákladov, neúčtujem o nich a neuplatňujem z nich DPH.
Okrem toho k vyššie uvedeným príspevkom, stáva sa, že DÚ si krížovou kontrolou vyžiada zoznam všetkých faktúr od vášho dodávateľa (napr. krčma - TOPVAR) a ak to nesedí s účtovníctvom krčmy, tak je veľmi ťažké dokázať, že 20,30,40 sudov piva ste použili na súkromné účely.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ale keď sa chodí nakupovať na bločky inde a potom sa to preplatí zamestnancovi?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

zuzana
Ale keď sa chodí nakupovať na bločky inde a potom sa to preplatí zamestnancovi?
To je v pohode.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ZuzanaA
To je v pohode.
Na týchto dokladoch totiž nie je vidieť, kto je odberateľom tovaru alebo služby. Naopak, faktúry z Metra a iné im podobné majú presné identifikačné údaje o odberateľovi.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Na skoleni DPH, nas upozornili len na tie nakupy, ktore by sa robili v zahranici v METRE, tam by to mohol byt problem, ked ste platcovia DPH;
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať