Zavrieť

Porady

Nové plastové okná poškodené popolom z cigariet!!!

Vedel by mi niekto poradiť, na koho sa môžem obrátiť, keď mi sused, ktorý býva nadomnou odklepkáva popol z cigriet nie do popolníka, ale priamo mne na parapety a na okná. Sú bielej farby a ostávajú na nich nepekné škvrny, ktoré nechcú ísť dole, mám zničenú celú parapetu a aj okno, a to len v jednej izbe, lebo len v tej fajčia z okna...stojí vôbec v tomto prípade aj nejaký zákon na mojej strane??? ďakujem
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Tak v prvom rade by som zrejme išla za susedom a skúsila sa s ním porozprávať, dohodnúť. Mohla by si to riešiť aj cez správcu, ale oni zväčša do susedských sporov nezasahujú. Aj keď v zmysle zákona o vlastníctve bytov existuje ustanovenie, podľa ktorého:
§ 11 ods. 5: Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Ak by sa so susedom nedalo, môžeš ho vyzvať písomne. Môžeš pritom využiť znenie nasledovných zákonov.
§ 127 Občiansky zákonník: Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

a § 11 ods. 1 zákona o vlastníctve bytov: Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

Celkom posledná možnosť je súd a následne vymáhanie škody. Nepíšeš, aké máte vzťahy, ale ja by som to najskôr riešila dohovorom, potom písomnými výzvami (samozrejme všetko v spolupráci so správcom) a až nakoniec zvažovala ďalšie kroky. So susedmi niekedy treba opatrne, lebo namiesto zhody môže nastať ešte väčší rozpor.
Naposledy upravil GabiZ : 26.08.11 at 10:42
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Takýchto problémov je veľa a bohužiaľ pre dobré susedské vzťahy sa im to toleruje. Doplácajú na to tí, ktorí s takýmito priamo susedia, či už je to prášenie kobercov z okien, odklepávanie popola z cigariet, vyhadzovanie špakov a pod. Ani Domový poriadok nepomáha.
Chceli sme to začať riešiť sankciami odsúhlasenými v DP ale k tomu je potrebné aspoň dvoch svedkov a nikto nechce byť menovaný.
0 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

verkaz Pozri príspevok
Takýchto problémov je veľa a bohužiaľ pre dobré susedské vzťahy sa im to toleruje. Doplácajú na to tí, ktorí s takýmito priamo susedia, či už je to prášenie kobercov z okien, odklepávanie popola z cigariet, vyhadzovanie špakov a pod. Ani Domový poriadok nepomáha.
Chceli sme to začať riešiť sankciami odsúhlasenými v DP ale k tomu je potrebné aspoň dvoch svedkov a nikto nechce byť menovaný.
Presne, to ma na tom najviac trapi, ze sa to toleruje, v akom state to zijeme, kde kazdy moze vsetko, niekto nici moj majetok a ja nemozem nic urobit??? Osobny dohovor nepomaha, ked sme ich zastavili a upozornili, odpovedali nam s usmevom na tvari, ze je to velmi zaujimave, lebo oni nefajcia. Budem to riesit cez bytove druzstvo, dalsimi pisomnymi vyzvami a napokon aj sudom ak bude treba, a o par rokov to dufam cele poriesi moj manzel, ked konecne zacneme stavat nas vysnivany domcek. Obdivujem ludi, ktori toto dokazu tolerovat cely zivot. A dakujem vam za rady.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

lydiada Pozri príspevok
Presne, to ma na tom najviac trapi, ze sa to toleruje, v akom state to zijeme, kde kazdy moze vsetko, niekto nici moj majetok a ja nemozem nic urobit??? Osobny dohovor nepomaha, ked sme ich zastavili a upozornili, odpovedali nam s usmevom na tvari, ze je to velmi zaujimave, lebo oni nefajcia. Budem to riesit cez bytove druzstvo, dalsimi pisomnymi vyzvami a napokon aj sudom ak bude treba, a o par rokov to dufam cele poriesi moj manzel, ked konecne zacneme stavat nas vysnivany domcek. Obdivujem ludi, ktori toto dokazu tolerovat cely zivot. A dakujem vam za rady.

Nezabudni na kom bude dôkazné bremeno = aspoň s 2 nezainteresovanými svedkami zdokumentuješ špak ležiaci na parapete a vypálivší fľak.
Zoberieš dáš na rozbor DNA.
Vyčísliš škodu.
Podáš na súd.
Súd ťa odkáže na obec - - na priestupkové konanie.

Začneš si búchať hlavu.

Dáš si plechový parapet.
0 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

rudopp Pozri príspevok
Nezabudni na kom bude dôkazné bremeno = aspoň s 2 nezainteresovanými svedkami zdokumentuješ špak ležiaci na parapete a vypálivší fľak.
Zoberieš dáš na rozbor DNA.
Vyčísliš škodu.
Podáš na súd.
Súd ťa odkáže na obec - - na priestupkové konanie.

Začneš si búchať hlavu.

Dáš si plechový parapet.
Ja mam plechovy parapet, ale je biely, ostavaju na nom tie vypalene flaky. Parapet mi vlastne az tak velmi nevadi, ale ide o okna, tie su tiez biele, a neviem si predstavit, ze by boli v imitacii dreva, lebo ta folia by bola na nich uz kompletne ohorena...tak vidite, co z toho vyplyva, vydrzat dva -tri roku a postavit si dom, ohradit plotom, tam vam. Ikto cudzi nemoze nic urobit...
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
... lenže, ani vtedy nebudeš mať "vyhraté" ... za pár rokov sa môže stať, že sa vedľa vás usadia naši čierni spoluobčania a ani vysoký, hoci dvojmetrový, plot ti nepomôže ...
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

To lydiana: Božia prostota...K prísp. č.6
Aj svoji ti dokážu urobiť zo života peklo. Možno ešte väčšie.
0 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

Tak toto az tak cierne nevidim, pretoze velmi vela zalezi od toho, kde si kupis pozemok, ked je to v ich blizkosti, tak tomu ver, ze za par rokov ich mas vedla seba....ale ak si ho kupis niekde v novej stvrti, tam sa oni nedostanu, pretoze nikto z nich neda 20 000 eur za pozemok, rozsiruju sa iba tam, kde uz su, neviem ci bohuzial alebo bohudik!
0 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

Bozia prostota?!
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Naivita najvyššieho stupňa. Okrem toho, ten zákon už niekomu pomohol?
0 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

Aj tak si myslim, ze v dome je to ine a sukromie je tam vacsie...na debila mozes natrafit kamkolvek pojdes, to mi je jasne, ale v bytovkach je jednoducho vela vlastnikov na malo m2...
0 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

Kvoli comu tu asi pisem? Neviem ani ci na to existuje nejaky zakoon, ved to pisem hned v prvom prispevku! A otazku mozes s kludom polozit aj takto, ci vobec nejaky zakon uz niekedy obycajnemu smrtelnikovi pomohol???
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

lydiada Pozri príspevok
Aj tak si myslim, ze v dome je to ine a sukromie je tam vacsie...na debila mozes natrafit kamkolvek pojdes, to mi je jasne, ale v bytovkach je jednoducho vela vlastnikov na malo m2...
To ešte nevylučuje kľud a poriadok v dome. Úplne úprimne, panelák, veľmi dobré pomery sa v ňom nezmenili od jeho zabývania. A nehovorím o jednej adrese. Paneláky, nepaneláky.
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

lydiada Pozri príspevok
Kvoli comu tu asi pisem? Neviem ani ci na to existuje nejaky zakoon, ved to pisem hned v prvom prispevku! A otazku mozes s kludom polozit aj takto, ci vobec nejaky zakon uz niekedy obycajnemu smrtelnikovi pomohol???
Zákon a poriadok. Keby bolo všetko v poriadku, boli by dobré súdne rozhodnutia.
V hore uvedenom zákone chýbajú podstatné veci od začiatku. Je tam priestor pre subjektívny názor sudcu. Ten zákon je prakticky zbytočný.
Mňa by naozaj zaujímalo, či niekto už vďaka nemu vyhral súdny spor.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...pamätám sa kedysi dávno,hádam 35 rokov dozadu, sme mali takýto problém s jedným nájomníkom ..môj tatík bol domový dôverník, ten chlap fajčil v okne a špaky padali 4 poschodia kdekade...ľudia sa sťažovali, nuž môj tato so mnou sme vyzbierali hádam za kilo špakov a milému fajčiarovi sme ich vysypali pred bytové dvere..jasné, tak,aby nás nikto nevidel....a potom sme my už nevideli suseda fajčiť z okna...a bol pokoj...ako výchovná metóda by sa to dalo použiť aj v tvojom prípade...ale ja by som radšej aj s popolom tie špaky nasypala
2 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

Mozno som prilis zaujata voci bytom, pretoze som vyrastala vo velkom dome, v tichej dedinke, na pozemku o rozlohe viac ako 10 arov, a byty vo vseobecnosti mi pripadaju ako klietky, v spolocnych priestoroch a chodbach sa citim ako kedysi na internate, urcite su moje tvrdenia ovplyvnene aj mojim detstvom, vsetko je zvyk, mozno aj na jedno aj na druhe sa da zvyknut...
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

lydiada Pozri príspevok
Bozia prostota?!
Nevypadlo ti náhodou "s" ?
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
lydiada Pozri príspevok
Mozno som prilis zaujata voci bytom, pretoze som vyrastala vo velkom dome, v tichej dedinke, na pozemku o rozlohe viac ako 10 arov, a byty vo vseobecnosti mi pripadaju ako klietky, v spolocnych priestoroch a chodbach sa citim ako kedysi na internate, urcite su moje tvrdenia ovplyvnene aj mojim detstvom, vsetko je zvyk, mozno aj na jedno aj na druhe sa da zvyknut...
..

..no 10 arov nie je zas nejaký amfiteater, myslím, že toto je o susedských vzťahoch a tie sú aj v rodinných domoch..pokiaľ sa nedá so susedom dohodnúť, aby ti neničil majetok, tak bojuj jeho zbraňami...lebo zákon v tomto prípade je na strašne dlhé lakte...
...a len tak medzi nami, popol z cigatery je ľahučký, málokedy spadne na spodnú parapetu,špak musí byť hodený cielene, inak dopadne volným pádom na zem, nie je parapet...to si si mohla odskúšať...a popol by ti okná nezničil,nemá takú silu horenia, aby poškodil plast...
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Aj u nás sa stáva, že sa zbierajú špaky a vysypú sa na rohožku tomu kto znečisťuje nimi okolie.
Ale je to zbytočné, len sa robí napriek. Bohužiaľ skoro v každom vchode sa nájde nejaký takýto neprispôsobilý ..............
0 0
lydiada lydiada

lydiada je offline (nepripojený) lydiada

pepsikova Pozri príspevok
..

..no 10 arov nie je zas nejaký amfiteater, myslím, že toto je o susedských vzťahoch a tie sú aj v rodinných domoch..pokiaľ sa nedá so susedom dohodnúť, aby ti neničil majetok, tak bojuj jeho zbraňami...lebo zákon v tomto prípade je na strašne dlhé lakte...
...a len tak medzi nami, popol z cigatery je ľahučký, málokedy spadne na spodnú parapetu,špak musí byť hodený cielene, inak dopadne volným pádom na zem, nie je parapet...to si si mohla odskúšať...a popol by ti okná nezničil,nemá takú silu horenia, aby poškodil plast...
Popol nema silu horenia??? spadol ti niekedy popol z cigarety priamo na pokozku? odskusaj si ty ako to pali...toto nie su flaky od cigariet, ved vidim co utieram z parapiet, a co mi ostava pod popolom...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať