Zavrieť

Porady

prepis bytu z rodicov na dceru

dobry den, potreboval by som radu pre moju priatelku. je jedinacikom a rodicia chcu prepisat 2 byty v osobnom vlastnictve na moju priatelku, len nevieme co je vyhodnejsie, a akym sposobom sa to vybavuje. hladame alternativu ktora by bola najlepsia a najlacnejsia. za rady vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    draik Pozri príspevok
    S tymi vzormi z netu opatrne, najma, ak su starsieho data. Pri nedostatkoch sprava katastra v lepsom pripade konanie iba prerusi.

    Áno, v lepšom prípade preruší. Ale stalo sa, že aj zastavil. Pri vypracovaní darovacej zmluvy si treba dávať pozor hlavne na tie náležitosti, ktoré vyžaduje katastrálny zákon. Ak je v zmluve viac nedostatkov, môže katastrálny úrad konanie aj zastaviť, ako sa to stalo v jednom prípade, ktorý som potom riešila. Jednalo sa tiež o darovaciu zmluvu. Hlavne si treba pozrieť § 42 zákona 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľnosti. Ja vyberám len to, čo sa týka zmluvy, čo musí obsahovať, aby bola prijateľná katastrom.

    § 42 ods. 2:
    Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
    a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
    b) právneho úkonu a jeho predmet, miesto a čas právneho úkonu,
    c) nehnuteľnosti podľa katastrálneho územia, pozemku podľa parcelného čísla evidovaného v súbore popisných informácií, pozemku evidovaného ako parcela registra „C“ alebo parcela registra „E“, druhu pozemku a výmery pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je stavba postavená, čísla bytu alebo nebytového priestoru, čísla poschodia, čísla vchodu a spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a na pozemku, prípadne na priľahlom pozemku, súpisného čísla stavby a parcelného čísla pozemku, na ktorom je dom postavený; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov, uvádza sa i podiel vyjadrený zlomkom k celku. (na tomto stroskotala darovacia zmluva,ktorú podal účastník pri vklade do katastra a bolo konanie zastavené).


    Odporúčam v prípade, že budete vklad do katastra a zmluvu robiť bez pomoci notára alebo právnika, aby ste si pozreli minimálne katastrálny zákon. Pri zastavení konania sa poplatok nevracia a potom vás čaká nové podanie a nový poplatok.
    A ešte podotknem, že katastrálny úrad skúma aj, či zmluva neodporuje zákonu, či zákon neobchádza a či sa neprieči dobrým mravom. Takže musí byť aj po právnej stránke v poriadku.
    Naposledy upravil GabiZ : 19.08.11 at 06:10

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    sharan11 Pozri príspevok
    dobry den, potreboval by som radu pre moju priatelku. je jedinacikom a rodicia chcu prepisat 2 byty v osobnom vlastnictve na moju priatelku, len nevieme co je vyhodnejsie, a akym sposobom sa to vybavuje. hladame alternativu ktora by bola najlepsia a najlacnejsia. za rady vopred dakujem.
    sharan11 Pozri príspevok
    dakujem za radu. darovaciu zmluvu som si stiahol teraz na nete.
    Mnohí to takto riešili a prerobili. Poplatok 66 € nie je malý a platiť ho viac krát (v prípade zastavenia konania) zato, že chcem ušetriť na notárovi alebo právnikovi sa nevypláca. Sú na nete aj dobré zmluvy, ale ten zákon si určite preštudujte, kým niečo podniknete. Zo skúseností viem, že na niektorých katastrálnych úradoch aj poradia. Prídete so zmluvou, či by vám ju nepozreli, aby bola z ich hľadiska v poriadku a potom podáte návrh na vklad do katastra. Ale nemôžem to tvrdiť o všetkých úradoch, lebo sú aj také, kde sa s vami ani nebavia a odporučia vás zase len a len k právnikovi. Ale za pokus to stojí, za opýtanie nič nedáš a podľa toho sa potom aj zariadiš.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sharan11 Pozri príspevok
    dobry den, potreboval by som radu pre moju priatelku. je jedinacikom a rodicia chcu prepisat 2 byty v osobnom vlastnictve na moju priatelku, len nevieme co je vyhodnejsie, a akym sposobom sa to vybavuje. hladame alternativu ktora by bola najlepsia a najlacnejsia. za rady vopred dakujem.
    Jednou z možností je darovanie, potom aj predaj.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sharan11 Pozri príspevok
    dakujem za odpoved. a mam dalsiu otazku. akou formou prebieha darovanie ???? riesi sa to u notara, a potom to staci dat na kataster ????
    ÁNo, tak.

    sharan11 je offline (nepripojený) sharan11

    sharan11
    Tweety Pozri príspevok
    Jednou z možností je darovanie, potom aj predaj.
    dakujem za odpoved. a mam dalsiu otazku. akou formou prebieha darovanie ???? riesi sa to u notara, a potom to staci dat na kataster ????

    sharan11 je offline (nepripojený) sharan11

    sharan11
    buchač Pozri príspevok
    ...to sú dve otázky ...

    Darovanie - aj u notára ...aj u advokáta ...alebo aj sám si môžeš darovaciu zmluvu vypracovať ....

    Kataster - nie , nestačí ........tam je dokonca nutné ...je to tzv. " Vklad do katastra " ...
    dakujem za radu. darovaciu zmluvu som si stiahol teraz na nete.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    S tymi vzormi z netu opatrne, najma, ak su starsieho data. Pri nedostatkoch sprava katastra v lepsom pripade konanie iba prerusi.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    akú hodnotu majú tie byty? Ak mi povieš, vedel by som Ti +- vypočítať, čo by si dal (resp. priateľka alebo jej rodičia) u notára za vypracovanie zmluvy spolu s návrhom na vklad a všetok servis okolo toho. A mal by si to (resp. priateľka alebo jej rodičia) vo forme notárskej zápisnice ako verejnej listiny.
    Naposledy upravil doktor23 : 19.08.11 at 10:45

    sharan11 je offline (nepripojený) sharan11

    sharan11
    draik Pozri príspevok
    S tymi vzormi z netu opatrne, najma, ak su starsieho data. Pri nedostatkoch sprava katastra v lepsom pripade konanie iba prerusi.
    toto ma tiez napadlo, tak si to dam este odobrit notarom.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ak by tie byty mali hodnotu dokopy 100 000,--EUR, za notársku zápsinicu by si mal zapaltiť cca 510 EUR + správny poplatok pre kataster, ktorý Ti notár dokáže znížiť zo 66,--EUR na 18,--EUR

    je to taká hrozná suma za to, že máš istotu?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    sharan11 Pozri príspevok
    dakujem za odpoved. a mam dalsiu otazku. akou formou prebieha darovanie ???? riesi sa to u notara, a potom to staci dat na kataster ????
    ...to sú dve otázky ...

    Darovanie - aj u notára ...aj u advokáta ...alebo aj sám si môžeš darovaciu zmluvu vypracovať ....

    Kataster - nie , nestačí ........tam je dokonca nutné ...je to tzv. " Vklad do katastra " ...
    Len na doplnenie info. v prípade zmeny vlastníka nehnuteľnosti zaniká pôvodné poistenie nehnuteľnosti a tak napriek tomu že by ste platili napr. pôvpdnú zmluvu rodičov vaša nehnuteľnosť po prepise vlastníckeho práva nie je poistená. viacej v článku tu :
    Naposledy upravil kopretinka : 01.05.17 at 09:46 Dôvod: vymazanie reklamy
    misoft Nič v zlom - ale táto informácia je už neaktuálna - pozri si dátum otázky a následných príspevkov - 6,5 roka!!!!
    Dávam preto neužitočné!
    kopretinka poisťovací agent.......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.