Zavrieť

Porady

preco nie fotovoltaicku elektraren?????

DOBRY DEN.VELMI MALO SA TU PISE FOTOVOLTAICKYCH ELEKTRARNACH...V MENSOM PODKROVNOM DOME.MNE TO PRIPADA TAKE JEDNODUCHE ....KUPIM ELEKTAREN ZA 15 TIS.EUR.ALE UZ NEPLATI VLASTNE ZA NIC....KURENIE NA EL.
Usporiadat
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

ideálne je, ak je fotovoltaická elektráreň všetkú elektrinu z nej predať do siete, lebo táto sa vykupuje 3x drahšie ako sa bežná elektrika predáva... preto ich vyrástlo toľko ako húb po daždi...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ano boli spekulanti ktori predavali fotovoltaicku energiu lebo to stat dotoval. A zasa ludska chamtivost zvitazila ked sa im oplatilo svietit na panely elektrikou z dieslovych agregatov. Ale uz sa veci zmenili a preto akoze zlacnela elektrika. Tusim uz nemusia elektrarne vykupovat tu energiu. Inak na vyrobu clanku sa vraj minie tolko CO2 , ze by sme mohli kludne spalovat fosilne paliva po celu zivotnost toho panelu. Podla mna je fotovoltaika taka ista nenavratna somarina ako solrany ohrev vody. Clovek ma pocit ako velmi setri, ale bez poriadnej statnej dotacie toho moc nenasetri.
1 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Ice dive Pozri príspevok
ideálne je, ak je fotovoltaická elektráreň všetkú elektrinu z nej predať do siete, lebo táto sa vykupuje 3x drahšie ako sa bežná elektrika predáva... preto ich vyrástlo toľko ako húb po daždi...
a pre seba kúpi za spriemerovanú cenu ?
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Ja, ako znamy odporca cirkusu znameho pod nazvom "ekologicke FVE" by som tu otazku otocil.
Preco vlastne FVE? Ekologicke to nie je ani nahodou, ekonomicky vyhodne je to len pre investora a vyrobcu, tak naco?

Dosledky:
1) "vdaka" FVE mame niekedy velmi pekny pohlad na krajinu. A pritom jedna FVE nam ledva vyrobi tolko elektriky kolko spotrebuju pomocne technologie normalnej jadrovky.
2) toho roku isla hore cena elektriky, hadajte preco? Pretoze sa tam premietaju 3x vysie vykupne ceny z FVE (inac cena elektriky ako takej medzirocne klesla - kriza)
3) FVE ako taka velmi dobre hori a neda sa hasit beznymi prostriedkami. Tak kto ma tu odvahu, nech sa paci dat si ju na RD
4) FVE vyraba elektriku presne v okamihoch, ked ju najmenej potrebujem, naopak, ked ju fakt treba, nevyrobi aji 1kWh.
5) Kedze "vdaka" sialenym ekozakonom sa musi vykupovat prednostne, vznika regulacny problem. Pretoze sa da v pohode odhadnut ako sa nam za den bude spravat konvencny zdroj, ale ako pojdu mraky, to nevyvesti ani vestkina Teodora. Skuste sa mrknut na Cesko, co su tam za problemy.

Ono je to cele strasny podvod, kde my vsetci platime do vrecak par spekulantov a cele to zastresuje stat pod ruskom honosneho nazvu "ekologicke zdroje"
Ale na tom fakt nic ekologicke nie je.

Jedina forma ako ma podla mna FVE zmysel je:
www.logitex.sk

v principe, co si vyrobim, to si spotrebujem a nezatazujem nikoho okolo aby mi za to platil.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

fotovoltaika má veľmi malú účinnosť, mám doje že tá kremíková vrstva dokáže pri súčasných technológiách zachytiť iba 8% /alebo žeby 18/ slnečného spektra.
Ale klasické primitívne solárne panely na ohrev TUV je podľa mňa ako úplného laika efektívne, však je to primitívny spôsob kde vlastne slnko ohrieva nejaký panel natretý na čiernu matnú farbu ktorá priťahuje teplo a je urobený nejaký "obeh" + výmenník.
zručný majster to musí zbúchať "za pár korún".
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a tiez sa nechvalia so zivotnostou jak fotovoltaickych panelov, tak na solarny ohrev vody. Udajne solar na vodu ma po dajme tomu 10tich rokoch o tretinu nizsiu ucinnost, mozno aj viac a zivotnost mozno okolo 15 rokov. Ked priemerna navratnost je 10 rokov tak to mozem milovat.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

čo vlastne je ten solár ? čo tam má tu menšiu životnosť?
myslel som viac-menej taký domáci solár zo starších tenkých plechových panelových radiátorov natretých na čiernu matnú farbu + rozvody k tomu.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

solar "kvapalinovy" sa oplati len ak ho robi clovek sam. Ano, je to primitivna vec, stacia tie radiatory a pod... Sice budu vsetci predajcovia tvrdit, ze to ma mensiu ucinnost ako ich vyrobok (v tom maju pravdu) ale je velky rozdiel medzi ucinnostou co ja viem 20% u serioveho vyrobku a dajme tomu 15% u home-made? Tie prachy tych 5% nikdy nevrati.

Na linke co som posielal sa mi paci ta jednoduchost. Bojler kupit musim tak ci tak, FV panelov bude cochvila (ked skoncia kontroly regulacneho uradu) na predaj za dobru cenu kopa. No a dva draty zo strechy do technickej dako natiahnem :-)
Zda sa mi to lepsia a hlavne bezudrzbova verzia home-made teplovodneho solaru.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

To sa ešte niekto nezamýšľal nad ekologickou záťažou FVE počas výroby a aká bude pri ich likvidácii po životnosti, len aby to neskončilo ako zo slávnym azbestom, samá výhoda a teraz kam s ním (ak ma nikto nevidí tak do járku pri ceste, možno o pár rokov sa budú takto povaľovať pri cesta aj panely).
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
pavol54 Pozri príspevok
To sa ešte niekto nezamýšľal nad ekologickou záťažou FVE počas výroby a aká bude pri ich likvidácii po životnosti, len aby to neskončilo ako zo slávnym azbestom, samá výhoda a teraz kam s ním (ak ma nikto nevidí tak do járku pri ceste, možno o pár rokov sa budú takto povaľovať pri cesta aj panely).
No s tým azbestom si totálne mimo. Panely - základ je kremík - mono alebo poly a to je obyčajné sklo. Na tom je zase sklo. Na odber prúdu predpokladám meď, trocha plastov a rám z hliníka. Takže ekologický problém nevidím.
Možno s tou podporou mohlo Slovensko počkať, kým vyspelé štáty so svojou spotrebou znížia ceny panelov. V horizonte pár rokov predpokladám, že to bude výhoda aj bez dotácie. Problémom stále je uskladnenie takto vyrobenej energie. Teraz idem na 35% a tých vyrobených 3,5 kW určite nespotrebujem, lebo svietim v noci a NB toľko nežerie.
Stále noviny pretriasajú dotované ceny za elektriku z FVE, ale kua prečo nikto neútočí na dotácie bane kdesi pri Novákoch, kde dotácia prevyšuje mzdy baníkov aj s odvodmi !!! Lenže tam ide dotácia priamo a my sa tešíme ako z takto zadotovaného uhlia vyrobíme elektrinu. Jadro je tiež lacné - akurát tam nikto nezapočítava náklady na výstavbu takejto elektrárne, a o likvidácii a skladovaní paliva radšej ani nepíšem. Takže zrovnávame nezrovnateľné. Druhá vec je, že by sa mi možno oplatilo vybudovať FVE, ak by mi štát zadotoval panely a meniče a ja by som predával kWh za 10 centov - to by som bol ako tie bane.
Konieckoncov sa všetci musíme správať tak ako nám naši zákonodarcovia nalinajkujú a to aj v dobrom aj zlom. Mne napríklad aj preto, že vyrábam elektrinu nebude nikdy priznaná podpora v nezamestnanosti, napriek tomu, že som zamestnanec a poistenie platím - a so sociálkou som na tom rovnako.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

lubko6394 Pozri príspevok
No s tým azbestom si totálne mimo. Panely - základ je kremík - mono alebo poly a to je obyčajné sklo. Na tom je zase sklo. Na odber prúdu predpokladám meď, trocha plastov a rám z hliníka. Takže ekologický problém nevidím.
Možno s tou podporou mohlo Slovensko počkať, kým vyspelé štáty so svojou spotrebou znížia ceny panelov. V horizonte pár rokov predpokladám, že to bude výhoda aj bez dotácie. Problémom stále je uskladnenie takto vyrobenej energie. Teraz idem na 35% a tých vyrobených 3,5 kW určite nespotrebujem, lebo svietim v noci a NB toľko nežerie.
Stále noviny pretriasajú dotované ceny za elektriku z FVE, ale kua prečo nikto neútočí na dotácie bane kdesi pri Novákoch, kde dotácia prevyšuje mzdy baníkov aj s odvodmi !!! Lenže tam ide dotácia priamo a my sa tešíme ako z takto zadotovaného uhlia vyrobíme elektrinu. Jadro je tiež lacné - akurát tam nikto nezapočítava náklady na výstavbu takejto elektrárne, a o likvidácii a skladovaní paliva radšej ani nepíšem. Takže zrovnávame nezrovnateľné. Druhá vec je, že by sa mi možno oplatilo vybudovať FVE, ak by mi štát zadotoval panely a meniče a ja by som predával kWh za 10 centov - to by som bol ako tie bane.
Konieckoncov sa všetci musíme správať tak ako nám naši zákonodarcovia nalinajkujú a to aj v dobrom aj zlom. Mne napríklad aj preto, že vyrábam elektrinu nebude nikdy priznaná podpora v nezamestnanosti, napriek tomu, že som zamestnanec a poistenie platím - a so sociálkou som na tom rovnako.

Ty máš inštalovaných 10kW ?

Pre seba ?


Nepredávaš PDS ???

Ak áno, prečo sa zastávaš tých veľkých?

PS1
Btw žaluješ sa tu ako poisťovne :
- aké je pre ne nevýhodné PZP
- ako na ňom strácajú

A pritom sa oň bijú .

PS2
Ty spotrebovávaš kW ? ( nie kWh ? )
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
rudopp Pozri príspevok
Ty máš inštalovaných 10kW ?

Približne áno, presne 9870 Wp.

Pre seba ?

Všetko sa predá ZSE E a ZSE D.

Nepredávaš PDS ???

Ak áno, prečo sa zastávaš tých veľkých?

Na veľkých môžem kašlať, píšem o sebe - alebo napíš v čom.

PS1
Btw žaluješ sa tu ako poisťovne :
- aké je pre ne nevýhodné PZP
- ako na ňom strácajú

A pritom sa oň bijú .

Tak to si trocha mimo. Však ja musím platiť poistné za čosi, čo nikdy nemôžem využiť. Pre objasnenie niečo ako PZP za auto, ktorému chýba motor aj kolesá. t.j. neschopné jazdy.

PS2
Ty spotrebovávaš kW ? ( nie kWh ? )
Matne si zo ZDŠ spomínam, že existuje rozdiel medzi výkonom a prácou. Teraz mám výkon 1652 W a doteraz som dnes vyrobil 56,272 kWh, alebo po slovensky na obed som mohol utiahnuť 3 motory po 2.5 kW a teraz by mi aj jediný asi zastal.


V texte
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Tak potom prečo sú tie panely také drahé najmä v bývalej sklárskej veľmoci s najbohatšími zásobami kremíku vhodného na výrobu skla? Asi to nebude len taká technologická jednoduchosť a čo nie je technologicky jednoduché má asi aj potrebu energetického zdroja pri výrobe, nie som odborník na výrobu kryštálov z nekovov, takže neviem posúdiť. voľakedy už dávno som sa niečo učil o kovoch, čo sa týka používania materiálov, čo sa prd rokmi mohlo dnes sa nemôže a čo sa dnes môže bude sa môcť aj zajtra?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
pavol54 Pozri príspevok
Tak potom prečo sú tie panely také drahé najmä v bývalej sklárskej veľmoci s najbohatšími zásobami kremíku vhodného na výrobu skla? Asi to nebude len taká technologická jednoduchosť a čo nie je technologicky jednoduché má asi aj potrebu energetického zdroja pri výrobe, nie som odborník na výrobu kryštálov z nekovov, takže neviem posúdiť. voľakedy už dávno som sa niečo učil o kovoch, čo sa týka používania materiálov, čo sa prd rokmi mohlo dnes sa nemôže a čo sa dnes môže bude sa môcť aj zajtra?
No ono je to totiž z hľadiska zloženia čistý kremík, lenže nie taký okenný, vázový, ktoré sa dajú jednoducho v našich sklárňach vyrobiť, ale monokryštál a to je akýsi balvan, ktorý je jediným kryštálom. Niečo ako je rozdiel medzi diamantom a uhlím. Oboje predstavuje ten istý uhlík, akurát tých diamantov je málo a je pomerne veľký problém ich vyrobiť.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

lubko6394 Pozri príspevok
Matne si zo ZDŠ spomínam, že existuje rozdiel medzi výkonom a prácou. Teraz mám výkon 1652 W a doteraz som dnes vyrobil 56,272 kWh, alebo po slovensky na obed som mohol utiahnuť 3 motory po 2.5 kW a teraz by mi aj jediný asi zastal.


V texte
To si kvôlivá 10 kW vybavoval všetky tie papiere ??
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Tak pre info:

1) fotovolticky panel krasne hori. Preto su aj FVE dobre poistene proti poziaru a ako sa uz da sledovat v TV, u susedov zacina kde tu ten kotuha dracik uradovat. Takze otazka na radio Jerevan: Ako budu "ekologicky" likvidovane FVE?
2) Cena vyrobenej elektriny zo vsetkych konvencnych zdrojov sa VZDY rata aj z cenou investicie do vystavby. To len alternativne zdroje su ten zazrak, ze sa draho postavia, draho vyrabaju, ale napriek tomu su ekonomicke a ekologicke. Kua....nieco tam nesedi....ale co by to mohlo byt?
3) Konkretne jadrovka, momentalna legislativa v celej EU tvrdo pozaduje a kontroluje vytvaranie vyradovacieho fondu - inac povedane kazda jadrovka si pocas svojho zivota MUSI nasporit na likvidaciu. ALe aj s tym sporenim stale dokaze robit elektriku za trhove ceny. A pohlad na druhu stranu, robia take cosi FVE? Odpoved: nie, nemaju z coho.
4) Stale opakujem, ze pokial mna niekto nuti platit do vrecka par spekulantom za predrazenu energiu, tak je to cele volovina. KEd su tie FVE take dobre a ekologicke, hodme ich do trhoveho prostredia. Ved predsa ekologicky aktivista si rad pre seba zaplati 3x drahsiu energiu, hlavne nech nie je z EMO. Ci nie?


Na zaver, ked chce niekto doma robit pokusy, nech sa paci, mozno vylepsi cosi pre nas vsetkych, ale nech prehoha nechce aby sme sa mu na tie zabavky skladali mi vsetci. Ja mam napriklad doma akvarium - ekonomicky totalne stratova vec, a preco aj odomna napriklad stat nevykupuje spinavu vodu po 100E/m3 ? Ja sa citim oproti majitelom FVE tymto diskriminovany :-) a pritom tiez je to o ekologii...
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
rudopp Pozri príspevok
To si kvôlivá 10 kW vybavoval všetky tie papiere ??
Myslím, že áno, ale tých papierovačiek bolo a je viac ako som si na začiatku myslel. Viac som dať nemohol, aj tak je to na celej južnej streche stodoly. Beztak som všetky tie bubáky nemal, ale vracia sa to postupne...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

lubko6394 Pozri príspevok
No ono je to totiž z hľadiska zloženia čistý kremík, lenže nie taký okenný, vázový, ktoré sa dajú jednoducho v našich sklárňach vyrobiť, ale monokryštál a to je akýsi balvan, ktorý je jediným kryštálom. Niečo ako je rozdiel medzi diamantom a uhlím. Oboje predstavuje ten istý uhlík, akurát tých diamantov je málo a je pomerne veľký problém ich vyrobiť.
Veď hovorím, aj diamanty vie ľudstvo vyrobiť ale nie lisom na víno ale podstatne pri väčšom tlaku a teplote a čase. Ale bavme sa o kremíku, to chce energiu, ktovie či je tam vôbec vyrovnaná energetická bilancia (vyrobí v našich podmienkach toľko energie čo sa na jeho výrobu spotrebuje?)
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Este par info k nakladom:

Cena a energeticka narocnost panela je len jedna cast. Nasledne je tam kopa hlikovych profilov - tiez nie zadarmo, zeleza napodobne. A tak isto VN rozvadzac, a samozrejme trafo (vacsinou olejove - lebo cena je cena, kaslat na ekologiu :-))
Takze zhrme si to, ak si vsetku tu energeticku narocnost zratame pri tak mizernej ucinnosti ako FVE pracuju dnes, lahko pochopime ze sa za svoju zivotnost nesplatia - preto su tam vykupne ceny 3x vyssie - inac by to neslo.

Ja len dufam, ze o par rokov pri tej ekologickej likvidacii nebudu velmi dymit...
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja by som povesal ze je to dobra vec, ale mozno niekde na sahare, alebo na pole, kde je polarny den skoro cely rok Keby som byval niekde v spanielsku tak si dam solar a som za vodou cely rok.. ale tu mi to nejak nevychadzalo. nieje tu az tak moc slnecnych dni, ale ked posledny tyzden som uz preklinal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať