Zavrieť

Porady

Sused stavia plot bez vymerania pozemku

Ahojte, môj starý otec má dosť vážny problém.

Mal so susedom spor o pozemok ktorý prehral a sused tak dostal nárok na asi 30% z nášho pozemku.
Ten však nemá fyzicky vymeraný. Je zakreslený v papieroch (v GP) ale na pozemku niesú žiadne geodetické značky /kolíky/ podľa kt. by mal ohrádzať časť pozemku.

Ohrádzanie a vymeriavanei prebiehalo tak že sused telefonoval s geodetkou a CEZ TELEFÓN MU RADILA ako má vymeriavať a on behal s pásmom a zatĺkal stĺpy. Tie potom riadne zabetónoval.
Je to pre boha v tomto štáte možné aby si niekto postavil plot na fyzicky nevymeranom pozemku od geodetov? Je to normálne?

Ak nie ako proti tomu postupovať?

Dedko bol na obecnom úrade podpisovať nejaký papier že súhlasí s realizáciou tej susedovaj drobnej stavby(plotu). Ale očakával že sused si to dá vymerať. Čo sa ale nestalo a vymeral si to sám po telefóne s geodetkou.

Prosím poraďte ako ďalej postupovať, sme v koncoch a starý otec aj s babkou sú z toho na nervy.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    Dildogripak Pozri príspevok
    Ahojte, môj starý otec má dosť vážny problém.

    Mal so susedom spor o pozemok ktorý prehral a sused tak dostal nárok na asi 30% z nášho pozemku.
    Ten však nemá fyzicky vymeraný. Je zakreslený v papieroch (v GP) ale na pozemku niesú žiadne geodetické značky /kolíky/ podľa kt. by mal ohrádzať časť pozemku.

    Ohrádzanie a vymeriavanei prebiehalo tak že sused telefonoval s geodetkou a CEZ TELEFÓN MU RADILA ako má vymeriavať a on behal s pásmom a zatĺkal stĺpy. Tie potom riadne zabetónoval.
    Je to pre boha v tomto štáte možné aby si niekto postavil plot na fyzicky nevymeranom pozemku od geodetov? Je to normálne?

    Ak nie ako proti tomu postupovať?

    Dedko bol na obecnom úrade podpisovať nejaký papier že súhlasí s realizáciou tej susedovaj drobnej stavby(plotu). Ale očakával že sused si to dá vymerať. Čo sa ale nestalo a vymeral si to sám po telefóne s geodetkou.

    Prosím poraďte ako ďalej postupovať, sme v koncoch a starý otec aj s babkou sú z toho na nervy.

    Ďakujem
    1, premerať
    2, rozmýšľať

    Dildogripak je offline (nepripojený) Dildogripak

    Dildogripak
    Premerané to máme, nejako to nesedí jeden rozmer nesedí o 90 cm

    a rozmýšľať? Nejako som nepochopil asi....

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    Dildogripak Pozri príspevok
    Premerané to máme, nejako to nesedí jeden rozmer nesedí o 90 cm

    a rozmýšľať? Nejako som nepochopil asi....
    Presne na to som myslel.

    Rozmýšľaj, načo vôbec rozmýšľať o 90 cm (či to stojí za to).

    Dildogripak je offline (nepripojený) Dildogripak

    Dildogripak
    Potrebujem vedieť ako sa voči tomu dá brániť alebo čo sa proti tomu dá robiť.
    Dal by si ty susedovi dobrovoľne 90cm zo šírky asi 35m pozemku keď ti súdom zobral 30% z tvojho celého pozemku?
    Nedal by som mu ani centimeter. "tak dobrému susedovi"

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no tak si zožeň geodéta, čo bude ochotný ti to zamerať presne podľa GPS súradníc... ja momentálne riešim podobný problém... mne sused zabral 150 m2 z môjho dvora a geodéta, čo by bol ochotný ísť toto riešiť som zháňal cca tri mesiace, lebo málokto je ochotný ísť tiešiť tieto veci... spravidla to končí na súde a pokiaľ zabratie pozemku nie je evidentné tak žiaden geodét do toho nepôjde...

    TomasHo je offline (nepripojený) TomasHo

    TomasHo
    Neviem, aky spor moze viest k tomu, ze pridete o 30% pozemku, ale predpokladam, ze tam uz v prvom rade boli nejake nejasnosti ohladom toho, co patri komu.

    Mne ked geodeti vymeriavali, vraveli, ze s beznym gps sa dostanu na presnost asi 10cm, takze nejake milimetrove presnosti len na zaklade geodetickych bodov.

    Ono podla mapy sa s pasmom da vymerat pozemok velmi presne - ja som si to spravil a ked prisiel geodet bolo to plus minus 10-15 cm.

    Vo vasom pripade nevidim ani tak problem s tym, ze si to sused vymeral s pasmom a geodetkou na telefone - ak mu radila dobre a on meral presne, tak to je rovnake, ako keby tam bola osobne. Skor bude problem s tym, kde vlastne ta hranica ma byt - to ste si mohli po tom sudnom spore nechat vytycit aj vy, nie?

    Pripajam sa k Rudoppovi - kaslat na nejake centimetre, ak z toho ma byt dalsi dlhorocny spor. U nasich starych rodicov mal stary otec neustale rozbroje zo susedmi, ze mu postavili dom 30 cm do jeho pozemku a odtial sa to vsetko poposuvalo. No co, daju zburat dom? Nedaju. Pokial ten pozemok nemate pri Slavine, ze by meter stal 1000 eur, tak s prepacenim sral to pes.

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    Dildogripak Pozri príspevok
    Potrebujem vedieť ako sa voči tomu dá brániť alebo čo sa proti tomu dá robiť.
    Dal by si ty susedovi dobrovoľne 90cm zo šírky asi 35m pozemku keď ti súdom zobral 30% z tvojho celého pozemku?
    Nedal by som mu ani centimeter. "tak dobrému susedovi"
    1, ide o to, či na súde vyhral právom
    2, ide o to, či to pre stakých nebude mať dopad (lepší je nezapárajúci sused

    Neviem

    Nepoznám.

    3, zásadná otázka je, koľko by nameral geodet pre súd.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    rudopp Pozri príspevok
    1, ide o to, či na súde vyhral právom
    2, ide o to, či to pre stakých nebude mať dopad (lepší je nezapárajúci sused

    Neviem

    Nepoznám.

    3, zásadná otázka je, koľko by nameral geodet pre súd.
    no ono tých meraní je aj tak viac... jedno meranie musí spraviť, aby vôbec zistil, čo má žalovať koľko metrov mu chýba... a súd si aj tak určí potom ďalšieho geodéta, ktorý by mal byť nestranný a ten to znova zameria...

    polož si však otázku či ti ten pás stojí za tie naťahovačky...

    Sused stavia plot bez vymerania pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.