Zavrieť

Porady

Predaj bytu a neuhradené záväzky pôvodného vlastníka

Zdravím všetkých poraďákov.
Potrebujem sa popýtať, ako by ste riešili situáciu, ktorá u nás vznikla. Máme bytovku so 6 bytmi a zriadené SVB vo vlastnej správe. Na najvyššom poschodí bývala jedna rodinka, ktorá sa odsťahovala do rodinného domu a byt prenajímali kadejakým živlom - ožranom, Cigánom a pod., aby sa nám všetkým pomstili. Zároveň sa byt snažili predať. Dlhodobo platili všetky platby neskoro voči termínom, ktoré sme mali stanovené v platnom domovom poriadku schválenom nadpolovičnou väčšinou vlastníkov, hoci mali tri príjmy a štvrtý z prenájmu, takže v peniazoch u nich problém byť nemohol. Vznikali teda záväzky zo sankcií, mali nejaký drobný nedoplatok časti platby za vodné a stočné a drobný preplatok, všeho všudy 50€.
Byt teraz predali novým vlastníkom. Nakoľko od nich SVB stále požaduje uhradenie vzniknutých záväzkov, nebolo im vydané potvrdenie o uhradení záväzkov na základe zákona 182/1993. Oni si ale dali vypracovať svojím právnikom takéto potvrdenie a to použili na katastri nehnuteľností ako potvrdenie o tom, že voči SVB nemajú žiadne záväzky a teda byt môže byť bez problémov predaný.
Z nášho pohľadu je to ale jasný podvod, nakoľko takéto potvrdenie si nemôže predsa niekto vytvoriť len tak, hoci aj s právnikom, ktorý o SVB nič nevie, nemá účtovníctvo, nemá domový poriadok a zrejme nepozná ani zákony SR. To by predsa hocikto kto má hypotéku si mohol dať vypracovať potvrdenie, že nie je nič dlžný banke a tiež by mu to nemohlo prejsť, lebo by bolo podvodné.
Ako by sa takáto situácia dala riešiť, na polícii udaním, že tí a tí na základe toho a toho urobili podvod a aby to polícia riešila? Jedná sa síce o relatívne malú sumu, ale napriek tomu...

Okrem toho, s novými majiteľmi sa vraj dohodli, že im garáž odpredajú až o niekoľko mesiacov, resp. o rok, pričom im tvrdili, že elektrina do garáže je samostatná, resp. odpojená od bytu, čo nie je pravda a nových majiteľov teda taktiež takto podviedli. Zároveň ostatní majitelia výslovne nesúhlasia s takýmto stavom, garáž je súčasťou bytovky a je príslušenstvom k bytu, takže by mala byť predaná spolu s bytom. Ako riešiť toto? Je na to nejaká páka, ak nadpolovičná väčšina majiteľov nesúhlasí?

Vopred vrelá vďaka za každý názor a radu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Vymáhajte si dlh od pôvodného majiteľa - platobný rozkaz.
  Garáž je nebytovým priestorom, nie príslušenstvom bytu.

  verkaz je offline (nepripojený) verkaz

  verkaz
  Skúste dať podnet na kataster na odklad zápisu pre zistené nezrovnalosti. Mal by to urobiť predseda SVB.

  GC_DIABLO je offline (nepripojený) GC_DIABLO

  GC_DIABLO
  OK, zle som sa vyjadril u tej garáže, napriek tomu,ak nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov nesúhlasí s takýmto spôsobom predaja (pôvodne garáž nechceli predať vôbec...) , ako treba postupovať?

  Zároveň vo veci prepisu bytu na katastri, čo robiť? Napísať doporučený list na kataster s námietkou voči prepisu nehnuteľnosti a vysvetlením stavu?
  Napísať aj oznámenie na políciu kvôli prešetreniu možného porušenia zákona a podvodu?

  Predaj bytu a neuhradené záväzky pôvodného vlastníka

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.