Zavrieť

Porady

Ako sa zabezpečiť pre prípad rozchodu?

Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V prípade rozchodu by sa tak či tak museli vyporiadať so zhodnotením domu, vyčísliť každého podiel na dome a jeho zhodnotení a nakoniec to vyporiadať. Pravdaže môže cena domu závratne stúpnuť ale aj klesnúť.

Znalecký posudok by pomohol, keby sa urobil dvakrát: pred a po úpravách domu, potom zhodnotenie vyčísliť percentuálne. Toto zhodnotenie je potom možno vyporiadať podľa § 150 obč.z.

Rodičia darovali dom synovi, asi budú chcieť mať istotu, že aj v prípade rozchodu zostane dom jemu.
12 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
zdena2 Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem

Neber to v zlom, ale prečo chceš mať nárok na priateľov dom, čo dostal do daru? V prípade rozchodu budeš mať nárok na vrátenie investovaných peňazí.
ešte taká malá otázočka, keby to bolo opačne a dostala by si Ty dom do daru, súhlasila by si s tým, aby mal tvoj priateľ nárok na dom?
neverím

ešte doplním, hádam tvoj priateľ má zdravý rozum, a použije ho.
2 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

ahoj, ja som zazila podobnu situaciu, ze zamilovana som s priatelom kupovala a prerabala dom, ktory bol na neho napisany, bo ja som este vtedy nemala zmluvu na urcito, tak on to riesil na seba a zili sme pritom uz 5 rokov spolu a planovali svadbu. Ja som vrazila do prerabky x penazi, spisali sme si na to zmluvu, ze v pripade rozchodu mi ich musi od tej a tej doby vratit. Lenze, ked su ludia zamilovani, tak sluby sa slubuju a ..... realita bola nakoniec taka, ze sme sa svadby nedockali, peniaze mi posielal po drobinkach este vyse roka po ukonceni zmluvy, hodnota penazi sa stratila o polovicu a este robil zo seba chudacika a vecne sa mi ospravedlnoval, ze nema a neviem co...nakoniec, ked mi ich vratil, tak ten dom zrazu predal a za raz taku trhovu hodnotu!!! Takze moja rada, nechod do toho, dokym nie ste zobrati a bud to bude partner akceptovat a urychli svadbu, ak chce od teba vidiet peniaze, alebo to potiahne zo svojho a ty neostanes z prazdnymi rukami. On a ani jeho rodicia nic na teba neprepisu, lebo co potom??? ako to budete riesit???
2 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Podla mna staci vziat nejaky bezne dostupny vzor zmluvy - napr.:
http://www.pravnik.aaainfo.sk/vzory/zmluva-o-pozicke/
alebo
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-9994.html

..a len dat overit podpis na zmluve u notara za par EUR. Na vymahanie v krizovej situacii to musi stacit.

Ale vzhladom na tazku vymozitelnost prava v SR aj v pripade, ze clovek ma zmluvu, by som asi isiel na tu zmenku:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zmenka#...C5.BEn.C3.ADka
2 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bubkoch Pozri príspevok
nemusia dom predavat, ani spisovat darovaciu zmluvu na peniaze s jej rodicmi, ani prepisovať čast domu ...
jednoducho ci investuju do domu 50000 pred manzelstvom (kazdy polovicu), alebo po uzavreti manzelstva (zo spolocnych penazi), v oboch pripadoch ma v pripade rozvodu/rozchodu narok na 25000 (ak investiciu 50000 bude vediet preukazať dokladmi)
no len zabúdaš na jednu vec... peniaze dnes nemajú hodnotu peňazí zajtrajška... t.j. ak dneska investuje do domu 25 000 € hodnota domu stúpne už len investovaním o určitú časť (napr. ak dám na dom eurookná za 10 000 € trhová hodnota tomu môže stúpnuť o 15 000 € lebo je to dom vyššieho štandardu...)
ak sa bude rozvádzať o 10 - 15 rokov, tak by dostala 25 000 € - t.j. to čo by vedela dokladmi preukázať... avšak dom by mal aj vďaka jej prostriedkom omnoho vyššiu hodnotu... takže jej peniaze vôbec nepracovali...

preto Chobotov návrh, prepísať časť nehnuteľnosti, ktorá zodpovedá investovaným prostriedkom by bola asi najotimálnejšia cesta ako uchovať hodnotu vložených peňazí pre budúcnosť... predávať a kupovať spoločnú nehnuteľnosť zas nie je najlepšie ak pomer vložených prostriedkov nie je pol na pol... lebo tam by zas tratil priateľ....
1 0
bromid bromid

bromid je offline (nepripojený) bromid

to tu riesite veci, mi to pride ako ten vtip . ja byt na jeho mieste a priatelka mi to navrhne, poviem jej, ze mozes ist a dom si budem dokoncovat zo svojho aj ked pomaly

Chlapec: Milujem ťa tak, že by som napísal tvoje meno na môj dom.
Dievča: Ak ma miluješ, tak...napíš tvoj dom na moje meno
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

1. Ak si až-tak nedôverujete, či už so subjektívnych príčin, alebo objektívnych /napr. partner v minulosti striedal partnerky/, teoreticky najlepšie riešenie bola svatba /stačí na úrade so svedkami/, potom nech jeho rodičia darujú dom vám obom a ty môžeš veselo investovať, samozrejme špekulovať môžeme vždy, ale úplne ideálne riešenie neexistuje, v tomto prípade je to iba "menšie zlo", a čo človek, to iný názor.
Samozrejme mi tu možno kopec ľudí napíše že prečo by rodičia mali darovať dom aj svojej neveste. No proste preto, že ich syn nemá sám prachy na jeho úplné dokončenie a ak chcú, aby nevesta do neho tiež investovala, tak musí byť aj na ňu.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

mne je aj tak z týchto vzťahov "na grcanie", nakoľko dnešný ľudia by najradšej už mali všetko tak vymyslené že na jednej strane aj spolu žiť, ale na druhej strane už otvorené aj zadné dvierka a po rozchode vrátiť všetko do pôvodného stavu, lenže to sa nedá.
Sám som žil s partnerkou 8 rokov kým sme sa vzali, vždy sme mali aj jeden spoločný účet, ale takto nikto z nás nikdy neuvažoval, nakoľko sme už jeden druhého dobre poznali a od úplného začiatku sme si dôverovali.
Manželstvo je vždy určitá "obeta" a jednoducho to čo ona chce tu riešiť, nie je možné, lebo pri rozchode vždy obe strany niečo nenávratne "strácajú", jeden viac, druhý menej, ale hovorím vždy človek niečo stráca, ak už nič iné tak aspoň ten čas čo boli spolu...

Pripadá mi to ako "život na skúšku" a ak sa mi to nebude páčiť, tak všetko vrátiť späť, ale to jednoducho nejde a ani nikdy chválabohu nepôjde...
1 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

zdena2 Pozri príspevok
Prieteľ takéto formy riešenia problémov neuznáva. Nerád niečo rozoberá s druhými
A má sakra pravdu, lebo ak si to nevyriešite vy dvaja, tak to za vás nikto nevymyslí.

Máš tu už dosť názorov / návodov.
Rešpektuj ho v tomto a už sem nepíš.

Iba povedzme o polroka daj krátku správu bez komentára.
1 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, ze nema ani korunu - tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu.

Takze plny suhlas s prispevkom c. 25. a 100 bodov
zadavatelke temy, pretoze na tieto veci mysli dopredu a nie az ked je neskoro. Navyse je to podla mna pomerne casta situacia, riesenie ktorej by mohlo pomoct mnohym parom na Slovensku.

My predsa nepotrebujeme osetrit situaciu, ked su obaja dobromyselni a vzajomne ferovi - vtedy predsa nepotrebuju ziadnu zmluvu, notarov ani posudky - ten druhy by aj pri rozchode vyplatil tomu druhemu spravodlivu ciastku z hodnoty domu podla miery, ktorou ten druhy prispel k jeho zhodnoteniu.

Snazime sa najst riesenie situacie, ked boli obaja zamilovani a potom to po rokoch z nejakeho dovodu krachlo (pricin X) a nemozu sa navzajom dohodnut na vrateni investovanej ciastky. A prosim netvarme sa, ze k takymto situaciam nedochadza...ako tu niektori obvinuju zadavatelku z nedostatku lasky k partnerovi atd. Moze sa to stat, a to potrebujeme osetrit vopred.

Padlo tu iste riesenie, ktore vsak podla mna situaciu zdaleka neriesi:
- platit prevodom z účtu
- dat si ohodnotit dom
- kazdy nech si odlozi faktury, aby bolo jasne, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu atd.

Neriesi preto, lebo ak by napriklad po 10 rokoch hrozne pohadali a ona by sice podla faktur prispela k zhodnoteniu domu napr. 40%-tami, aky pravny narok by mala na vyplatenie 40% z rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu, ktory by stale bol na LV partnera? Moralny narok by mala, ale pravny ziadny.. On by kludne mohol tvrdit, ze peniaze mu davala dobrovolne a nic za to nechcela - resp. ved sama tam byvala a mala uzitok z vlozenych penazi. preco by jej mal vracat co len korunu z toho, co do toho domu vlozila? Ved nemali ziadnu zmluvu, ziadne podmienky - peniaze davala dobrovolne, bez naroku na cokolvek (TO BY TVRDIL). Mozno pomocou dobrej pravnicky by dostala naspat sumu, ktoru do domu vlozila (uprimne pochybujem), ale boli by to len peniaze znehodnotene inflaciou - ani zdaleka tych 40% rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu. Dom by bol predsa stale jeho, moze si s nim robit co chce. Nehovoriac o situacii, ze by z manzelstva zislo. To by potom mohla ist akurat na lamparen.

Na Slovensku je taka biedna vymozitelnost prava, ze ked nemate zmluvu, mozete si viete co... (to sice casto aj so zmluvou :-)

Aby mala druha strana aj pravny (nielen moralny) narok na vratenie vlozenych penazi, ktory by v pripade nutnosti mohla vymahat navrhujem toto:
- pred notarom uzatvorit zmluvu o pozicke kazdej sumy, ktoru zadavatelka vlozi do stavby domu s datumom splatnosti napr. o rok
- kazdy rok uzatvorit novu zmluvu (pripadne aj s novou sumou, ktora zahrna vsetky doteraz poskytnute prostriedky) a stare zmluvy vzdy roztrhat
- takto to robit az do manzelstva
- po vstupe do manzelstva by mal manzel prepisat na manzelku dohodnutu cast domu a tym roztrhat vsetky existujuce zmluvy o pozicke

Ak by k manzelstvu nedoslo alebo by z nejakeho dovodu nedoslo k prepisu spravodlivej casti domu na manzelku, tak na zaklade zmluvy o pozicke moze v pripade rozchodu alebo rozvodu pravne vymahat vlozene peniaze spat.

Este lepsie by (z hladiska vymahatelnosti vlozenych penazi) mozno bolo namiesto zmluvy o pozicke dat mu rovno podpisat zmenku. A tiez pravidelne zmenku obnovovat (podpisat novu a staru roztrhat).Tu by mohli poradit ekonomovia ako to spravne urobit. Zmenku by si odlozila a pouzila by ju len v pripade katastrofy vztahu, ked by sa s druhou stranou nedalo o danej veci nijako diskutovat.
Naposledy upravil mahony1 : 03.08.11 at 10:25
1 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

mahony1 Pozri príspevok
Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, ze nema ani korunu - tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu.

My predsa nepotrebujeme osetrit situaciu, ked su obaja dobromyselni a vzajomne ferovi - vtedy predsa nepotrebuju ziadnu zmluvu, notarov ani posudky - ten druhy by aj pri rozchode vyplatil tomu druhemu spravodlivu ciastku z hodnoty domu podla miery, ktorou ten druhy prispel k jeho zhodnoteniu.

Takze plny suhlas s prispevkom c. 25. a 100 bodov zadavatelke temy, pretoze na tieto veci mysli dopredu a nie az ked je neskoro.

Navyse je to podla mna pomerne casta situacia, riesenie ktorej by mohlo pomoct mnohym parom na Slovensku.

Padlo tu iste riesenie, ktore vsak podla mna situaciu zdaleka neriesi:
- platit prevodom z účtu
- dat si ohodnotit dom
- kazdy nech si odlozi faktury, aby bolo jasne, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu atd.

Neriesi preto, lebo ak by napriklad po 10 rokoch hrozne pohadali a ona by sice podla faktur prispela k zhodnoteniu domu napr. 40%-tami, aky pravny narok by mala na vyplatenie 40% z rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu, ktory by stale bol na LV partnera? Moralny narok by mala, ale pravny ziadny.. On by kludne mohol tvrdit, ze peniaze mu davala dobrovolne a nic za to nechcela - resp. ved sama ta m byvala a mala uzitok z vlozenych penazi. preco by jej mal vracat co len korunu z toho, co do toho domu vlozila? Ved nemali ziadnu zmluvu, ziadne podmienky - peniaze davala dobrovolne, bez naroku na cokolvek (TO BY TVRDIL). Mozno pomocou dobrej pravnicky by dostala naspat sumu, ktoru do domu vlozila (uprimne pochybujem), ale boli by to len peniaze znehodnotene inflaciou - ani zdaleka tych 40% rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu. Dom by bol predsa stale jeho, moze si s nim robit co chce. Nehovoriac o situacii, ze by z manzelstva zislo. To by potom mohla ist akurat na lamparen.

Na Slovensku je taka biedna vymozitelnost prava, ze ked nemate zmluvu, mozete si viete co... (to sice casto aj so zmluvou :-)

Aby mala druha strana aj pravny (nielen moralny) narok na vratenie vlozenych penazi, ktory by v pripade nutnosti mohla vymahat navrhujem toto:
- pred notarom uzatvorit zmluvu o pozicke kazdej sumy, ktoru zadavatelka vlozi do stavby domu s datumom splatnosti napr. o rok
- kazdy rok uzatvorit novu zmluvu (pripadne aj s novou sumou, ktora zahrna vsetky doteraz poskytnute prostriedky) a stare zmluvy vzdy roztrhat
- takto to robit az do manzelstva
- po vstupe do manzelstva by mal manzel prepisat na manzelku dohodnutu cast domu a tym roztrhat vsetky existujuce zmluvy o pozicke


Ak by k manzelstvu nedoslo alebo by z nejakeho dovodu nedoslo k prepisu spravodlivej casti domu na manzelku, tak na zaklade zmluvy o pozicke moze v pripade rozchodu alebo rozvodu pravne vymahat vlozene peniaze spat.

Este lepsie by (z hladiska vymahatelnosti vlozenych penazi) mozno bolo namiesto zmluvy o pozicke dat mu rovno podpisat zmenku. A tiez pravidelne zmenku obnovovat (podpisat novu a staru roztrhat).Tu by mohli poradit ekonomovia ako to spravne urobit. Zmenku by si odlozila a pouzila by ju len v pripade katastrofy vztahu, ked by sa s druhou stranou nedalo o danej veci nijako diskutovat.

Nenapadlo ťa také,že toto tvoje je IBA o prachoch ????????????

(nie o vzťahu)

a oni sa môžu aj normálne ľúbiť
(len nejaký blbec nasadil mladej do hlavy čertíka-pokušiteľa)
1 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

sorry, omylom, uz som to snad zrusila.
ďakujem za reakcie a rady k téme. zvlast mahony1 a sorry za zlé kliknutie
1 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Posledna poznamka - mozno by som do toho vzoru zmluvy doplnil
"Veriteľ zaväzuje poskytnúť Dlžníkovi peňažnú pôžičku v hotovosti vo výške, spôsobom a za podmienok dohodnutých Zmluvou."
"Dlžník svojim podpisom potvrdzuje, že poskytnutú pôžičku prevzal v hotovosti v plnej výške."

..aby ste nemuseli vypisovat prijmove doklady ci inak dokazovat fakt, ze naozaj danu sumu prevzal.Howgh :-)
1 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ceny odhadcu aj právnu pomoc ti musia účtovať podľa vyhlášky.

Bohužiaľ píšem z roboty kde mám iba blbý "intranet" takže sa nedostanem na internet. Skús si vygoogliť alebo možno niekto zareaguje a dá sem link aby si sa mohla zorientovať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zdena2 Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
Ceny za znalecké posudky sú určené dohodou a pohybujú sa v rozpätí od 100 do (možno aj) 1000 EUR. Záleží od predmetu posudku. Na rodinný dom tipujem od 200 do 300 EUR.

Lepšie je pozrieť si inzeráty, akú majú trhovú hodnotu podobné nehnuteľnosti v okolí.

Čo by si mala urobiť, aby si mala nárok na dom? Akú sumu na dokončenie si pripravená poskytnúť? Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). S tým ale asi nebudú súhlasiť jeho rodičia. Musíš si uvedomiť, že pre nich to bude stále dom "ich syna", nie váš spoločný. Najlepšie by bolo dom predať a za spoločné peniaze si kúpiť spoločnú nehnuteľnosť.

Inou možnosťou je, aby formou darovacej zmluvy darovali tebe tvoji rodičia sumu, ktorú chceš vraziť do domu. V prípade rozvodu potom budeš môcť túto sumu požadovať späť zo spoločného majetku.

Bohužiaľ inštitút predmanželskej zmluvy u nás neexistuje (na rozdiel napr. od USA) preto akákoľvek dohoda či zmluva uzatvorená pred manželstvom je pri rozvode bezpredmetná.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
Ceny za znalecké posudky sú určené dohodou a pohybujú sa v rozpätí od 100 do (možno aj) 1000 EUR. Záleží od predmetu posudku. Na rodinný dom tipujem od 200 do 300 EUR.

Lepšie je pozrieť si inzeráty, akú majú trhovú hodnotu podobné nehnuteľnosti v okolí.

Čo by si mala urobiť, aby si mala nárok na dom? Akú sumu na dokončenie si pripravená poskytnúť? Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). S tým ale asi nebudú súhlasiť jeho rodičia. Musíš si uvedomiť, že pre nich to bude stále dom "ich syna", nie váš spoločný. Najlepšie by bolo dom predať a za spoločné peniaze si kúpiť spoločnú nehnuteľnosť.

Inou možnosťou je, aby formou darovacej zmluvy darovali tebe tvoji rodičia sumu, ktorú chceš vraziť do domu. V prípade rozvodu potom budeš môcť túto sumu požadovať späť zo spoločného majetku.

Bohužiaľ inštitút predmanželskej zmluvy u nás neexistuje (na rozdiel napr. od USA) preto akákoľvek dohoda či zmluva uzatvorená pred manželstvom je pri rozvode bezpredmetná.
nemusia dom predavat, ani spisovat darovaciu zmluvu na peniaze s jej rodicmi, ani prepisovať čast domu ...
jednoducho ci investuju do domu 50000 pred manzelstvom (kazdy polovicu), alebo po uzavreti manzelstva (zo spolocnych penazi), v oboch pripadoch ma v pripade rozvodu/rozchodu narok na 25000 (ak investiciu 50000 bude vediet preukazať dokladmi)
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zdena2 Pozri príspevok
Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
...v tomto prípade nič ...
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

zdena2 Pozri príspevok
Dakujem všetkým za rady. Doplnila by som pár informácií. Dom určite predávať nechceme. Práve preto ho priateľ dostal, aby sme tam mohli bývať a nie aby ho predal. Od mojich rodičov nemôžem čakať žiadne veľké darované peniaze. Ohľadom prepisu časti domu, čomu určite jeho rodičia naklonení nebudú... Dal by sa prepis urobiť už teraz? Nechcem, aby došlo k tomu, že dom bude hotový a na prepis sa "zabudne". Keď budem platiť napr. kúrenie prevodom zo svojho účtu, alebo pošlem peniaze na priateľov, dá sa potom výpis použiť pri dokazovaní?
V pripade rozchodu by si si mohla narokovat na peniaze, ktore si dala napr. do stavby, ci ineho zhodnotenia domu.
Ale to, ze platis kurenie by asi neobstalo, ved teplo vyuzivas aj pre seba.
Ale keby si v dome dala urobit "nove kurenie" na vlastne naklady, to uz by si si mohla narokovat
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Chceš sa vydať len kvôli domu?

Ako je to, keď potom zomrie, všetko zdedíš ty ako manželka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať