Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie tržby v podvojnom účtovníctve vo vzťahu k platbe kartou

Poprosil by som o radu, ako správne zaúčtovať tržbu v podvojnom účtovníctve vo vzťahu k platbe kartou: - denná tržba je 500 eur, z toho 400 ide na hotovosť a 100 eur je platba kartou, na účet príde cca o 3 dni 99 eur, 1 euro je suma bankových poplatkov za použitie karty - mám cca 5 postupov, ale osobne neviem, ktorý je správny, navyše časť účtovníkou používa interné doklady, naopak druhá časť to považuje za nesprávne.. Ďakujem za informáciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    akurat len omega netaha do knihy pokladnice uctovanie na 211 mimo pokladnicnych dokladov... pre potreby omegy je treba pouzit iny postup...

    1. trzba, PPD

    211/604

    2. oductovanie platieb cez terminal, VPD

    261/211

    3. poplatok za pouzitie terminalu, podkladom je subor zasielany bankou do mejlu, ID

    568/261

    4. prijem penazi na BU, BV

    221/261

    c.s.i. je offline (nepripojený) c.s.i.

    c.s.i.
    u nás to funguje nasledovne:

    tržby: 211../602.604..642..
    343...
    platba kartou:315../211.. sumu čo išla cez kartu mínusom
    všetko na jednom doklade, pretože fyzicky ti ako keby tie peniaze v kase chýbajú, a prídu až na banku

    poplatok-provízia z platby kartou: 568../315..

    platba na účet: 221../315..

    a audítori nemajú nič proti...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    z tých 5 postupov si vyber jeden, ktorý ti najviac vyhovuje. Jednoznačnú odpoveď nenájdeš, presne tak to je ako píšeš.
    nie je na to rovnaký názor a rovnaký postup. Ak ti tu napíšem svoj, hned tu budú dalšie príspevky o inom spôsobe a dôvodoch, prečo je ten alebo onen spôsob nesprávny.
    K tomu všetkému, táto téma by sa zasa zopakovala, lebo debata o účtovaní príjmov=tržieb a aj výdavkov cez PK je tu už viackrát a príspevkov nespočetne.
    ten spôsob, ktorý si vyberieš, popíš v smernici a bude to v poriadku.

    finsluzby je offline (nepripojený) finsluzby

    finsluzby
    KEJKA Pozri príspevok
    z tých 5 postupov si vyber jeden, ktorý ti najviac vyhovuje. Jednoznačnú odpoveď nenájdeš, presne tak to je ako píšeš.
    nie je na to rovnaký názor a rovnaký postup. Ak ti tu napíšem svoj, hned tu budú dalšie príspevky o inom spôsobe a dôvodoch, prečo je ten alebo onen spôsob nesprávny.
    K tomu všetkému, táto téma by sa zasa zopakovala, lebo debata o účtovaní príjmov=tržieb a aj výdavkov cez PK je tu už viackrát a príspevkov nespočetne.
    ten spôsob, ktorý si vyberieš, popíš v smernici a bude to v poriadku.
    Osobne najlogickejší sa mi zdá nasledovný postup pre neplatcu DPH, len mám obavy, že to nemusí dobre fungovať pri platcovi DPH kvôli type súm (V, S, účtuje sa v Omege) - účtuje sa spôsobom B:
    pokladňa
    MD (V) - 211 hotovosť, 261 - platba kartou; D (S) - 604 - tržba za tovar
    bankový účet
    MD - 221, D - 261
    poplatky za platbu kartou
    interný doklad
    MD - 568, D - 261

    Iný spôsob je postavený na klasickom zaúčtovaná tržby, pričom cez interný doklad sa presúvajú peniaze na bankové účty....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hneď prvému riadku nerozumiem, prečo znižuješ 604.
    prečo znižuješ hotovosť?
    podľa mňa nie je logické prijať na 211 hotovosť, ktorú som nikdy nedostala a potom ju vydávať.
    vychádzam z toho, že hotovosťou sa rozumejú nielen bankovky a mince, ale aj platobné karty, a tak mám dva AU k 211.
    211.1-hotovosť,
    211.5-karty,
    a zaúčtujem osobitne, nakoľko pri mesačnej uzávierke mám aj sumár príjmov na kartu.
    následne 211.5 rozúčtujem na peniaze, ktoré očakávam z banky a poplatky. Na to je dobrý ID.
    261/211.5
    568 / 211.5
    na 211.5 je bud nula alebo suma, ktorá mi príde na účet začiatkom nasl.mesiaca.
    tento účet má bykazovať nulový zostatok,

    finsluzby je offline (nepripojený) finsluzby

    finsluzby
    andreaS Pozri príspevok
    akurat len omega netaha do knihy pokladnice uctovanie na 211 mimo pokladnicnych dokladov... pre potreby omegy je treba pouzit iny postup...

    1. trzba, PPD

    211/604

    2. oductovanie platieb cez terminal, VPD

    261/211

    3. poplatok za pouzitie terminalu, podkladom je subor zasielany bankou do mejlu, ID

    568/261

    4. prijem penazi na BU, BV

    221/261
    andrejka, takže vlastne robíš to ako v jednoduchom účtovníctve, len samostatnými dokladmi okrem interného... :-D

    finsluzby je offline (nepripojený) finsluzby

    finsluzby
    KEJKA Pozri príspevok
    hneď prvému riadku nerozumiem, prečo znižuješ 604.
    prečo znižuješ hotovosť?
    podľa mňa nie je logické prijať na 211 hotovosť, ktorú som nikdy nedostala a potom ju vydávať.
    vychádzam z toho, že hotovosťou sa rozumejú nielen bankovky a mince, ale aj platobné karty, a tak mám dva AU k 211.
    211.1-hotovosť,
    211.5-karty,
    a zaúčtujem osobitne, nakoľko pri mesačnej uzávierke mám aj sumár príjmov na kartu.
    následne 211.5 rozúčtujem na peniaze, ktoré očakávam z banky a poplatky. Na to je dobrý ID.
    261/211.5
    568 / 211.5
    na 211.5 je bud nula alebo suma, ktorá mi príde na účet začiatkom nasl.mesiaca.
    tento účet má bykazovať nulový zostatok,
    vychádzam z logiky, aj keď v PU niekedy neplatí - dával som to na 261 preto, lebo tržba sa mi posiela na účet, v pokladnici tie prašule nie sú a čáry fuk, ukážu sa na účte o pár dní... ale máš pravdu, ak uvažuješ, že hotovosť je aj platba kartou.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    OK, niekto to dáva aj priamo na 261, nie som proti.
    len mi je proti srsti účtovanie 261/604,343 v prípade DPH, preto
    to radšej preháňam cez 211.5

    finsluzby je offline (nepripojený) finsluzby

    finsluzby
    KEJKA Pozri príspevok
    OK, niekto to dáva aj priamo na 261, nie som proti.
    len mi je proti srsti účtovanie 261/604,343 v prípade DPH, preto
    to radšej preháňam cez 211.5
    určite je to priehľadnejšie, že to najprv dáš na 211.5 a odkiaľ to ťaháš, lebo to páruješ :-D

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Ako postupujete pri účtovaní tržieb prijatých platobnou kartou od 01.01.2012? Používate účet 315? Pripájam znenie §49 ods. 5 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve. Ďakujem.

    (5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu. Na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky sa účtuje príjem prostredníctvom elektronickej registračnejpokladnice,30ab) ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet. Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 – Ostatné pohľadávky.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nové postupy treba akceptovať.
    osobne mi účet 315 vôbec nesedí, podľa mňa nejde obchodný vzťah, ale o finančné vyrovnanie transakcií s bankou. zaužívali sme účet 261, kedysi som používala účet 378.
    Ako doriešim účet 315, ked už sme všetky nastavenia premysleli a urobili cez 261, to ešte neviem.
    michelle84 Pozri príspevok
    Ako postupujete pri účtovaní tržieb prijatých platobnou kartou od 01.01.2012? Používate účet 315? Pripájam znenie §49 ods. 5 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve. Ďakujem.

    (5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu. Na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky sa účtuje príjem prostredníctvom elektronickej registračnejpokladnice,30ab) ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet. Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 – Ostatné pohľadávky.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    KEJKA Pozri príspevok
    nové postupy treba akceptovať.
    osobne mi účet 315 vôbec nesedí, podľa mňa nejde obchodný vzťah, ale o finančné vyrovnanie transakcií s bankou. zaužívali sme účet 261, kedysi som používala účet 378.
    Ako doriešim účet 315, ked už sme všetky nastavenia premysleli a urobili cez 261, to ešte neviem.
    Od januára je potrebné všetko prestaviť z 261 na 315. Čo všetko narobí jedna veta v novele postupov účtovania

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no nezbláznim sa...................

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    ÚČTOVANIE ERP
    Denná uzávierka:

    Tržby v hotovosti 21101/604 + 21101/343
    Tržby platobnou kartou 315/604 + 315/343
    Úhrada faktúry v hotovosti 21101/311
    Úhrada faktúry kartou 315/311
    Výber z pokladne/vklad na BU 26101/21101
    Výber z pokladne/vklad do rezijnej pokladne 26101/21101

    Účtovanie v réžijnej pokladni: 21102
    Vklad do réžijnej pokladne 21102/26101
    Bločky (spotreba...) 501 + 343/21102
    Úhrada mzdy v hotovosti 331/21102

    Účtovanie v banke:
    Vklad na BU 221/26101
    Príjem peňazí z platobných kariet 221/315

    Účtovanie ID - poplatok z PK:
    568/315 (poplatok)

    Len žiaľ Omega trošku nespolupracuje, keďže pri kontorle mi vyhadzuje že ak napr. v dennej uzávierke mám tržby len kartou, tak účtujem PPD 315/604 , čiže nepoužijem 211...No ale v hlavnej knihe mi sedia aj 211, 315...ale pokladničná kniha kumuluje vlastne obrat - čo je tiež na jednej strane dobré, že vidím aký mám kumulovaný obrat v pokladničnej knihe a či sedí s obratom na dennej závierke.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.