Zavrieť

Porady

darovať alebo predať bez možnosti napadnutia?

Som vlastníkom nehnuteľosti (starší rod. dom a zahrada - dedičstvo po rodičoch). Pokiať túto nehnuteľnosť darujem jednému zo svojích deti, môžu ostatné deti napadnuť to darovanie? Alebo je lepšie to uskutočniť formou predaja? Poradte prosím!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    babulienočka Pozri príspevok
    Som vlastníkom nehnuteľosti (starší rod. dom a zahrada - dedičstvo po rodičoch). Pokiať túto nehnuteľnosť darujem jednému zo svojích deti, môžu ostatné deti napadnuť to darovanie? Alebo je lepšie to uskutočniť formou predaja? Poradte prosím!
    Môžeš to darovať aj mne. Ty si jediný vlastník a nepotrebuješ súhlas od nikoho na to ako máš naložiť so svojím majetkom.
    Je však možné že pri dedičskom konaní(myslím po tebe) sa bude prihliadať na tvoj dar a o tú hodnotu sa zmenší dedičský podiel.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    arizona, Anik, Mária27, Zoltán Kovács, Xanti, Katy a R
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pri kúpe za 1 € pokoj nemusí byť, dá sa to napadnúť ako simulovaný právny úkon, že v skutočnosti ide o darovaciu zmluvu. Vtedy zmluva samotná síce nemusí byť neplatná, ale platí taká, aká sa dokáže - so všetkými následkami.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    nerozmýšľaj, čo je lepšie, horšie. Napíšte takú zmluvu, aká je skutočnosť. Keď to chceš darovať - darovaciu. Keď Ti bude Tvoje dieťa platiť, kúpnu. Ak sa bude o Teba starať, zaopatrovaciu.

    mazanova je offline (nepripojený) mazanova

    mazanova
    Ja nie som právnik, ale moja skúsenosť:
    ešte malý prológ:
    všetko závisí od Teba, upozorňujem seriózne zváženie - najprv vzťahy matka (rodičia, neviem či máš manžela, partnera-lebo aj tí vedia narobiť neplechu?) deti, deti-matka (rodičia); plus vzťahy z druhej línie - nevesty, zaťovia (tiež dokážu zmeniť Tvoje deti na nepoznanie)...
    úmysly Tvoje, ich, to všetko treba zhodnotiť;
    ak je všetko OK a "ideál" tak stačí darovacia zmluva...

    moja čerstvá skúsenosť ( s tou tu nebudem zaťažovať, súkromne môžem):
    nikdy v živote darovacia zmluva!, je napadnuteľná a ak si niekto zaumieni, že ju napadne tak pri našich súdoch neuspeješ, presúdiš aj nehnuteľnosť, stratíš nervy a niekoľko rokov zo života a sporu nebude konca-kraja, lebo druhá strana si stále za pomoci advokáta vymyslí aj nemožné...
    Ja Ti navrhujem pre spokojnosť a kľud v duši a v rodine, kúpnu (resp.zaoptarovateľskú), ale radšej kúpnu zmluvu hoci aj za 1.- € - skrátka symbolickú sumu a bude pokoj.
    Ak si zabezpečená a máš dobré a korektná vzťahy v rodine, nehnuteľnosť pre seba nepotrebuješ ani ju do konca života nebudeš potrebovať( mám na mysli v starobe hodnotu, za ktorú by si ju predala), treba sa jej zbaviť, dať do dobrých rúk pre radosť a potešenie aby dielo Tvojich rodičov neskončilo pod lyžicou buldozéra, resp. ho neskolil zub času.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ak máš pochybnosti, daj si spraviť darovaciu zmluvu ako notársku zápisnicu notárom. Má vyššiu právnu silu, je to verejná listina, dolož potvrdenia od lekára, že neužívaš lieky, ktoré by ovplyvňovali schopnosť Tvojho vnímania a myslenia .... a aj keď sa niekedy nad našou justíciou neprestávam čudovať, tak pochybujem, že by ju niekto dokázal spochybniť.

    darovať alebo predať bez možnosti napadnutia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.