Zavrieť

Porady

Ako sa zabezpečiť pre prípad rozchodu?

Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ceny odhadcu aj právnu pomoc ti musia účtovať podľa vyhlášky.

Bohužiaľ píšem z roboty kde mám iba blbý "intranet" takže sa nedostanem na internet. Skús si vygoogliť alebo možno niekto zareaguje a dá sem link aby si sa mohla zorientovať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zdena2 Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
Ceny za znalecké posudky sú určené dohodou a pohybujú sa v rozpätí od 100 do (možno aj) 1000 EUR. Záleží od predmetu posudku. Na rodinný dom tipujem od 200 do 300 EUR.

Lepšie je pozrieť si inzeráty, akú majú trhovú hodnotu podobné nehnuteľnosti v okolí.

Čo by si mala urobiť, aby si mala nárok na dom? Akú sumu na dokončenie si pripravená poskytnúť? Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). S tým ale asi nebudú súhlasiť jeho rodičia. Musíš si uvedomiť, že pre nich to bude stále dom "ich syna", nie váš spoločný. Najlepšie by bolo dom predať a za spoločné peniaze si kúpiť spoločnú nehnuteľnosť.

Inou možnosťou je, aby formou darovacej zmluvy darovali tebe tvoji rodičia sumu, ktorú chceš vraziť do domu. V prípade rozvodu potom budeš môcť túto sumu požadovať späť zo spoločného majetku.

Bohužiaľ inštitút predmanželskej zmluvy u nás neexistuje (na rozdiel napr. od USA) preto akákoľvek dohoda či zmluva uzatvorená pred manželstvom je pri rozvode bezpredmetná.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
Ceny za znalecké posudky sú určené dohodou a pohybujú sa v rozpätí od 100 do (možno aj) 1000 EUR. Záleží od predmetu posudku. Na rodinný dom tipujem od 200 do 300 EUR.

Lepšie je pozrieť si inzeráty, akú majú trhovú hodnotu podobné nehnuteľnosti v okolí.

Čo by si mala urobiť, aby si mala nárok na dom? Akú sumu na dokončenie si pripravená poskytnúť? Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). S tým ale asi nebudú súhlasiť jeho rodičia. Musíš si uvedomiť, že pre nich to bude stále dom "ich syna", nie váš spoločný. Najlepšie by bolo dom predať a za spoločné peniaze si kúpiť spoločnú nehnuteľnosť.

Inou možnosťou je, aby formou darovacej zmluvy darovali tebe tvoji rodičia sumu, ktorú chceš vraziť do domu. V prípade rozvodu potom budeš môcť túto sumu požadovať späť zo spoločného majetku.

Bohužiaľ inštitút predmanželskej zmluvy u nás neexistuje (na rozdiel napr. od USA) preto akákoľvek dohoda či zmluva uzatvorená pred manželstvom je pri rozvode bezpredmetná.
nemusia dom predavat, ani spisovat darovaciu zmluvu na peniaze s jej rodicmi, ani prepisovať čast domu ...
jednoducho ci investuju do domu 50000 pred manzelstvom (kazdy polovicu), alebo po uzavreti manzelstva (zo spolocnych penazi), v oboch pripadoch ma v pripade rozvodu/rozchodu narok na 25000 (ak investiciu 50000 bude vediet preukazať dokladmi)
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bubkoch Pozri príspevok
nemusia dom predavat, ani spisovat darovaciu zmluvu na peniaze s jej rodicmi, ani prepisovať čast domu ...
jednoducho ci investuju do domu 50000 pred manzelstvom (kazdy polovicu), alebo po uzavreti manzelstva (zo spolocnych penazi), v oboch pripadoch ma v pripade rozvodu/rozchodu narok na 25000 (ak investiciu 50000 bude vediet preukazať dokladmi)
no len zabúdaš na jednu vec... peniaze dnes nemajú hodnotu peňazí zajtrajška... t.j. ak dneska investuje do domu 25 000 € hodnota domu stúpne už len investovaním o určitú časť (napr. ak dám na dom eurookná za 10 000 € trhová hodnota tomu môže stúpnuť o 15 000 € lebo je to dom vyššieho štandardu...)
ak sa bude rozvádzať o 10 - 15 rokov, tak by dostala 25 000 € - t.j. to čo by vedela dokladmi preukázať... avšak dom by mal aj vďaka jej prostriedkom omnoho vyššiu hodnotu... takže jej peniaze vôbec nepracovali...

preto Chobotov návrh, prepísať časť nehnuteľnosti, ktorá zodpovedá investovaným prostriedkom by bola asi najotimálnejšia cesta ako uchovať hodnotu vložených peňazí pre budúcnosť... predávať a kupovať spoločnú nehnuteľnosť zas nie je najlepšie ak pomer vložených prostriedkov nie je pol na pol... lebo tam by zas tratil priateľ....
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V prípade rozchodu by sa tak či tak museli vyporiadať so zhodnotením domu, vyčísliť každého podiel na dome a jeho zhodnotení a nakoniec to vyporiadať. Pravdaže môže cena domu závratne stúpnuť ale aj klesnúť.

Znalecký posudok by pomohol, keby sa urobil dvakrát: pred a po úpravách domu, potom zhodnotenie vyčísliť percentuálne. Toto zhodnotenie je potom možno vyporiadať podľa § 150 obč.z.

Rodičia darovali dom synovi, asi budú chcieť mať istotu, že aj v prípade rozchodu zostane dom jemu.
12 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zdena2 Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
...v tomto prípade nič ...
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
zdena2 Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem

Neber to v zlom, ale prečo chceš mať nárok na priateľov dom, čo dostal do daru? V prípade rozchodu budeš mať nárok na vrátenie investovaných peňazí.
ešte taká malá otázočka, keby to bolo opačne a dostala by si Ty dom do daru, súhlasila by si s tým, aby mal tvoj priateľ nárok na dom?
neverím

ešte doplním, hádam tvoj priateľ má zdravý rozum, a použije ho.
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

zdena2 Pozri príspevok
Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?
V pripade rozchodu by si si mohla narokovat na peniaze, ktore si dala napr. do stavby, ci ineho zhodnotenia domu.
Ale to, ze platis kurenie by asi neobstalo, ved teplo vyuzivas aj pre seba.
Ale keby si v dome dala urobit "nove kurenie" na vlastne naklady, to uz by si si mohla narokovat
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Chceš sa vydať len kvôli domu?

Ako je to, keď potom zomrie, všetko zdedíš ty ako manželka?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

spýtam sa aj ja otázku. Ak by do toho domu na jeho "technické zhodnotenie" vrazila povedzme 20 tis. eur /okná, zateplenie, obklady/, ktoré by vedela dokladovať.
Pri rozchode, ktorý by nastal za 10 rokov od rekonštrukcie, by si akú sumu mohla nárokovať? 20 tis. eur, alebo by sa to ešte nejakým vzorcom prepočítavalo, vzhľadom na infláciu a amortizáciu zhodnotenia?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zdena2 Pozri príspevok
Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?
NEviem prečo si myslíš, že máš nárok na časť domu. Veď ten dom dostal tvoj priateľ do daru, tak prečo si nárokuješ naň?

To, že budeš platiť kúrenie, neznamená, že do neho si niečo investovala. To sú prevádzkové náklady a je samozrejmé, že to budeš platiť, keď tam budeš bývať. Resp. že to budete platiť spolu, zo spoločného účtu, keď sa zoberiete.

A odkiaľ chcete zobrať peniaze na dokončenie? Tiež do dajú priateľovi jeho rodičia?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
NEviem prečo si myslíš, že máš nárok na časť domu. Veď ten dom dostal tvoj priateľ do daru, tak prečo si nárokuješ naň?

To, že budeš platiť kúrenie, neznamená, že do neho si niečo investovala. To sú prevádzkové náklady a je samozrejmé, že to budeš platiť, keď tam budeš bývať. Resp. že to budete platiť spolu, zo spoločného účtu, keď sa zoberiete.

A odkiaľ chcete zobrať peniaze na dokončenie? Tiež do dajú priateľovi jeho rodičia?
ale ved na ten prepis sa pytala az po tom ako si jej ho poradil ty na začiatku:
"Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). "

v povodnej otazke sa len pytala ake ma moznosti ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bubkoch Pozri príspevok
ale ved na ten prepis sa pytala az po tom ako si jej ho poradil ty na začiatku:
"Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). "

v povodnej otazke sa len pytala ake ma moznosti ...
To áno, ale v prísp.č 8. už píše aj o prepise.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
zdena2 Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňav prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem

Bubkoch to to je jej prvý príspevok- prečítaj si ešte raz zadaný príspevok

a akože sa to hovorí....hmmm slepé kuře????...... toto mi vychádza z jej príspevku
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Barbara Pozri príspevok
Bubkoch to to je jej prvý príspevok- prečítaj si ešte raz zadaný príspevok

a akože sa to hovorí....hmmm slepé kuře????...... toto mi vychádza z jej príspevku
to za lomitkom si vynechala zamerne ?
Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných investovaných peňav prípade rozchodu/smrti priteľa

ja za jej otazkami nevidim nic zle, len to ze sa obava lebo nevie ci po svojej investicii do cudzeho domu ma v pripade ze sa niečo stane bud narok na časť domu alebo vratenie penazi ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bubkoch Pozri príspevok
to za lomitkom si vynechala zamerne ?
Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných investovaných peňav prípade rozchodu/smrti priteľa

ja za jej otazkami nevidim nic zle, len to ze sa obava lebo nevie ci po svojej investicii do cudzeho domu ma v pripade ze sa niečo stane bud narok na časť domu alebo vratenie penazi ...
A čítal si prísp. 8.? Lebo tento, je jej prvý a nie posledný.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Tweety Pozri príspevok
To áno, ale v prísp.č 8. už píše aj o prepise.
vsak jej ho chobot poradil ako jednu z moznosti

Tweety Pozri príspevok
A čítal si prísp. 8.? Lebo tento, je jej prvý a nie posledný.
cital ... a ? btw: aky prvy ? prvy bola otazka celkom hore
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bubkoch Pozri príspevok
vsak jej ho chobot poradil ako jednu z moznosti



cital ... a ? btw: aky prvy ? prvy bola otazka celkom hore
Tento, som myslela, ten, čo si dal do príspevku, teda nie jej ôsmy v poradí.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
bubkoch Pozri príspevok
to za lomitkom si vynechala zamerne ?
Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných investovaných peňav prípade rozchodu/smrti priteľa

ja za jej otazkami nevidim nic zle, len to ze sa obava lebo nevie ci po svojej investicii do cudzeho domu ma v pripade ze sa niečo stane bud narok na časť domu alebo vratenie penazi ...

pravdaže zámerne, lebo nato odpoveď dostala, že ako sa jej vrátia investované peniaze, tu sa jedná o to, že si povedal, že"" nárok na dom"" v zadaní nie je. a"" vrátane ""u mňa znamená, že nárok na dom+ plus aj investované peniaze
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať