Zavrieť

Porady

Vstupné a pravidelné školenia BOZP

Na stránke http://www.instructor.sk/public/o_skoleni.asp som našiel túto informáciu:

"Zákon o BOZP ani iný predpis neurčuje pre vstupné a pravidelné školenia požiadavku na kvalifikáciu osoby, ktorá školenia vykonáva. Je teda plne na zamestnávateľovi, aký systém si pre výkon školení zamestnancov zvolí a zavedie."

Otázky:
1. To akože na vstupné školenia z BOZP nepotrebujem kvalifikovaného bezpečnostného technika (t.j. vlastného zamestnanca s kumulovanými funkciami)?

Ixo.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž ajobs
ixo
Na stránke http://www.instructor.sk/public/o_skoleni.asp som našiel túto informáciu:

"Zákon o BOZP ani iný predpis neurčuje pre vstupné a pravidelné školenia požiadavku na kvalifikáciu osoby, ktorá školenia vykonáva. Je teda plne na zamestnávateľovi, aký systém si pre výkon školení zamestnancov zvolí a zavedie."

Otázky:
1. To akože na vstupné školenia z BOZP nepotrebujem kvalifikovaného bezpečnostného technika (t.j. vlastného zamestnanca s kumulovanými funkciami)?

Ixo.
Samozrejme, že potrebuješ, ale môžeš to robiť 2 spôsobmi:
1. vlastným kvalifikovaným zamestnancom (môže, ale nemusí mať kumulované aj iné práce-podľa rozsahu činnosti firmy),
2. dodávateľským spôsobom ( t.z. zabezpečenie inou fyzickou alebo právnickou osobou, ktorá má oprávnenia na výkon takýchto činností).

ixo je offline (nepripojený) ixo

ixo
Tie dva spôsoby sú mi jasné, týkajú zabezpečenia vykonávania úloh pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (§12_330/1996)

Súhlasím s tebou, aj v §12, odsek 1 sa vraví o odborne spôsobilom zamestnancovi a v odseku 3 zase o jeho odbornej spôsobilosti.

Ak tomu dobre rozumiem, tak súčasťou úloh pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, sú aj vstupné a opakované školenia z BOZP.

Potom nechápem čo to tam majú na tej stranke vycapené za nezmysel?

Alebo sa mýlim ja??? Neviem.

polesko je offline (nepripojený) polesko

polesko
1. To akože na vstupné školenia z BOZP nepotrebujem kvalifikovaného bezpečnostného technika (t.j. vlastného zamestnanca s kumulovanými funkciami)?
Odpoveď na Tvoju otázku:
Vstupné školenie môžeš vykonávať aj Ty, ale ak si bol školený ako Vedúci zamestnanec bezpečnostným technikom BT. BT musí mať oprávnenie čiže kvalifikáciu.

Gonka je offline (nepripojený) Gonka

Gonka
IXO má pravdu, zákon o BOZP a ani žiaden iný bezpečnostný predpis nestanovuje, že školenia musí vykonať bezpečnostný technik.V prípade školenia o požiarnej ochrane to vyplýva priamo zo zákona, že ho musí vykonať iba technik PO.

Zdraví Vás, Gonka

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

karol.za
ixo
aj ja mám dotaz.
kto v tvojej firme plní úlohy na úseku BOZP,zákon ukladá buď vlastným zamestnancom alebo dodávateľsky.

Vstupné školenie sa vykonáva podľa osnovy-kto ju vypracuje? Vedúci ??? vie že ak zamestnanec obsluhuje elektrické zariadenia musí ho zaškoliť ako osobu poučenú /vyhl.o technických zariadeniach a za 2.,3.,4., atď

Školenie by som definoval ako oboznamovanie zamestnancov a to jedna z úloh zamestnávateľa a podľa mňa ak máš zabezpečenie úloh BOZP zabezpečené osobou s odbornou spôsobilosťou ,,bezpečnostný technik,, tak je lepšie aby toto ,,vstupné školenie,, vykonával technik BOZP on sa trochu viac vyzná v oblasti BOZP,vstupné školenie to nie je len školenie od stola, ale aj zaškolenie a zaučenie na danú prácu ako aj oboznámenie s ďaľšími skutočnostiami týkajúce sa jeho práce a bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci /riziká a nebezpečnstvá pri danej práci,riziká a nebezpečenstvá pracoviska,osobné ochranné pracovné prostriedky a ďalšie právne predpisy je ich pár desiatok a vedúci pracovník ani nevie že takéto predpisy existujú a ak má aj osnovu tak neviem či bude zamestnancovi vysvetliť jeho prípadne otázky
takže ja osobne sa prikláňam o bezpečnosti práce nech školia tý čo tomu rozumejú a majú na to aj odbornú spôsobilosť

Však školením sa zamestnávateľ zabezpečuje ža sa nič nestane ,alebo aj ak sa niešo stane môže sa zbaviť zodpovednosti za škodu, čo ak nemá školenie vykonané
v danom rozsahu sa mu ťažko podarí,lebo môže sa stať,že
zamestnávateľ si nesplnil povinnosť 1.,2.,3., atď
s pozdravom karol
Naposledy upravil karol.za : 26.01.06 at 17:54

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž ajobs
karol.za
ixo
aj ja mám dotaz.
kto v tvojej firme plní úlohy na úseku BOZP,zákon ukladá buď vlastným zamestnancom alebo dodávateľsky.

Vstupné školenie sa vykonáva podľa osnovy-kto ju vypracuje? Vedúci ??? vie že ak zamestnanec obsluhuje elektrické zariadenia musí ho zaškoliť ako osobu pozčenú /vyhl.o technických zariadeniach /2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10. atď
Školenie by som definoval ako oboznamovanie zamestnancov a to jedna z úloh zamestnávateľa a podľa mňa ak máš zabezpečenie úloh BOZP zabezpečené osobou s odbornou spôsobilosťou ,,bezpečnostný technik,, tak je lepšie aby toto ,,vstupné školenie,, vykonával technik BOZP on sa trochu viac vyzná v oblasti BOZP,vstupné školenie to nie je len školenie od stola, ale aj zaškolenie a zaučenie na danú prácu ako aj oboznámenie s ďaľšími skutočnostiami týkajúce sa jeho práce a bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci /riziká a nebezpečnstvá pri danej práci,riziká a nebezpečenstvá pracoviska,osobné ochranné pracovné prostriedky a ďalšie právne predpisy je ich pár desiatok a vedúci pracovník ani nevie že takéto predpisy existujú a ak má aj osnovu tak neviem či bude zamestnancovi vysvetliť jeho prípadne otázky
takže ja osobne sa prikláňam o bezpečnosti práce nech školia tý čo tomu rozumejú a majú na to aj odbornú spôsobilosť
však školením sa zamestnávateľ zabezpečuje ža sa nič nestane ,alebo aj ak sa niešo stane môže sa zbaviť zodpovednosti za škodu, čo ak nemá školenie vykonané
v danom rozsahu sa mu ťažko podarí,lebo môže sa stať,že
zamestnávateľ si nespinil povinnosť 1.,2.,3., atď
s pozdravo karol
Úplne súhlasím s karolom.za

Origos je offline (nepripojený) Origos

Origos
Gonka, IXO nemá pravdu!
Poverený zamestnanec môže vykonávať školenie len v tom prípade, že už bol vyškolený a vlastní -potvrdenenie "Osvedčenie o absolvovaní kurzu pre odborných pracovníkov bezpečnosti práce". V tomto prípade po splnomocnení a určení vedúcim firmy môže vykonávať školenia.

Gonka je offline (nepripojený) Gonka

Gonka
Pochopiteľne, že školenie robí bezpečnostný technik, lebo ten najlepšie vie, čo presne má byť obsahom školenia, ale IXO sa pýta, čo ak ho výkoná napr. vedúci zamestnanec? Podľa akého zákona a paragrafu to nie je platné?
Veď školenia BOZP predsa spolu s bezpečnostným technikom by mal robiť aj priamy nadriadený, ktorý musí upozorniť na miestne podmienky.
Gonka

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som ZDENIELA
Chcela by som trošku oprášiť túto tému a poprosiť niekoho v danej oblasti znalého...
Šéf mi stále tvrdí, že školenia, vstupné a aj opakované, nemusí robiť len bezpečnostný technik, ale že ľudí si môže zamestnávateľ vyškoliť on sám (samozrejme, že on nemá na to žiaden papier, ani neabsolvoval žiadne školenie ani nič podobné)
Sme firma, ktorá sa zaoberá hlavne výrobou a montážou oceľoviek, takže práce vo výškach a takéto veci.
Prosím vás preto, pricapte mi tu niekto neaký paragraf, ktorý ak je to tak, prikazuje zamestnávateľovi školenia dať robiť bezpečnostnému technikovi. Lebo moje debaty so šéfom budú takto nekonečné

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som ZDENIELA
POSÚVAM SA VÁM DO POZORNOSTI
dosť ma súri čas, poradí mi niekto?? Veľká vďaka ochotným

polesko je offline (nepripojený) polesko

polesko
pre Zdenielu
Normálne sa čudujem, že tento portál nečítajú aj Inšpektori práce, veď by si zgustli na pokutách pre majiteľov firiem. Ale k včerajšej pripomienke. V zákone č. 124/2006 Z.z. o BOZP je len všeobecne určené povinnosti zamestnávateľov, ale --- pokiaľ sa vo firme nestane vážny úraz, potom lietajú všetci ako špinavé prádlo. Pokiaľ sa majiteľ firmy nezobudí môže to potom mať likvidáciu firmy - pokuta od Inšpektorátu práce za porušovanie zákona o BOZP až do 1 000 000 Sk - § 19 Zák. č. 125/2006 Z.z. o Inšpekcii práce. Nepoznám vašu situáciu, ale osobne by som si špeciálne školenia dal vykonať odborníkovi, napr. : práce vo výškach, lešenár, BOZP odborníkovi, ktorý sa týmto živí, on má väčší rozhľad ako zamestnanec s osvedčením BOZP lebo má kumulovaných milión funcií, týmto nechcem uraziť kolegov bezpečákov.

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
ZDENIELA Pozri príspevok
POSÚVAM SA VÁM DO POZORNOSTI
dosť ma súri čas, poradí mi niekto?? Veľká vďaka ochotným
Vytlač a prečítaj si zákon 124/2006



http://ads.epi.sk/adclick.php?bannerid=711
Naposledy upravil Zita5 : 28.03.07 at 18:04
Prešla som si všetky príspevky v danej téme, ale nenašla som odpoveď na otázku - komu je zamestnávateľ povinný zabezpečiť školenie bezpečnosti práce. Jednoznačne sú to zamestnanci, s ktorými zamestnávateľ uzatvoril pracovný pomer. Je však povinný zabezpečiť školenie aj pre "dohodárov" ? U nás to robíme, ale stretla som sa aj s iným názorom. Neviem to však podložiť ustanoveným paragrafom v zákone.

willma je offline (nepripojený) willma

willma
Zákon 124/2006 v znení neskorších predpisov ( 309/2007) §6 ods 4 a §7

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.