Zavrieť

Porady

dohodári 2012

Nečítam tu všetko, možno je to už trochu rozoberané aj v iných témach, ale takúto samotnú tému tu nevidím, preto ju pridávam.
Aj tu a aj v médiách sa hlavne preberajú zmeny, ktoré sa dotknú živnostníkov a zamestnancov na trvalý pomer. Preto by možno nebolo zlé mať aj tému, kde sa majú možnosť dozvedieť všetko podstatné aj ľudia pracujúci na dohodu.
Mňa by zaujímalo, že čo sa zmení pre dohodárov. Jediné, čo som sa dočítala, že budú platiť sociálne a zdravotné odvody. Konkrétne 9 percent zdravotný a 13 percent sociálny. Ak zarábajú menej ako životné minimum, tak neplatia nič, to bude odpočítateľnou položkou.
A práve s tými odvodmi ma napadla hned otázka, doteraz ak dohodári nemajú trvalé zamestnanie, nie sú živnostníci ani dôchodcovia alebo študenti a zarobia viac ako tých 139,90 € majú štatút dobrovoľne nezamestnaného a platia si zdravotný odvod.
Ako to bude u týchto ľudí po novom? Budú platiť odvody podľa toho koľko zarobia, teda dokopy tých 22 percent a teda len 9 percent do zdravotnej poisťovne ? Alebo budú platiť to čo doteraz a plus tých 22 percent, prípadne nejako inak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.