Zavrieť

Porady

prenájom UNC fakturovaný do Českej republiky

Ahojte. Poprosím o radu: sme slovenská firma - platca DPH a fakturujeme českej firme - platcom dph prenájom UNC. Vozidlo sa používa na Slovensku. Tej istej firme fakturujem aj vykládku a nakládku tovaru - taktiež na Slovensku. Potrebujem sa uistiť ako je to s dph. Fa za vykládku fakturujem bez dph a fa za prenájom mám fakturovať s dph???
ďakujem vopred za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    človiečik Vladimír Ozimý
    vilob Pozri príspevok
    Ahojte. Poprosím o radu: sme slovenská firma - platca DPH a fakturujeme českej firme - platcom dph prenájom UNC. Vozidlo sa používa na Slovensku. Tej istej firme fakturujem aj vykládku a nakládku tovaru - taktiež na Slovensku. Potrebujem sa uistiť ako je to s dph. Fa za vykládku fakturujem bez dph a fa za prenájom mám fakturovať s dph???
    ďakujem vopred za radu.
    UNC je stroj (predpokladám)...riadite sa miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, t.j. sídlom, miestom podnikania lebo prevádzkarňou príjemcu služby. V tomto prípade je miesto dodania ČR, tam je sídlo, predpokladám že tu česká spoločnosť nemá prevádzkareň. V takom prípade bez DPH a do súhrnného výkazu.
    Miesto dodania v SR by bolo len ak by išlo o krátkodobý prenájom dopravného prostriedku čo UNC nie je.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    UNC je malý stavebný nakladač. Predpokladala som, že pokiaľ sa tento nakladač využíval na Slovensku, tak miesto dodania je SR a má sa to fakturovať s DPH. Mýlim sa teda??

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    (2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.
    človiečik Vladimír Ozimý
    vilob Pozri príspevok
    UNC je malý stavebný nakladač. Predpokladala som, že pokiaľ sa tento nakladač využíval na Slovensku, tak miesto dodania je SR a má sa to fakturovať s DPH. Mýlim sa teda??
    zle uvažujete lebo UNC nie je dopravný prostriedok ale stroj. A prenájom stroja ako takého sa riadi § 15 zákona o DPH. Keďže ste ho prenajali zdaniteľnej osobe so sídlom v ČR miesto dodania je v ČR a preto faktúrujete bez DPh a povinnosť zdaniť dodávku má príjemca služby. Vy to uvediete do súhrnného výkazu.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Poprosím o radu. Prenajali firme do Poľska zostavu "strojov". Jedná sa o MAN (dávkovač), príves, a stavebný stroj (bez ŠPZ, fréza). MAN a stavebný stroj pracujú v Poľsku na stavbe. Teraz mám dilemu ako posudiť tento nájom, celú zostavu ako nájom dopravných prostriedkov § 16, alebo celú zostavu ako § 15 prípadne MAN príves § 15 a stavebný stroj § 16. Jedná sa o nájom, týždeň prenájom v Poľsku, týždeň využívame my, podľa toho ako je kde robota.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Kája. Pozri príspevok
    Poprosím o radu. Prenajali firme do Poľska zostavu "strojov". Jedná sa o MAN (dávkovač), príves, a stavebný stroj (bez ŠPZ, fréza). MAN a stavebný stroj pracujú v Poľsku na stavbe. Teraz mám dilemu ako posudiť tento nájom, celú zostavu ako nájom dopravných prostriedkov § 16, alebo celú zostavu ako § 15 prípadne MAN príves § 15 a stavebný stroj § 16. Jedná sa o nájom, týždeň prenájom v Poľsku, týždeň využívame my, podľa toho ako je kde robota.
    A ide naozaj o prenájom strojov alebo o poskytnutie služby na stavbe (keďže tie stroje pracujú na stavbe) - nespadá to pod §16/1- miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť? Dôležitá je presná identifikácia poskytnutej služby.
    Okrem toho treba posúdiť, či tieto stavebné stroje (každý jednotlivo) spadajú pod pojem dopravných prostriedkov - pozri § 11/11...

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Ide naozaj o prenájom strojov, my stroje dovezieme, poľská firma si zabezpečí obsluhu, naši ľudia tam nie sú, keď stroj potrebujeme na Slovensku, ideme si ho zobrať. Definícia dopravných prostriedkov § 11/11 definuje len nové dopravné prostriedky v súvislovisti s § 11/12. Pozerala som si "Vykonávacie nariadenie rady EU č. 282/2011 zo dňa 15.3.11, kde dopravným prostriedkom sa rozumie a) pozemné vozidlá ako autá (môj prípad MAN), b) prívesy, návesy (môj príves). V nariadení som stavebný stroj nenašla. Preto aj keď sa jedná o prenájom celku mala by som fakturovať časť podľa § 15/1 ( bez dane s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa) a časť podľa §16/2 (keďže stroje sme poskytli v Poľsku, miesto dodania je v Poľsku, fakturujem s poľskou DPH). Odobríte môj postup?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Kája. Pozri príspevok
    Ide naozaj o prenájom strojov, my stroje dovezieme, poľská firma si zabezpečí obsluhu, naši ľudia tam nie sú, keď stroj potrebujeme na Slovensku, ideme si ho zobrať. Definícia dopravných prostriedkov § 11/11 definuje len nové dopravné prostriedky v súvislovisti s § 11/12. Pozerala som si "Vykonávacie nariadenie rady EU č. 282/2011 zo dňa 15.3.11, kde dopravným prostriedkom sa rozumie a) pozemné vozidlá ako autá (môj prípad MAN), b) prívesy, návesy (môj príves). V nariadení som stavebný stroj nenašla. Preto aj keď sa jedná o prenájom celku mala by som fakturovať časť podľa § 15/1 ( bez dane s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa) a časť podľa §16/2 (keďže stroje sme poskytli v Poľsku, miesto dodania je v Poľsku, fakturujem s poľskou DPH). Odobríte môj postup?
    Podľa môjho názoru postupuješ správne, len pri tej §16/2 si treba dávať pozor, či ten prenájom nepresiahne 30 dní, aby sa nemenil § 16/2 na 15/1 - daň by sa nemenila, len 15/1 vstupuje do SV a 16 nie
    Len ešte jedna vec - ten §16/2 - treba asi zistiť v PL, ako je to u nich, pretože u nás sa prenáša daňová povinnosť (obdobný §69/2), takže je možné, že tam nefakturuješ s poľskou DPH, ale DP sa prenesie na odberateľa...

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Pri 16/2 ak miesto dodania je v Poľsku fakturujem s poľskou DPH (som platiteľom DPH aj v Poľsku), ak odovzdáme stroj v SR, miesto dodania je v SR a fakturujem so slovenskou DPH, jedine ak by mi nájom presiahol nepretržite 30 dní tak fakturujem podľa 15/1 bez DPH s prenosom daňovej povinnosti (lebo už sa nejedná o krátdobobý nájom)

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Kája. Pozri príspevok
    Pri 16/2 ak miesto dodania je v Poľsku fakturujem s poľskou DPH (som platiteľom DPH aj v Poľsku), ak odovzdáme stroj v SR, miesto dodania je v SR a fakturujem so slovenskou DPH, jedine ak by mi nájom presiahol nepretržite 30 dní tak fakturujem podľa 15/1 bez DPH s prenosom daňovej povinnosti (lebo už sa nejedná o krátdobobý nájom)
    No to je dosť podstatná info, že si platiteľom v PL. A je to riešené cez organizačnú zložku? Alebo len registrácia slovenskej firmy v Poľsku? V druhom prípade by som sa asi v PL informovala, ako to je u nich riešené, pretože nie všetko máme rovnaké.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Je to len registráciu slovenskej firmy v Poľsku, nakoľko sme v roku 2011 vykonávali práce podľa § 16/1 - práce na nehnuteľnostiach. Myslím, že tieto podpstatné § 15 a 16 sú rovnaké, ale idem to zistiť. Ďakujem za pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.