Zavrieť

Porady

Dobré rady do záhrady-pestovanie plodin

Ak mate nejake odskusane dobre rady, ako pestovat ovocie a zeleninku,ako sa starat o okrasnu zahradu,ake druhy plodin sa vam osvedcili, ako bojovat proti skodcom,alebo rozne osobne odskusane rady, zaujimave linky na pestovanie rastlin a pod.,pridajte
Naposledy upravil arizona : 20.06.15 at 15:55
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Netvrdím že to nefunguje,len by som sa tomu divil, keďže múčnatka, tak sa volá tá huba napáda aj samotný nechtík...
Mnohé tieto veci niekedy môžu zafungovať niekomu inokedy nie. Tiež nie je robená kontrólna vzorka v rovnakých podmienkach bez takejto ochrany. Otázka je totiž, či by inakvošky boli či nie...
V každom prípade bazalka nie je na škodu a je chutná, tak prečo ju nekombinovať...
Nechtík zasa pekne kvitne a je liečivý... tak si myslím,že treba experimentovať veselo ďalej... len netreba robiť predčasné závery...
1 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

wabi Pozri príspevok
Netvrdím že to nefunguje,len by som sa tomu divil, keďže múčnatka, tak sa volá tá huba napáda aj samotný nechtík...
Netvrdím, že múčnatka nenapadá nechtík. Tvrdím však, že je to úplne iný patogén, než fytoftóra, ktorá spôsobuje hnilobu ľuľkovitých.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Presne tak, plesen a mucnatka su 2 rozdielne choroby.
Tesi ma ze vam plesen nenapadla rajciaky, no spoliehat sa pri vykyvoch teplôt/pocasia ktore nas suzuju posledne roky na nechtik, by som odvahu nemal.
Hlavne z dôvodu ze si rajciny pestujem uz od zaciatku marca..., celu sezonu sa im venujem (bavi ma to) a velmi by mi ich bolo luto, keby ich znicila plesen. Susedom pokapu rok co rok, a vzdy potom chodia obdivovat moje. Prajem pekny den
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Pri vyznačovaní záhonov a riadkov na nich nepoužívam špagát, ale "prádelnú" gumu. Pracuje sa s ňou oveľa jednoduchšie.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Silvernola Pozri príspevok
Pri vyznačovaní záhonov a riadkov na nich nepoužívam špagát, ale "prádelnú" gumu. Pracuje sa s ňou oveľa jednoduchšie.
Ja nevyznačujem. Zoberiem motyku a urobím ryhu od oka. Môj muž po vzídení zasadeného niekedy povie: Toto je ako keď bujak s.ka.
Chutí to rovnako ako z úplne rovného. Aj tak sa s tými riadkami občas mačky pohrajú.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ja som si tento rok pekne dala dosku na zem a po oboch stranách som robila ryhu a pekne zasiala mrkvu, cviklu, petržlen a na skusy fenikel. Hrdá na to aké to je rovné a nepošliapané som však dlho nebola, lebo náš krtko išiel presne po tých riadkoch a robil kopčeky a to v dvojrade, ako som to značila ja. Takže nemám ani riadky ani zasiate, lebo to tak poctivo ponadvihoval, že musím sadiť znovu.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ešte dodatok. Dnes po dvojtýždňovej chrípke som konečne nazrela do záhrady s cieľom napraviť škody, ktoré asi napáchal krtko podrývaním zasiatych riadkov. Keď som jeho kopčeky po ich objavení minule uťapkala hrablami, rozhodla som sa že tie poškodené riadky dosejem. Ako som motyčkou dnes v zlosti zaryla a jedným ťahom potiahla akože nový jarčok na semiačka, tak som zbadala, že som zároveň vyhrabala asi 4 cm vyklíčené mrkvové rastlinky, ktorým už chýbal možno milimeter aby sa objavili na povrchu. Boli vzídené snáď všetky. Takže som si to čo načal krtko, doničila teraz sama. Netušila som, že to ešte vzíde. Tak som si narobila paseku teraz sama a budem mať pomiešané dnes zasiate semiačka a predošlé už vyklíčené, ktoré sa dnes možno ešte zachránili. Krtko mal šťastie, že dnes nebol na blízku. Bol by si to parádne odskákal, lebo nebyť jeho aktivít, tak nejdem dnes podosádzať nič a už som za pár dní mohla mať mrkvičku vonku..
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Mozno sa niekomu zide

Hodiny z kvetov

Ak si chcete zhotoviť sami hodiny z kvetov, potrebujete okrem správnych rastlín vytvoriť záhon v tvare kruhu. Pôda sa dobre prekyprí a do stredu záhona sa postaví drevená tyč. Jej tieň ukazuje na kvety, ktoré sa práve otvárajú alebo zatvárajú.
Kedy ktoré zatvárajú a otvárajú kvety?
6 hodín - Povoja plotná (Calystegia sepium) a ľaliovka (Hemerocallis) - otvárajú kvety., 7 hodín - okrasná tekvica (Cucurbita) a mak (Papaver) - otvárajú kvety, 10 hodín - Topoľovka ružová (Alcea rosea) a veronika(Veronica)- otvára kvety, 11 hodín - bedrovník (Pimpinella - otvára kvety, 12 hodín - Čakanka obyčajná (Cichorium intybus) - otvára kvety, , 13 hodín - Kozobrada lúčna (Trapogon pratensis) - zatvára kvety, 14 hodín - Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) - zatvára kvety, 15 hodín -nechtík (Calendula)- zatvára kvety, 18 hodín - pupalka (Oenothera) - otvára kvety
Ak máte chuť, môžete vysadiť do záhonu aj letničky. Je zaujímavé sledovať, ako sa ich hlávky otáčajú podľa púte slnka.
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/hodiny-z-kvetov
1 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

pablito74 Pozri príspevok
Presne tak, plesen a mucnatka su 2 rozdielne choroby.
Tesi ma ze vam plesen nenapadla rajciaky, no spoliehat sa pri vykyvoch teplôt/pocasia ktore nas suzuju posledne roky na nechtik, by som odvahu nemal.
Hlavne z dôvodu ze si rajciny pestujem uz od zaciatku marca..., celu sezonu sa im venujem (bavi ma to) a velmi by mi ich bolo luto, keby ich znicila plesen. Susedom pokapu rok co rok, a vzdy potom chodia obdivovat moje. Prajem pekny den
No tak sa pochvalte, co robite, aby boli take obdivuhodne - urcite nas to zaujima viacerych
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Žlté slniečka púpavy v zelenom trávniku asi nepotešia všetkých, preto vám ponúkame užitočné rady, ako sa jej zbaviť.

Účinných rád, ako zamedziť rastu púpavy, nie je až tak veľa. Hoci v súčasnosti sú trendové trávniky pripomínajúce lúku, kde si aj púpava určite nájde svoje miesto, vy ju však v ňom nechcete, vyskúšajte niektorú z našich rád.

Áno, aj pre vás existuje schodná cestička, ktorá veľmi nezaťaží prírodu. Skúste použiť ingrediencie z kuchyne, napríklad vínny ocot či kuchynskú soľ.
1. Do fľaše s rozprašovačom nalejte nezriedený vínny ocot a nastriekajte ho priamo na púpavu. Potom už stačí len sledovať, ako rastlina o niekoľko dní zvädne. Platí, že čím vyššia koncentrácia octu, tým vyšší účinok. Taktiež prevarený ocot má v sebe silu.
2. Na jednu púpavu úplne stačí jedna polievková lyžica soli. Výsledok sa ukáže o pár dní. Potom už len stačí rastliny odstrániť. Dbajte, aby sa soľ nedostala do kontaktu s inými rastlinami. Mohli by tiež uvädnúť.
3. Verili by ste, že aj kukuričný šrot, ktorým kŕmite domáce zvieratá, možno využiť pri boji s púpavou? Púpavu priamo nezničí, ale bráni jej v raste a ďalšom rozširovaní. Či a aký má účinok, zbadáte o 5 až 6 týždňov, prípadne zásah zopakujte. Veľká prednosť šrotu je, že nie je nebezpečný ani pre vášho miláčika a hlavne pre deti.
4. Obyčajná voda si zaslúži prívlastok úžasná. Úplne postačí šálka vriacej vody, ktorú nalejte na púpavu. Vysoká teplota prenikne celým rastlinným organizmom až do koreňa a spáli ju. A vy sa nemusíte báť, že tým niečo spôsobíte, len buďte obozretní, aby ste sa neobarili.
5. Určite máte doma staršiu čiernu fóliu. Nastrihajte ju na štvorce v takých rozmeroch, aby ste ňou zakryli celú púpavu aj s listami. Rohy zaťažte kameňmi. Úplne zamedzíte prístup svetla k listom, čím sa zastaví potrebná asimilácia a burina nebude mať energiu. Po jej odumretí dosejete trávnu zmes a trávnik bude čistý.
DOBRÉ RADY

- Pri kosení sa pokúste dodržať výšku trávnika na úrovni 6 – 7 cm. Takáto tráva má silné korene a len tak ľahko neumožní semenám púpavy rásť. Rovnako dôležité je pH pôdy, kyslejšie prostredie vyhovuje púpave, pričom rast trávy je ním obmedzený.
- Nezabúdajte, že pri použití soli by ste mali byť opatrní. Predsa len je to tiež chemická látka a ostáva v pôde, čo môže mať negatívny vplyv na rast ďalších rastlín.
- Podobne je to s octom, po aplikácii pôdu okyslí, čiže zníži hodnotu pH, a to je pri pestovaní rastlín dôležitý faktor, ktorý zaváži hlavne pri neutrálnej a kyslej pôde.
http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar...ti-pupave.html
1 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Tá rada s octom a soľou má k ekologikosti ďaleko! "Po použití povysávať"!
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Napad so solou sa mi nepaci. Ved ostane v pode a nic tam neporastie - ako v Kartagu.
Octom na listy asi vyskusam. Zrejme treba byt velmi opatrny a nezasiahnut susedne rastliny?
A vyskusam aj horucu vodu. Je lacnejsia nez chemicke postreky.
Zatemnenie zaberie po akom dlhom case? Pretoze napr. zakryta trava je po mesiaci iba zlta, ale po odokryti zije dalej. Okrem toho by som mal na travniku viac kamenov ako travy.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Osobne nemam vyskusane, ale viem, ze stari ludia posypali solou zahradu pred jarnym sadenim. Zabranovalo to rastu burin. Ale nesmie sa dat vela, lebo dokaze spalit aj to, co zasadite!

Vriacu vodu pouzivam casto na buriny rastuce pomedzi dlazbu, kde sa nedostanem nozom a kde sa neda vytrhnut.
A obcas na mraveniska v sklenniku. Bud samotnu,alebo obcas s octom.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

púpava sa môže zakryť kvetináčom, oslabne a potom sa ľahšie vytiahne zo zeme otáčaním proti smeru hodinových ručičiek
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

prosím Vás o radu,
videla som natreté kmene stromov bielou farbou, neviete čo to je?
myslím si, že to slúži proti mravcom, chcela by som to aj ja vyskúšať...
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Neslúži to proti mravcom, ale proti predčasnému pučaniu stromov v predjarí. Biela farba odráža teplo a miazga nezačne prúdiť predčasne - v januári, februári.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

anna81 Pozri príspevok
prosím Vás o radu,
videla som natreté kmene stromov bielou farbou, neviete čo to je?
myslím si, že to slúži proti mravcom, chcela by som to aj ja vyskúšať...
Vápnime z viacerých príčin:

Najmä aby pri slnečných dňoch na sklonku zimy odrážala biela kôra slnečné lúče a tým sa spomalilo rašenie stromov, ešte pred očakávanými mrazmi.
Vápnenie kôry tiež zabraňuje prehrievanie pňa stromu na jednej strane a tým sa trocha pozastaví praskanie kôry hlavne zo severnej strany. Vápnenie tiež zčasti ničí zazimovaný hmyz.

Popraskaná kôra na severnej strane stromu.


http://www.flora.sk/index.php?select...article_id=990
1 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac

Aj ja som videl - nielen v zahradke ale aj v kasarnach. Tam sa natierali kmene (stromov) aj kamene (popri chodnickoch) z "estetickych" dovodov. Tento "vkus" prisiel zo ZSSR. V nastupnickych statoch som videl kmene stromov v parkoch aj po uliciach takto skraslene este celkom nedavno.

Inak v zahradach sa to robi vraj (aj) proti obhryzaniu zverou. Kmen som vzdy videl natrety do urcitej vysky, nikdy nie pokial sa da dociahnut. To prebudzanie miazgy vyssie a v samotnych vetvickach/pucikoch uz nehrozi?
Na jesen som konca zahrady zrezal naletovy strom. Na jar na porezanych konaroch vyrasili 10cm vyrastky aj bez dodavky miazgy z uz neexistujuceho kmena.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

natierate kmene vápnom (čo sa kedysi bielili steny v izbach?) to sa ešte dá kúpiť?
v akom ročnom období to natierate?
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

vicktor Pozri príspevok

Aj ja som videl - nielen v zahradke ale aj v kasarnach. Tam sa natierali kmene (stromov) aj kamene (popri chodnickoch) z "estetickych" dovodov. Tento "vkus" prisiel zo ZSSR. V nastupnickych statoch som videl kmene stromov v parkoch aj po uliciach takto skraslene este celkom nedavno.

Inak v zahradach sa to robi vraj (aj) proti obhryzaniu zverou. Kmen som vzdy videl natrety do urcitej vysky, nikdy nie pokial sa da dociahnut. To prebudzanie miazgy vyssie a v samotnych vetvickach/pucikoch uz nehrozi?
Na jesen som konca zahrady zrezal naletovy strom. Na jar na porezanych konaroch vyrasili 10cm vyrastky aj bez dodavky miazgy z uz neexistujuceho kmena.
presne to som myslela čo písal vicktor - kmene natreté len do určitej výšky. ta to nie je proti mravcom , tak budem musieť siahnúť po lepiacich páskach. aké máte skúsenosti s úspešnosťou boja proti mravcom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať