Zavrieť

Porady

nájomný byt-postup pri úmrti

S matkou sme neboli v kontakte. Bývala sama v nájomnom byte ktorý dostala od mesta. Zomrela a keďže bývam blízko považovala som za povinnosť to ohlásiť mestu, ktorý jej pridelil byt. Mesto chce aby sme vypratali a odovzdali byt. Byt sme vypratali ale nie je mi jasné ako mám odovzdať byt keď mne nebolo nič pridelene. Mesto chce, aby som odhlásila elektrinu a podpísala odovzdávajúci protokol kde chce moje osobné údaje.
Ako mám postupovať keďže mám obavy aby mi mesto neúčtovalo žiadne poplatky. Som toho názoru keďže je to nájomný byt tak ZSE si mesto musí prepísať na seba a ja im len dám kluče. Ja s mestom nemám žiadnu zmluvu a dedičské konanie ešte neprebehlo. Mesto na to tlačí predpokladám že potrebuje voľný byt. Viem že dedičstva sa môžem vzdať keďže bude viac dlhov. Vie mi niekto poradiť ako odovzdať byt, aby som sa vyhla nepredvídaným výdavkom? ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mesto má asi strach, že si chcete byt nechať, že budete tvrdiť, že ste tam s ňou ako členovia domácnosti žili a máte právo pokračovať v nájme. Teraz ho pridelia niekomu známemu a ten ho za pár korún odkúpi do osobného vlastníctva. Prečo ho neodkúpila mama?

    Byt sa odovzdáva tak, že sa spíše odovzdací protokol, že je v byte to čo tam má byť (sporák, vaňa ...). Keby boli nejaké dlhy, už by vám to oznámili a pýtali by ich.

    Byt odovzdať musíš, ale dedičstva sa vzdávať nemáš dôvod. Keby si zistila dlhy neskôr (po 1 mesiaci od vyzvania notárky), môžeš prenechať dedičstvo veritelom podľa § 471 občianskeho zákonníka.

    § 471

    (1) Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.

    (2) Ak nedôjde k dohode medzi dedičmi a veriteľmi, spravuje sa povinnosť dedičov plniť tieto dlhy ustanoveniami Občianskeho súdneho poriadku o likvidácii dedičstva. Dedičia pritom nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky neoznámili i napriek tomu, že ich na to súd na návrh dedičov vyzvalo, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov cena nimi nadobudnutého dedičstva vyčerpaná.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Xanti, drobeceva, lujza.j, Stefan2005, Lubaba, Tweety, arizona, Kvaka
    8

    birma je offline (nepripojený) birma

    birma
    Lenže v nájomnej zmluve aj trvalé bydlisko je dané len na jednu osobu. Ako im ja mám niečo odovzdať keď nemám nič pridelené. Odkúpiť sa byt nedal lebo je to mestský nájomný byt.
    Takže asi budem trvať len na zápisnici, kde budem ako svedok a nie na odovzdávajúcom protokole.
    A keby som bývala 200 km od nej ako by mesto postupovalo? Veď ja nie som s mestom v žiadnom zmluvnom kontakte.
    Joj v pondelok to musim doriesit, snad to nebude až tak hrozné.
    Mária ďakujem za odpoveď.

    nájomný byt-postup pri úmrti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.