Zavrieť

Porady

Dobré rady do záhrady-pestovanie plodin

Ak mate nejake odskusane dobre rady, ako pestovat ovocie a zeleninku,ako sa starat o okrasnu zahradu,ake druhy plodin sa vam osvedcili, ako bojovat proti skodcom,alebo rozne osobne odskusane rady, zaujimave linky na pestovanie rastlin a pod.,pridajte
Naposledy upravil arizona : 20.06.15 at 14:55
Usporiadat
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
trochu kontroverzný článok, trebárs konzumácia kostijhoja vám zničí pečeň, s puškvorcom riskujete sluchové halucinácie, .. žihľava v pohode...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

k pestovaniu zeleniny mimo záhonov http://byvanie.sme.sk/c/7208656/para...a.html?ref=tit

fotky vyzeraju dobre, len ja teda tak dobru skusenosť nemám. Ale možno tento rok sa to prevalí
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lavanda

Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz. Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
hmmmmm, aj ja chcem. Ja som tiez domcek pre hmyz zakupil, len sa mi tam zatial nikto nenastahoval. Co si im tam nejake dobroty nainstalovala, ci len mam trpezlivo cakat?
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Dáša_
k pestovaniu zeleniny mimo záhonov http://byvanie.sme.sk/c/7208656/para...a.html?ref=tit

fotky vyzeraju dobre, len ja teda tak dobru skusenosť nemám. Ale možno tento rok sa to prevalí
Veď to alternatívne pestovanie je prebraté z tretieho sveta, kde jemax. chudoba a učia ich sa uživiť. Afrika, India, Dominikánska republika. Ja sa tým zaoberám iba preto, lebo tie vhodné miesta mám v závetrí, a dlho tam svieti slnko.
Inak rozorať trávnik a je po záhrade. To by sme úplne zničili vizuál. Na tej strane ale máme aj menej priameho slnka.
Kedysi sme mali prenajatú oplotenú roľu, asi 6 árov, ešte pred deťmi, to bola radosť, rástlo to aj bez vody, úroda bohatá. A to ticho, čo tam bolo.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

arizona
účtovník 007
Dáša_
s tým balkónom a pestovaním v rôznych nádobach súhlasím. Ja mám síce aj záhradu, napriek tomu sa permanentne snažím o niečo aj na balkóne. Aj včera som sa s tým babrala celý den. Ale po pravde, čakám tak akurát pažítku, petržlenovú vňať a cibuľkovú vňať. Maty mam tak pár krát do čaju, rovnako aj iné bylinky. Ale baví ma to. Len netreba mať veľké oči. oni tie fotky sú pekné, ale trochu pochybujem o nich. Alebo o používaných hnojivach. Ale každý si musí zrejme sám vyskúšať.
Toto je úžasná pravda. je ľahké poukladať kvetináče z rôznych zdrojov a usporiadať do úhľadného celku na fotenie. Ja som mala takto veľké oči ohľadne vysadených kvetov v záhrade v črepníkoch, chcela som mať potešenie z rozmiestnených muškátov, begónii, netykaviek ......a mala som len starosti, lebo keď dlho pršalo, tak som mala neustále premokrenú zeminu, lebo nestíhala voda odtekať z črepníka, bolo treba stále vylievať vodu z misiek a ak to trvalo dlho, musela som všetku parádu nasťahovať na schody, kde mi to olamoval pes, keď vrtil chvostom. A navyše, ak sa prihnala nečakaná búrka, tak sme celá rodina lietali po dvore a nosili črepníky na schody, aby ich neprevrátil a nedolámal vietor. Tento rok som sa uskromnila. Presne tak, nestálo to zato, mať veľké oči z krásnych záhrad obložených črepníkmi a kvetmi ale asi iba pre ten okamih fotenia.
Ja sa tak vzdy pousmejem nad krasnymi, romantickymi fotkami roznych pergol, ci zahradnych laviciek v zaplave crepnikov, s ulozenymi vankusikmi, dekami a pod.
U nas byva dost veterno, takze by som vsetku tu nadheru asi hladala poza plot u susedov...

Ja vonkajsie kvety davam iba do crepnikov s dierkou naspodu. Tiez ma nebavilo stale kontrolovat, ci nestoja vo vode.
Arizona, na vankúše stačí prišiť zozadu suchý zips, a je po starosti. Inak je fakt, že je to všetko naaranžované. A mať sedenie radšej v závetrí.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Osvedčené metódy proti mravcom

✔ Ak ste na chodníku v záhrade objavili zástupy mravcov, nemusíte hneď siahať po pesticídoch. Namiesto toho nasypte do misky šálku preosiatej múky a lyžicu mletého korenia, či inej aromatickej koreniny, napríklad mleté klinčeky alebo škoricu. Zmes dobre premiešajte a nasypte ju na ne, aj na cestičky, po ktorých sa presúvajú. Zmiznú v priebehu hodiny.

✔ Do sklenníka či foliovníka sa mravce nedostanú, ak okolo vchodu nakreslíte čiaru kriedou proti mravcom. Odradí ich uhličitan vápenatý obsiahnutý v kriede, ktorá sa vyrába z rozomletých vápenatých schránok morských živočíchov. Nastrúhaná krieda nasypaná okolo záhradných rastlín, zaženie okrem mravcov aj slimáky. Medzi ďalšie odpudzovače patrí vínny kameň, bórax, prášková síra, mastencová múčka a klinčekový olej.

✔ Do rozprašovača nalejte roztok z rovnakého množstva bieleho octu a vody, poriadne ním postriekajte mravenisko aj miesta, kde sa mravce najčastejšie vyskytujú. Tieto drobné živočíchy priam neznášajú pach octu. Ak máte na pozemku veľa mravenísk, nalejte na ne neriedený ocot.

✔ Rozmixujte šupky z pomaranča v jednej šálke teplej vody a roztok pomaly nalejte okolo mraveniska i doň. Mravce sa poberú inam.

✔ Hoci vrecúška naplnené šalviou, škoricovou kôrou alebo klinčekmi krásne voňajú, na mravce pôsobia odpudzujúco. Takisto môžete pozdĺž múrov alebo v záhrade vysadiť mätu.

Tip Záhradkára proti mravcom

Lepové pásy chránia ovocné stromy pred lezúcim hmyzom, medzi ne patria aj mravce, ktoré hlavne v lete roznášajú vošky škodiace stromom. Upevňujú sa na spodnú časť kmeňa.
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzit...tm_campaign=vb
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

korela
arizona
účtovník 007
Dáša_
s tým balkónom a pestovaním v rôznych nádobach súhlasím. Ja mám síce aj záhradu, napriek tomu sa permanentne snažím o niečo aj na balkóne. Aj včera som sa s tým babrala celý den. Ale po pravde, čakám tak akurát pažítku, petržlenovú vňať a cibuľkovú vňať. Maty mam tak pár krát do čaju, rovnako aj iné bylinky. Ale baví ma to. Len netreba mať veľké oči. oni tie fotky sú pekné, ale trochu pochybujem o nich. Alebo o používaných hnojivach. Ale každý si musí zrejme sám vyskúšať.
Toto je úžasná pravda. je ľahké poukladať kvetináče z rôznych zdrojov a usporiadať do úhľadného celku na fotenie. Ja som mala takto veľké oči ohľadne vysadených kvetov v záhrade v črepníkoch, chcela som mať potešenie z rozmiestnených muškátov, begónii, netykaviek ......a mala som len starosti, lebo keď dlho pršalo, tak som mala neustále premokrenú zeminu, lebo nestíhala voda odtekať z črepníka, bolo treba stále vylievať vodu z misiek a ak to trvalo dlho, musela som všetku parádu nasťahovať na schody, kde mi to olamoval pes, keď vrtil chvostom. A navyše, ak sa prihnala nečakaná búrka, tak sme celá rodina lietali po dvore a nosili črepníky na schody, aby ich neprevrátil a nedolámal vietor. Tento rok som sa uskromnila. Presne tak, nestálo to zato, mať veľké oči z krásnych záhrad obložených črepníkmi a kvetmi ale asi iba pre ten okamih fotenia.
Ja sa tak vzdy pousmejem nad krasnymi, romantickymi fotkami roznych pergol, ci zahradnych laviciek v zaplave crepnikov, s ulozenymi vankusikmi, dekami a pod.
U nas byva dost veterno, takze by som vsetku tu nadheru asi hladala poza plot u susedov...

Ja vonkajsie kvety davam iba do crepnikov s dierkou naspodu. Tiez ma nebavilo stale kontrolovat, ci nestoja vo vode.
Arizona, na vankúše stačí prišiť zozadu suchý zips, a je po starosti. Inak je fakt, že je to všetko naaranžované. A mať sedenie radšej v závetrí.
Závisí podľa druhu lavičky a operadiel, ak sú. Natiahnuť najradšej tú istú látku, a tiež prišiť zips.
Chodím okolo jedného domu, a tam majú pred vchodom voľne položené na spevnenej ploche kvety rôznych druhov a veľkostí. Trošku tak ledabolo. Asi ako, niečo sa mi v obchode zapáči, prinesiem si to domov. Je to neorganizované, ale vyznieva to veľmi dobre. Ale tiež to majú v závetrí. Nie sú vysoké, tak by ich vietor nemal prekotiť. Ja svoj oleander dvíham stále.To si chcem konečne urobiť tento rok.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

korela
Závisí podľa druhu lavičky a operadiel, ak sú. Natiahnuť najradšej tú istú látku, a tiež prišiť zips.
Chodím okolo jedného domu, a tam majú pred vchodom voľne položené na spevnenej ploche kvety rôznych druhov a veľkostí. Trošku tak ledabolo. Asi ako, niečo sa mi v obchode zapáči, prinesiem si to domov. Je to neorganizované, ale vyznieva to veľmi dobre. Ale tiež to majú v závetrí. Nie sú vysoké, tak by ich vietor nemal prekotiť. Ja svoj oleander dvíham stále.To si chcem konečne urobiť tento rok.
Ja mam zahradne lavicky drevene, mame doma macky, tie obcas na nich vylihuju...je jednoduchsie ich utriet,ako stale prat nejake "obliecky".
A teraz mame noveho hava, je to taky besnos, ten ked sa nudi, tak si najde vzdy nieco, co znici. Nedavno mi na kusky dohryzol nove sedaky na stolicky :-( , tak uz radsej nedavam ani tie.

U nas je dost veterno, mame nedaleko rieku, tu fuci skoro stale.Momentalne prerabam dvor a zahradu, mam dost kvetov v kvetinacoch, kazdu chvilu su poprevracane. Tak som rozmyslala, ze urobim do zeme jamy a kvetinace osadim do zeme. Vietor ich nebude prevracat a ak budu v lete zas horucavy, tak si v zemi udrzia viac chladu a vlahy.
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
3 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

Dáša_
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

katka 23
Dáša_
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.
do velkých pohárov našklbem poriadne žihľavy, najlepšie su mlade lístky. Zalejem vodou, mam nechlorovanu. Prikryjem tanierom a necham na slnku kvasiť. Občas treba premiešať. Ak si dobre pamatam, tak ku koncu ta rastlina klesne ku dnu a ostane len taký zakalený výluh. Trva to podľa počasia tak 2-3 týždne.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

katka 23
Dáša_
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.
ja som davala zihlavu vyluhovat priamo do suda s vodou. nahadzala som ju tam a nechala stat na slnku v zahrade. Potom som iba po toche odoberala pri polievani.
Aby sa tam nemnozili komare a iny hmyz, staci dat par kvapiek stoloveho oleja.
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Zrejme máte tie kvety v plastových kvetináčoch a možno aj v tej kúpenej zemine, čo je v prevažnej miere kokos, všetko ľahké.
Pri jarnom vysádzaní balkónových kvetov mi bolo ľúto vyhodiť staré zbytky, ktoré prežili moju nevšímavosť a tak som ich nasadila do starých veľkých hlinených kvetináčov. Potrebovala som zamaskovať škaredé miesta. Pestrá zmes, najprv to vyzerá biedne, ale po čase sa odmenia a sú krásne, robím tak už roky. Mám síce výhodu, že tu máme výborný bazár, kvetináčov som tam nakúpila veľa.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
arizona
katka 23
Dáša_
včera som konečne založila žihľavový výluh. Pravidelne s tým hnojím paradajky. A keď nájdem niekde kostihoj, tak založím ešte aj ten - vraj kvasené kostihojové listy zlepšujú chuť paradajok. Neviem, či to je pravda, ale robievam to každý rok.
Dáška, ako robíš tie výluhy? Ja som paradajky nesadila roky - teraz chcem posadiť do vriec na terasu kde budú chránené pred vetrom lejakmi a ľadovcom.
ja som davala zihlavu vyluhovat priamo do suda s vodou. nahadzala som ju tam a nechala stat na slnku v zahrade. Potom som iba po toche odoberala pri polievani.
Aby sa tam nemnozili komare a iny hmyz, staci dat par kvapiek stoloveho oleja.
aj som olej dala, aj som komáre mala
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ja dávam šupy z citrónov čo si pomrazím koncom zimy a na jar: pokrájam ich na malé kúsky a rozsypem po záhrade. Tiež sem-tam pretlačím cesnak do vody na polievanie, takouto osmradenou vodou som ponatierala aj drevené časti ovocných stromčekov a hrozna. Ocot je tiež vynikajúca vec a niekedy dám aj kypriaci prášok a tak popolievam. S hmyzom sa mi ako-tak darí ale nedarí sa mi s dvojnohými a počiernymi spoluobčanmi ....... Po každý raz keď prídem do záhrady zistím že voľačo dostalo nohy: ventil z vodovodu, kýbel, priesady paradajok, tekvice, zredli mi snežienky, tulipány, nedajbože zabudnúť vonku motyku ....
1 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Tak, skúsila som ekologický postrek na vošku makovú, to sú tie čierne, možno funguje aj na iné. Kdesi som čítala, že tymián, ale ten nemám nuž som kúpila tymiánový EO, drahý jak šľak,
Na liter vody som dala 25 kvapiek EO a ako zmáčadlo som použila Jar a postriekala milé vošky. Nepadali hneď, ale za 24 hod boli všetky preč. A pri práci mi to ešte aj pekne voňalo. Neviem síce či je to správny pomer EO a vody, hlavné je že zabralo. Dcéra síce sľúbila, že sa tým bude zaoberať, asi nie v blízkej dobe lebo teraz robí výskum ako účinkujú EO na nejaké choroby rastlín.
Chcela som priložiť fotky mojich zemiakov pod senoslamou, ale sú veľké nezobralo ich, a zmenšiť neviem
4 0
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

taiko
lavanda

Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz. Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
hmmmmm, aj ja chcem. Ja som tiez domcek pre hmyz zakupil, len sa mi tam zatial nikto nenastahoval. Co si im tam nejake dobroty nainstalovala, ci len mam trpezlivo cakat?
Asi tu platí, že "trpezlivosť hmyz prináša" . Ten hotový domček nie je náhodou niečím umelým natretý? My sme tam dali len samé prírodné veci, ktoré sme našli v záhrade, drevárni, na povale... Kadejaké drevené zvyšky hranolov z pergol a altánku(ešte nenatretých), popílené konáre stromov, suché zvyšky rastlín, šišky, tehly, staré škridly a tak.
Tu som našla, ako si môžeš zaobstarať včely do svojho domčeka: http://byvanie.sme.sk/c/6837017/pril...samotarky.html Prajem veľa zdaru a žiadne štípance.
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

bylinky proti škodcom
http://www.pluska.sk/izahradkar/spec...hy-komare.html
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať