Zavrieť

Porady

Ako sa zabezpečiť pre prípad rozchodu?

Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
NEviem prečo si myslíš, že máš nárok na časť domu. Veď ten dom dostal tvoj priateľ do daru, tak prečo si nárokuješ naň?

To, že budeš platiť kúrenie, neznamená, že do neho si niečo investovala. To sú prevádzkové náklady a je samozrejmé, že to budeš platiť, keď tam budeš bývať. Resp. že to budete platiť spolu, zo spoločného účtu, keď sa zoberiete.

A odkiaľ chcete zobrať peniaze na dokončenie? Tiež do dajú priateľovi jeho rodičia?
prečo si myslis ze na dokoncenie nemaju vlastne peniaze ? tym podla mna len chcela povedat, ze od jej rodicov nemozu ocakavat rovnaku pomoc ako od jeho rodicov
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Nandrolon Pozri príspevok
spýtam sa aj ja otázku. Ak by do toho domu na jeho "technické zhodnotenie" vrazila povedzme 20 tis. eur /okná, zateplenie, obklady/, ktoré by vedela dokladovať.
Pri rozchode, ktorý by nastal za 10 rokov od rekonštrukcie, by si akú sumu mohla nárokovať? 20 tis. eur, alebo by sa to ešte nejakým vzorcom prepočítavalo, vzhľadom na infláciu a amortizáciu zhodnotenia?
nie dostane to čo vloží, neprenásobuje sa to vzorcom... ani keď by zhodnotenie zvýšilo hodnotu domu o xy 000 € stále by dostala len to čo vložila...
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ži tak, aby si sa nerozišla.
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková


Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu. Teraz mysli dopredu, a vacsina jej vycita, ze je vypocitava. Moj nazor je, ze len nechce prist o vlozene peniaze.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ice dive, takže napríklad ak by dala na holý betón nejakú drahú podlahu za 5 tisíc eur, 10 rokov by ju všetci užívali a potom by bola z domu "vyhostená" tak by jej museli dať za tú podlahu znova tých 10 tis. ako keď bola nová? niečo mi tam nesedí.
Takisto napríklad za prístavbu domu ?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

ono ja by som v tom tiež nevidel nič, zlé evidentne si dievča našla niekoho kto má lepšie situovaných rodičov a pomohli priateľovi k domu s pozemkom a zadávateľka na dokončenie domu prispela svojimi peniazmi, ktoré si zarobila - lebo jej rodičia na rozdávanie domu nemajú...
a ruku na srdce, každý by ste chceli podiel na niečom čo ste spoločne budovali a do čoho ste vložili svoje peniaze, aby ste v prípade rozchodu mali istotu že to dostanete späť....
teraz keď sa rodina zakladá, hrdličky hrkútajú a všetko je krásne a v pohode o pár rokov to nemusí byť pravda a v 40 - 50 začínať od nuly s prázdnym kontom tiež nie je sranda
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Možno by to mohla urobiť tak, že ešte pred svadbou by si objednala firmu, ktorá by jej dokončila dom, cez firmu by brala všetko, od materiálu po spotrebiče a faktúra by bola na jej meno.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Letko Pozri príspevok
Ži tak, aby si sa nerozišla.
Blbá rada, toto predsa zadávateľka nemôže ovplyvniť a práve pre ten dom by zostala na ulici (možno aj s deťmi!). Rozmýšľa dobre aj namiesto našich zákonodarcov.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

väčšiu sprostosť som ešte v živote nepočul
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
hubatá Pozri príspevok
Blbá rada, toto predsa zadávateľka nemôže ovplyvniť a práve pre ten dom by zostala na ulici (možno aj s deťmi!). Rozmýšľa dobre aj namiesto našich zákonodarcov.
Myslíš, že to nemôže ovplyvniť?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Nandrolon Pozri príspevok
Ice dive, takže napríklad ak by dala na holý betón nejakú drahú podlahu za 5 tisíc eur, 10 rokov by ju všetci užívali a potom by bola z domu "vyhostená" tak by jej museli dať za tú podlahu znova tých 10 tis. ako keď bola nová? niečo mi tam nesedí.
Takisto napríklad za prístavbu domu ?
no neviem ako si prišiel na 10 tis. keď vložila 5 tis...do podlahy...
no ak by sa rozchádzala dostala by to čo vložila t.j. podľa tvojho príkladu by dostala 5 tisic... je pravdou, že amortizácia platí aj pri nehnuteľnostiach avšak na zhodnotenie / znehodnotenie sa pri vysporiadavaní neprihliada... preto tu bolo odporúčanie prepísať časť domu lebo ten na cene skôr získava ako stráca...

paradoxne nehnuteľnosti sa oceňujú opačne ako iné spotrebné veci, napr. auto - pozrieš rok výroby, ubehnuté KM, čo to stálo keď to bolo nové a povieš si cenu, ktorá je vždy nižšia bez ohľadu čo stojí nové auto...... pri nehnuteľnostiach sa pozrieš na to, čo by stál podobný dom nový teraz a odpočítaš amortizáciu z ceny nového domu v % podľa rokov kedy bol daný úkon urobený... preto sa napríklad veľa ľudí čuduje, pri dedičských konaniach však otec to postavil za 30 000 kčs a teraz za to chcú pri vyplácaní 50 000 €..
0 0
EvaB EvaB

EvaB je offline (nepripojený) EvaB

Barbara Pozri príspevok
Neber to v zlom, ale prečo chceš mať nárok na priateľov dom, čo dostal do daru? V prípade rozchodu budeš mať nárok na vrátenie investovaných peňazí.
ešte taká malá otázočka, keby to bolo opačne a dostala by si Ty dom do daru, súhlasila by si s tým, aby mal tvoj priateľ nárok na dom?
neverím
ešte doplním, hádam tvoj priateľ má zdravý rozum, a použije ho.
A ešte taká malá otázočka, ako by si sa cítila, keby si roky vrážala po troške do cudzej nehnuteľnosti a pri rozchode odídeš s holým zadkom? Dokázať tie investované peniaze a hlavne dostať ich späť vie byť problém.
Teraz vážne, je tu veľa popísaných prípadov, kedy ten, čo investoval, odišiel naprázdno. Byť len priateľkou je dosť veľké riziko a s nejakým prepisom nikto len tak ľahko nesúhlasí. Poznáte prípad, keď sa dohodli, že "ja vrazím do rekonštrukcie a ty zaplatíš dovolenku"? Keď došlo k rozchodu, argument bol: čo by si chcela, veď ty si do toho neinvestovala. Je to hlúpe v spoločnom živote sa vydeľovať, ale ak nechceš odísť naprázdno, mali by ste si nájsť systém výdavkov. Oddeliť bežnú spotrebu a investície. Nie je jednuché nájsť spoločnú dohodu, ale aj sústavné sledovanie peňazí vo vzťahu tiež ľahko vedie ku koncu...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ice dive Pozri príspevok
no neviem ako si prišiel na 10 tis. keď vložila 5 tis...do podlahy...
no ak by sa rozchádzala dostala by to čo vložila t.j. podľa tvojho príkladu by dostala 5 tisic... je pravdou, že amortizácia platí aj pri nehnuteľnostiach avšak na zhodnotenie / znehodnotenie sa pri vysporiadavaní neprihliada... preto tu bolo odporúčanie prepísať časť domu lebo ten na cene skôr získava ako stráca...

paradoxne nehnuteľnosti sa oceňujú opačne ako iné spotrebné veci, napr. auto - pozrieš rok výroby, ubehnuté KM, čo to stálo keď to bolo nové a povieš si cenu, ktorá je vždy nižšia bez ohľadu čo stojí nové auto...... pri nehnuteľnostiach sa pozrieš na to, čo by stál podobný dom nový teraz a odpočítaš amortizáciu z ceny nového domu v % podľa rokov kedy bol daný úkon urobený... preto sa napríklad veľa ľudí čuduje, pri dedičských konaniach však otec to postavil za 30 000 kčs a teraz za to chcú pri vyplácaní 50 000 €..
písal som to v rýchlosti, samozrejme namiesto 10 tis. to malo byť tých pôvodných 5 tisíc...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

EvaB Pozri príspevok
A ešte taká malá otázočka, ako by si sa cítila, keby si roky vrážala po troške do cudzej nehnuteľnosti a pri rozchode odídeš s holým zadkom? Dokázať tie investované peniaze a hlavne dostať ich späť vie byť problém.
Teraz vážne, je tu veľa popísaných prípadov, kedy ten, čo investoval, odišiel naprázdno. Byť len priateľkou je dosť veľké riziko a s nejakým prepisom nikto len tak ľahko nesúhlasí. Poznáte prípad, keď sa dohodli, že "ja vrazím do rekonštrukcie a ty zaplatíš dovolenku"? Keď došlo k rozchodu, argument bol: čo by si chcela, veď ty si do toho neinvestovala. Je to hlúpe v spoločnom živote sa vydeľovať, ale ak nechceš odísť naprázdno, mali by ste si nájsť systém výdavkov. Oddeliť bežnú spotrebu a investície. Nie je jednuché nájsť spoločnú dohodu, ale aj sústavné sledovanie peňazí vo vzťahu tiež ľahko vedie ku koncu...
neviem či je toto najšťastnejšie riešenie chcieť späť vrazené peniaze... lebo po x rokoch majú už omnoho nižšiu hodnotu napr. len v banke by zarábali mizerné cca 1 % v nehnuteľnosti ani to nie.... t.j. buď nech priateľ prepíše určitý podieľ nehnuteľnosti čo by zodpovedalo vrazeným peniazom, ktoré sa časom ako nehnuteľnosť stúpa na hodnote zhodnotia, alebo nech si investuje do svojho domu sám zo svojich peňazí a zadávateľka nech naloží so svojimi peniazmi ako uzná za vhodné...
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Letko Pozri príspevok
Myslíš, že to nemôže ovplyvniť?
Iba na 50% a to niekdy nestačí.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
EvaB Pozri príspevok
A ešte taká malá otázočka, ako by si sa cítila, keby si roky vrážala po troške do cudzej nehnuteľnosti a pri rozchode odídeš s holým zadkom? Dokázať tie investované peniaze a hlavne dostať ich späť vie byť problém.
Teraz vážne, je tu veľa popísaných prípadov, kedy ten, čo investoval, odišiel naprázdno. Byť len priateľkou je dosť veľké riziko a s nejakým prepisom nikto len tak ľahko nesúhlasí. Poznáte prípad, keď sa dohodli, že "ja vrazím do rekonštrukcie a ty zaplatíš dovolenku"? Keď došlo k rozchodu, argument bol: čo by si chcela, veď ty si do toho neinvestovala. Je to hlúpe v spoločnom živote sa vydeľovať, ale ak nechceš odísť naprázdno, mali by ste si nájsť systém výdavkov. Oddeliť bežnú spotrebu a investície. Nie je jednuché nájsť spoločnú dohodu, ale aj sústavné sledovanie peňazí vo vzťahu tiež ľahko vedie ku koncu...

Prosím ťa, ešte raz si prečítaj môj príspevok, napísala som že investované peniaze si môže získať späť, a nepôjde holým zadkom
Tá moja malá otázočka sa týkala toho že ako by získala "" nárok na darovaný dom""" kapíto???
0 0
EvaB EvaB

EvaB je offline (nepripojený) EvaB

Ice dive Pozri príspevok
neviem či je toto najšťastnejšie riešenie chcieť späť vrazené peniaze... lebo po x rokoch majú už omnoho nižšiu hodnotu napr. len v banke by zarábali mizerné cca 1 % v nehnuteľnosti ani to nie.... t.j. buď nech priateľ prepíše určitý podieľ nehnuteľnosti čo by zodpovedalo vrazeným peniazom, ktoré sa časom ako nehnuteľnosť stúpa na hodnote zhodnotia, alebo nech si investuje do svojho domu sám zo svojich peňazí a zadávateľka nech naloží so svojimi peniazmi ako uzná za vhodné...
Tu ide o to, že ona žiadny väčší vklad nemôže urobiť, ale v priebehu bývania sa na zhodnotení bude určite podieľať. A prehodnocovať každý rok svoj podiel a prepisovať to, tak to je blbosť.
Ona sa len pýta, čo urobiť, aby neodišla naprázdno. Môj osobný názor je, že priateľovi by som podiel nikdy neprepísala, snád s výnimku nejakého významnejšieho vkladu. Ale to zase radšej zoberiem svoju hypotéku na svoj majetok. Priateľ môže hocikedy odísť a problém je na svete.
Takže súhlasím s poslednou časťou vety: nech investuje on, ona nech sa podieľa len na bežných nákladoch a ak im to vydrží a ona čosi ušetrí, potom je to o inom.
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

ahoj, ja som zazila podobnu situaciu, ze zamilovana som s priatelom kupovala a prerabala dom, ktory bol na neho napisany, bo ja som este vtedy nemala zmluvu na urcito, tak on to riesil na seba a zili sme pritom uz 5 rokov spolu a planovali svadbu. Ja som vrazila do prerabky x penazi, spisali sme si na to zmluvu, ze v pripade rozchodu mi ich musi od tej a tej doby vratit. Lenze, ked su ludia zamilovani, tak sluby sa slubuju a ..... realita bola nakoniec taka, ze sme sa svadby nedockali, peniaze mi posielal po drobinkach este vyse roka po ukonceni zmluvy, hodnota penazi sa stratila o polovicu a este robil zo seba chudacika a vecne sa mi ospravedlnoval, ze nema a neviem co...nakoniec, ked mi ich vratil, tak ten dom zrazu predal a za raz taku trhovu hodnotu!!! Takze moja rada, nechod do toho, dokym nie ste zobrati a bud to bude partner akceptovat a urychli svadbu, ak chce od teba vidiet peniaze, alebo to potiahne zo svojho a ty neostanes z prazdnymi rukami. On a ani jeho rodicia nic na teba neprepisu, lebo co potom??? ako to budete riesit???
2 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

bubkoch Pozri príspevok
ale ved na ten prepis sa pytala az po tom ako si jej ho poradil ty na začiatku:
"Riešení je viacero, napr. po dokončení nechať na seba prepísať časť domu - taký podiel, aký podiel boli tvoje financie na dokončení (napr. dom mal hodnotu 50 tisíc, ty si vložila 25 tisíc, priateľ 25 tisíc, tak by si mala mať cca 1/4 z domu). "

v povodnej otazke sa len pytala ake ma moznosti ...
Áno, poradil som jej to, lebo vtedy ešte neuvádzala žiadne podrobnosti. Teraz vychádza na svetlo, že ona nemá žiadne peniaze, priateľ dostal nedokončený RD a už chce nejaký podiel na ňom. Myslel som, že budúci svokrovia dali nedokončený dom a jej rodičia by dali peniaze na dokončenie, teda aspoň približnú protohodnotu - v takom prípade by dom, ako spoločný majetok bol v poriadku a moja rada o darovaní časti správna.

Takto nevieme, akú hodnotu do domu prinesie ona (mohla teda napísať, že má 50 tisíc EUR vlastných na dokončenie domu). Takto to bohužiaľ vyznieva, že chce podiel na dome len na základe toho, že ho spolu dokončia.

Preto som sa pýtal, z čoho chcú financovať dokončenie domu. Spoločný úver? Majú spoločné peniaze? (asi ešte nie, keď len spolu chodia).

MYslím, že moje rady sa nerozchádzajú, len ich upresňujem na základe toho, čo pýtajúci sa vždy nové uvedie.
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

na druhej strane zas poznam ludi, ktori ziju x rokov u svojich parnerov zadara a ked investuju do bytu po x rokoch na prerabku 2000E, tak potom im to neviem kolko vyhadzuju na oci. Myslim, ze take temy je zbytocne rozoberat. Ano, ja chapem jeho stranu a stranu jeho rodicov, ze ak ona ma k dispozicii na rekonstrukcii teoreticky 5000E a nakoniec na tom dome by zila dalsich cca 5rokov, tak by som brala ako amortizaciu a najom za tie roky. Ono je to vsetko diskutabilne a potrebovali by sme presne udaje. Ale ja po svojej skusenosti by som financie uz nedavala, platila mu nejaky najom za byvanie az do tej doby, kym nieco nema na papieri a aj po rozchode by to bolo max. easy ale tak je super, ze riesi dopredu taketo veci a nie ako my ostatni, ze az po funuse hasime problemy
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať