Zavrieť

Porady

Odmietnutie dedičstva?

Dobrý deň,

môj otec nás navždy opustil a predmetom dedičského konania sa stáva nehnuteľnosť + pozemok. Majetok sa má rozdeliť medzi mamu a mňa.
Zo strany mamy je však na mňa vyvíjaný nátlak, aby som slobodne pred notárom prehlásila, že sa dedičstva dobrovolne vzdávam. S touto možnosťou však nie som ztotožnená, pretože má v úmysle nehnuteľnosť predať, poplatiť dlhy a pravdepodobne by mi zostala na krku, pretože by nemala kde bývať.
S notárkou som sa chcela dohodnúť na nejakom rozumnom riešení vhodnom pre obidvoch, tá však som mnou odmieta komunikovať a rieši túto záležitosť výhradne s matkou, nakoľko sa dobre poznajú a je priklonená k jej verzii - že mám odmietnuť dedičstvo a ak tak neučiním, dá to na súd.
Preto vás chcem poprosiť, aké možnosti sa mi predostierajú? Aký ďalší krok môžem očakávať od notárky, pretože ak sa jej do mesiaca nevyjadrím, stratím možnosť dedičstvo odmietnuť a ona kvôli tomu tlačí na čas. Ako by ste postupovali vy? Ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

tinkt Pozri príspevok
Určite sa dedičstva nevzdávaj. Nemajú ťa ako zbaviť toho dedičstva. Je možné len videdenie od osoby po ktorej dedíš a aj to len vo fakt výnimočných prípadoch (dedič je závislý na drogách, nestaral sa o neho a podobne) a aj to sa nepodarí úplne vydediť.
Maximálne čo sprav je že pristúpiš na predaj nehnutelnosti aby sa mali z čoho vyplatit dlhy a polovia penazí bude tvoja. Myslm že toto je ovela lepšie riešenie
prečo by mala platiť matkine dlhy? nech nehnuteľnosť predajú,peniaze si rozdelia a každá nech naloží so svojou polovicou tak,ako uzná za vhodné.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Gina Er Pozri príspevok
prečo by mala platiť matkine dlhy? nech nehnuteľnosť predajú,peniaze si rozdelia a každá nech naloží so svojou polovicou tak,ako uzná za vhodné.
Gina Er - veď tinkt napísala presne to isté, aby mala každá svoju polovicu peňazí
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
choď za notárkou, ohlás sa, nech Ťa riadne poučí o Tvojich právach, o možnosti odmietnuť dedičstvo ... nech s Tebou spíše zápisnicu

čo sa týka poplatkov, možno je to myslené tak, že ak dedičstvo prijmeš, znášaš samozrejme poplatky u notára a súdne poplatky. Ak by si nič nededila, neplatíš nič
1 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Eulalia Pozri príspevok
Na www.zbierka.sk si pozri Občiansky súdny poriadok. Daj si tam do vyhľadávača úplne znenie, aby si to mala všetko pohromade. Zákon tam presne stanovuje, ako má notár postupovať pri prejednávaní dedičstva. A sú tam stanovené aj Tvoje možnosti, ako sa brániť nesprávnemu postupu notárky.

A po mame jej môžeš odkázať, že na ňu podáš sťažnosť na Notársku komoru
Presne tak. Ja len doplním.
§ 38 ods. 1: Na základe poverenia súdu je notár ako súdny komisár oprávnený viesť samostatne konanie o dedičstve smerujúce k vydaniu osvedčenia o dedičstve alebo k predloženiu veci súdu na vydanie uznesenia podľa § 175zd. Poverenie môže súd dodatočne meniť. Poverenie a zmena poverenia sú voči súdnemu komisárovi účinné, len čo mu ich súd oznámil.
§ 38 ods. 5: Úkony notára podľa odseku 1 sa považujú za úkony súdu.

§ 175i: (1) Ak konanie nebolo zastavené podľa § 175h, upovedomí súd tých, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú dedičmi, o ich dedičskom práve a o možnosti dedičstvo odmietnuť v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď súd dediča o práve dedičstvo odmietnuť upovedomil; túto lehotu môže súd z dôležitých dôvodov predĺžiť. Súčasne dedičov poučí o náležitostiach a o účinkoch odmietnutia dedičstva.
(2) Upovedomenie včítane poučenia doručí súd ( v tomto prípade notár) do vlastných rúk alebo ho dá ústne a v zápisnici uvedie, že sa tak stalo.

Takže ako bolo spomenuté, na matku nereaguj. Notárka by mala mať v prvom rade spísanú zápisnicu o predbežnom vyšetrení. Zápisnica o predbežnom vyšetrení sa spravidla spisuje s príbuzným zomretého alebo s jeho známym, ktorý je informovaný o osobných, rodinných a majetkových pomeroch zomretého; najvhodnejšie je, ak predbežné vyšetrenie vykonáva štátne notárstvo samo. Potom upovedomuje ostatných účastníkov, o ktorých je domnienka, že by mohli byť dedičmi a podľa priložených ustanovení notárka postupuje. Ak nie, môžeš podať sťažnosť na Notársku komoru, ako ti radili ostatní. Matke by som to len sucho oznámila tak, ako ona tebe a viac nekomentovala. Notárka by mala poznať svoje povinnosti a či už je jej známa, alebo nie, postupovať podľa zákona. A myslím si, že žiadna známa jej nestojí zato, aby prišla o svoju pozíciu. Ale ten občiansky súdny poriadok Zákon č. 99/1963 najmä piatu hlavu a konanie o dedičstve si prečítaj.
2 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

iriska Pozri príspevok
Gina Er - veď tinkt napísala presne to isté, aby mala každá svoju polovicu peňazí
hm,ja som to pochopila tak,že majú predať,vyplatiť dlhy a až potom,čo ostane,rozdeliť.a to je veľký rozdiel
0 0
Mireille Mireille

Mireille je offline (nepripojený) Mireille

Ďakujem vám všetkým. Ste zlatí!
Ešte by som sa chcela spýtať, do akej lehoty sa mám dostaviť za notárkou a oznámiť jej, že dedičstvo prijímam?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ja to vidím tak,že notárka má záujem o nehnuteľnosť a Ty si pre ňu prekážka,keďže mamu už "spracovala".Nebolo by to prvý ani poslednýkrát,keby sa to stalo.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ahojte,neviem,ci to davam do spravnej temy,tak mi prepacte... mam taku otazku, ze ci sa moze dedicstvo odmietnut,pripadne sa ho zrieknut v prospech ostatnych dedicov dopredu, teda hooodne vela rokov dopredu formou nejakeho notarom overeneho prehlasenia? citala som,ze sa to ma urobit do 1 mesiaca od vyzvy sudom... no da sa nieco take urobit aj vopred? dakujem.
p.s.: ak som neformulovala zrozumitelne,sorry.vysvetlim dodatocne
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

suzika1979 Pozri príspevok
ahojte,neviem,ci to davam do spravnej temy,tak mi prepacte... mam taku otazku, ze ci sa moze dedicstvo odmietnut,pripadne sa ho zrieknut v prospech ostatnych dedicov dopredu, teda hooodne vela rokov dopredu formou nejakeho notarom overeneho prehlasenia? citala som,ze sa to ma urobit do 1 mesiaca od vyzvy sudom... no da sa nieco take urobit aj vopred? dakujem.
p.s.: ak som neformulovala zrozumitelne,sorry.vysvetlim dodatocne
Nie, neda sa to.
Nikto sa nemoze dopredu vzdat svojich prav, ktore mu este len vzniknu.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

suzika1979
ahojte,neviem,ci to davam do spravnej temy,tak mi prepacte... mam taku otazku, ze ci sa moze dedicstvo odmietnut,pripadne sa ho zrieknut v prospech ostatnych dedicov dopredu, teda hooodne vela rokov dopredu formou nejakeho notarom overeneho prehlasenia? citala som,ze sa to ma urobit do 1 mesiaca od vyzvy sudom... no da sa nieco take urobit aj vopred? dakujem.
p.s.: ak som neformulovala zrozumitelne,sorry.vysvetlim dodatocne
http://tvnoviny.sk/zeny/top-tema/dedicstvo-a-dlhy.html
http://www.hudecova.sk/otazky.php
  • Dobrý deň, prosím Vás o informáciu či je možné vzdať sa alebo predať svoj dedičský podiel inému človeku (nie ďalšiemu dedičovi) ešte pred dedičským konaním. Ide mi o to že by si ten nededič vybavil dedičské konanie namiesto mňa a hneď by bolo dedičstvo na neho aj prepísané. Ďakujem.
  • Smrťou poručiteľa dedičstvo prechádza na dedičov. Dedičia môžu dedičstvo prijať alebo ho odmietnuť. Odmietnuť dedičstvo je právom každého dediča a uplatnením tohto práva prestane byť účastníkom konania o dedičstve. Po ňom však nastupujú ďalší testamentárni alebo zákonní dedičia. Vzdanie sa dedičského podielu v prospech človeka, ktorý nie je dedičom, nie je možné. V dedičskom konaní sa ale môžete nechať zastupovať na základe plnej moci, ktorú môže udeliť prakticky komukoľvek, komu plne dôverujete a ste si istí, že bude chrániť Vaše práva a oprávnené záujmy, a táto osoba Vás bude zastupovať. Po ukončení dedičského konania môžete voľne so svojim podielom nakladať (predať, darovať a pod.)
Dedičstvo vzniká smrťou poručiteľa - do tej doby neexistuje dedičstvo - teda sa nemôžeš vzdať/zrieknuť niečoho, čo ešte právne neexistuje.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

dakujem, myslela som si to. tak uz viem,preco sa moja sestra tak velmi hneva,ze brat dostal kus pozemku a ze ona chce tiez teraz dostat. ja s druhym bratom to nejako dopredu neriesime,pripada mi morbidne bavit sa o majetku,co mame dostat po smrti svojich rodicov. no nic.vysvetlim o co sa jedna. brat,ktory na tej casti pozemku /vlastne na pozemku mojich rodicov/ stavia dom a povedal,ze on uz potom nebude chciet z dedicstva nic. ma aj pred notarom overene prehlasenie. sestra zrejme vychadza sama zo seba a neveri mu. kvoli tomu su teraz v rodine problemy. pritom ona uz ma svoj vlastny dom,nechapem preco nedopraje braskovi mat tiez. tak dik za odpovede,majte sa pekne
0 0
expeeert expeeert

expeeert je offline (nepripojený) expeeert

Mireille Pozri príspevok
Ďakujem vám všetkým. Ste zlatí!
Ešte by som sa chcela spýtať, do akej lehoty sa mám dostaviť za notárkou a oznámiť jej, že dedičstvo prijímam?
Hlavne si dávaj veľký pozor nato, čo podpisuješ, kedže notárka koná tak ako koná a nenechaj sa do ničoho tlačiť - že nemá čas a podobne...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať