Zavrieť

Porady

problem so susedom (spolocna prijazdova cesta)

Ahojte. Mame so susedom spolocnu prijazdovu cestu ktora je napisana na nom, ale odjakziva to bola prijazdova cesta k nasmu domu, ktory inu prijazdovu cestu nikdy nemal a nema. Mame to potvrdene svedkom. Pravnik povedal ze sme v prave a minimalne vecne bremeno bude na tu parcelu uvalene a kedze dohodnut sa nechcel, tak sme ho dali na sud, ktory sa taha uz dva roky a tak stale nevieme na com sme. Da sa nejako zistit v akom stadiu to je? Sused ma totiz obrovsku zalubu strpcovat nam neustale zivot, nadava celej rodine, obzvlast zenam, povedla plota nam vysadil ovocne stromy,ktore ked vyrastu, neprejdeme tade ani pesi, nieto este autom. Da sa k tomu zavolat policia a odstranit to kedze je ten pozemok v sudnom konani alebo nie? Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Do súdneho spisu môžeš hocikedy nahliadnuť. Môžeš sa sťažovať u predsedu súdu na prieťahy.
    Obmedzenie suseda v dispozíziach s jeho pozemkom môže nariadiť len súd. Predpokladám, že súd zriadi vecné bremeno, ale nemusí byť zadarmo.

    § 151o obč.zák.
    (3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    culterone, Lubaba, rodina1, Danielle369, Flinstone
    5

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by si chcel kópiu konkrétnej listny zo spisu, oni ti to pošlú. Ale ty chceš videť všetko čo je tam. Prídeš ta, preukážeš sa a oni ti dajú celý spis na preštudovanie. Budeš vidieť, či tam on niečo nenapísal, nedoložil doklad ...

    Starosta môže riešiť susedské spory. Možno ak by si chcel právo prechodu a prejazdu vydržať, tam on dáva súhlas.

    culterone je offline (nepripojený) culterone

    culterone
    Mária27 Pozri príspevok
    Do súdneho spisu môžeš hocikedy nahliadnuť. Môžeš sa sťažovať u predsedu súdu na prieťahy.
    Obmedzenie suseda v dispozíziach s jeho pozemkom môže nariadiť len súd. Predpokladám, že súd zriadi vecné bremeno, ale nemusí byť zadarmo.

    § 151o obč.zák.
    (3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
    Dakujem Majka, staci tam zavolat, alebo treba prist osobne? Ak by sa to dalo pozriet cez internet, bolo by to asi najidealnejsie, ale to by som chcel pravdepodobne moc. Este by ma zaujimalo ci tam ma nejaku pravomoc starosta. Kvoli neustalym osocovaniam a slovnym utokom, ale neviem ci by to nieco vyriesilo.

    culterone je offline (nepripojený) culterone

    culterone
    Mária27 Pozri príspevok
    Ak by si chcel kópiu konkrétnej listny zo spisu, oni ti to pošlú. Ale ty chceš videť všetko čo je tam. Prídeš ta, preukážeš sa a oni ti dajú celý spis na preštudovanie. Budeš vidieť, či tam on niečo nenapísal, nedoložil doklad ...

    Starosta môže riešiť susedské spory. Možno ak by si chcel právo prechodu a prejazdu vydržať, tam on dáva súhlas.
    Diky Maria, presne o to pravo prechodu mi ide. Nasa rodina tade chodi 50 rokov. Mozes mi, prosim ta, napisat ako postupovat, v pripade ze by s tym starosta nemal skusenosti? Vydrzanie prava prechodu asi nieje to iste ako uvalenie vecneho bremena na pozemok cez ktory prechadzame, alebo je?

    problem so susedom (spolocna prijazdova cesta)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.