Zavrieť

Porady

Dobré rady do záhrady-pestovanie plodin

Ak mate nejake odskusane dobre rady, ako pestovat ovocie a zeleninku,ako sa starat o okrasnu zahradu,ake druhy plodin sa vam osvedcili, ako bojovat proti skodcom,alebo rozne osobne odskusane rady, zaujimave linky na pestovanie rastlin a pod.,pridajte
Naposledy upravil arizona : 20.06.15 at 14:55
Usporiadat
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
druzstvo81 Pozri príspevok
natierate kmene vápnom (čo sa kedysi bielili steny v izbach?) to sa ešte dá kúpiť?
v akom ročnom období to natierate?
Ano, kupit sa to da urcite v stavebninach. Na steny sa uz pouzivaju modernejsie natery.
Ja stromy nenatieram. Ale zahradkari ich natieraju na jesen.
V kasarnach sa natieralo pred prichodom nejakeho generala na inspekciu - bez ohladu ci je zima/leto den/noc.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

anna81 Pozri príspevok
presne to som myslela čo písal vicktor - kmene natreté len do určitej výšky. ta to nie je proti mravcom , tak budem musieť siahnúť po lepiacich páskach. aké máte skúsenosti s úspešnosťou boja proti mravcom?
http://www.porada.sk/t109518-p2-mrav...romcekoch.html
http://www.porada.sk/t26105-mravce-v-zahrade.html
atd
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
druzstvo81 Pozri príspevok
natierate kmene vápnom (čo sa kedysi bielili steny v izbach?) to sa ešte dá kúpiť?
v akom ročnom období to natierate?
PS: vápno sa kupuje v stavebninách

...kmene stromov a cast kostrovych konarov sa bieli vapennym mliekom- hasene vapno miesame s vodou. Pomer vapna a vody sa tazko udava ale ja to robim tak ze do vedra napustim vodu a pridam vapno, riadne rozmiesam a maliarskou alebo murarskou stetkou potriem kmen. Necham to uschnut , ak kora stromu ostane biela neni potrebne pridavat dalsie vapno. Pretriem vsetky stromy ktore som si predom urcil vapennym roztokom, cele to zopakujem na vsetkych stromoch este raz, potom sa vizualne presvedcim ci sa roztok dostal do malych spar a ci je kmen pekne biely. Ak je vsetko v poriadku praca je ukoncena.

Co sme dosiahli tymto zasahom ?
Na jesen sa kadeaka havet schovava v puklinach kory stromoch aby tam prezimovala a prichodom jari to mala blizko k potrave, my ich nechame nech sa pekne ulozia, zakuklia a potom sup tam s tym vapennym roztokom, ten po vyschnuti stvrdne a neumozni skodcom na jar opustit svoje miesta , nedostanu sa k potrave a zdochnu . Aby tento zakrok bol aj ucinny nesmieme natierat stromy skor ako v decembri – januari, je potrebne aby vonkajsia teplota bola okolo nuly alebo v pluse, preto to chce troche trpezlivosti a mat tento ukon stale na pamäti.

Prva uloha – nicenie skodcov mame za sebou a nemusime na jar minat drahe chemikalie .
Druha uloha je este dolezitejsia ako ta prva je ze zabranujeme praskaniu kory stromov . Na jar slniecko hreje silnejsie ale od bielej farby sa luce slnka odraza od kory bez toho aby sa kora zohriala. V nasledujucej noci sa moze aj riadne ochladit ale kora na stromoch nepraskne pretoze sa neprehriala . Iste vsetci vieme ake nasledky na stromoch zanecha poskodenie koury mrazom .
Suma sumarum dosiahnute bielenim kmenov stromov :
-nicenie skodcov minimalnymi nakladmi
- ochrana stromu pred poskodenim mrazom
zdroj: http://rez-udrzbarastlinbusa58.meu.zoznam.sk/
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
arizona Pozri príspevok
Ak mate nejake odskusane dobre rady, alebo zaujimave linky,pridajte
Čo s čím pestovať dátum pridania
28-04-2005

Poučme sa od skúsenejších... Skúsení záhradkári sa naučili kombinovať jednotlivé druhy zeleniny s rastlinami v hriadkach tak, aby nielen zvyšovali výnosy a chuť zeleniny, ale aby jednotlivé rastliny chránili iné pred škodcami. Čo nám teda radia?


Bazalka je vhodná na spoločné vysádzanie s rajčinami. Zlepšuje ich chuť a rast. Okrem toho odpudzuje komáre a muchy.
Rumanček pestujeme spolu s kapustou a cibuľou. Zlepšuje ich chuť a rast.
Pažítka je vhodná na pestovanie s mrkvou.
Kôpor pestujeme s kapustou. Nesadíme ho s mrkvou, lebo sa neznášajú.
Cesnak sadíme v blízkosti malín a ruží, lebo zlepšuje ich chuť, rast a vôňu.
Chren nasadíme po okrajoch zemiakov, aby sme ich chránili pred plošticami.
Hluchavka je považovaná za všeobecný repelent hmyzu.
Mäta zlepšuje chuť rajčín.
Mliečnik odpudzuje krtkov a myši.
Potočnica lekárska zlepšuje rast a chuť reďkovky, kapusty, tekvice. Záhradkári by ju mali sadiť pod ovocné stromy, aby odpudzovala hmyz.


A ktorú zeleninu by sme mali voliť za suseda inej zelenine?

Cvikla sa znáša s cibuľou.
Chren znáša rajčiny, petržlen a bazalku.
Fazuľa sa znáša so zemiakmi, mrkvou, uhorkami, karfiolom, kapustou, neznáša sa však s cibuľou, cesnakom a gladiolami.
Kapusta znáša zeler, kôpor, rumanček, repu, cibuľu. Neznáša jahodník, rajčiny a fazuľu.
Zeler znáša pór, rajčiny, fazuľu, karfiol, kapustu a mrkvu.
Uhorky znášajú fazuľu, hrach, reďkovku, neznášajú zemiaky.
Mrkva znáša hrach, šalát, pažítku, cibuľu, pór, rajčiny. Neznáša kôpor.
Pažítka znáša mrkvu, neznáša hrach a fazuľu.
Rajčiny znášajú pažítku, cibuľu, petržlen, chren, mrkvu. Neznášajú kaleráb, zemiaky a kapustu.
Hrach znáša mrkvu, reďkovku, uhorky, fazuľu. Neznáša cibuľu a cesnak.
Cibuľa a cesnak znášajú repu, jahodník, rajčiny, šalát. Neznášajú hrach a fazuľu.
Pór znáša cibuľu, zeler a mrkvu.
Hlávkový šalát znáša mrkvu, reďkovky, jahodník a uhorky.
Petržlen znáša rajčiny a chren.
Zemiaky znášajú fazuľu, baklažán ako ochranu pred mandelinkou zemiakovou. Neznášajú tekvicu, uhorky, rajčiny a maliny.
Jahody znášajú šalát, špenát. Neznášajú kapustu.

zdroj: http://www.flora.sk/index.php?select...&article_id=-1
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Stoji za vyskusanie

Škodcovia
Ak ste napriek pestovateľským radám niečo zanedbali a na vašich rastlinách sa objavili napríklad vošky, je potrebné rýchlo konať, pretože tento škodca vám môže zničiť porast veľmi rýchlo. Živia sa šťavou rastlín hlavne mladých častí, čím ju poškodia. Ich lepkavé výlučky sa nachádzajú na listoch, čo je vhodne pripravená pôda na usídlenie hubovej choroby. Túto lepkavú hmotu obľubujú mravce, takže na prítomnosť vošiek vás môžu upozorniť aj mravce na rastlinách. Prítomnosť vošiek signalizuje aj zakrpatenie listov. Predchádzať prítomnosti tohto škodcu môžete správnym výberom miesta a výživou. Z tienistej severnej steny nevyčarujete slnečnú. Je prirodzenejšie a jednoduchšie zvoliť rastlinu podľa miesta, ako miesto prispôsobiť požiadavkám rastliny. Ak má hnojivo nadmerný obsah dusíka, nemusíte na vošky dlho čakať. Priveľa dusíka zmäkčuje tkanivo a uľahčuje tak cestu škodcovi.
Čo urobiť v prípade výskytu?
Skôr, než siahnete po chemických prostriedkoch, vyskúšajte osvedčené domáce recepty. Ponúkame vám hneď niekoľko tipov.


Čierny čaj

Uvarte asi 1 ˝ litra čierneho čaju. Umyte napadnuté listy vlažnou vodou a postriekajte studeným čajom.




Žihľava

Pripravte si odvar zo žihľavy. Vedierko s čerstvou žihľavou naplňte vodou a nechajte vylúhovať 12 - 24 hodín, rozhodne nie viac. Postriekajte nezriedeným odvarom.



Cigara

Cigaru varte v starej panvici tak dlho, až vznikne odvar. Zvyšky tabaku prefiltrujte cez látku a hnedú tekutinu dajte do nádoby. V ešte teplej tekutine rozpustite mazľavé mydlo a naplňte vzniknutý roztok do fľaše na postrekovanie okien a aplikujte ju na spodnej strane listov.



Mydlo

300 gramov neutrálneho mydla rozpustite v teplej vode, doplňte deviatimi litrami studenej vody Doplníte jednu lyžicu soli, vápna a 500 gramov alkoholu. Všetko sa dobre premieša a dá do rozprašovača. Postrek sa zopakuje viackrát, aby sa zničili aj vajíčka škodcu.

Levanduľa
Dobrým prostriedkom je aj vliať tri kvapky levanduľového oleja do štvrť litra vody a vyliať do postrekovača. Týmto prostriedok môžete postrekovať rastliny každý deň.
Suchý vzduch môže prilákať na vaše rastliny červce, ktoré sa objavia na spodnej i vrchnej strane listov. Ich prítomnosť dokazuje v začiatkoch žltnutie listov, neskôr viditeľná pavučina a na záver opadávanie listov. Predchádzať ich výskytu môžete postrekovaním listov, čím sa zabezpečí vyššia vlhkosť vzduchu. Na odstránenie škodcu sa môžu použiť tie isté biologické prostriedky ako pri voškách.

Ak dodržíte všetky pestovateľské podmienky, ako sú správne miesto, výživa a zálievka, nemali by vašu rastlinu ohroziť žiadne choroby a škodcovia. A hlavne - nezabudnite - doprajte rastlinám to, čo sebe - správne vyváženú výživu. Je to základný predpoklad, aby vaše rastliny rástli do krásy
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/aby-rastli-do-krasy
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Fyziologické poruchy

Základnými živinami, nevyhnutne potrebnými pre rast rastliny, sú N-dusík, P-fosfór, K-draslík, Ca - vápnik, Mg.- horčík. Nedostatky alebo nadbytky živín môžeme pozorovať voľným okom alebo zistiť rozborom pôdy, prípadne rastlín.

Nedostatok dusíka

Príznaky : zafarbenie listov je svetlozelené až žltozelené, pred opadaním oranžové až červené. Staršie listy zasychajú a opadávajú na báze výhonkov. Výhonky sú krátke a tenké, predčasne ukončujú rast. Kvety sú malé, zle vyfarbené a ich počet je redukovaný, u begónií vzniká i kruhovitá kresba na listoch.
Výživa : nedostatok dusíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami, postrekom na list.

Nedostatok fosforu

Príznaky : listy sú modrozelené, zvädnuté, kožovité, s červenofialovým zafarbením okrajov listov. Výhonky sú tenké, tvorba púčikov a kvetov je obmedzená. Kvety sú malé a predčasné opadávajú. Vývoj koreňov je oslabený a slabá je i tvorba koreňových vláskov. Zlý koreňový systém má za následok zvýšenú náchylnosť na choroby.
Výživa : nedostatok draslíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami.


Nedostatok vápnika

Príznaky : mladé listy majú pri nedostatku vápnika svetlozelenú až belavú farbu, rastový vrchol, ktorý sa nevyvíja, ale zakrpatiava. Staršie listy nedostatok vápnika nepociťujú a zostávajú zelené. Listy sú malé, zvinuté, s hnedými škvrnami odumretého pletiva. Pri nedostatku vápnika sú rastliny málo odolné proti chorobám. Korene sú krátke, slizovité, tmavohnedé až červené.
Výživa : nedostatok vápnika môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami s obsahom vápnika.
Nedostatok draslíka
Následkom nedostatku draslíka sú často malé alebo nekvalitné plody a kvety. Na listoch sa môže prejaviť vo forme hnedých škvŕn alebo okrajov. Listy niekedy môžu byť aj modré, žlté alebo purpurové. V pôde či substráte zvýšte obsah draslíka.




Nedostatok horčíka

Príznaky : nedostatok horčíka sa na rastline prejavuje medzižilkovým žltnutím najmä starších listov.
Výživa : nedostatok horčíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami.

Substrát

Pre dosiahnutie dobrých výsledkov pri pestovaní rastlín je nutné zabezpečiť nielen ich výživu pomocou vodorozpustných alebo granulovaných hnojív, ale tiež používať kvalitný substrát, čím rastlinám zabezpečíme vhodné podmienky pre ich vývoj. Vyvážený substrát je najzákladnejším predpokladom pre úspešné pestovanie, a preto sa pri jeho kúpe musíme orientovať podľa kvality.
Predíďme kúpe lacných substrátov, ktoré v sebe často skrývajú larvy hmyzích škodcov, dážďovky, hmyz, kusy dreva či dokonca kamene. Pestovateľom neodporúčame ani miešať už hotové a kvalitné substráty so záhradnou zeminou, lebo tá obvykle môže byť infikovaná zárodkami chorôb a škodcov. Takáto zmes môže mať zhoršenie fyzikálne vlastnosti, ako sú priepustnosť vody a vzduchu.
Na našom trhu je široká ponuka substrátov, či ako to často záhradkári nazývajú, zemín. Pestovateľ by však mal byť pri ich výbere opatrný a zamerať sa iba na tie substráty, ktoré sú obohatené o prísady, vylepšujúce ich fyzikálno-chemické vlastnosti (napr. zníženie pH, lepšie zadržiavanie vody, vyššia vzdušná kapacita zeminy) a plne svojím zložením vyhovujú pestovanej kultúre.
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/fyziologicke-poruchy
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

asi vyrobím takýto domček pre ucholaky
http://www.labuznik.com/diskuse/dome...vetinac-43340/
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

proti voškám chytám lienky kde zbadám a kladiem ich na postihnuté rastliny. Lienky neprotestujú a vošiek som sa nepýtala.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Neviem, či som dobre zaradila, ale skúsim.

Chcem v predzáhradke vysypať zem kamienkami a kôrou,ALE mám dilemu:
- na ako vysoko sa to má vysypať?
- mám použiť fóliu, alebo radšej textíliu?
- predtým plánujem vytrhať burinu, nebude vadiť, ak tam niečo z nej zostane? (malé burinky myslím)
- ako spraviť prechod medzi štrkom a kôrou, keď tam bude podložka asi sa tam nebude dať vopchať oddeľovač záhonov - taká tá vlnovka...
Ďakujem vopred za dobré rady!
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Môže sa ešte pokosiť trávnik? Vyrástol viac, ako sme čakali. Včera síce sused kosil a info som našla http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar...red-zimou.html.
K čomu sa prikloniť?
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

ja by som doporučovala uz nekosiť, nechať ho na pokoji zazimovať.
3 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Darina1234 Pozri príspevok
ja by som doporučovala uz nekosiť, nechať ho na pokoji zazimovať.
Teraz budú u nás na juhu v noci teploty ešte tri dni okolo nuly, to je krátka doba, ale potom už idú do mínusu. Až tak vysoká nie je, ale je vyššia. Tak počká do jari. Ďakujem.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

korela Pozri príspevok
Môže sa ešte pokosiť trávnik? Vyrástol viac, ako sme čakali. Včera síce sused kosil a info som našla http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar...red-zimou.html.
K čomu sa prikloniť?
Ja kosím trávnik najneskôr začiatkom októbra. Potom už aj keby narástol veľa, tak nekosím. Nechám to až na jar.
0 0
martin130w martin130w

martin130w je offline (nepripojený) martin130w

ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

..tu je podnebie, pôdy:

http://www.sulin.ocu.sk/pomery.html

...sú tu skúsení pestovatelia, určite ti poradia..
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

martin130w Pozri príspevok
ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.
Moja minirada: stromy, ktoré ešte rodia skús omladiť, za pomoci odborníka. Staré odrody sú vzácne a podľa mňa aj kvalitnejšie, škoda by ich bolo, ako nové prešľachtené. Až ti začnú "vypadávať" až potom ich postupne nahrádzaj, prípadne dopĺňaj o iné druhy.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

martin130w Pozri príspevok
ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.
Téma:Založenie ovocného sadu
kiwiforum.cz
zahrada.cz
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

martin130w Pozri príspevok
ahoj všetci.
Podrobne som si túto tému preštudoval a nejaké tie veci aj vytiahol a poznamenal.
Chcem sa opytať či je tu aj niekto niekto kto sa vyzna do odrôd ovocných stromov a kríkov.
Chcem začať od budúceho roka postupne obnovovať ovocnú záhradu ktorá nam ostala po starých rodičoch. okrem dvoch mladých jabloní od ktorych som starší ja (mam 24) su tam ovocné stromy s priemerným vekom asi 40 rokov ak nie viac.

Vedel by mi niekto poradiť nejake odrody strmov ktoré by vyhovovali oblasti v ktorej budú vysadzané?jedna sa o obec Sulín je to obec na severovychode Slovenska priemerne, cca 500m je jej nadmorská výška.
V oblasti zahradkarčenia som uplný začiatočník preto Vás prosím o radu.
ak by niekto vedel poradiť, potom rozviniem túto prosbu ďalej na presné ovocne stromy či kry.
Prvá rada :
skús začať teraz = máš 1 rok predstih.
0 0
martin130w martin130w

martin130w je offline (nepripojený) martin130w

Valčake Pozri príspevok
..tu je podnebie, pôdy:

http://www.sulin.ocu.sk/pomery.html

...sú tu skúsení pestovatelia, určite ti poradia..
ja som schvalne vypisal aj obec kde to budem, vysadzať , viem že sa dá opýtať na vhodne odrody aj priamo u predajcu ale ked nemá chrbtovu kosť ta mi predá aj babmus so slovami že od maja možem z toho predavať lešenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať