Zavrieť

Porady

Ako sa zabezpečiť pre prípad rozchodu?

Rada by som Vás poprosila o radu. Priateľ dostal začiatkom roka darovacou zmluvou od rodičov nedokončený rodinný dom aj s pozemkom. Chceli by sme tam bývať a časom plánujeme svadbu. Čo by bolo dobré urobiť, aby som mala nárok na dom/vrátenie investovaných peňazí v prípade rozchodu/smrti priteľa? Viete mi poradiť právnika a odhadcu ceny nehnuteľnosti v okolí Myjavy? Koľko stoja ich služby? Vôbec sa v tejto oblasti neorientujem. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

nie, ja si myslim, ze kazdy ideme do vztahu - hlavne ked uz sme starsi, s plnym nasadenim a na cely zivot, no aspon hovorim za nas zeny ale ked je clovek uz x krat sklamany a nechape, kde sa a preco stala chyba, tak si zoberies do zivota ponaucenie.
Kamoske sa stalo, ze bola v max. happy vztahu 5 rokov, no chlapec jej po 4 rokoch chodenia, ked riesili dalsi step povedal, ze on sa nechce nikdy zenit a mat deti!!! Ze to citi teraz na 100% a nic na tom nemieni menit a bud sa ona prisposobi a zmieri, alebo nech sa s nim rozide....tak co by si ste vy robili, keby vam toto povedal partner??? ona sla do toho naplno, ale zrazu zistila, ze jej partner ju taha za nos x rokov.....a pritom ho max. lubila, vyhoval jej, ale ako zena tuzila mat deti a rodinu.....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rudopp Pozri príspevok
A má sakra pravdu, lebo ak si to nevyriešite vy dvaja, tak to za vás nikto nevymyslí.

Máš tu už dosť názorov / návodov.
Rešpektuj ho v tomto a už sem nepíš.

Iba povedzme o polroka daj krátku správu bez komentára.
Súhlasím a len podotknem, že ani to najlepšie zabezpečenie, nemusí znamenať to najlepšie pre váš život.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

katkup Pozri príspevok
nie, ja si myslim, ze kazdy ideme do vztahu - hlavne ked uz sme starsi, s plnym nasadenim a na cely zivot, no aspon hovorim za nas zeny ale ked je clovek uz x krat sklamany a nechape, kde sa a preco stala chyba, tak si zoberies do zivota ponaucenie.
Kamoske sa stalo, ze bola v max. happy vztahu 5 rokov, no chlapec jej po 4 rokoch chodenia, ked riesili dalsi step povedal, ze on sa nechce nikdy zenit a mat deti!!! Ze to citi teraz na 100% a nic na tom nemieni menit a bud sa ona prisposobi a zmieri, alebo nech sa s nim rozide....tak co by si ste vy robili, keby vam toto povedal partner??? ona sla do toho naplno, ale zrazu zistila, ze jej partner ju taha za nos x rokov.....a pritom ho max. lubila, vyhoval jej, ale ako zena tuzila mat deti a rodinu.....
Presne to, čo z psychologického hľadiska má (pre vyčistenie hlavy ) robiť.
1, Pokiaľ má pocit, že je ešte niečo nedopovedané - má ísť za tým (bez ohľadu na "dobré rady okolia" ).

2, Potom každé odmietnutie bude kamienkom do čela.

3, Až bude mať čelo dostatočne obité - prejde ju zaľúbenosť a rozchod prijme ako dobré riešenie.

PS
Len nech nezahodí celú minulosť. Ten vzťah jej niečo dobré dal, len ona o tom ešte nevie
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

To, ze dom rodicia darovali iba svojmu synovi a nie aj jeho priatelke, je pochopitelne, nemozno sa na nich za to hnevat.

V pripade rozchodu budes ty vzdy v nevyhode,lebo vlozene peniaze a praca sa Ti nikdy v plnej miere nevratia spat.
Pokym nie ste zobraty, tak vzdy budes len investovat do cudzieho.Preto by som radsej na tvojom mieste s vacsimi investiciami pockala,pokym sa nejako nedohodnete...

Mozno by si mohla navrhnut partnerovi, aby na teba napisal aspon nejaky podiel, napr. 1/4, aby si aj ty mala nieco v rukach a neinvestovala uplne do cudzieho.
Mas aspon aku-taku istotu, ze v pripade rozvodu nezostanes hned uplne bez strechy nad hlavou, nebude ta moct vyhodit a ked bude chciet dom iba sam pre seba, tak sa bude snazit rychlejsie ta vyplatit.
Okrem tvojho podielu z domu budes mat aj narok na polovicu "majetku",ktory ziskate pocas manzelstva.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Tweety Pozri príspevok
Súhlasím a len podotknem, že ani to najlepšie zabezpečenie, nemusí znamenať to najlepšie pre váš život.
Ako sa vraví :Ani to NAJLEPŠIE nemusí byť ešte ani dobré (záleží s čím porovnáš ).
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
zdena2 Pozri príspevok
Prieteľ takéto formy riešenia problémov neuznáva. Nerád niečo rozoberá s druhými

ako som už hold spomínala, tak dúfam, že tvoj priateľ má rozum.
Ako tak čítam, tak ti predsa ide o prepis domu na tvoje meno

Okej, berme to do úvahy, že prepíše aj na teba ten dom, čo potom???
otočme to, čo ak Ty si nájdeš iného a necháš ho , to si zoberieš toho nového priateľa do domu, kde si došla podielu ako slepé kura k zrnu?
Nehnevaj sa , ale stále mám pocit, že ti ide o ten dom, lebo chceš riešiť to, že čo ak,
teraz mi môžeš napísať, že neriešme to, že ty si nájdeš iného, ale aj to sa môže stáť, či ????
ani ty nerieš to, že čo ak......

Prieteľ takéto formy riešenia problémov neuznáva. Nerád niečo rozoberá s druhými[/QUOTE]
noo to som si bola na 100% istá, že tvoja odpoveď bude takáto,lebo to riešiš iba Ty.
hmm nerád rozoberá veci s druhými, tak mu to daj prečítať, hneď bude vedieť ,že na čom je
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

arizona Pozri príspevok
To, ze dom rodicia darovali iba svojmu synovi a nie aj jeho priatelke, je pochopitelne, nemozno sa na nich za to hnevat.

V pripade rozchodu budes ty vzdy v nevyhode,lebo vlozene peniaze a praca sa Ti nikdy v plnej miere nevratia spat.
Pokym nie ste zobraty, tak vzdy budes len investovat do cudzieho.Preto by som radsej na tvojom mieste s vacsimi investiciami pockala,pokym sa nejako nedohodnete...

Mozno by si mohla navrhnut partnerovi, aby na teba napisal aspon nejaky podiel, napr. 1/4, aby si aj ty mala nieco v rukach a neinvestovala uplne do cudzieho.
Mas aspon aku-taku istotu, ze v pripade rozvodu nezostanes hned uplne bez strechy nad hlavou, nebude ta moct vyhodit a ked bude chciet dom iba sam pre seba, tak sa bude snazit rychlejsie ta vyplatit.
Okrem tvojho podielu z domu budes mat aj narok na polovicu "majetku",ktory ziskate pocas manzelstva.
NIKDY v živote sa ti NIČ NEVRÁTI .
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Katkup napísala:
...ale ked je clovek uz x krat sklamany a nechape....

- vtedy je už najvyšší čas začať konečne hľadať chybu v sebe, a nie iba vo všetkých ostatných...

- a tá rozprávka o tom že po 4 rokoch jej "niečo povedal" - to akože čo má byť, ona nevedela s kým chodí prípadne "žije" 4 roky?
Ak by to bolo po pol roku chápem - ošiaľ zaľúbenosti, ale po 4 rokoch? podľa mňa je to iba rozprávka a dobre vedela čo bude ďalej a takto jej to aj vyhovovalo do daného okamžiku.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
rudopp Pozri príspevok
NIKDY v živote sa ti NIČ NEVRÁTI .

Prepáč, ale to sa veľmi mýliš, lebo všetko sa vráti každému, či už vykonal niečo užitočné, alebo neužitočné

p.s. dala som 1 vyriešené
0 0
katkup katkup

katkup je offline (nepripojený) katkup

Nandrolon a preco az po 4 rokoch?:
lebo spolu studovali na VS a neriesili danu temu, nie kazdy je hrrrrr do deti, svadby a neviem co....skratka si uzivali zivot a az ked zacali normalne spolu zit a pracovat, tak zacali riesit aj tuto temu.....Nie kazdy ma potrebu sa zasnubovat a mat svadbu do roka, len aby mamy a babky boli spokojne...
0 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, ze nema ani korunu - tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu.

Takze plny suhlas s prispevkom c. 25. a 100 bodov
zadavatelke temy, pretoze na tieto veci mysli dopredu a nie az ked je neskoro. Navyse je to podla mna pomerne casta situacia, riesenie ktorej by mohlo pomoct mnohym parom na Slovensku.

My predsa nepotrebujeme osetrit situaciu, ked su obaja dobromyselni a vzajomne ferovi - vtedy predsa nepotrebuju ziadnu zmluvu, notarov ani posudky - ten druhy by aj pri rozchode vyplatil tomu druhemu spravodlivu ciastku z hodnoty domu podla miery, ktorou ten druhy prispel k jeho zhodnoteniu.

Snazime sa najst riesenie situacie, ked boli obaja zamilovani a potom to po rokoch z nejakeho dovodu krachlo (pricin X) a nemozu sa navzajom dohodnut na vrateni investovanej ciastky. A prosim netvarme sa, ze k takymto situaciam nedochadza...ako tu niektori obvinuju zadavatelku z nedostatku lasky k partnerovi atd. Moze sa to stat, a to potrebujeme osetrit vopred.

Padlo tu iste riesenie, ktore vsak podla mna situaciu zdaleka neriesi:
- platit prevodom z účtu
- dat si ohodnotit dom
- kazdy nech si odlozi faktury, aby bolo jasne, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu atd.

Neriesi preto, lebo ak by napriklad po 10 rokoch hrozne pohadali a ona by sice podla faktur prispela k zhodnoteniu domu napr. 40%-tami, aky pravny narok by mala na vyplatenie 40% z rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu, ktory by stale bol na LV partnera? Moralny narok by mala, ale pravny ziadny.. On by kludne mohol tvrdit, ze peniaze mu davala dobrovolne a nic za to nechcela - resp. ved sama tam byvala a mala uzitok z vlozenych penazi. preco by jej mal vracat co len korunu z toho, co do toho domu vlozila? Ved nemali ziadnu zmluvu, ziadne podmienky - peniaze davala dobrovolne, bez naroku na cokolvek (TO BY TVRDIL). Mozno pomocou dobrej pravnicky by dostala naspat sumu, ktoru do domu vlozila (uprimne pochybujem), ale boli by to len peniaze znehodnotene inflaciou - ani zdaleka tych 40% rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu. Dom by bol predsa stale jeho, moze si s nim robit co chce. Nehovoriac o situacii, ze by z manzelstva zislo. To by potom mohla ist akurat na lamparen.

Na Slovensku je taka biedna vymozitelnost prava, ze ked nemate zmluvu, mozete si viete co... (to sice casto aj so zmluvou :-)

Aby mala druha strana aj pravny (nielen moralny) narok na vratenie vlozenych penazi, ktory by v pripade nutnosti mohla vymahat navrhujem toto:
- pred notarom uzatvorit zmluvu o pozicke kazdej sumy, ktoru zadavatelka vlozi do stavby domu s datumom splatnosti napr. o rok
- kazdy rok uzatvorit novu zmluvu (pripadne aj s novou sumou, ktora zahrna vsetky doteraz poskytnute prostriedky) a stare zmluvy vzdy roztrhat
- takto to robit az do manzelstva
- po vstupe do manzelstva by mal manzel prepisat na manzelku dohodnutu cast domu a tym roztrhat vsetky existujuce zmluvy o pozicke

Ak by k manzelstvu nedoslo alebo by z nejakeho dovodu nedoslo k prepisu spravodlivej casti domu na manzelku, tak na zaklade zmluvy o pozicke moze v pripade rozchodu alebo rozvodu pravne vymahat vlozene peniaze spat.

Este lepsie by (z hladiska vymahatelnosti vlozenych penazi) mozno bolo namiesto zmluvy o pozicke dat mu rovno podpisat zmenku. A tiez pravidelne zmenku obnovovat (podpisat novu a staru roztrhat).Tu by mohli poradit ekonomovia ako to spravne urobit. Zmenku by si odlozila a pouzila by ju len v pripade katastrofy vztahu, ked by sa s druhou stranou nedalo o danej veci nijako diskutovat.
Naposledy upravil mahony1 : 03.08.11 at 10:25
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Po 4 rokoch poznám toho človeka rovnako ako seba, teda ja už po týždni, ale po 4 rokoch to už musí vedieť aj tá najviac naivná osoba na svete. Jedine že by mu niekto "iný" poplietol hlavu a preto reagoval takto, ale to takisto už mala vedieť....

- problém je aj v tom že niektorí ľudia jednoducho odmietajú brať zodpovednosť za svoje konanie a toto je patrné vo všetkých oblastiach života od vkladov do nebankoviek až po manželstvo

- kedysi človek uvedomí že nikto druhý za mňa nič riešiť nebude...

ps: katkup: takže užívanie života im išlo veľmi dobre, ale akonáhle sa objaví "životná križovatka" tak už sa dekujú kade-ľahšie - typické pre nedozretých ľudí... Takýto človek bude aj v 50-tke "točiť jednu dvadsiatku za druhou" a žiť u mamičky. Ale nehovor mi že toto sa môže stať z človeka iba tak z ničoho nič. S takouto náturou sa človek musí jedine narodiť
Naposledy upravil Nandrolon : 03.08.11 at 06:54
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

mahony1 Pozri príspevok
Keby zadavatelka pisala, ze investovala do domu a rozisla sa s priatelom a teraz nevie, co robit, ze nema ani korunu - tak by jej vsetci pisali, ze na to mala mysliet dopredu.

My predsa nepotrebujeme osetrit situaciu, ked su obaja dobromyselni a vzajomne ferovi - vtedy predsa nepotrebuju ziadnu zmluvu, notarov ani posudky - ten druhy by aj pri rozchode vyplatil tomu druhemu spravodlivu ciastku z hodnoty domu podla miery, ktorou ten druhy prispel k jeho zhodnoteniu.

Takze plny suhlas s prispevkom c. 25. a 100 bodov zadavatelke temy, pretoze na tieto veci mysli dopredu a nie az ked je neskoro.

Navyse je to podla mna pomerne casta situacia, riesenie ktorej by mohlo pomoct mnohym parom na Slovensku.

Padlo tu iste riesenie, ktore vsak podla mna situaciu zdaleka neriesi:
- platit prevodom z účtu
- dat si ohodnotit dom
- kazdy nech si odlozi faktury, aby bolo jasne, kto v akom pomere prispel k zhodnoteniu atd.

Neriesi preto, lebo ak by napriklad po 10 rokoch hrozne pohadali a ona by sice podla faktur prispela k zhodnoteniu domu napr. 40%-tami, aky pravny narok by mala na vyplatenie 40% z rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu, ktory by stale bol na LV partnera? Moralny narok by mala, ale pravny ziadny.. On by kludne mohol tvrdit, ze peniaze mu davala dobrovolne a nic za to nechcela - resp. ved sama ta m byvala a mala uzitok z vlozenych penazi. preco by jej mal vracat co len korunu z toho, co do toho domu vlozila? Ved nemali ziadnu zmluvu, ziadne podmienky - peniaze davala dobrovolne, bez naroku na cokolvek (TO BY TVRDIL). Mozno pomocou dobrej pravnicky by dostala naspat sumu, ktoru do domu vlozila (uprimne pochybujem), ale boli by to len peniaze znehodnotene inflaciou - ani zdaleka tych 40% rozdielu medzi novou a povodnou hodnotou domu. Dom by bol predsa stale jeho, moze si s nim robit co chce. Nehovoriac o situacii, ze by z manzelstva zislo. To by potom mohla ist akurat na lamparen.

Na Slovensku je taka biedna vymozitelnost prava, ze ked nemate zmluvu, mozete si viete co... (to sice casto aj so zmluvou :-)

Aby mala druha strana aj pravny (nielen moralny) narok na vratenie vlozenych penazi, ktory by v pripade nutnosti mohla vymahat navrhujem toto:
- pred notarom uzatvorit zmluvu o pozicke kazdej sumy, ktoru zadavatelka vlozi do stavby domu s datumom splatnosti napr. o rok
- kazdy rok uzatvorit novu zmluvu (pripadne aj s novou sumou, ktora zahrna vsetky doteraz poskytnute prostriedky) a stare zmluvy vzdy roztrhat
- takto to robit az do manzelstva
- po vstupe do manzelstva by mal manzel prepisat na manzelku dohodnutu cast domu a tym roztrhat vsetky existujuce zmluvy o pozicke


Ak by k manzelstvu nedoslo alebo by z nejakeho dovodu nedoslo k prepisu spravodlivej casti domu na manzelku, tak na zaklade zmluvy o pozicke moze v pripade rozchodu alebo rozvodu pravne vymahat vlozene peniaze spat.

Este lepsie by (z hladiska vymahatelnosti vlozenych penazi) mozno bolo namiesto zmluvy o pozicke dat mu rovno podpisat zmenku. A tiez pravidelne zmenku obnovovat (podpisat novu a staru roztrhat).Tu by mohli poradit ekonomovia ako to spravne urobit. Zmenku by si odlozila a pouzila by ju len v pripade katastrofy vztahu, ked by sa s druhou stranou nedalo o danej veci nijako diskutovat.

Nenapadlo ťa také,že toto tvoje je IBA o prachoch ????????????

(nie o vzťahu)

a oni sa môžu aj normálne ľúbiť
(len nejaký blbec nasadil mladej do hlavy čertíka-pokušiteľa)
1 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Barbara Pozri príspevok
Prepáč, ale to sa veľmi mýliš, lebo všetko sa vráti každému, či už vykonal niečo užitočné, alebo neužitočné

p.s. dala som 1 vyriešené
Ale iba ak máš svedomie (a to akosi u klamárov, záletníkov , podvodníkov a vyššie levely nepredpokladám)
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Barbara Pozri príspevok
Prepáč, ale to sa veľmi mýliš, lebo všetko sa vráti každému, či už vykonal niečo užitočné, alebo neužitočné

p.s. dala som 1 vyriešené
Tiež myslím, že už to treba zavrieť.
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

Ešte by som sa rada spýtala, či už ste niekto uzatvárali niečo ako je v príspevku od mahony1 pred notárom. Ako je to spoplatnené? Kto tú zmluvu pripraví?
0 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Podla mna staci vziat nejaky bezne dostupny vzor zmluvy - napr.:
http://www.pravnik.aaainfo.sk/vzory/zmluva-o-pozicke/
alebo
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-9994.html

..a len dat overit podpis na zmluve u notara za par EUR. Na vymahanie v krizovej situacii to musi stacit.

Ale vzhladom na tazku vymozitelnost prava v SR aj v pripade, ze clovek ma zmluvu, by som asi isiel na tu zmenku:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Zmenka#...C5.BEn.C3.ADka
2 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

Mahony1 ďakujem za info. Idem to prelistovať.
0 0
zdena2 zdena2

zdena2 je offline (nepripojený) zdena2

sorry, omylom, uz som to snad zrusila.
ďakujem za reakcie a rady k téme. zvlast mahony1 a sorry za zlé kliknutie
1 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Posledna poznamka - mozno by som do toho vzoru zmluvy doplnil
"Veriteľ zaväzuje poskytnúť Dlžníkovi peňažnú pôžičku v hotovosti vo výške, spôsobom a za podmienok dohodnutých Zmluvou."
"Dlžník svojim podpisom potvrdzuje, že poskytnutú pôžičku prevzal v hotovosti v plnej výške."

..aby ste nemuseli vypisovat prijmove doklady ci inak dokazovat fakt, ze naozaj danu sumu prevzal.Howgh :-)
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať