Zavrieť

Porady

Dlhy a problemy s rodicom,bez vychodiska?

DObry den,
chcem sa poradit ako mam dalej postupovat v jednej zavaznej veci.
Otec, s ktorym som nemala kontakt vyse 10 rokov, nakolko ho velmi zmenil alkohol, dlhy, exekucie, psychicke tyranie atd. Po zruseni jeho trvaleho pobytu, siel byvat k jeho matke a bratovi/s ktorymi nemam kontakt/. Po nejakej dobe ho brat poslal do domova dochodcov, odkial mne volali, ze je tam isty dlh /dochodok mu zablokoval exekutor/ a nikto za neho neplati atd. Chcu ho poslat odtial prec a jeho uzasny brat ich odkazal na mna, ze ja to mam na starosti cele platit.
Je mozne, aby dlhy mohli odo mna vymahat /z toho domova/? Ako mam postupovat, aby ho mne "nepriviezli" domov?/Nakolko napriek tomu, ze ma zruseny trvaly pobyt, nema zmeneny obciansky s adresou/
Neviem aj ako mam zamedzit, aby ma jeho rodina kontaktovala a aby mi dali pokoj, nakolko som sa z tej celej zalezistosti s otcom psychicky zrutila a zacala od znova a vzdy raz rocne mi pripravi jeho rodina-matka a brat takeho "prekvapenie" a uz takto dalej nevladzem.
Dakujem za vsetky nazory a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    Mária27 Pozri príspevok
    Dlh za rodiča by si musela dobrovoľne prevziať. Zo zákona dochádza k prevzatiu dlhu napr. pri dedení, ak sa dedičstvo neodmietne. Dobrovoľne by si mohla otcov dlh prevziať podľa § 531 a nasl. občianskeho zákonníka.

    Naopak, vyživovaciu povinnosť voči rodičovi máš podľa zákona o rodine, a to ešte pred ostatnými príbuznými.

    Zákon o rodine

    Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
    § 66
    Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
    § 67
    (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
    (2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

    Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými
    § 68
    Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
    § 69
    (1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.
    (2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sa použije primerane.
    § 70
    Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.
    to je síce pravda,ale tak isto to platí aj pre brata.....ale on sa z povinností vyvlieka....ako ho donútiť,aby prevzal svoj diel zodpovednosti?

    video1983 je offline (nepripojený) video1983

    muž video1983
    tak to je teda sila, ked foter je neschopny a dieta ma na to doplatit!! welcome to slovakia!

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    video1983 Pozri príspevok
    tak to je teda sila, ked foter ne neschopny a dieta ma na to doplatit!! welcome to slovakia!
    príbuzných si nevyberieš...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Gina Er Pozri príspevok
    to je síce pravda,ale tak isto to platí aj pre brata.....ale on sa z povinností vyvlieka....ako ho donútiť,aby prevzal svoj diel zodpovednosti?
    Vyživovaciu povinnosť majú len potomkovia a predkovia,(v tom poradí), vždy najskôr tí bližší.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Marína, arizona, Katy a R, Zitulda, Lubaba, Paula
    6

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    Mária27 Pozri príspevok
    Vyživovaciu povinnosť majú len potomkovia a predkovia,(v tom poradí), vždy najskôr tí bližší.
    ale veď zadávateľkin brat je tak isto jeho potomok....

    laurago je offline (nepripojený) laurago

    laurago
    dakujem za odpoved.
    A nie je nejaka ochrana voci tomuto rodicovi, aby som neplatila vyzivne?
    Ja s mamou sme za neho vyplatili dlhy vo vyske cca 35.000 eur, on uz davno prestal pracovat a len pil a psychicky nas tyral, co sme dali aj na policiu-co skoncilo "napomenutim". Je mozne aj v takomto pripade, aby sud urcil vyzivne? Ja mam s manzelom splacam hypoteku a este pozicku , ktoru som pouila na vyplatenie jeho dlhov.
    Dakujem

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tvoj otec má príjem, z ktorého by mohol vyžiť. Podľa toho ako čítam exekučný zákon, museli exekútor a sociálne zariadenie urobiť chybu vo výpočte zrážok:

    Exekúcia zrážkami z iných príjmov
    § 89

    (1) Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.
    (3) Ak ide o exekúciu zrážkami z dôchodku občana, ktorý je povinný platiť úhradu za poskytnutú starostlivosť v zariadení sociálnych služieb, nepodlieha exekúcii suma potrebná na platenie tejto úhrady a suma rovnajúca sa povinnému zostatku z príjmu občana po zaplatení tejto úhrady

    § 70
    (1) Povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma; spôsoby jej výpočtu ustanoví nariadením vláda Slovenskej republiky.
    § 71
    (1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli na eurocenty smerom nadol na sumu deliteľnú troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    terezamaria, GabiZ, laurago, Lubaba, doktor23, Zitulda, 2009
    7

    Timer3 je offline (nepripojený) Timer3

    Timer3
    Uprimne s tebou citim Viem co to je, ked este mi musime robit na dlhy nasich rodicov a nie to este na svoj zivot... Dufam, ze sa ti to podari vyriesit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.