Zavrieť

Porady

Skončenie PP v deň ukončenia PN

Dobrý deň.
Prosím súrne o radu zdatných personalistov a mzdárov. Pracovníčka po dlhodobej PN od septembra 2010, priniesla ukončenie PN s tým, že od 5.8.2011 ide na invalidný dôchodok /75%/. Zároveň požiadala o ukončenie PP z dôvodu dlhodobého zlého zdravotného stavu k 4.8.2011. Neopracovala v tomto roku ani deň. Vyplatili sme jej odchodné podľa ZP, nakoľko ide o prvý odchod do dôchodku a nevyčerpanú dovolenku z roku 2010. Problém vznikol pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne. Softvér samozrejme z príjmu nevypočítal žiaden odvod do niektorých fondov /NP, DP, ÚP, IP/, nakoľko nemala opracovaný ani jeden deň. Len za zamestnávateľa úrazové poistenie. Je to síce v súlade so zákonom 461/2003 Z.z. §140, ale teraz neviem,či je to správne, lebo ani na sociálnej poisťovni mi nevedeli dať odpoveď, lebo že sa s tým ešte nestretli, či v tomto prípade, keď ide o odchodné sa tieto fondy majú platiť, alebo nie aj keď neodrobila nič a mám počka týždeň, kým sa im vráti vedúca z dovolenky. Kedže potrebujem rýchlo poslať ELDZ, môže mi niekto poradiť. Musela by som tieto odvody dopočítať ručne a príjem uviesť aj do ELDZ. Tvorcovia mzdového softvéru tvrdia, že je to v poriadku.
Ďakujem vopred.
Naposledy upravil lubocka : 09.08.11 at 09:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    z odchodného sa platia všetky odvody ako aj z odstupného

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    lubocka Pozri príspevok
    Ja viem, ale kedže nemá ani jeden deň odrobené a je na PN, nevypočíta mu softvér odvody, lebo podľa zákona o soc. poistení, v čase PN nie je povinný platiť odvody iba do zdravotnej poisťovni. Tu je ten háčik. Tak teraz neviem.
    je to tak, z odstupného či odchodného sa plati fondy....ale v tvojom prípade, ak za mesiac nemal žiadnu ani hodinu odpracovnú a vyplácaš mu odstupné , ZP sa zrážajú fondy do max. mesačnej výšky(základu) a z výplaty zamestnanca zrážaš iba ZP a daň preddavkovú....
    a zamestnávateľ prispieva do ZP a UP (SP) inak nie.....nemusíš....podľa zákona o soc. poistení § 140

    lubocka je offline (nepripojený) lubocka

    lubocka
    Ja viem, ale kedže nemá ani jeden deň odrobené a je na PN, nevypočíta mu softvér odvody, lebo podľa zákona o soc. poistení, v čase PN nie je povinný platiť odvody iba do zdravotnej poisťovni. Tu je ten háčik. Tak teraz neviem.

    lubocka je offline (nepripojený) lubocka

    lubocka
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Môj názor je podobný, ale zaujímavé je, ža ani pracovníčky v soc. poisťovni nevedia zaujať jednoznačné stanovisko.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    lubocka Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Môj názor je podobný, ale zaujímavé je, ža ani pracovníčky v soc. poisťovni nevedia zaujať jednoznačné stanovisko.
    mne taký výkaz SP v Poprade vrátila a napísala, že si mám naštudovať zákon, popr. pozrieť na ich inter. stránke, popr. telefonické info....overila som si to so správcom programu (Kros) a zavolala som na pobočku a pán sa mi ospravedlnil, že výkaz ako tipoval do PC, zabudol dať poček kalend. dní.....a povedal mi sucho iba prepačte......
    je to na 10000% oki......

    lubocka je offline (nepripojený) lubocka

    lubocka
    Ešte k príspevku. A ako je to s invalidným poistením v tomto prípade. V § 140 sa poistné na invalidné poistenie nespomína. To sa neplatí ani v tomto prípade?

    erah je offline (nepripojený) erah

    erah
    Prosím o radu v podobnom prípade.
    Zamestnanec bol na PN od 4.11.13, dňa 27.2.15 doručil ukončenie PN, práce schopný od 28.2.15./sobota/ Dňa 28.2.15 mu bol rozviazaný PP dohodou zo zdrav.príčin - inval. nad 71 %. Ukončila som PP správne, aby keď budem vyplácať odstupné, aby sa to počítalo že neodpracoval ani 1 deň a odvody do SP by boli iba na úrazové poistenie? Alebo mal byť PP ukončený ešte 27.2.15? Môžete mi niekto poradiť?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    J+K Prac.pomer mohol byť ukončený 27.2.2015, vtedy by zam-nec neplatil odvody na SP, lebo by všetky dni bol práceneschopný.
    erah ďakujem za skorú odpoveď. ešte ak môže, ak sme ukončili PP 28.2./sobota/ musí mať z odstupného všetky odvody? aj keď to nie je prac.deň?
    J+K sociálne poistenie by malo byť odvedené z VZ za jeden deň /teda max. strop/28x1/, tu sa VZ prepočítava na kal. dni, nie na pracovné .
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.