Zavrieť

Porady

Pestovatelska palenica? Zivnost al. s.r.o?

Dobry den.moj problem je nasledovny: chcem prevadzkovat pestovatelsku palenicu ovocia (mal by som ju v prenajme) ktora z technickych pricin nemoze fungovat cely rok (a tam je ten poblem). keby som to robil ako zivnost musel by som aj v case mimo prevadzky (november az april) odvadzat odvody do zdravotnej a socialnej poistovne... alevsak niekde som cital ze keby zalozim s.r.o. a som v nej vedeny len ja nemusim platit nic.Pchopil som to spravne?Ak nie tak ma prosim opravte a povedzte mi svoj nazor co by bolo pre mna lepsie.A este aby som nezabudol...som zamestnany a chcem sa tomu venovat popri zamestnani.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No Ice dive po tých zmenách čo sa chystajú neviem či to tak ostane ako píšeš.

    Ale zadávateľ môže v podstate prerušiť živnosť na 6 mesiacov, kedy činnosť nebude vykonávať a vtedy nemusí platiť odvody. Je to tuším jednoduhšie.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no otázka je, aký veľký "zisk" očakávaš a na akú dlhú dobu uvažuješ s týmto podnikaním... nakoľko ak zarobíš/vyfaktúruješ menej ako 3948 € (tržby bez odpočítania nákladov) tak odvody do sociálnej poisťovne nebudeš platiť... t.j. je pre teba výhodnejšie byť SZČO minimálne v prvom roku, kým nevieš ako by ti to vynášalo... následne ak zarobíš viac ako 3948 € môžeš založiť sro a tá nemusí platiť zdavotné a sociálne odvody ako právnická osoba, avšak ak z nej budeš chcieť vybrať zisk, tak odvody budeš musieť zaplatiť...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No môžem,
    riešim skôr zmeny v odvodoch do SP a ZP. Čítaj napr. tu http://www.porada.sk/t175169-p9-odvo...ml#post1837789 čo sa chystá. Je tam mnoho linkov na články a podobne.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Xanti Pozri príspevok
    No Ice dive po tých zmenách čo sa chystajú neviem či to tak ostane ako píšeš.

    Ale zadávateľ môže v podstate prerušiť živnosť na 6 mesiacov, kedy činnosť nebude vykonávať a vtedy nemusí platiť odvody. Je to tuším jednoduhšie.
    no to nevie nik, či to takto ešte zostane, avšak páleníc je dosť, ľudia pália aj "bez" povolení... takže podľa mňa je jednoduchšie a lepšie začínať podnikanie so živnosťou a časom keď človek zistí, že bude v tom pokračovať tak založiť sro, predsa len živnosť sa ľahšie vybaví / zruší a je lacnejšia ako sro...

    mimkonr je offline (nepripojený) mimkonr

    mimkonr
    Xanti Pozri príspevok
    No Ice dive po tých zmenách čo sa chystajú neviem či to tak ostane ako píšeš.

    Ale zadávateľ môže v podstate prerušiť živnosť na 6 mesiacov, kedy činnosť nebude vykonávať a vtedy nemusí platiť odvody. Je to tuším jednoduhšie.

    Mozes mi prosim ta prezradit ake zmeny by mali nastat?Vysia dan za alkohol al. co mas na mysli?

    Dakujem

    mimkonr je offline (nepripojený) mimkonr

    mimkonr
    Ice dive Pozri príspevok
    no otázka je, aký veľký "zisk" očakávaš a na akú dlhú dobu uvažuješ s týmto podnikaním... nakoľko ak zarobíš/vyfaktúruješ menej ako 3948 € (tržby bez odpočítania nákladov) tak odvody do sociálnej poisťovne nebudeš platiť... t.j. je pre teba výhodnejšie byť SZČO minimálne v prvom roku, kým nevieš ako by ti to vynášalo... následne ak zarobíš viac ako 3948 € môžeš založiť sro a tá nemusí platiť zdavotné a sociálne odvody ako právnická osoba, avšak ak z nej budeš chcieť vybrať zisk, tak odvody budeš musieť zaplatiť...

    A do zdravotnej poistovne budem musiet platit hned od zalozenia?

    Dakujem.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano hned alebo si dáš nulové preddavky lebo to ako zamestnanec môžeš a doplatíš potom na další rok podľa RZZP

    Pestovatelska palenica? Zivnost al. s.r.o?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.