Zavrieť

Porady

Vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva rozdelenim nehnutelnosti

Sme 5-ti podielovi spoluvlastnici nehnutelnosti. Styria sme podali na sud navrh na vyporiadanie a prikazanie nehnutelnosti do nasho spolocneho vlastnictva s povinnostou vyplatit odporcu vo vyske jeho podielu, ktory cini 9/48 celku. Sud vsak uvazuje o delbe stavby. Nejde vsak o realnu delbu stavby, pri ktorej by doslo striktne k vzniku dvoch samostatnych stavieb, so samostatnym popisnym a supisnym cislom a naslednym zapisom do katastra nehnutelnosti, teda 50:50, ale len o nejake technicke rozdelenie/ vybudovanie priecok, dalsieho vstupu do domu, apod./, pricom by muselo dojst k zapisu vecneho bremena do katastra nehnutelnosti, pretoze niektore casti sa nedaju rozdelit / strecha, pristup do domu, apod/. Tak to specifikoval sudny znalec z odboru stavebnictva. Nasledne by spolocne priestory boli na nasej dohode. Odporca vsak nerespektuje spolocne vlastnictvo, co vlastne bolo podnetom navrhu na vyporiadanie spol. vlastnictva. Takze nepripada to do uvahy ani do buducnosti. Mam za to, ze k takemuto rozdeleniu nehnutelnosti ma sud nemoze nutit, nie je to realna delba a tak isto ma nemoze nutit vynakladat financne prostriedky na delenie nehnutelnosti. Prosim poradte mi, kde najdem o tom nieco viac, napr. pravny predpis, ine blizsie informacie, apod.
Prepacte ten dlhy text, ale aby to bolo jasne, muselo to byt. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eva10 je offline (nepripojený) Eva10

    Eva10
    Súd vykonáva dokazovanie v intenciách zákona. Reálne rozdelenie veci medzi spoluvlastníkov podľa Občianskeho zákona má prednosť pred ostatnými spôsobmi vyporiadania a vykonaním znaleckého dokazovania vo Vašom prípade túto možnosť aj skúma.
    Podľa § 142 ods. 1. veta tretia OZ "Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom."

    Pokiaľ ide o "nútenie vynakladať finančne prostriedky na delenie nehnuteľnosti" súdom, toto rieši judikát R 45/1991, podľa ktorého:
    Než soud rozhodne o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví ke stavbě jejím reálným rozdělením, je povinen se zabývat tím, zda jsou dosavadní spoluvlastníci nebo některý z nich (někteří z nich) ochotni hradit náklady na rozdělení věci.

    Jestliže by žádný ze spoluvlastníků nebyl ochoten nic vynaložit na provedení nezbytných stavebních úprav, musela by být stavba z tohoto hlediska považována za nedělitelnou.

    Laurinkai je offline (nepripojený) Laurinkai

    Laurinkai
    Dakujem Drak. Urcite si to nastudujem. Otazne je ale to, ze aj v pripade, ze aspon jeden by bol ochotny hradit stavebne upravy, zostanu, ako som pisala spolocne priestory, na ktore by muselo byt vecne bremeno v katastri. Takze neda sa realne rozdelit stavba tak, aby bolo vyriesene bezpodielove spoluvlastnictvo. A o to prave ide v tomto spore, ze s odporcom nechceme byt v podielovom spoluvlastnictve, pre jeho hrube slovne a fyzicke napadanie ostatnych spoluvlastnikov, najma matky, ktora vlastni polovicu, o com su aj dokazy. Sud ma nemoze nutit na taketo spolunazivanie.

    Vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva rozdelenim nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.