Zavrieť

Porady

zakladanie zivnosti

Zdravim, chcel by som si zalozit zivnost a mam par otazok:

Stale plati to ze prvy rok podnikania sa nemusi platit socialka a dalsi rok je povinna ak bol zarobok vyssi nez 12 nasobok minimalneho platu?

Mozem na pracu na zakazkach vyuzivat sukromne prostriedky? napr sukromny pocitac, moze v takom pripade dojst nejaka kontrola a hrabat sa mi v nom?

Ak mam zalozenu zivnost mozem stale vykonavat aj pracu mimo zivnost na dohodu? ak hej mozem za tuto cinnost ukladat zarobok na ten isty ucet?

Ak si najdem zahranicnu zakazku cez internet je dohoda platna, ak je to vytlacena zoskenovana/odfaxovana kopija?

Kto pozna odpoved na ktorukolvek z tychto otazok budem mu za nu vdacny
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    dudaak Pozri príspevok
    Zdravim, chcel by som si zalozit zivnost a mam par otazok:

    Stale plati to ze prvy rok podnikania sa nemusi platit socialka a dalsi rok je povinna ak bol zarobok vyssi nez 12 nasobok minimalneho platu?

    Vzdy sa posudzuje ci si povinny platit socialne poistenie k 1.7. po podani danoveho priznania. Takze ked zalozis zivnost v 12/2011, tak mozes sa stat platcom SP uz 1.7.2012 (co nie je rok). Ak zalozis v auguste, tak teoreticky je to "rok".... Potom to zavisi od toho prijmu ako uvadzas

    Mozem na pracu na zakazkach vyuzivat sukromne prostriedky? napr sukromny pocitac, moze v takom pripade dojst nejaka kontrola a hrabat sa mi v nom?

    Mozes vyuzivat sukromne prostriedky. Ak niekoho zabijes, budu sa ti v nom hrabat Ak ide o uctovnictvo a vsetko budes mat v tlacenej forme, tak nevidim dovod. Pokial vsak nemas uvedeny pocitac v obchodnom majetku nemozes si uplatnovat vydavky s nim suvisiace - opravy, toner do tlaciarne (ak by islo o tlaciaren), atd...


    Ak mam zalozenu zivnost mozem stale vykonavat aj pracu mimo zivnost na dohodu? ak hej mozem za tuto cinnost ukladat zarobok na ten isty ucet?


    Mozes vykonavat aj inu zarobkovu cinnost. Mozes mat ten isty ucet pre prijmy z dohody a zo zivnosti. Odporuca sa vsak ma samostatny ucet pre zivnost, pre lahsie dokazovnie co je prijem zo zivnosti a co nie.


    Ak si najdem zahranicnu zakazku cez internet je dohoda platna, ak je to vytlacena zoskenovana/odfaxovana kopija?

    Predtym ako budes poskytovat sluzby do zahranicia, odporucam popytat sa na registraciu pre IC DPH.

    Kto pozna odpoved na ktorukolvek z tychto otazok budem mu za nu vdacny
    Odpoved v texte
    Naposledy upravil zk24 : 01.08.11 at 17:21

    dudaak je offline (nepripojený) dudaak

    dudaak
    dakujem za odpoved, to znamena ze po danovom priznani sa rozhodne, ze musim platit sp, ak moj zarobok prevysuje nasobok minimalnej mzdy a poctu mesiacov od zaciatku podnikania?

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    Proste urobíš daňové priznanie za rok 2011 a je jedno či si podnikal jeden deň alebo celý rok. A pokiaľ preskočis tak ...

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    dudaak Pozri príspevok
    dakujem za odpoved, to znamena ze po danovom priznani sa rozhodne, ze musim platit sp, ak moj zarobok prevysuje nasobok minimalnej mzdy a poctu mesiacov od zaciatku podnikania?
    Tak ako hovori alessi. Nezalezi od poctu mesiacov. ak tvoj prijem (bez odpocitania vydavkov), trzby, presiahnu 12-nasobok min.VZ (teraz bolo 329,06; teda 3948,72 €), si povinny platca socialneho poistenia. A mozes to dosiahnut hned prvou fakturou.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Ja každému klientovi podnikajúcemu ako FO, ktorý je v "malých" číslach schvaľujem živnosť. No akonáhle má už "dobré čísla" a hrozia vysoké odvody, vysvetlím mu výhody sro..... Na začiatok stačí FO, a keď sa to rozbehne, doporučujem sro.

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    ešte jeden dôležitý detail. ked si iba živnostník a neplatíš do SP tak sa ti neratajú odpracované roky do dôchodku. Takže síce niečo ušetríš ale sa ti to potom vypomstí inde. Dá sa dobrovoľne pripoistiť, ja tiež nad tým rozmýšľam, len neviem ktoré pripoistenie mi treba aby sa mi to rátalo. navyše ak polatíš nemocenské tak počas PN dostaneš inú sumu... takže treba najprv porozmýšľať čo je pre teba výhodnejšie.
    Aj ked viem že pre začínajúceho podnikateľa je každé ušetrené euro plus. a keby to nerobil popri zamestnaní tak teraz by som to sám neutiahol.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.