Zavrieť

Porady

Koľko musím zaplatiť daň pri predaji domu ako FO?

Dobrý deň,
pozerala som už rôzne príspevky, ale nikde som to nenašla tak po lopate vysvetlené, že by som to tak mohla urobiť.
V roku 2009 som darovacou zmluvou dostala od rodičov dom. Ten som rekonštruovala, a chcem ho teraz v roku 2011 predať. Avšak nemám na danej adrese, kde sa dom nachádza trvalý pobyt. Podľa zákona by som teda mala zaplatiť 20 percent z predajnej ceny nehnuteľnosti ako daň z predaja.
V roku 2009 som po darovaní o 2 mesiace neskôr spravila znalecký posudok, ktorý je vo výške 62000,- EUR, dom chcem predať za 72000,- EUR. Môžem si túto hodnotu znaleckého posudku odpočítať z predajnej ceny? A ešte by som si z predajnej ceny odpočítala všetky bločky od roku 2009 na základe ktorých som rekonštruovala a daň by som zaplatila len z ostatkovej ceny.
Čiže 72000 - 62000 - bločky= daň z predaja nehnuteľnosti. Prosím poradte mi, nejak rozumne a jednoducho či je to takto možné. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Myslím, že má nárok na odpočítanie obstarávacej ceny, ktorá je zistená znaleckým posudkom v čase darovania podľa § 25 ZDP.

    Čiže od základu dane odpočítať cenu podľa znalca, výdavky na technické zhodnotenie a zdaniť 19%, nie 20% ako píše zadávateľka.

    Po 5 rokoch od nadobudnutia by takýto predaj bol oslobodený od dane.
    Naposledy upravil danushka : 27.08.11 at 14:44 Dôvod: opravujem úvod príspevku, ktorý bol odpoveďou na príspevok, ktorý bol vymazaný a už to nedávalo zmysel...

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Pri príjmoch z predaja darovaného domu je výdavkom
    cena veci, pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25 zákona o DP.
    Daň z príjmu je 19%, nie 20%.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Myslím, že už to tu niekde bolo riešené, ak by tvoji rodičia v deň darovania mali príjem z predaja domu oslobodený, mala by pre teba ako výdavok platiť cena uvedená v darovacej zmluve, alebo podľa znaleckého posudku ku dňu darovania.

    Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

    snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac Ivánuška
    Danushka a Kvaka :-), poradíte aj mne?
    Otec syna, ktorý chce rekonštruovať rod. dom, nadobudol vlastníctvo dedičským konaním od svojich rodičov, už je to viac ako 5 rokov, nebol nikdy využívaný na podnikateľské účely. Tento dom je lepšie darovať alebo dedením získať (syn je jedináčik). Keby to urobili takouto formou, tak sa nemusí platiť žiadna daň, či už z nehnutelností alebo z príjmu (vlastne žiadny nie je )? Je to čistá záležitosť? Alebo mi odporúčite iný spôsob? Dom ktorý získa syn, bude na vlastné účely, teda na bývanie. Dakujem krásne. Ak treba dalšie informácie, napíšem.

    Koľko musím zaplatiť daň pri predaji domu ako FO?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.