Zavrieť

Porady

Velkorozmerove okna - hlinik alebo plast?

Aktualne potrebujem vyriesit otazku okien na nas dom.

Mame vela presklenych ploch (celkom je to cca 80m2 okien) navyse v dennej casti su tieto okna vo velkych formatoch (napr. v jedalni cca 5x2,7 ... rozdelene na 4 casti, z toho len jedny posuvne dvere na terasu... ale viac by sa mi pacilo rozdelenie na polovicu a druha polovica posuvne dvere... ale zase nechcem aby dvere boli tazke a tazko sa otvarali... ) ... plus mame 3 rohove okna od zeme po strop...

Stale nemam jasno, co zvolit. Mam len malo cenovych ponuk. Chcem oslovit dalsie firmy, co vyrabaju aj plastove okna, len stale riesim, ci vobec mozem nad plastom uvazovat. Jasno mame len v tom, ze okna budu s trojsklom a dekor tmavsia seda az antracit obojstranne.

Jedna z cenovych ponuk od firmy, co robi aj plast aj hlinik je v oboch pripadoch priblizne rovnaka, co sa mi zda zavadzajuce. Myslim si, ze cenovu ponuku na plast nadsadili, aby sme si vybrali hlinik...

Mame k dispozicii posledne peniaze, uz viac navysovat uver nebudeme a potrebujeme za tieto peniazky dom dorobit a preto sa snazime rozumne usetrit, kde sa bude dat... pripadne sa utvrdit, ze ponukana cena je primerana...

Snazim sa preluskat aj starsie temy ohladom okien, ale zatial som nenarazila na podobny problem.

Dakujem za akykolvek postreh, napad, inspiraciu ci radu
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
mendo933 Pozri príspevok
Zo zoznamu plastov ma trocha prekvapilo geneo, ze nevedia vsetko spravit. 88+ len potvrdzuje ze je to kvalitny profil za prijatelnu cenu. Hlavne sa vyhnut suflikantom, ktori naslubuju hory doly a po zaplateni ziadna ochota. To ohovoaranie na ine profily by ma velmi zaujimalo, kto aky profil obhajoval. ja mam trocal po celom obvode vystuz, ostatne neviem. Z hlinikovych profilov co si uviedla mi najlespie vychadza Sulko, aj ked ten profil nepoznam ma najsirsiu stav hlbku a Uf ramu 1,7 co je na hlinik v poho ani si nemyslim ze si na zaciatku, ja to vidim inak
Nečítal som to celé.Ale to ,že z toho ,alebo toho profilu dokážu vyrobiť všetko ,nezávisí ani tak od profilu ,ale od podvodníkov a šuflikantov ,ktorých zaujíma zákazník len dovtedy kým zaplatí.Všetky profily majú svoje rozmerové hranice.Väčšinou okolo 2,3m na dĺžku.Potom je nutný spojovací profil alebo dilatácia.Odporúčam si tieto veci overiť skôr ako niečo kúpite.Vyrobiť sa dá aj 6m okno,ale výdrž má minimálnu.Ak vám budú predajcovia tvrdiť ,že ich profil môže byť aj dlhší ,ako 2,3m pýtať si to od nich písomne ,su na to certifikáty ,ktoré vystyvujú výrobcovia profilov nie firmi vyrábajúce okná.
S týmito vecami som robil dosť dlho na to aby som mohol kľudne napísať ,že okno väčšie, ako 230 cm by som nikdy nekúpil.Možno vám vydrží záruku,ale je to hranica únosnosti,ak niečo nejaký materiál alebo stroj pracuje dlhodobo na hranici svojej únosnti tak sa mu prudko znižuje celková životnosť.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
addo77 addo77

addo77 je offline (nepripojený) addo77

Tak ako ostatni - na dvere a velkoformatove otvarave okna-kridla hlinik (dovod vid. alltracboy) .. obycajne okna kludne plast. Al-okna mozu byt kludne aj z polskeho profilu... tu je dolezite hlavne kovanie - na to si daj pozor. Hlinik je rovnako drahy - kovanie sa da spravit aj velmi lacno a je to poznat. Dalsi aspekt ako vravel 220870 je farba. Pokial chces farbu nie bielu tak ber hlinik. Vyberies si z mnozstva farieb a to bez priplatku, a su to striekane praskove farby nie kadejake folie co sa trhaju, zmrastuju a pod. (striekaju sa uz dokonca aj drevodekory ).
1 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a este by som mozno odporucal na tie velke okna dat hrubsie skla a snad aj bezpecnostne folie. Teda ja mam okno cca 2,2x2,2 sklo 6-14-4-16-4 a ked na to synator poklepe tak sa to okno cele vlni snad to nepraskne, ale je to taky divny pocit.
1 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

hmm neviem aky standard. Ale vseptembri minuleho roka mi ziadny vyrobca z profilu Shueco AL nevedel spravit drevo dekor. Ine profily ako heroal tusim robili aj dekor, fenestra vtedy mala neaky spanielsky profil tak som ani neoslovoval.
Andreas ak riesis plasovy profil schueco tak za tu cenu sa daju aj hrubsie a novsie profily,sice v AL su spicka, v plaste su aj lepsie profily.Ak by si mala zaujem mozem poslat spravou kontakt na jednu firmu co robili aj mne a robi z trocal 88+ a kovanie winkhaus aktiv pilot, mam od nich aj zasuvacky.
Pri hliniku treba brat do uvahy aj to ze maju odost horsie tepelno izolacne vlastnosti, a plati aj to cim nizsia cena Al profilu tak su tie tie vlastnosti horsie.
napr. schuco AWS 70 Hi (co je uz drahsi profil) Uf ramu -1.7Wm2K
AWS 65 Uf-2.2 Wm2K
heroal 65 Uf = 1,9 – 3,2 Wm2K
trocal 88+ Uf ramu s vystuzou 1.0m2K

Ja viem ze cisla nic nehovoria a nie kazdy sa snazi mat NED,PD a pod. ale pri oknach na cely dom treba aj stym ratat. U mna keby som vsade dal hlinik spravilo by to uz dost a nedal by som hlinik ani keby bol za cenu plastu. U vchodovych dvier som to ozelel , tam by som to nemenil za plast.
Tam by sa naslo tiez lepsie riesenie ale nestalo by to 1400€ ale 3500
Naposledy upravil mendo933 : 19.08.11 at 20:42
1 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

odpovedal mi zastupca firmy Deceuninck, ze nedokazu vyrobit ramy nasich rozmerov... ze doporucuju hlinik alebo okna rozdelit tak, aby plocha skla bola maximalne 2,3m2 ... hm... to by bolo delenia a delenia na milion prtavych okienok...
1 0
qwertin qwertin

qwertin je offline (nepripojený) qwertin

Máme zasklennú plochu 2,5x 7,8 rozdelenú na 6 častí, trojsklo, v strede je odsúvacie, výklopné, tam sme dali pre istotu dvojsklo, profil gealan,
mame ich od roku 2008, absolutna spokojnost, robila to firma paket,
teraz sme chceli, aby nam dorobili žalúzie a sieťky, ale zatiaľ sa neozvali.
Aj cena za celý dom, bola mimoriadne priaznivá, jedna z naozaj mála vecí,
pri našej stavbe domu, na ktorú si nemôžeme sťažovať.
1 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

no aj toto je novinka... povodne sme mali naceneny profil 76 ... a teraz ideme do tej 86 SI ... nie az Air ... ten este nema ceny... a bude tam trojsklo samozrejme... (tepelne straty su mi prednejsie ako tepelne zisky)

tie drevene okna som ja chcela take ako seda patina... akoby vyblednuta farba... a nejde to... bud bude namoreny do standardov, cize zlte a cervene odtiene plus teda orech tmavsi, ale stale je tam nadych do bordova... ale bude stale vidno krasne struktura dreva... alebo si ho date nastriekat za priplatok do lubovolnej RAL farby a to vyzera ako daky lacny plastak a struktura dreva je fuc... mne to pripominalo ako keby si niekto vzal do ruky najhorsi stetec a natrel to drevo... fakt otrasne... zdialky to bude vyzerat priserne a ze ide o drevo bude vediet len majitel... a to je skoda zase podla mna... drevo je krasny material... plus teda co sa mne este na tych standardnych odtienoch nepacilo bolo to, ze ked uz dam nejaky odtien, tak podla mna aj zvysok nabytku by mal byt v tejto farbe... a tu bol opat problem... orech nabytkovy je uplne inej farby ako bol na okne... slivka, hruska vobec nie je a tie sa mi pacia na nabytku napriklad.. plus tie svetlunke az do biela odtiene laminatiek (napriklad) su uplne ine odtiene ako najsvetlejsie drevo...

ako som uz pisala viac krat, tak my sme orientovany na sedu a beton... takze vsetko bude v tychto odtienoch... biela, seda, tmavsia seda, antracit... cierna nikde (velmi neprakticka hlavne na nabytok a podlahu) ... v zaklade chcem farebne neutralny dom a farebnost doladim lahko vymenitelnymi doplnkami podla aktualnej zatazenosti na konkretnu farbu...

ale vratim sa k oknam (vedela by som sa na farby a hlavne "oda na sedu" ) rozpravat cele hodiny

plastove okna sme mali dvoch favoritov... jedna firma mi ani jediny raz nezavolala... tak sa nebudem pchat... a druhu dohodil kamarat za vynikajucu cenu, obojstranne folia, trojsklo, rovnaky profil ako ta prva firma... ale doteraz nam nedohodol stretnutie... takze opat... mam na haku takychto ludi, ked vie urobit cenu a dalej ho nic nezaujima... tak sme zvolili zlaty stred a skoncili sme pri tom aluprof 86 si
1 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Presne takéto okná,farbu aj profil dávali na jeden dom,kde som robil hrubú stavbu.Boli plastové,posúvne,veľké.Boli aj drahé,ale dali sa urobiť.Treba však vybrať správnu firmu a správny profil so správnou výstuhou..Pokiaľ viem,nemajú s nimi problémy.Tuším im ich robili v LM,Gepard?Neviem isto,pokúsim sa zistiť viac.V takomto prípade by som sa na poľský trh neobracal (ja v žiadnom...).
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

To rozdelenie na 4 časti toho veľkého "auslágu" 5 x 2,7 m je z technického hladiska logické, neviem si predstaviť manipuláciu s portálom o váhe cca 220 kg. Je potrebné myslieť i na to, že okno sa môže v budúcnosti i rozbiť a manipulácia s takou veľkou okennou tabuľou môže byť technický problém.

Čo sa týka materiálu rámov, či hliník alebo plast, treba porovnávať okrem ceny i tepelnoizolačné vlastnosti jednotlivých materiálov a či výrobca plastových profilov má v portfóliu laminovaciu fólia na profil vo farbe akú hladáš.

Neviem ako teraz ale v minulosti bol dosť veľký cenový rozdiel medzi plastom a hliníkom
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

tommi_d: presne o tej vahe som pisala... ze vzhladovo by sa mi pacilo viac na polovicu ale asi to nema logiku... ja sa s tym zmierim ... ale v drvivej vacsine su okna pevne... a tie su vacsich rozmerov... a cena hlinik vs plast bol od tej firmy rozdiel asi 2000e... co pri cifre za hlinik bola uz zanedbatelna ciastka...

ozaj a zabudla som este... pri takych rozmeroch davaju bezne bezpecnostne folie, alebo treba priplacat? a chceli by sme aj zrkadlove folie... na tie sa ma napriklad ani len neopytali v jednej firme... pripadne maju vyznam pri trojskle, pretoze som videla fotku z jednej novostavby, kde to trojsklo sposobilo lamanie svetla akoby tam zrkadlovka bola... a pritom nebola...
Naposledy upravil andreaS : 10.08.11 at 10:15
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

plastove dvere stoja z prd.. myslel som ze spravim dobre ak kupim geneo co by mohol byt jeden z lepsich profilov a tie dvere proste klesaju. je tam trojsklo cca 2100x900.. tazke ako prasa. Na dvere urcite hinik, usetris si kopec nervou.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Na veľké dvere určite hliník, zvyšok plast. Na vchodové dvere do domu stačí plast, ale obrovské dvere-napr. odsúvačky by som dala jednoznačne hliník. Pozisťuj si aj z akého profilu tieto firmy robia.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

zatial dakujem za rady

a cakam na dalsie postrehy
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

vchodove jednoznacne hlinik, to su najpouzivanejsie dvere. ked mas prachy.. ked nemas ta nieje co riesit. Mne robila okna a dvere fenestra z profilu geneo a musim teda povedat ze som bol velmi sklamany.
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

alltracboy Pozri príspevok
vchodove jednoznacne hlinik, to su najpouzivanejsie dvere. ked mas prachy.. ked nemas ta nieje co riesit. Mne robila okna a dvere fenestra z profilu geneo a musim teda povedat ze som bol velmi sklamany.
No vidis, mne robila Fenestra okna z profilu Rehau a vladne u mna spokojnost.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Tak hlinik je urcite kvalitnejsi a stalejsi material, ale zase drahsi. Ta 5 metrova sranda bude urcite delena aj kvoli vetru a kvoli manipulacii. Skuste oslovit viac firiem a zistit cenovy rozdiel. Zase naveky ich mat nebudete, to si mysleli aj v r.1970, ze okna maju uz navzdy, aj tieto budu casom trapne a nemoderne. Ak budu hlinikove prilis drahe, tak by som kludne bral aj plast.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Ak tlacia peniaze a je to mozne vyrobit z plastu tak radsej zainvestovat do kvalitnejsieho plastu ako do neakeho suvixu hlinika. Ak hlinik tak Schuco a to su potom uz ine ceny, hlavne za tu velku 5m stenu s HS portalom by ste sa nedoplatili. Pri tak velkych oknach a 3skle vyberat z tych hrubsich profilov trocal 88+, salamander bluevo, geneo s vystuzou...
Pri tak velkych oknach neviem ci je antracid dobra volba, na slnecnych stranach aby sa casom nekrutilo a nezosedivelo, ale to je uz esteticka stranka veci.
Vchodove bez debaty hlinik, je to parada. Rok mam namontovane a ked ich idem zavriet malickom tak ma vzdy potesi to krasne cvaknutie, toto u plastakov clovek nezazije.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

www.josko.at
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

mendo933 Pozri príspevok
Ak tlacia peniaze a je to mozne vyrobit z plastu tak radsej zainvestovat do kvalitnejsieho plastu ako do neakeho suvixu hlinika. Ak hlinik tak Schuco a to su potom uz ine ceny, hlavne za tu velku 5m stenu s HS portalom by ste sa nedoplatili. Pri tak velkych oknach a 3skle vyberat z tych hrubsich profilov trocal 88+, salamander bluevo, geneo s vystuzou...
Pri tak velkych oknach neviem ci je antracid dobra volba, na slnecnych stranach aby sa casom nekrutilo a nezosedivelo, ale to je uz esteticka stranka veci.
Vchodove bez debaty hlinik, je to parada. Rok mam namontovane a ked ich idem zavriet malickom tak ma vzdy potesi to krasne cvaknutie, toto u plastakov clovek nezazije.
Ta 5m stena je najvacsia... inak mame 4 presklene rohy este ... Ak si dobre pamatam, tak cenova ponuka na tu 5m stenu bola okolo 4000e ... kamaratka ma za polovicu plastove okna aj so zaluziami a parapetami na ich malom bungalove ... Aj sme rozmyslali, ze tato jedina stena by sa dala do hlinika a zvysok plast...

Farbu by sme radi volili tmavsiu sedu, antracit zo vzorkovnika sa mi zda az moc tmavy... a zase farbu striebornu nechceme... Tohto sa aj ja bojim, ze by mohli nastat problemy teplo vs tmava farba.

Prave som dokoncila vypis okien s pridanim obrazkov A idem rozposielat... sama som zvedava ako rychlo pridu ponuky a ake budu rozdiely tentokrat davam vypracovat vylucne plast, o hliniku sa ani nezmienim, aby som sa vyhla preceneniu plastu aby sme zvolili hlinik

Zatial velka vdaka vsetkym
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

na Al shueco som mal naj ponuku z Aluplast PD(maju aj v ZA pobocku)
dalo by sa to spravit aj z plastu, len zalezi kolko tam chcete mat priecok. Len na prirovnanie zasuvacky 2x2,3m,trocal 88+ obojstranna laminacia ,3-sklo TGI, kovanie PSK ovladany len kluckou 1000€.
Dalsia vec u takych velkych okien cez zimu pocit chladu a cez leto treba tienit inak sauna a ext. tienenie tiez nieje lacna zalezitost.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať