Zavrieť

Porady

fyzika-pomoc

potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    figiba je offline (nepripojený) figiba

    figiba
    potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    Sila je tlak nasobeny plochou. Ale to zadanie a presne znenie by ozaj bolo lepšie.

    sthruska je offline (nepripojený) sthruska

    sthruska
    Na trúbku môžeš akurát trúbiť. Správny výraz je rúrka.

    Ešte poznámočka: pre Teba asi bude zaujímavý rozdiel tlakov na oboch stranách telesa. Tlak ako taký tu nič neznamená/nestačí.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    figiba Pozri príspevok
    potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?
    No ja by som povedal, že nejaká sila. Alebo určitá sila?
    Presnejšie by to nevypočítal ani Einstein.

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Ked uz sa tu bavite o sile na plochu co je tlak, tak nedavno som cital, citujem
    Archimedes, Pascal a Newton hrají na schovávanou. Archimedes piká.Pascal se rozhlédne a hbitě se schová do křoví. Newton vezme klacek, do hlíny vyškrábne čtverec metr na metr a postaví se do něj. Nijak se neschovává. Archimedes dopiká, rozhlíží se kolem sebe. Samozřejmě, že ihned vidí Newtona a volá: “Deset dvacet Newton!” Newton v klidu řekne: “Tak to teda pěkný hovno! 1 Newton na metr čtvereční je přece Pascal.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    zožeň si torznú váhu, niečo sa mi pletie s Coulombovým zákonom a Henry Cavendiish-om, ten vážil zemeguľu a zisťoval pôsobiace sily

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    viktorviktor Pozri príspevok
    zožeň si torznú váhu, niečo sa mi pletie s Coulombovým zákonom a Henry Cavendiish-om, ten vážil zemeguľu a zisťoval pôsobiace sily
    Už len tá trubka ti tam chýba a máš to vyriešené

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    figiba Pozri príspevok
    potrebujem vypocitat aka sila bude posobit na teleso v nejakej trubke v ktorej bude urcity tlak..pomoze mi niekto?
    1. aké teleso ?
    2. tlak čoho
    - kvapaliny
    - vzduchu
    - oleja
    ......
    3. aká ?

    Tlak je fyzikálna veličina, vyjadrujúca pomer sily F (tzv. tlaková sila) kolmo, rovnomerne a spojito pôsobiacej na plochu S


    Jednotky

    Hlavnou jednotkou tlaku v sústave SI je pascal (Pa). Je to tlak, ktorý vyvoláva sila 1 newtonu (1 N), rovnomerne a spojito rozložená a pôsobiaca kolmo na plochu o obsahu 1 štvorcového metra (1 m2). V technickej praxi sa používajú hlavne násobky kilopascal (kPa, tj 103 Pa) a megapascal (MPa, tj. 106 Pa), v geológii a geofyzike i gigapascal (GPa, tj. 109 Pa). V meteorológii je obvyklé uvádzať tlak vzduchu v jednotkách hektopascal (hPa, tj. 100 Pa), pretože normálny tlak atmosféry je blízky tisícnásobku tejto jednotky (presne 1013,25 hPa). Vo vákuovej technike sa používajú menšie jednotky ako milipascal (mPa, tj. 10-3 Pa) a mikropascal (μPa, tj. 10-6 Pa).

    V technickej praxi sa v minulosti používali aj iné jednotky, hlavne bar (bar) a technická atmosféra (at) rovná kilopondu na štvorcový centimeter (kp/cm2). Naproti tomu vo fyzike a termodynamike sa používala tzv. fyzikálna atmosféra (atm), odvodená od normálneho tlaku atmosféry. V meteorológii bolo v minulosti obvyklé používánie jednotky torr (Torr), pôvodne nazývané milimeter ortuťového stĺpca (mmHg). V anglosaských krajinách a Ázii sa bežne môžeme stretnúť s jednotkou libra sily na štvorcový palec (psi).

    ....

    http://sk.wikipedia.org/wiki/Tlak

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.